Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

filtracja zbiornika 740 lub 840

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor mariusz1604
Użytkownik
#1 - Posted: 29 Lis 2010 18:09 - Edytowany przez: mariusz1604 
[b][/b]jeszcze nie wybralem jaki zbiornik kupic hodowac chce frontosy wiec chyba ten wiekszy bedzie lepszy po glowie chodzi mi sump ale nie wiem czy tradycyjny czy ze zlozem zraszanym http://yfrog.com/mv93243795p

Autor mariusz1604
Użytkownik
#2 - Posted: 29 Lis 2010 22:19 
co myslicie o takim sposobie filtracji te 3 komory beda o przektoju 20na20 i wysokosci jakies 50.W kominie na gorze gruba gabka pod nia ramka z duzymi dziurami dalej 1cm nizej ramka z dziurkami do zraszania biobole, w tych 3 komorach taki sam system tylko gabka troszke bardziej drobna.Oczywiscie jeszcze zawory przed kazdym z nich do regulacji i na zasilaniu pompy oczywscie tez ,pompa NewJet 4500 lub 6000.Rewizja w kominie troszke ponad gabka aby podczas mocnego zanieczyszczenie gabki woda przelala sie do rewizji.Z pompy woda do akwarium deszczownica i jakies dyfuzory do lepszej cyrkulacji..Komin bedzie pobieral wode gora i dolem.Dzieki za sugestie.

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 30 Lis 2010 09:09 
Jakie wymiary zbiorników masz na myśli?

Nie znam się na technicznej stronie Twojego pomysłu, więc nie odpowiem.


Marta

Autor sander
Użytkownik
#4 - Posted: 30 Lis 2010 10:23 
Pomysł bardzo fajny. Sporo roboty będzie kosztowało zmontowanie hydrauliki bo te komory wraz z przelewami wymagają wielu elementów. Taki filtr będzie bardzo wydajny i raczej nie wykorzystasz 1/4 jego możliwości gdyż nie sądzę abyś chciał do tego akwarium wpuścić więcej niż 7-9 ryb. Ja bym tylko nie wkładał bioball-i a zamiast nich keramzyt lub kawałki pociętej pianki bezfenolowej.

Autor mariusz1604
Użytkownik
#5 - Posted: 30 Lis 2010 16:47 
http://yfrog.com/9e74614877p troszke pozmienialem aby ulatwic sobie zycie z czyszczeniem choc pewnie przy takim systemnie nie bede czesto tam zagladal.Jezeli mozecie mi poradzic dwie komory filtracyjne po jakies 40l kazda i komin z 15l powinno sie zmiescic czy starczy to aby zapewnic dostateczna filtracje zbiornika 720l obsada frontosy max 10szt i pare innych mniejszych gatonkow jeszcze nie zdecydowalem z 15 moze 20szt.Co do wielkosci komor filtracyjnych i wysokosc nie moze byc wieksza niz jakies 55cm wynika to z tego ze wyliczylem tak aby szfka nie byla wyzsza niz 90cm jak myslicie czy starczy jesli szerokosc i glebokosc bedzie na 30 na 30 sa to zmienne wymiary zaproponujcie jakie beda optymalne.Co do matrialu filtracyjnego to komin bioball a komory keramzyt

Autor jaosh
Użytkownik
#6 - Posted: 30 Lis 2010 18:28 
Witam,

1. Patrząc na ten nowy rysunek to w kominie woda będzie tylko do poziomu rurki do odpływu, więc biobale będą tam nie przydatne chyba, że zrobisz dłuższą rurkę z nacięciami wtedy woda w kominie osiągnie większy stan;

2. Piszesz 15 litrów w kominie. Chyba mało bo przy takim litrażu komin o tej pojemności będzie strasznie wąski co spowoduje problemy w ewentualnym czyszczeniu lub naprawie;

3. Deszczownice można puścić po dwóch stronach;

4. Ja u siebie w kominie na wlocie mam tylko gąbkę. Nie montowałem żadnych kratek. Jedynie co to grzebienie wmontowane w szkło zapobiegające dostawaniu się tam większych brudów i ryb (bo musisz zabezpieczyć jakoś ryby przed wpadaniem do komina);

Piotrek

Autor mariusz1604
Użytkownik
#7 - Posted: 30 Lis 2010 18:51 
czyli rewizja wyzej mysle ze 5 cm sterczy komin o wymiarach 10na15cm wysokos odpowiednia do funkcjonowania.Mysle zeby byla szczelina miedzy gabka a plytka z dziurkami ady zraszalo po calej jej powieszchni.Deszczownica na obie strony ok nawet chyba na cala dlugosc akwarium .Jak starczy mocy chce rozdzielic wylot wody na deszczownice i dysze aby zrobic cyrkulacje w akwarium .Czy lepiej zamontowac cyrkulatory?.mysle ze zloze zraszane nie musi miec tak wydajnej pompy jak przy sumpi mysle ze http://www.kubazoo.com/pl/aquarium-systems-new-jet -nj-2553.html starczy

Autor jaosh
Użytkownik
#8 - Posted: 30 Lis 2010 19:49 
ysle zeby byla szczelina miedzy gabka a plytka z dziurkami ady zraszalo po calej jej powieszchni.

woda ma to do siebie, że sama sobie znajdzie najłatwiejszą drogę i gwarantuję Ci, że na początku nie rozłoży się równomiernie na całej powierzchni płytki. Nastąpi to dopiero w momencie zatykania się dziurek w płytce.

Autor mariusz1604
Użytkownik
#9 - Posted: 1 Gru 2010 17:12 
a czy ma sens takie kombinowanie czy lepiej tradycyjny sump bedzie tak samo filtrowal

Autor michal1313
Użytkownik
#10 - Posted: 1 Gru 2010 20:37 
a czy nie lepiej zastosować kubeł eheim III 2080 lub 2180? jak pamiętam to marti zastosował to w szkle 200x100x60 i mówił, że jest z zapasem

Autor mariusz1604
Użytkownik
#11 - Posted: 1 Gru 2010 20:42 
myslisz ze jeden filt da rade myslalem o 2 unimax700 ale duzo ludzi pisze ze sump do takiego akwarium jes niby najlepszy

Autor michal1313
Użytkownik
#12 - Posted: 1 Gru 2010 20:45 
przepraszam za pomyłkę to było 160x100x60

Autor mariusz1604
Użytkownik
#13 - Posted: 1 Gru 2010 20:49 
no troszke mniejszy samu juz nie wiem dopiero kompletuje sprzet czytam opinie i szukam najlepszych rozwiazan moze podzielisz sie wiedza .

Autor michal1313
Użytkownik
#14 - Posted: 1 Gru 2010 21:06 - Edytowany przez: michal1313 
jakiś czas temu na forum czytałem ciekawą rozprawę nt. sumpa i jego zastosowania w akwariach słodkich a morskich, z której wynikało, że jednak mimo wszystko bardziej zalecany jest sump z zgodnie z właściwością do morszczyzny niż w słodkiej. wydaje mi się, że dużo informacji wtedy przedstawił kolega Sander.

ja mam zbiornik 160x60x60 unimaxa 700 i głowicę wew. eheim compact + 3000 przy łącznym stadzie wszystkich ryb 40 szt. i krab i moim zdaniem jest czysto na dnie i w toni jedynie na powierzchni widać coś jakby kurz gdy się spojrzy od dołu lecz do tego podobno najlepszy byłby skimmer lecz nie chcę dodatkowego sprzętu w zbiorniku bo jednak szpeci

ja zainwestowałbym chyba w którgoś z tych eheimów lecz pewnie to też wynika z mojego lenistwa. inna sprawa to dobrze byłoby abyś dowiedział się czy taki sump powoduje hałas bo moze też to trochę przeszkadzać i druga sprawa to wilgotność w szafce więc musisz też pomyśleć o zabezpieczeniu płyty pod akwarium

pozdrawiam,

ps. napisz może do Martiego on ma takie rozwiązanie (eheim) w nieco większym zbiorniku niż Ty proponujesz, też posiada frontki i kilka innych rybek

Autor mariusz1604
Użytkownik
#15 - Posted: 1 Gru 2010 21:14 - Edytowany przez: mariusz1604 
dzieki serdecznie z halasem raczej nie ma poblemu nie bedzie stalo w sypialni,kurna te eihemy strasznie drogie

Autor michal1313
Użytkownik
#16 - Posted: 1 Gru 2010 21:23 
no niestety za jakość się płaci. musisz przeliczyć koszt sumpa i zobaczysz jak Ci się to kalkuluje czasem warto troszkę dołożyć i być spokojnym, a co do dwóch unimaxów 700 to aż osiem rur w akwarium

Autor mariusz1604
Użytkownik
#17 - Posted: 1 Gru 2010 21:27 
z sumpem w 1000tys sie zmieszcze spokojnie a myslisz ze jeden eheim styknie niby do 1700l akwarium ale ma jakis maly przeplyw niesadzisz

Autor mariusz1604
Użytkownik
#18 - Posted: 1 Gru 2010 21:57 
i jeszcze jedno co przekonuje mnie do sumpa jest mozliwosc stalej podmnieny wody

Autor jaosh
Użytkownik
#19 - Posted: 1 Gru 2010 22:14 
jeszcze jedno co przekonuje mnie do sumpa jest mozliwosc stalej podmnieny wody

I to dla mnie jest największy plus sumpa. Zmieniając wodę wlewam do sumpa wody na maksa aż pod same krawędzie. Czekam godzinkę po czym zaczynam opróżniać baniaczek z wody do momentu aż w sumpie poziom spadnie niemalże do wielkości pompy. Następnie dolewam wodę do ostatniej z komór sumpa. I ta czynność powtarzam 3 razy w ciągu tygodnia czyli średnio wymieniam od 80 do 120 litrów tygodniowo.

Mało inwazyjna metoda gdyż poziom wody w baniaczku się nie zmienia.

Autor michal1313
Użytkownik
#20 - Posted: 2 Gru 2010 08:55 
z sumpem w 1000tys sie zmieszcze spokojnie a myslisz ze jeden eheim styknie niby do 1700l akwarium ale ma jakis maly przeplyw niesadzisz moim zdaniem wystarczy i jest jeszcze zapas, a przecież będziesz jeszcze miał głowicę z gąbką które też mają potężną wydajność chyba że najpierw zaczniesz bez głowicy i sam sprawdzisz w praktyce.

eszcze jedno co przekonuje mnie do sumpa jest mozliwosc stalej podmnieny wody no i nie stresuje ryb tak jak przy normalnej podmianie bezpośrednio z akwarium

Autor sander
Użytkownik
#21 - Posted: 3 Gru 2010 12:39 - Edytowany przez: sander 
Właśnie ukończyłem u klienta zestaw akwariowy dla paletek. Akwarium 155cmx50x70h i sump pod nim 120x50x40h. Akwarium jest bez komina a woda odprowadzana jest przez dwa otwory w bocznej szybie. Sump ma dwa otwory jeden przelew (automatyczna podmiana) i spust na samym dole do kanalizy. Przyznam się, że tydzień czasu zajęło mi zmontowanie tego systemu, wczoraj jeszcze walczyłem do 23.30. Na spływie jest lampa UV 30W o długości dobrego metra. To naprawdę dość ciężka praca. Moje rysunki techniczne są jak z lamusa i do tego zrobione jakby dziecięcą ręką co sprawia niektórym frajdę więc wrzucę:





Nie żebym odradzał ale naprawdę jeśli nie robi się tego często i używa dobrych części to nie jest taniej do gotowych filtrów a wręcz przeciwnie.

Autor mariusz1604
Użytkownik
#22 - Posted: 3 Gru 2010 21:46 
czy drozej nie wiem ale jasli masz kupic dwa dobre kubelki aby doruwnaly sumpowi ze zlorzem zraszanym chyba sie zdecyduje na ten spasob filtracji tylko jescze nie wiem czy komin czy pudelko

Autor jaosh
Użytkownik
#23 - Posted: 3 Gru 2010 23:21 
Komina ma jeden minus ( tzn. ma ich więcej ale ten jeden mnie najbardziej uwiera) mianowicie zabiera trochę przestrzeni w baniaczku. Zastanów się czy chcesz go na środku bo po pewnym czasie jak zaczniesz układać nowa aranżacje baniaka może się okazać iż będzie ona uzależniona on osadzonego komina.

Autor nuroslaw
Użytkownik
#24 - Posted: 4 Gru 2010 09:33 - Edytowany przez: nuroslaw 
są rozwiania wygodniejsze niż pudełko.
odpływ jaki narysował Sander jest problematyczny z uwagi na małą powierzchnię odprowadzenia wody.
Komin znów zajmuje dużo miejsca, choć nie musi. ale zawsze można przy tak zaplanowanym odpływie wkleić tylko korytko, które zapewnia przelew górny, długa krawędź przelewową, ale z uwagi na odpływ w scianie a nie dnie, nie musi być tak wysokie.

czyli cos w rodzaju pudełka przelewowego, ale połaczonego z akwarium, bez problematycznego syfonu.

Co do kosztów. Zrobienie na materiałach tej samej jakości co dobry filtr kubełkowy nie wychodzi taniej. Podstawowa sprawa - cicha pompa. A to kosztuje.

Pomyslałes o narurowcach ?

Autor mariusz1604
Użytkownik
#25 - Posted: 4 Gru 2010 11:02 
masz moze jakis schemat albo gdzie mozna poczytac o nich

Autor nuroslaw
Użytkownik
#26 - Posted: 4 Gru 2010 15:02 - Edytowany przez: nuroslaw 

Autor sander
Użytkownik
#27 - Posted: 4 Gru 2010 20:12 
nuroslaw

odpływ jaki narysował Sander jest problematyczny z uwagi na małą powierzchnię odprowadzenia wody

Pomyslałes o narurowcach ?

A czym się różni mój odpływ od tych "narurowców"?

Autor nuroslaw
Użytkownik
#28 - Posted: 4 Gru 2010 20:21 
A czym się różni mój odpływ od tych "narurowców"?

narurowce - układ zamknięty jak przy kuble, tylko poszczególne media w oddzielnych pojemnikach typu:
http://allegro.onet.pl/filtr-wody-10-1-2-uniwersal ny-promocja-i1341056930.html

w związku z tym że układ zamkniety odplyw dowolny, od komina po rura zasysająca jak w przypadku kubełka.

Autor sander
Użytkownik
#29 - Posted: 4 Gru 2010 21:48 
Mi chodzi o ten odpływ podany przez Ciebie z linku

http://www.beananimal.com/projects/silent-and-fail -safe-aquarium-overflow-system.aspx

Nie widzę różnicy z tym co ja zrobiłem?

Autor nuroslaw
Użytkownik
#30 - Posted: 5 Gru 2010 08:41 
nie wiem czy myśl nie za szybka, ale na Twoim rysunku brak tego korytka przelewowego. I wyglada tak jakby woda leciała bezpośrednio do otworów. Nie wiem jak duze sitko na spływie masz tam zamontowane, ale czy ewentualnie 1 paletka chora, lub juz martwa nie jest w stanie zakryć Twojego odpływu ? Pudełko daje możliwość wydłużenia krawędzi przelewowej, a to rownież oznacza mniejsze spięterzenie., a w sytuacji awaryjnej przelew nad krawędzią

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / filtracja zbiornika 740 lub 840 Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®