Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Oślenie nocne

Strona  Strona 2 of 2:  « Previous  1  2  
Autor marek
Użytkownik
#31 - Posted: 23 Sty 2011 13:31 
Oczywiście, że przeczytałem i mam nadzieję, że ktoś również przeczytał to co ja napisałam. A piszę tam wyraźnie, połowa akwarium "oświetlona" niebieskim, bardzo stłumionym światłem, trochę tylko jaśniejszym niż to które nocą dostaje się do mieszkania przez okna, myślę, że takie jakie dostaje się do głębszych wód jeziora w jasne księżycowe noce. Wierzę, że natura sama wie co dla niej dobre, jeśli więc ryby uznają, że to światło im nie odpowiada, to pójdą spać na drugą stronę, a dla mnie to będzie znak, że nie można tego robić.

Marek

Autor admin
Admin
#32 - Posted: 23 Sty 2011 16:11 - Edytowany przez: admin 
Marku
Wg mnie nie ma znaczenia czy oświetlisz cześć czy cały zbiornik. A w głębinach- raczej nie ma takiego światła, a już na pewno na głębokosci 40 m i więcej.

Dodatkowo w Tanganice okresowo świeci księżyc ( co jest normą w cyklu lunarnym), a pory roku takie jak deszczowa - to mętna woda, ostre falowanie i zachmurzenie. Przynajmniej tak jest teraz.

Musiałbyś symulować cykl lunarny, pory deszczowe i suche i odzwierciedlić głębię.

Takie jest moje zdanie, Ty zrobisz jak uważasz.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#33 - Posted: 23 Sty 2011 19:13 
Nie wiem czy ma to miejsce również nad Tanganiką ale czytałem, że nad jeziorem Malawi praktycznie co noc zbierają się gęste chmury i pada deszcz. Jeziora afrykańskie mają swój szczególny klimat i kiedy w nocy robi się chłodniej to wydaje się, że tafle winna okrywać gęsta mgła. Można by zapytać kogoś kto widział na własne oczy?

Autor admin
Admin
#34 - Posted: 23 Sty 2011 20:30 
Zapytam:))

Marta

Autor fishfan
Użytkownik
#35 - Posted: 24 Sty 2011 19:06 - Edytowany przez: fishfan 
wpłynie na stan zdrowia ryb? Ryby inaczej gospodarują np. wapniem i białkiem w nocy i w dzień. Dzięki temu możemy na ich statolitach obserwować, naprzemienie występujące, jasne i ciemne prążki co świadczy o każdym przeżytym przez nie dniu

W jaki sposob ma to pomóc Markowi?

Wpływ na pigmentacje i dobry chów naszych ryb to-odpowiednie gat.i możliwość odwzorowania warunków w akwarium.
Idąc tym tokiem myślenia tylko dokładne badania i lata analiz pozwalają nam i to pobieżnie ocenić cechy periodyzmu osobniczego.
Czy możemy jednoznacznie stwierdziać na podstawie światła i jego wpływu na ryby jak się czują?A już na podstawie otolitów.
Przecież to wróżenie z fusów.Sander
Ryby Marka to gat.pelagiczne i już sam ten fakt świadczy o tym że światło to one mają gdzieś.(pomijając okresy tarla).
Skrupulatność i zdecydowana dysplina naukowa pomija na tym forum że ryby te są męczone w naszych akwariach.
Bo jak im zapwenić odp.warunki

Fotoperiodyzm jest tak samo nienaruszalny i świety jak i pelagializm czy profundalizm!danego gat.np;X.Flavipinis,X.Red Princes.
Ryby Marka także!

Odnosnie statolitów -jakimi badaniami i jakie są dowody na to iż swiatło ma wpływ na sluch czy też zmysł równowagi?
To bardzo ciekawe.
CaCo3 i jego przyrost w czaszce jest zależny od pór roku ale jest to stwierdzenie dosyć lużne a nie teza jakoby światło miało wpływ na jego jakość.
Ryby z profundalu maja wybitnie rozwiniete otolity.(mają umowe z Tauronem)
Można się w jakiś sposób posilkować tym ,ale pośrednio.
Czyli na cały cykl i życie ryb,także otolitu i przysadki mózgowej (tam go zresztą nie ma)a co za tym idzie także GH,PRL,ACTH,TSH,FSH,LH,MSH,ma wpływ całe życie od embrionu po tarło i ewentualny zgon.

ADHD -forumowe działa także leć Marek do lab.i badaj statolity a będziesz wiedział dlaczego Twoje rybki są płochliwe.
Sorry ;-)

Autor sander
Użytkownik
#36 - Posted: 25 Sty 2011 00:04 
Na otolitach ryb obserwujemy naprzemiennie występujące jasne i ciemne prążki. Struktury te nazywamy prążkami dobowymi, jasne z przewagą wbudowanego wapnia i ciemne z zwiększonym udziałem białka. Ta obserwacja pozwala stwierdzić, że ryby inaczej gospodarują wapniem i białkiem w dzień a inaczej w nocy. Jak powszechnie wiadomo dzień i noc wiążą się odpowiednio z obecnością i brakiem światła. Zaburzanie tych proporcji wydaje się zatem mieć wpływ na funkcje życiowe ryb.

Kamienie należące do organu równoważno-słuchowego dają nam spojrzenie na wiele kwestii nie związanych z funkcją jaką pełni sam narząd. Kamienie te potrafią wbudowywać w swe struktury np. promieniotwórcze izotopy, których wystąpienie na danym obszarze jest nam znane z historii. Dzięki temu analizując otolit i znając moment wystąpienia promieniowania możemy zweryfikować wiek gatunków długożyjących. Posiłkując się otolitem chciałem wyjaśnić, że dobowy cykl świetlny ma odbicie w fizjologii ryb a najprościej jest to odczytać z prążków dobowych statolitów.

Wpływ światła na funkcjonowanie przysadki mózgowej ryb opisałem wcześniej w sposób prosty i zrozumiały. Wpływ ten jest również szeroko opisywany w literaturze ichtiologicznej i biochemicznej. Przysadka jest ściśle połączona z podwzgórzem i ściśle z nim współpracuje.

Opisane prawidłowości nie mają na celu wyjaśnienia płochliwości ryb Marka a tylko uświadomienie istnienia wpływu światła na funkcje życiowe ryb.

Autor admin
Admin
#37 - Posted: 25 Sty 2011 12:58 
Można by zapytać kogoś kto widział na własne oczy?

Odpowiedź Michelle:

Depending what time of the year he sky is clear, so so so so many stars really fantastic. Moon is there all the time as long as there are no clouds, ‘moon break’ ( when the local fishermen do not fish as moon too bright)is about 5 days each month when the moon is full it is full. One of the best parts of the lake night time!!!

Marta

Autor marek
Użytkownik
#38 - Posted: 31 Sty 2011 13:59 
Witam ponownie.
Minęło kilka dni od kiedy testuję nocne oświetlenie, czyli sześć niebieskich diodowych reflektorków. Dla zmniejszenia intensywności ich światła, pomalowałem wszystkie czarnym niezmywlnym mazakiem. Natężenie tego światła w nocy jest na poziomie tego, które wpada do mieszkania przez okna z ulicy. Ryby ewidentnie śpią, chociaż daje się zauważyć jakiś ruch w postaci przesuwających się cieni (nie ma możliwości rozpoznania gatunku)
Natężenie ruchu w nocy oceniam na ułamek procenta ruchu dziennego.
Ale przecież wcześniej większość robót ziemnych miało miejsce właśnie w nocy. Tak jak planowałem najpierw założyłem diody na dwa dni po prawej, a potem po lewej stronie,żeby sprawdzić czy ryby będą uciekały od światła (bez różnicy)
Teraz całe 2.6 m oświetla 6 diod i na dzień dzisiejszy cel jest osiągnięty, płochliwość ryb zniknęła.
W związku z tym co pisał Sander myślę, o ile to oczywiście jest realne (koszt badania) że jeśłi po dłuższym czasie stosowania tego światła, któraś z ryb dokona żywota, wykonać badania, przyjrzeć się otolitom, pozostałym narządom, czy ich wygląd i stan nie odbiega od normy.

Autor admin
Admin
#39 - Posted: 31 Sty 2011 14:42 
że jeśłi po dłuższym czasie stosowania tego światła, któraś z ryb dokona żywota, wykonać badania, przyjrzeć się otolitom, pozostałym narządom, czy ich wygląd i stan nie odbiega od normy.



Moje pytanie - z czym te badania porównasz? Aby dokonać takich badań wg mnie musiałbyś mieć tzw próbę "zerową". Czyli osobnika, który żyłby w naturalnych warunkach, nocy i dnia.

Marta

Autor marek
Użytkownik
#40 - Posted: 31 Sty 2011 14:58 
Nie bardzo rozumiem, przecież jeśli lekarz stwierdza chorobę u człowieka to nie na podstawie porównania ze zdrowym, którego stawia obok chorego, tylko robi to na podstawie tego co dotej pory zbadała nauka i wytyczyła jakieś normy. Czy to samo nie dotyczy ryb?
Marek.

Autor admin
Admin
#41 - Posted: 31 Sty 2011 15:15 
A kto wie jak wygląda otolit Benthochromis żyjącego w naturalnych warunkach? Zmiany, które zbadasz wcale nie dadzą wiedzy jakim zmianom uległy procesy w organizmie. Będzie to jedynie wiedza, jak on wygląda u tego konkretnego osobnika ,w takich warunkach, a nie porównanie jak ma wyglądać.

To wszystko nie jest takie proste, aby coś udowodnić na "tak" lub "nie" trzeba wielu prób, na wielu osobnikach i do tego "odnośnika".

Marta

Autor admin
Admin
#42 - Posted: 31 Sty 2011 15:32 

Autor marek
Użytkownik
#43 - Posted: 31 Sty 2011 19:16 
Zdaje się, że biorę udział w sporze na wysokim poziomie wiedzy, której mi na pewno brakuje, a jeszcze do tego nie znam angielskiego i dlatego źle czuję się w tej tej roli. Ale tak jeszcze żeby dopytać bo tak, Sander napisał, że dzień i noc są bardzo ważne dla wielu procesów życiowych ryb. To ja pytam, czy wszystko co nie jest zupełną ciemnością jest światłem, które przysadka mózgowa odbiera jako dzień.
Dlaczego mielibyśmy porównywać narządy moich ryb (żyjących przy nocnym oświetleniu i nie tylko Bentochromisów) do narządów ryb z natury, a nie żyjących w akwariach bez takiego oświetlenia.
To na razie tyle.

Marek

Autor admin
Admin
#44 - Posted: 31 Sty 2011 20:02 
o ja pytam, czy wszystko co nie jest zupełną ciemnością jest światłem, które przysadka mózgowa odbiera jako dzień.

Przysadka odbiera to jako pobudzenie.

Można porównywać z rybami żyjącymi w akwarium ...tylko, że my odnosimy się do tego co mają w naturze, bo rozumiem, ze masz ryby z odłowu, a nie Fx - nie mnoży się tych ryb w akwariach, prawda?

Marta

Autor marek
Użytkownik
#45 - Posted: 31 Sty 2011 20:29 
Mam ryby z odłowu, to Bentochromisy, mam je od trzech tygodni i podejrzewam jako odłów część Paracyprychromisów, które kupiłem w maju tamtego roku jako uzupełnienie istnijącego stada, bo od tamtego czasu zaczęła się płochliwość. Reszta ryb to Fx.

Przysadka odbiera to jako pobudzenie.

Moje ryby śpią.

Marek

Autor admin
Admin
#46 - Posted: 1 Lut 2011 06:33 
Mam ryby z odłowu, to Bentochromisy, mam je od trzech tygodni

I dziwisz się, ze masz płochliwe ryby? To okres aklimatyzacji. Szkoda, ze nie piszesz takich informacji na samym początku.

Marta

Autor marek
Użytkownik
#47 - Posted: 1 Lut 2011 08:54 
Ale paracyprychromisy mam od maja tamtego roku.
Kolejny raz proszę, o dokładne czytanie tego co piszę, a nie wybiórcze pod własne tezy.

Marek

Autor admin
Admin
#48 - Posted: 1 Lut 2011 09:03 
marek

Przeczytałam dokładnie. Pisałeś jednak, że największy problem masz z Benthochromis. To bardzo ważna informacja, jak długo masz te ryby.

Ponadto nic dalej nie wiemy o aranżacji zbiornika, jego wielkości, wielkości obsady.

To kluczowe tematy.

Najlepiej zrób zdjęcie.

A ryby w nowym zbiorniku takie jak bentochromisy aklimatyzują się długo.



Marta

Autor marek
Użytkownik
#49 - Posted: 1 Lut 2011 09:38 
Marto, Bentochromisy skłoniły mnie do szukania jakiegoś rozwiązania, ponieważ reagowały nawet na ruch z dala od akwarium, ale w ich polu widzenia, natomiast Paracyprychromisy tylko gdy coś działo się w bezpośredniej bliskości akwarium i z tym dawaliśmy sobie jakoś radę, podkreślam j a k o ś. Myślałem, że tamat jest znany i szybko uzyskam praktyczne rozwiązanie, nie przyszło mi do głowy, że zapuszczam się w dziwicze rejony akwarystki. Teraz po kilku dniach tego nocnego światła jest lepiej, zobaczymy co będzie dalej.
Moja akwarium to 720 l. 2,6 m dł, 0,55 gł, 0,5 wys.
Wymiary typowe dla zbiornika roślinnego, ale z taką myślą je kleiłem w 1996 r i kilkanaście lat jako takie funkcjonowało. Wystrój to, cała tylna i część bocznej ściany do samego lustra wody konstrukcja z piaskowca.
Filtracja, dwa kubły EHEIM 2028 I 2228 plus wewnętrzny Aqua-Szut 750 l /h. Porametry w normie, amoniak i azotyny 0, azotany ok 20.
Ryby zdrowe z niograniczonym apetytem bez jakichkolwiek oznak niepokoju w dzień. Karmione 2 lub 3 razy dziennie, przede wszystkim mrożonkami. Ze zdjęciem na razie może być problem bo chwilowo nie mam aparatu. Jeśli w opisie czegoś brakuje to chętnie dopowiem.

Marek

Autor admin
Admin
#50 - Posted: 1 Lut 2011 09:54 
Ile masz osobników?

Marta

Autor admin
Admin
#51 - Posted: 1 Lut 2011 09:56 
I jakie oświetlenie stosujesz w dzień?

Marta

Autor marek
Użytkownik
#52 - Posted: 1 Lut 2011 10:47 
Oświetlenie to dwie świetlówki T8, 36w połączone szeregowo, jedna w lewej, druga w prawej klapie, do połowy obwodu, na całej długości osłnięte folią aluminiową.(pozostałość po roślinnym, tam świeciło 10 szt)
Świecą do góry i do akwarium wpada światło odbite od odbłyśnika.
W sumie jest około 50 ryb.

Marek

Autor admin
Admin
#53 - Posted: 1 Lut 2011 11:56 
A czy nie możesz napisać wyraźnie ile masz bentochromisów i ile paracyprichromisów i jakie inne ryby?
Określenie około 50 ryb nic mi nie mówi. Chcesz mieć stabilny zbiornik i oczekujesz odpowiedzi i porady to napisz doładnie co masz.

Nie bardzo wyobrażam sobie to światło i jego ilość przy takim montażu. Te ryby wymagają półmroku.

Marta

Autor marek
Użytkownik
#54 - Posted: 1 Lut 2011 13:54 
Chcesz mieć stabilny zbiornik i oczekujesz odpowiedzi i porady to
Ale ja mam stabilny zbiornik, tak pod względem parametrów wody(podałem je wcześniej) jak i obsady, sielanka (oczywiście jak na tanganikę)

Te ryby wymagają półmroku.
No właśnie po to jest ta folia, o której pisałem.

napisz doładnie co masz.
Bentochromisy 5 szt dorosłe piękne ryby
Parcyprychromisy 9 szt dorosłe
Leleupi 10 szt dorosłe
Trtocephalusy 10 szt z trzech źródeł w różnym wieku, jedna para reglarnie odbywa tarło.
Calvusy 6 szt
Julidochromis Transkriptus 1 pra + kilka ich małych
Xenotilapie 8 szt Sima, 4 sztBatchypilla Kekese

Marek

Autor marek
Użytkownik
#55 - Posted: 1 Lut 2011 14:00 
Acha jeszcze temperatura 26,5 st, latem nie przekracza 28 mam chłodziarkę (została z czasów roślinnego)

Marek

Autor admin
Admin
#56 - Posted: 1 Lut 2011 14:59 
Od jak dawna masz te ryby?

Nie chcę komentować obsady, bo to dla mnie przerybiony zbiornik i dodatkowo,mieszanka wybuchowa. No ale to Twój wybór.


Marta

Autor marek
Użytkownik
#57 - Posted: 1 Lut 2011 15:55 
Nie chcę komentować obsady, bo to dla mnie przerybiony zbiornik
Parametry wody w normie, już to pisałem, ryby podchodzą do tarła, też pisałem, wszystkie mają b dobry apetyt, pisałem. Wyrosły na dorodne ryby, to jest nowe.

Od jak dawna masz te ryby?
Nie licząc bentochromisów, najświeższy nabytek to xeny, lipiec ubiegłego roku.

dodatkowo,mieszanka wybuchowa
Chyba zaraz zacznę cytować sam siebie, żeby odpowiadać na pytania, bo przecież napisałem:
sielanka (oczywiście jak na tanganikę)

Marek

Autor admin
Admin
#58 - Posted: 1 Lut 2011 16:09 
marek


Mądrzy piszą "czas pokaże".

To, że parametry są ok to zasługa filtów, a przerybienie to zupełnie inna sprawa. 700 litrów to wcale nie jest duży zbiornik na tą obsadę.



Marta

Autor marek
Użytkownik
#59 - Posted: 1 Lut 2011 17:42 
Droga Marto.
To że filtry utrzymują właściwe parametry wody, no to po to one są.
Cirpliwie odspowiadam na pytania czase po dwa razy.
Jeśli ktoś czyta ten post to ma niezły ubaw i chyba już dawno zatracił główny wątek jakim jest oświetlenie nocne, a płochliwość ryb, która tak jak napisałem na tą chwilę nie jest problemem. Co chcesz mi udowodnić?
Kiedyś usłyszałem, że najtrudniej jest udowdnić, że się nie jest wielbłądem, teraz to rozumiem.

Marek

Autor admin
Admin
#60 - Posted: 1 Lut 2011 19:59 
Nic Ci nie chcę udowodnić. Miała być dysputa i rozważania Twojego problemu. Jeżeli uważasz, że problem rozwązałeś to super.

Twoje akwarium Twoja bajka.

Wybacz, że próbowałam Ci cokolwiek wytłumaczyć, jak widać nic nie zrozumiałeś.

Koniec z mojej strony.

Marta

Strona  Strona 2 of 2:  « Previous  1  2 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Oślenie nocne Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®