Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

frontosa pomoc

Autor mariusz1604
Użytkownik
#1 - Posted: 14 Gru 2010 11:58 
jakie gatunki mozna trzymac z frontosami akwarium 720l

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 14 Gru 2010 15:38 
A może jednak przeglądniesz to forum? O cyfotilapiach pisaliśmy milion razy.

Nie chcę znowu mówić, ze wydajemy specjalny półrocznik Tanganika MAGAZYN, gdzie wiele osób pisało o cyfotilapiach, obsadach itp. Może jednak warto poczytać? To jak wszyscy mówią fachowe pismo!

Jak już znajdziesz pomysł przedyskutujemy

Marta

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 14 Gru 2010 15:42 

Autor mariusz1604
Użytkownik
#4 - Posted: 14 Gru 2010 15:42 
podoba mi sie xsnotilapia ale roznie o niej pisza co do frontos

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 14 Gru 2010 15:51 
Świetny pokarm.

Napisałam - poczytaj bo jak widać niewiele wiesz o cyfotilapiach.

Apropos - "Frontosa" to tylko jeden z rzadkich, siedmiopaskowych gatunków cyfotilapii. O tym napisał P. Tawil w ostatnim VIII numerze TM.

Marta

Autor Kroczek33
Użytkownik
#6 - Posted: 15 Gru 2010 11:59 
z tego co się jeszcze orientuję to cyphotilapia a nie cyfotilapia.

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 15 Gru 2010 12:07 - Edytowany przez: admin 
z tego co się jeszcze orientuję to cyphotilapia a nie cyfotilapia.

Cyfotilapia to polska nazwa pisana z małej litery. Cyphotilapia sp. pisana kursywą to rodzajowa nazwa łacińska.

Kroczek33 to już chyba powinieneś wiedzieć:)

Dodam jeszcze

piszemy po polsku trofeus, a po łacinie Tropheus sp.

Aby nie było wątpliwości sp. oznacza "jakiś" gatunek:

Opisane naukowo Cyphotilapia gibberosa czy C. frontosa mają swoje diagnozy naukowe. Cyphotilapia sp. "????" - nie ma, czyli nie jest gatunkiem opisanym naukowo. To dotyczy głównie sześciopaskowych, północnych gatunków cyfotilapii:)



Taki taksonów jest wiele.


Marta

Autor Kroczek33
Użytkownik
#8 - Posted: 15 Gru 2010 19:39 
Wiem co to nazwa łacińska a co spolszczenie.
Uważam , że powinno się raczej używać nazw łacińskich i nie mieszać spolszczeniami , dlatego o tym wspomniałem.

PS. Nie spotkałem się aby ktoś pisał np. trofeus duboisi , albo trofeus kasanga lub cyfotilapia gibberosa ...

Chyba jakieś nowe reguły /przepisy wchodzą w życie...? :D

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 15 Gru 2010 20:23 - Edytowany przez: admin 
Ok Kroczek33

Jak widać nadal niewiele wiesz, szkoda:(( To takie proste.

Pisze się np.: "gibberoza", "frontoza", cyfotilapia,

Nazwy polskje są nazwami polskimi i można je używać potocznie tak samo jak i powszechnie używanej łaciny (nie wszyscy akwaryści znają nazwy łacińskie, a dodatkowo w tekście trudno jest w jednym zdaniu 5 razy powtarzać Cyphotilapia sp.)).

To tak jak piszemy naskalnik Regana, naskalnik kędzierzawy czy inne nazwy.


No ale cóż - lepiej się nieco powymądrząć.

Trafiłeś jednak na taksonomia, czyli mnie- nie wiem czy wiesz co to znaczy? Czy może Ty nim jesteś i masz swoje zasady?

Marta

Autor sander
Użytkownik
#10 - Posted: 15 Gru 2010 20:36 
Kroczek33

Można napisać Cyfotilapia, Kyfotilapia, Cyphotilapia a nawet Pyszczak hełmiasty.

Można także napisać Tropheus, Trofeus czy Pielęgnica brabancka Moora.

Co do Tropheus sp. i jego form lokalnych to jeśli sytuacja wymaga "eleganckiego" wysławiania osobiście używam sformułowania Trofeus z okolic ...(podaję nazwę okolicy np. Kasanga) i nikt mnie jeszcze nie poprawił. Wydaje mi się nieeleganckim mówienie Trofeus Kasanga tak samo jak potocznie mówi się Troć wdzydzka a można powiedzieć Troć z Jeziora Wdzydze choć obie formy są tak samo poprawne.

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 15 Gru 2010 20:40 - Edytowany przez: admin 
Kroczek33

Na swojej stronie używasz nazw: księżniczka z Burundi, naskalnik Regana i to Cię nie razi?

Zamykam temat nazw w Twoim wydaniu

Doucz się nieco Kroczek33 vel pavlosma vel brevis....



Marta

Autor sander
Użytkownik
#12 - Posted: 15 Gru 2010 20:45 
No to się zdublowałem ale pisaliśmy w tym samym czasie :-). Marto podchodzę do tego w ramach nauki dla Kroczek33-a bo jak wiesz termin kroczek w znaczeniu ichtiologicznym oznacza rybę w wieku 1+, czyli bardzo młodą i chyba tak to powinniśmy traktować? Swoją drogą nauka sroga bo od razu Kroczek33 wycelował bezpośrednio w Ciebie :-) hehehe...

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 15 Gru 2010 20:46 
osobiście używam sformułowania Trofeus z okolic ...(podaję nazwę okolicy np. Kasanga)

Masz rację Kuba - pod nazwą KASANGA są sprzedawane osobniki odławiane nie tylko w Kasanga, ale także w Kantalamba i Kampimbwa. Oczywiście wszystkie te osobniki tworzą nieco różne kolorystycznie populacje i wyraźnie różnią się od siebie. Sprawdziłam to "naocznie"

Marta

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 15 Gru 2010 20:48 
Nadal piszemy jednocześnie....

Czasami to fanie czytać post zaraz pod swoim, do którego trzeba się szybko ustosunkować:))

Marta

Autor Kroczek33
Użytkownik
#15 - Posted: 15 Gru 2010 22:06 
Kroczek33

Można napisać Cyfotilapia, Kyfotilapia, Cyphotilapia a nawet Pyszczak hełmiasty.

Można także napisać Tropheus, Trofeus czy Pielęgnica brabancka Moora.

Co do Tropheus sp. i jego form lokalnych to jeśli sytuacja wymaga "eleganckiego" wysławiania osobiście używam sformułowania Trofeus z okolic ...(podaję nazwę okolicy np. Kasanga) i nikt mnie jeszcze nie poprawił. Wydaje mi się nieeleganckim mówienie Trofeus Kasanga tak samo jak potocznie mówi się Troć wdzydzka a można powiedzieć Troć z Jeziora Wdzydze choć obie formy są tak samo poprawne.



haha , czy ja mówie że są niepoprawne.

Myślę , że lepiej używać nazw łacińskich
Wiadomo , strona nie jest wyłącznie moja [OURCICHLIDS] więc używam takich nazw jakie ogólnie panują.

Na swojej stronie używasz nazw: księżniczka z Burundi, naskalnik Regana i to Cię nie razi?

Użycie nazwy naskalnik a cyfotilapia to dwie inne sprawy.
Julidochromis jest zaliczany do ryb sklanych -naskalników ,
a mówienie Cyfotilapia to okaleczanie łaciny.

Ale ok , skończmy .

Ps.sander wiesz co oznacza twój nick? hehe

Autor mariusz1604
Użytkownik
#16 - Posted: 15 Gru 2010 22:15 
ale sie rozkreciliscie

Autor sander
Użytkownik
#17 - Posted: 15 Gru 2010 22:33 
Ps.sander wiesz co oznacza twój nick? hehe

Może mi wytłumaczysz?

Tylko uważaj bo przez 5 lat pracowałem z Panią Marią Nagięć, której prace o Stizostedion sp. są cytowane na całym świecie przez najlepszych ichtiologów i kiedy Ona zajmowała się tymi rybami cała reszta połykała gilony z nosa. Dziś wyjątkowo celnie celujesz :-).

PS. http://nauka-polska.pl/dhtml/raporty/ludzieNauki?r type=opis&objectId=218803&lang=pl

pozdrawiam

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 16 Gru 2010 06:24 
mariusz1604


czasami szkoda słów jak ktoś koniecznie musi "brylować ". Kroczek33 to będzie robił, bo to lubi:) Wystarczy poczytać jego stronę i forum Klubu Malawi i sprawa staje sie jasna.

No ale cóż....

Przy dalszych bzdurnych tekstach zamykam wątek!

Marta

Autor Kroczek33
Użytkownik
#19 - Posted: 16 Gru 2010 11:13 
co za różnica czy piszemy wyraz przez f czy ph ?
My wiemy o co chodzi , ale początkujący co nie zna nazwy cyphotilapia frontosa tylko mówi np. pyszczak hełmiasty może nie wiedzieć jak przez "f" sie napisze co to , pomyśli że jeszcze inne cos, ale jak kto uważa tak pisze.

PS.ja widzę że sander tu bryluje i sie chwali a nie ja.
PS2. Dziękuję Marto , że czytałaś moją stronę. :D

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 16 Gru 2010 11:24 - Edytowany przez: admin 
PS2. Dziękuję Marto , że czytałaś moją stronę.

Musze powiedzieć, że jestem nieco zażenowana opisami gatunków. Szkoda, ale to brak wiedzy. Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj. Literatura jest ogólnie dostępna.

Dodatkowo - nazwa pyszczak hełmiasty nie jest w Polsce przyporządkowana do odpowiedniego taksonu. To co kiedyś nazywano Cyphotilapia frontosa w naszym kraju nie jest tym taksonem.

Kłania się VIII numer Tanganika MAGAZYN:)) Lub jeśli wolisz oryginalny artykuł w http://www.cichlidnews.com/. Nieco okrojony w angielskiej wersji ze zdjęć i dodatkowych uwag, które Patrick dodał , gdy artykuł tłumaczyliśmy.

Jak przeczytasz to możemy dalej dyskutować o tym taksonie. Tak to tylko przegadywanie braku wiedzy i znajomości tematu u Ciebie.

Teraz to już naprawdę kończę.



Marta

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / frontosa pomoc Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®