50W w Eheimie to uczciwa moc pompy o takiej wysokości podnoszenia.
Nie masz się co oszukiwać - pompy o podobnej wydajnosci ale mniejszej mocy, mają niższa wysokość podnoszenia i szybciej się dusza pod byle obciążeniem - ten szczegół właśnie rozróżnia pompy cyrkulacyjne ( duża wydajność) od pompy obiegowej ( duża wydajność przy zachowaniu wys. podnoszenia).
Przy tej mocy pomp obecnosć kolanek nie robi już wrażenia - co łatwo odczytać z wykresów pomp, nawet jak uwzględnia sie straty na kolankach.
ponadto wielkość komina - zależna od mocy pompy, a dokladnie długosć krawędzi przelewowej i spiętrzenie - to są rzeczy które należy dobierac razem z pompą.
Przy zachowaniu pierwotnej pompy o Q=8000l/h to krawędź przelewowa komina 15x15 z klasycznym grzebieniem AM - nie wyrobi, tj. woda w wiekszości ominie grzebień i pójdzie górą.
Wielkość komina a dokładnie krawędzi przelewowej dobieramy razem z pompą. Z ich dobrania wynika spiętrzenie wody w akwarium podczas pracy pompy, a co za tym idzie zmienia się objętość pracy czyli konieczna objętość komory pompy.- tym większa im mniejsza długośc krawędzi przelewowej. A to generuje konieczność obniżenia komina itd.....
Nawet przy pompie o Q=3000 l/h, komin 15x15 z gęstym grzebieniem AM jest za mały. ( przytaczam grzebien AM, jako punkt odniesienia, porównania). |