Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Mały problem

Strona  Strona 4 of 6:  « Previous  1  2  3  4  5  6  Next »  
Autor michal1313
Użytkownik
#91 - Posted: 27 Sty 2011 19:56 - Edytowany przez: michal1313 
niom tak to mniej-więcej wygląda.......zbiornik marzenie

a jak u Ciebie dokonałeś już zmian w faunie, florze i technice?

Autor ZordanN
Użytkownik
#92 - Posted: 27 Sty 2011 21:01 
Ryby to okazy zdrowia, doskonale wybarwione płyywają stadnie i mamją wielki apetyt. Filtry umieściłem wg. rady na razie spox zalegające odchody w znacznym stopniu znikają w filtrach ale nie wszystkie trzeba odkurzać co dwa dni , do wody dodawałem żelazo rośliny ruszyły do przodu (intensywna zieleń, nowe liście i jedna odnóżka nazwy nie znam ale identyczna roślina jak twoje) Z kamieni zrobiłem kilka kryjówek tropi uwielbiają je.

Myślę że wszystko jak w zegarku (bynajmniej tak mi się wydaje ;)

Autor pkubek
Użytkownik
#93 - Posted: 27 Sty 2011 21:21 
no tak tylko ze 5 sztuk Tropheusow to tak jakby miec tylko polowe ryby... musialbys zobaczyc u Marty albo u kogokolwiek innego jak wygladaja te ryby gdy sa w stadzie 15 sztuk, w odpowiednio urzadzonym akwarium. rewelacja. namawiam Cie na zmiane obsady na taka, ktora w tej pojemnosci bedzie zachowywac sie normalnie, zobaczysz wtedy niezwykle zzachowania. ja teraz jestem oczekujacym na moje Cyprichromisy. w sieci widzialem mnostwo akwariow, w ktorych plywa np 3 sztuki.... no jak moga zachowywac sie normalnie ryby, ktore zyja w naturze w lawicach po kilkaset sztuk? nie sa w stanie, nie moga rozwijac swojej percepcji jesli widza tylko dwoch przedstawicieli gatunku a w genach maja zakodowane, ze ma ich byc 1000.... zawsze w takim wypadku mamy po prostu "rybe w akwarium" ale nie ma to wiele wspolnego z "wycinkiem natury"
Ostatnio bylem w sklepie Discus w Warszawie i koles chcac popisac sie przed laska zaczal jej opowiadac z usmiechem jak to on sie zna na rybach, mial Tropheusy.... i z rozbawieniem na ustach powiedzial jej, patrzac na akwarium z 4 czy 5 sztukami tak: o widzisz, ten samiec za chwile bedzie dominujacym, jest najwiekszy, najpier zabije tego najmniejszego, potem tamte dwa, potem samice a na koncu zostanie sam hehehhe" - wlos mi sie zjerzyl na glowie... akwarysta posrany

Autor ZordanN
Użytkownik
#94 - Posted: 27 Sty 2011 21:48 
Ludzie mają fantazję wiem o tym niestety to szkodzi rybom. U mnie pływa 12 sztuk więc myślę że się nie nudzą. A do wymiany dojdzie o ile sander jest cierpliwy, ostatnio jestem mocno zawalony pracą i zapowiada się że sobotę też tam spędzę :(
Zdecydowałem się na księżniczki czas pokarze czy to dobry wybór.
Co one lubią? Jak powinno byc prawidłowo urządzone akwarium ?

Autor nechor
Użytkownik
#95 - Posted: 27 Sty 2011 22:42 - Edytowany przez: nechor 
Zdecydowałem się na księżniczki czas pokarze czy to dobry wybór.
Co one lubią? Jak powinno byc prawidłowo urządzone akwarium ?


Bedziesz mial jedna rodzine, wiec jedno gniazdo. Zostanie ono wykonane w jakims skupisku skalnym. Pod skalami i pomiedzy nimi ryby poryja szereg glebokich korytarzy - miej to na uwadze kladac cos pod skaly. Jesli polozysz styropian, ryby sie do niego dokopia i... bedzie bialo :-) Moze nalezaloby polozyc na podklad styropianowy jakies plaski kupki i dopiero na tym skaly?

Skaly. Ksiezniczki uwielbiaja wciskac sie we wszystke szczeliny skalne - sa niesamowicie zwinne i szybkie. Z drugiej strony, beda potrzebowaly duzo miejsca do plywania w toni (nie plywaja na jakiejsc konkretnej wysokosci, zajma cala ton). U mnie najbardziej zdalo egzamin takie ulozenie:

http://picasaweb.google.com/dariusz.jakubowski/Akw arium3#

Gniazdo bylo po lewej stronie. Po prawej stronie umiescilem skaly w celu dekoracyjnym. Poza tym, ryby czuja sie pewniej gdy wiedza, ze po drugiej stronie zbiornika tez jest jakas kryjowka w odwodzie :-) W dno wkopalem kilka plaskich skalek i lupkow.

Ksiezniczki lubia skaly, ale nie przesadz z tym, po pierwsze chcialbys je ogladac, po drugie jak zapchasz akwarium skalami, bedziesz mial problem ze sprzataniem.

W podanym przeze mnie przykladzie, z tylu, za skalami zostawilem pewien odstep i ustawilem cyrkulacje wody wokolo scian akwarium.

To tak ogolnie :)

Autor pkubek
Użytkownik
#96 - Posted: 27 Sty 2011 22:50 
słuchaj, wejdź na stronę www.aqanet.tv - tam znajdziesz filmiki z Tanganiki - Africa Buntbarsche - i zobacz po kolei, na większosci zobaczysz ksiezniczki w bardzo roznych odmianach, w jeziorze jest ich sporo, zyja w usypiskach skalnych. dla mnie te 10 minutowe filmiki sa totalne. mozna zobaczyc b wiele ryb w ich naturalnym otoczeniu i podglądnac kawalek natury, mnie to mocno inspirowalo. Nie ma specyficznych zasad co do urządzenia akwarium jednogatunkowego poza zachowaniem reguł, ktore obowiazuja ten biotop. jesli chodzi o skaly - zobacz na filmie ich kolorystyke i fakture, na pewno na dnie musi byc piach. Kamienie nalezy układać w sposob naturalny, nie budowac na sile groty, mostki i daszki. Ksiezniczki lubia sobie troche kopac wiec przy prawidlowo zaaranzowanych skalach beda mialy co robic. koniecznie zobacz na watki Nechora, on sie tam chwali swoim akwarium z ksiezniczkami, zanim na zdradzil na SA. mial bardzo ladnie ułożone kamienie.
co do kamieni - poszukaj w skladzie ogrodniczym tych na wage, nie kupuj w zoologu bo to chore. w ogrodniczych skladach, czesto na wolnym powietrzu mozna poszperac i znalesc dokladnie te, ktore beda odpowiadac Twojej wizji. na pewno moze to byc dolomit, serpentynit, niektore otoczaki, te mniej symetryczne, perfekcyjnie okrągłe, mogą to być też wapienie lub piaskowce.
co do buforowania wody: do filtra, jako jedną z warstw, możesz wsypać po prostu troche żwiru koralowego (dostępny w wielu sklepach zoolog.) - u mnie w 240l. ok 0,5 kg buforuje wodę na poziomie ph 8,4; nie chcę podnosić PH, chyba nie jest to konieczne.
Unikaj korzeni, jesli chodzi o rosliny - wiekszosc żabienic i tym podobnych wygląda źle, Tanganika to surowy, krajobraz; zapewniajac rybok stabilizację biologiczną i odpowiednie oświetlenie Twoje akwarium porosną piękne krasnorosty, i będzie to bardzo naturalny efekt, zblizony do naturalnego. Widok ryb skubiących wśród glonów jest przepiękny! dopiero wtedy widać co wolą ryby z Tanganiki :) moje Julidy, gdy zasadziłem kiedyś paproć bolbitis (porośnięta krasnorostem wygląda dużo ciekawiej), otarłszy się o nią przez przypadek sprawiały wrażenie, jakby się jej brzydziły, odpływaly ze wstrętem :)

Autor ZordanN
Użytkownik
#97 - Posted: 27 Sty 2011 22:56 
fajne te twoje akwarium! Zauważyłem u Ciebie trzy pokolenia młodych czy one często dają potomstwo?
czym je karmisz i ile razy dziennie?
Są płochliwe? W obecności ludzi chowają się czy pływają jak by nigdy nic?

Autor ZordanN
Użytkownik
#98 - Posted: 27 Sty 2011 23:00 - Edytowany przez: ZordanN 
.

Autor pkubek
Użytkownik
#99 - Posted: 27 Sty 2011 23:06 
u mnie było kilka pokoleń ponieważ i Alto i Julidy bez przerwy miały młode. niestety w pewnym momencie było tego towarzystwa za dużo i NO3 mi skoczyło. Teraz muszę stopniowo stabilizować poziom. Mam już dosyć zapchany filtr (prefiltr założyłem dosyć poźno). dopiero w nowym akwarium, po ustabilizowaniu 2 filtra zew, moze coś z tym starym zrobie.
Młode karmiłem mrożonym oczlikiem, Nature Food Xs, mysis, rozplylonym pokarmem platowanym OSI, i Tnganika. Mrożonkę romrażalem w pojemniczku, potem wielokrotne plukalem pod bierzaca, zimna woda a potem strzykawka w poblizu gniazda. 3-4 razy dziennie, czesto tylko 2 razy.
Nie były plochliwe bo staram się zachowywac przy akwarium strefę spokoju, stoi na przeciw mojego biurka. Pokolenie f1 jest bardziej ufne od dzikusów aczkolwie, wychowując się z rodzicami z odłowy zachowuje jeszcze instynkty ryb dzikich. Poźniej, jeśli przyzwyczaisz je do pewnych nawyków zwiazanych z karmieniem, czesciowo traca dzikie maniery, chyba, ze dobiora sie w pary, ja mialem takich wsobnych par wsrod julidow moze z 8, a ryby mialy 4-5 cm gdy je zanosilem do sklepu

Autor ZordanN
Użytkownik
#100 - Posted: 27 Sty 2011 23:16 - Edytowany przez: ZordanN 
http://img696.imageshack.us/i/zabai.jpg/
teraz to tak wygląda, wiem za dużo skał ale trzymam dla księżniczek

Autor jaosh
Użytkownik
#101 - Posted: 27 Sty 2011 23:19 
Bedziesz mial jedna rodzine, wiec jedno gniazdo

Nechor
W tym momencie będę polemizować. Jak wiesz też miałem księżniczki i po pewnym czasie jak podrostki podrosły to pozakładały swoje gniazda. Miałem ich trzy w akwarium. Zależne też to jest od wielkości akwarium i aranżacji czyli im większe akwarium tym więcej rodzin może je zasiedlić.

Autor ZordanN
Użytkownik
#102 - Posted: 27 Sty 2011 23:21 
co z młodymi do sklepu>? W mojej wiosce przy trzech sklepach może to być problem

Autor michal1313
Użytkownik
#103 - Posted: 27 Sty 2011 23:26 
link dot. zamieszczania zdjęć;

http://forum.tropheus.com.pl/index.php?action=vthr ead&forum=2&topic=451

wyrzuć ten wapień filipiński drugi od lewej - to paskudztwo- oraz to po środku akwarium ma zbyt ostre krawędzie

Autor michal1313
Użytkownik
#104 - Posted: 27 Sty 2011 23:27 

co z młodymi do sklepu>? W mojej wiosce przy trzech sklepach może to być problem


to właśnie ten problem, o którym Ci wcześniej pisałem

Autor ZordanN
Użytkownik
#105 - Posted: 27 Sty 2011 23:30 
właśnie dziś chciałem go usunąć :) Ten środek podobno podnosi PH wody i rosną tam spoko rośliny ta budowla składa się z 5 lub 6 skał rzuconych na siebie. Bema tam znalazły dom

Autor ZordanN
Użytkownik
#106 - Posted: 27 Sty 2011 23:40 
Wapień wyleciał z akwa jeszcze jakieś rady?
Fachowej pomocy nigdy nie za wiele !!!

Autor michal1313
Użytkownik
#107 - Posted: 27 Sty 2011 23:40 
rozumiem, ale lepiej to zrób z np. otoczaków ponieważ goniące się ryby będą się raniły. nie wolno umieszczać w akwariach ostrych skał (ich krawędzi)

Autor ZordanN
Użytkownik
#108 - Posted: 27 Sty 2011 23:41 
www.aqanet.tv u mnie nie działa

Autor michal1313
Użytkownik
#109 - Posted: 27 Sty 2011 23:52 

Autor ZordanN
Użytkownik
#110 - Posted: 28 Sty 2011 00:02 
michal1313 a ty co byś obsadził w takim zbiorniku jak ja mam zachowując jego ,,wnętrze,, rośliny skały piach filtry i tło???

Autor michal1313
Użytkownik
#111 - Posted: 28 Sty 2011 00:10 
tak jak pisałem wcześniej, zrobiłbym nieckę i dodał coś w toni sprawdziłbym czy można do multików dać alto i na pewno wyrzuciłbym te skały, o których pisaliśmy.

rośliny, które posiadasz to valisneria gigantea (trawa), kryptokoryna ta z karbowanymi liśćmi i anubias. kryptokorynę i anubias bym wyrzucił ponieważ nie występuje naturalnie w tanganice

Autor pkubek
Użytkownik
#112 - Posted: 28 Sty 2011 02:06 
Zordan zobacz, tu są zdjęcia z różnych biotopów, moze Cie zainspirują:

http://www.cichlidsforum.fr/biotopes-au-tanganyika -vt17835.html

Autor nechor
Użytkownik
#113 - Posted: 28 Sty 2011 09:14 
Nechor
W tym momencie będę polemizować. Jak wiesz też miałem księżniczki i po pewnym czasie jak podrostki podrosły to pozakładały swoje gniazda. Miałem ich trzy w akwarium. Zależne też to jest od wielkości akwarium i aranżacji czyli im większe akwarium tym więcej rodzin może je zasiedlić.


Te akwarium nie jest zbyt duze. Z dwoch miotow mialem okolo 100 rybek, jesli mlode zalozylyby nowe gniazda, zrobi sie niezla masakra :-)

Autor jaosh
Użytkownik
#114 - Posted: 28 Sty 2011 09:37 
Widzisz u mnie było tak, że głowy rodzin nie walczyły między sobą. Co innego podrostki. Tam wiecznie dochodziło do przepychanek. Księżniczki maja to do siebie, że jak już obiorą rewir to atakują jedynie te ryby, które na niego wpłyną. Te co przestrzegają granic mogą czuć się bezpieczne. Tak wnioskuję po obserwacjach w moim akwarium.

Autor ZordanN
Użytkownik
#115 - Posted: 28 Sty 2011 17:52 
jaosh jakie ryby masz aktualnie i jaki zbiornik? Może jakieś foto?

Autor ZordanN
Użytkownik
#116 - Posted: 28 Sty 2011 17:57 
Naprawdę ciężki temat z tą moją obsadą, jedno jest pewne ryby muszą czuć sie dobrze to jest piorytet niestety jutro nie dojdzie do wymiany praca ale następny tydzień zapowiada się luźniejszy. juz nie moge się doczekać nowej obsady z pewnością sander dobrze doradzi co i jak. Nicka też jest spoko, bardzo mi się podoba! Tylko jaka obsada?????

Autor pkubek
Użytkownik
#117 - Posted: 28 Sty 2011 18:09 
do niecki w tej pojemności możesz dać:
N. multifasciatus, telmatochromis vittatus shell, no i jej króla: Neolamprologus Callipterus

w 7 lub 8 numerze magazynu tanganika jest obszerny artykuł Marty na temat niecek i zaobserwowanych tam zjawisk no i oczywiscie wszystko o Callipterusach

Autor jaosh
Użytkownik
#118 - Posted: 28 Sty 2011 19:11 - Edytowany przez: jaosh 
N. multifasciatus, telmatochromis vittatus shell, no i jej króla: Neolamprologus Callipterus

to co proponuje pkubek to dobra obsada, sprawdzona przez wielu i przez wielu polecana.

W tym momencie w moim dużym baniaczku pływają:

Para Altolamprologus Calvus, para Altolamprologus compressiceps, para Neolamprologus sexfasciatus, 8 Cyprichromisów oraz Samiec i dwie samiczki Neolamprologus obscurus.

W małym baniaczku: Dwa Neolamprologus obscurus.

W drugim małym baniaczku: chyba Telmatochromis temporalis shell w ilości 6 sztuk. A to chyba dlatego, że tych rybek nie jestem do końca pewien.

Autor pkubek
Użytkownik
#119 - Posted: 28 Sty 2011 21:37 
temporalis to niezle zbóje mówila Marta, chyba na destin tang. są zdjęcia różnych wariantów, nie pamiętam dokładnie

Autor ZordanN
Użytkownik
#120 - Posted: 28 Sty 2011 21:55 
jaoshilu litrowy zbiornik posiadasz? jak masz możliwość prześlij foto szukam inspiracji :)

Strona  Strona 4 of 6:  « Previous  1  2  3  4  5  6  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Mały problem Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®