Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Oświetlenie a okrzemki

Autor mckolek
Użytkownik
#1 - Posted: 22 Lut 2006 13:00 - Edytowany przez: mckolek 
Witam . Mam zbiornik od 4 miesiecy od około miesiąca zaczeły pojawiać sie na kamieniach (wapien drążony) i roślinach (anubiasy kryptokoryna) brązowy nalot ( mysle że sa to okrzemki).
Oswietlam akwarium ( 180 x 45 x 55wys) zestawem

I zestaw
2x
Świetlówka Blue NARWA
moc: 18W
opis: długość 60 cm, strumień świetlny 250 lumenów

II zestaw
2x
Świetlówki After Glow Blue NARWA ( świecące po zgaszeniu niebieski półmrok)
moc: T8 18W
opis: długość 60 cm, strumień świetlny 810 lumenów


Zestaw I swieci sie w godz. 12-17, Zestaw II w godz. 17-22

Z tego co czytałem to dla trofci oswietlenie nie jest najwazniejsze , jednak czy zastosowane przeze mnie oswietlenie jest odpowiedznie i czy moge przy tym zestawie usunąc w naturalny sposób ten nalot

pozdrawiam
maniek

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 22 Lut 2006 13:10 
Witam!
A gdzie czytales ze oswietlenie nie jest wazne dla trofeusów (oczywiscie co rozumiemy pod pojeciem "nie ważne")? Moim zdaniem oświetlenie jest ważne.
co do brązowego glonu, prawdopodobnie okrzemki. Naturalny sposób to zwiekszenie światła, ale twój zbiornik jest stosunkowo świeży za jakiś czas może okazać sie ze pojawią sie glony zielone. W przypadku zbiornika z trofeusami nie jest to problem bo jest to naturalny pokarm. Może akwarium nie wyglada super, ale co tam to ryby maja sie czuc dobrze. Ja juz dlugo czekam na taki glon i nic. Ale jeżeli ci to bardzo przeszkadza wystarczy wpuścić na taki zbiornik 3-4 glonajdy (zbrojniki niebieskie) i one w ciagu kilku dni zrobia porzadek.
Temat brazowych glonow był równiez poruszany wcześniej na tym forum.poszukaj
Leszek

Autor mckolek
Użytkownik
#3 - Posted: 22 Lut 2006 13:46 - Edytowany przez: mckolek 
wpuścić na taki zbiornik 3-4 glonajdy (zbrojniki niebieskie)
miałej jednego i rżnął kupska wiecej niz wszystkie trofcie- odpada

Czy zestaw który podałem jest wystarczajacy dla trofci?
A gdzie czytales ze oswietlenie nie jest wazne dla trofeusów
ja napisałem że nie jest najwazniejsze a wyczytałem to w miniaturze akwarystycznej "TROPHEUSY" Marty M. strona 93 gdzie jest napisane ze trofeus jest ryba mało wymagającą pod względem swiatła i nalezy stosowac oswietlenie niezbyt intensywne

Autor rufus1
Użytkownik
#4 - Posted: 22 Lut 2006 15:35 
mckolek napisał :
"...miałej jednego i rżnął kupska wiecej niz wszystkie trofcie- odpada".
A trofeusy co! Krasnoludki za nie wynoszą. Dla mnie jest to nieco dziwny powód, uwazam to za rzecz naturalna, ale w porzadku Twoja decyzja. Sprawa odchodów zajmuje sie filtracja w akwarium i bakterie.

Jeżeli chodzi o oświetlenie to napisałeś :...Z tego co czytałem to dla trofci oswietlenie nie jest najwazniejsze". Ja to zinterpretowałem tak, ze nieważne co i ile aby świeciło. Światlo, jego widmo, ma duzy wpływ na hodowle trofeusów. Odpowiednie dobrane oświetlenie wpływa na mniejsza płochliwość ryb co przy hodowli trofeusa jest nie bez znaczenia, stymuluje do tarła, pozwala pokazać właściwe kolory ryb itp. Ważne jest w pewnym okresie (porze roku) połączenie widma światła i tempreatury w akwarium.
Zgadza sie trofeus nie lubi zbyt silnego (intensywngo) swiatla wpływa to na plochliwośc ryb. Ja zrezygnowalem z T8 i zastapiłem je T5. W akwarium jest jasniej ale widmo jest calkiem inne i ryb zachowuja sie duzo lepiej niz przy wczesniejszym oświetleniu.
Leszek

Autor mckolek
Użytkownik
#5 - Posted: 22 Lut 2006 16:23 
Trofcie też robią ale nie tak . temat glonojada jest zakończony i nie wracajmy do tego
Na pytanie
Czy zestaw który podałem jest wystarczajacy dla trofci?
nie uzyskałem odpowiedzi dodam że mam jeszcze zamontowane odbłysniki
czy czss oswietlania jest odpowiedni może w tym cos zmienic ?

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#6 - Posted: 22 Lut 2006 17:28 
Witam,

Uzyskałeś odpowiedz, a jest nią zamontowanie T5.

Ale... ja nie sądze aby zmiana oswietlenia pomogła w tym problemie. Borykałam sie z okrzemkami znacznie dłużej niż Ty. Zainstalowałam inne oswietlenie ( intensywniejsze - wieczorne), lepszy system filtracji a i tak pomogło dopiero wówczas gdy wpuściłam glonojady.

O eteapach mojej walki mozna byłoby opowiadac długo, wspomnę tylko że kiedyś miałam akwarium w pokoju w którym było duze okno - naturalne oświetlenie, własciwie sztuczne było zbędne a okrzemki i tak nie zniknęły...

Jak sie zaczną to nie da się tego usunąc zmianą parametrów wody, lepszą filtracją i wsponianą zmianą oświetlenia. Musi zadziałać glonojad. Jesli okrzemki zostaną zastapiąne zielenicami - smiało mozna je wyciagnąć (oczywiscie pod warunkiem że system filtracji masz odpowiedni).

A co do odchodów, to jesli ,,dmucha'' z obu stron to takich sytuacji jakie opisujesz nie ma. Zmień filtrację na dodatkowy filtr wewntrzny i wpusc glonojady - inaczej sobie z tymi okrzemkami nie poradzisz.

Przy tym, pamiętaj że kazda powyższa zmina nawet na lepsze tylko wypotęguje ten problem.

Pozdrawiam,
Katarzyna

Autor rufus1
Użytkownik
#7 - Posted: 22 Lut 2006 18:43 
Jak spojrzałem na podane wyżej przez ciebie dane dotyczące Twojego oświetlenia akwarium to wydaje mi się że jest ono za slabe na ten zbiornik (180x45x55). Ogólnie jak podliczyłem od godz. 12 do godz. 22 (10 godzin) akwarium oświetlaja 2 świetlówki po 18 W co daje łącznie 36 W, tylko zmieniaja sie rodzaje świetlowek. Czy dobrze policzyłem? Jeżeli tak, to myslę że Twój zbiornik jest za słabo oświetlony. Chyba że w ciagu dnia jeszcze "coś" wpada np. od okna.
Leszek

Autor kris
Użytkownik
#8 - Posted: 22 Lut 2006 21:05 
U mnie w kazdym ze zbiornikow (w sumie to tylko 3 ;) bylo tak ze po kilku miesiacach (2-4) wchodzily one w etap inwazji glonow - po tym czasie glony ustepowaly na tyle mocno ze ani to nie razielo ani nie zmuszalo do cotygodniowego czyszczenia szyby. Przy 4 miesiecznym zbiorniku bym nic nie kombinowal poczekal ze 2 jeszcze i wtedy sie zaczal martwic.

Autor mckolek
Użytkownik
#9 - Posted: 23 Lut 2006 10:45 
1.Tak akwarium stoi w odległosci 5m na przeciw okna tylko w okresie zimowym a tak teraz mamy to tego swiatła nie mamy za wiele poczekamy latem jak bedzie. Zaznaczyłem w jednym ze swoich postów że mam na te świetłówki założone odbłysniki

2. filtracje mam myśle dobra z obu stron sa wyloty z filtrów, na długości akwa ma trzy wloty(do filtrów zewnętrznych) i odchody stopniowo sa wciagane . pomagaja przy tym same trofcie buszując przy dnie.

3. Zauwazyłem jedna rzecz
w II zestawie 2x
Świetlówki After Glow Blue NARWA
jedna świetlówka sie chyba przepala bo swieci słabiej (1/3 słabsza) niż druga. W miejscu pod nia mam piaskowce a na nich nie ma okrzemków może struktura kamieni jest inna albo............nie wiem

4. Te okrzemki pojawiły sie też na tle wewnetrznym (plastykowe standartowe) w odległosci od połowy akwarium w dół . wyzej ich nie ma . Może to byc sygnał ze oświetlenie jest za słabe ?

pozdrawiam
maniek

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Oświetlenie a okrzemki Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®