Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

z 240l na 450l -> w stronę upragnionej obsady

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor pkubek
Użytkownik
#1 - Posted: 23 Sty 2011 22:27 
Witajcie,
sytuacja dojrzała. Postanowiłem wznieść sie na wyższy poziom akwarystyki i jak najszybciej założyć zbiornik 450l.

Już rozpocząłęm działania zmierzające do zdobycia stelaża, myślę, że takie rozwiązanie pozwoli mi po przeprowadzce na "zamaskowanie" dołu akwarium zgodnie z duchem nowej przestrzeni i aranzacji wnętrza.

Co do sprzętu - mam pare wątpliwości, które chciałem z Waszą pomocą rozwiać.
1) filtacja, mam teraz zewnetrzny Eheim Professional II 2028, filtracja do 950//h, zalecany do akwa 350l + wewnętrzny Eheim Pickup do 250l

No i zastanawiam się nad nabyciem drugiego filtra zewnętrznego, 1050l/h, jest to Eheim Professional 3 2073.

Tym samym jeden byłby filtrem biologicznym, drugi mechanicznym. Mógłbym wtedy zrezygnować z filtra wewnętrznego, na wejściach do filtrów zew. są prefiltry.
Co sądzicie? czy taka filtracja przy mięsożernej/wszystkożernej obsadzie będzie wystarczająca?


2) temat oświetlenia. Czy jedna lampa T5 Hailea 2x24W wystarczy?
Mam dosyć obecnych T8, są prądożerne, do tego to osłanianie papierem śniadaniowym, folią itd..

----

Odrębną sprawą jest natomiast tło strukturalne. Niesamowicie mnie kusi Pangea, która wydaje się stworzona na Cyprichrmisow, które chciałbym dołączyć do obsady. Co myślicie o czymś takim?:
http://www.sklep.ekert.pl/pangea-strukturalne-160x 60-p-544.html

piekielnie drogie to, zastanawiam sie, czy nie zrezygnowac z tego kawalka plastiku i wtedy - albo plaskie + kamienie albo tylko kamienie i ciemny karton na tyl. Z doświadczeń Bemben'a lepiej nie wrzucać tła bez klejenia, trzeba to robic na sucho, a z dwojga wolałbym chyba ryby.. :)
no nie wiem, mam dylemat, poradźcie, dla ryb chyba jednak tło robi sporą różnice;

Autor policmen
Użytkownik
#2 - Posted: 24 Sty 2011 09:57 
Witam serdecznie. Gratuluję podjęcia decyzji. Jeśli chodzi o twoje pytanie dotyczące filtracji z własnego doświadczenia (miałem taki zbiornik o wym. 150x60x50) wystarczy ono w zupełności. Ja dodatkowo mialem zalożony falownik , który dodatkowo wymuszał cyrkulację wody. Co do oświatlenia to twoja indywidualna sprawa tym bardziej, że lepiej czują się i prezentują przy ograniczonym oświetleniu.Osobiście miałem w zbiorniku tło PANGEA ROCKY IV koloru grey wygląd rewelacyjny choć zabiera trochę miejsca. Cyprichromisy oraz parcyprichromis czuły się rewelacyjnie. Zwłaszcza te drugie , które wykorzystywały szczeliny w tle jako naturalne kryjówki. Jeśli będziesz zainteresowany prześlę ci zdjęcia zbiornika jaki mialem. Obecnie jestem w trakcie budowy zbiornika większego w , którym także wykorzystam tło i moduły tej firmy. Jakość i wygląd rewelka. Jeśli będziesz zainteresowany kupnem tego tła skontaktuj się ze mną telefonicznie nr tel. 601 797 517 mam możliwość załatwienia tła w wiele niższej cenie.
pozdrawiam Artur.

Autor rafi201
Użytkownik
#3 - Posted: 24 Sty 2011 20:16 
Kubełek jako filtr tylko mechaniczny to kiepski pomysł.
Kłopotliwe byłoby częste czyszczenie lub wymiana wkładów, a tego wymaga filtracja mechaniczna. Kubełek jest względnie dobry ale jako filtr biologiczny ewentualnie w połączeniu z chemicznym.

Autor pkubek
Użytkownik
#4 - Posted: 25 Sty 2011 00:05 
Co zatem radzisz skoro mam juz Eheim 2028 professional, wydolnosc 950l/h. Zrobić z niego tylko biologiczny z wewnętrzny jako mechaniczny?

Autor bemben
Użytkownik
#5 - Posted: 25 Sty 2011 08:45 
Bardzo fajny zbiornik się szykuje :)

Dlaczego nie myślisz o naturalnym tłe jak w zbiorniku np. Tasmy?

W swojej 375 l z 25 Tropheusami miałem tylko 2 kubełki Eheima 2028 i 2026. Parametry były dobre. Ważna jest duża nadfiltracja (2x zbiornik sugerowany przez producenta filtra).

Pozdrawiam

Krzysiek

Autor tasma
Użytkownik
#6 - Posted: 25 Sty 2011 09:51 
pkubek

Przemysl to co pisal Bemben na temat tla. Z tego co widze jestes z Warszawy czyli do Sandera masz 200 km. Tlo nie jest ani wielkie a przez to nie bedzie nie wiadomo jak ciezkie. Spokojnie wejdzie do osobowki.
Nie to zebym mial cos do tel sztucznych, ale naturalne to naturalne a cena w porownaniu do Pangei na pewno bedzie bardzo atrakcyjna.
Jesli chodzi o filtracje to moim zdaniem mozna ja oprzec na dwoch kubelkach. ? Jakkolwiek czyszczenie kubla moe byc bardziej upierdliwe niz gabki to nie demonizowal bym tej czynnosci. Jestem w stanie zrobic to w ciagu 15-20 minut dosc dokladnie (mowie o filtrze typu Eheim 2080). Mysle ze w tego typu zbiorniku przy zalozonej ilosci tropheusow czynnosc ta bedzie musiala byc wykonana max 1 raz w miesiacu.

Autor pkubek
Użytkownik
#7 - Posted: 25 Sty 2011 10:15 
hej,
sluchajcie, w akwarium beda Lamprologini - 2 gat., moze sumiki i Cyprichromisy - ok 12 sztuk.

Tasma, mowisz o tle/kamieniach, ktore sa w akwarium Sandera? Sander zajmuje sie tworzeniem takich rzeczy?

Autor tasma
Użytkownik
#8 - Posted: 25 Sty 2011 13:48 
Tasma, mowisz o tle/kamieniach, ktore sa w akwarium Sandera? Sander zajmuje sie tworzeniem takich rzeczy?

Tak. Kuba zajmuje sie robieniem tych rzeczy. To on robil mi tla do 2155l.

Autor poczatkujacy
Użytkownik
#9 - Posted: 25 Sty 2011 14:45 
witam pkubek
jak masz miejsce i pieniadze to na twoim miejscu kupił bym sobie wieksze akwarium te tła pangea sa fajne ale mi by było szkoda kasy samemu mozesz zrobic sobie o wiele lepsze tło

Autor bemben
Użytkownik
#10 - Posted: 25 Sty 2011 17:20 







Autor jaosh
Użytkownik
#11 - Posted: 25 Sty 2011 17:59 
Radziłbym Ci pookładać kamienie na dnie a nie na piasku. Jak Obscurusy zaczną kopać to może je jakiś kamień przywalić.

Autor bemben
Użytkownik
#12 - Posted: 25 Sty 2011 18:18 
Pod kamieniami jest plastikowa kratka i są prawie na dnie, ale dzięki :)

Autor pkubek
Użytkownik
#13 - Posted: 25 Sty 2011 18:25 
Bemben, super tylko strasznie jasno, tak minimalistycznie, nie chcialbys troszke przyciemnic? powiem Ci, ze ja mam o wiele za mocne swiatlo w tej chwili ale poobwijalem swietlowki papierem i folia alu i.... Obscurusy ujawnily kolory, ktorych nie widzialem na zdjeciach w necie do tej pory - maja niebieskie pletwy. Czy u Ciebie tez?

Autor bemben
Użytkownik
#14 - Posted: 25 Sty 2011 18:43 
Całe oświetlenie to 24W, zdjęcia są jasne bo kolega robił je z flashem.

Jeżeli chodzi o płetwy to u samca jest taka niebieska poświata, ale u samicy z kolei jakby są lekko żółte, nie wiem....

Autor bemben
Użytkownik
#15 - Posted: 25 Sty 2011 18:55 
I jak tam przemyślenia z tłem? Ja do tła wrócę dopiero przy nowym zbiorniku albo przy nowym ustawieniu starego. Na razie nie potrafimy wkomponować go w mieszkanie.

pozdrawiam i dzięki :)

Autor pkubek
Użytkownik
#16 - Posted: 25 Sty 2011 20:36 
no wiec zastanawiam się. Muszę napisać do Sandera w tej sprawie dzisiaj. Przyglądalem się Pangea i ma b. wiele plusów. Przede wszystkim waga. Takie tło tworzy mozliwosci ukrycia się wielu rybom bez potrzeby wstawiania ciężkich glazów. Co akurat przy Cyprichromisach ma znaczenie. Ponad to, jak zaproponowal Policemen, można by zainstalować je do gory nogami przez co tworzy się nawis skalny. Przy naturalnych kamieniach wszelkie tego typu nawisy wiąrzą się z pewnym ryzykiem i dodatkowymi komplikacjami.

Jedno jest pewne, będą Cyprichromisy. Zastanawiam się teraz nad optymalnym wariantem do poj. 450l - wychodzi mi, ze Pavo i Zonatus są optymalne.

Autor bemben
Użytkownik
#17 - Posted: 25 Sty 2011 21:06 
Osobiście wolę naturalne kamienie, ale za tłem z plastiku przemawia jak pisałeś mały ciężar, który upraszcza montaż i daje chyba taki psychiczny komfort.

Kibicuję dalej,

k

Autor jaosh
Użytkownik
#18 - Posted: 25 Sty 2011 21:25 
Ja nie jestem specjalista od sztucznych teł ale co będzie jak jedna z ryb wskoczy za to tło? Zakładając, że jest ono klejone to wtedy zaczyna się prawdziwy problem. Poświęcić ryby czy wycinać tło?

Autor pkubek
Użytkownik
#19 - Posted: 25 Sty 2011 23:50 
masz racje, musze się nad tym zastanowić.
narazie myślę nad wyborem Cyprysow :)

Autor michal1313
Użytkownik
#20 - Posted: 26 Sty 2011 00:58 
te tło jest jest chyba od-do, a szczyt można zabezpieczyć już własnym sposobem

Autor policmen
Użytkownik
#21 - Posted: 26 Sty 2011 01:41 
Witam.
Tak jak wspomniał Michał tlo po bokach spasujesz tak , że nic za nie nie wplynie natomiast od góry można je zabespieczyć na wiele sposobów nawet przy użyciu dociętej na wymiar siatki elewacyjnej. Jak zwykle znajdzie się wielu przeciwników jak i zwolenników teł gotowych. Mają one swoje walety i wady (główna to cena) jednak przy odpowiednim zaaranżowaniu i wystroju zbiornika uzyskujemy niepowtarzalne efekty. Stosując naturalne materiały przy większych rozmiarach kamieni lub płyt kamiennych musimy zwracać baczną uwagę na ich ogólną wagę. Moim skromnym zdaniem przy zastosowaniu kamieni lub plyt nie jesteśmy w stanie uzyskać takiego efektu jak przy tłach lub modułach dobrych firm. Mam tu na myśli oczywiście zabudowanie w całości tylnej ściany i oczywiście wykorzystanie miejsca za tlem do ukrycia większości aparatury znajdującej się w akwarium. Co innego jeśli tylną szybę okleimy lub zaciemnimy a z kamieni tworzymy aranżację skalną. Często tak skonponowany zbiornik jest przepiękny i niepowtarzalny. Pamiętajmy jednak , że niezmiernie trudno ukryć w nim choćby grzałkę. Wiele zdjęć z pięknymi akwa powstaje po uprzednim wyciągnięciu całej aparatury z jego wnętrza. Zręsztą każdy z Nas dokonuje takiego wyboru osobiście i tworzy swój wymarzony zbiornik. Powodzenia Artur.

Autor pkubek
Użytkownik
#22 - Posted: 26 Sty 2011 02:09 
Artur,
masz oczywiście rację. Ja jestem zdania, że nie ma idealnego rozwiązania ale:
konkretne gatunki mają swoje preferencje i potrzeby, które zapewniamy im w zależności od możliwości.
Akurat Cyprichromini lubią różnego rodzaju półki skalne, nawisy. Zróżnicowanie terenu, które np Lamprologini mają pod brzuchem, a które obserujemy równolegle w naszym akwarium, ma dla nich znaczenie. Z tą jednak różnicą, że pływają zwrócone brzuchem do tylniej ściany, prostopadle do naszego wzroku. I bez tła strukturalnego nie jestesmy w stanie im tego zapewnic. No chyba, że mamy na prawdę wielki zbiornik jak Sander, gdzie przy 2 m, w miejscu docelowym można już coś mocować.
Ja jestem w mieszkaniu przejściowym i troche boję się instalować tu takich ciężkich rozwiązań bo nigdy nie wiadomo, kiedy kupię swoje mieszkanie (w Warszawie nie jest to łatwe). Ponadto moja szalona rentierka może nagle mi podziękować. I co ja zrobie z 300kg głazem + do tego akwarium?

No i na koniec- 450l to nie jest chyba jeszcze mój ostateczny litraż. na razie więc bardziej pasuje mi tło strukturalne plastikowe.
Myślę jeszcze, szukam różnych realizacji

Autor pkubek
Użytkownik
#23 - Posted: 26 Sty 2011 21:40 
hej
tło tłem ale czy polecacie zamiast kupować drugi Eheim dla filtracji mechanicznej po prostu wydajny filtr wewnętrzny z gąbką?

Autor sander
Użytkownik
#24 - Posted: 26 Sty 2011 22:17 
Trzeba by się nad tym porządnie zastanowić ;-)

Autor pkubek
Użytkownik
#25 - Posted: 26 Sty 2011 22:26 
śmiej sie śmiej, już jestem skonfudowany tymi decyzjami :) jedno jest pewne, czekam na ryby :)

ale serio, w akwarium będzie 10 Cyprichromisów i 2-3 gat lamprologusów więc nie jakieś brudasy straszne. No i zastanawiam się, czy pakować 7 stów w kolejny filtr zew. czy moze wystarczy 150zeta na głowicę np taką http://www.rybarium.pl/sklep/koszyk/pompa-eheim-10 05_103358.html

Obecnie mam zaburzone NO3, filtr zew. pewnie jest pełny, od roku nie był czyszczony i mam tremę :) boję się, że jak go ruszę (prefiltr zainstalowałem po ok 7 -8 mieś) to mi siądzie biologia.

Tak więc coś na pewno muszę zrobić do tych 450 -520l (jeszcze nie zdecydowalem czy szerokosc 50 czy 60cm)
No i tak siedze i mysle

Autor bernard
Użytkownik
#26 - Posted: 26 Sty 2011 22:59 
Paweł, tu nie ma co myśleć - 60 cm to pod każdym względem (poza wagą zbiornika) o 200 % lepiej niż 50 cm :)

Na 450-520 l zdecydowanie 2 kubełki (przy takiej obsadzie) obejdzie się nawet bez głowicy, a będzie więcej miejsca dla ryb.

Autor pkubek
Użytkownik
#27 - Posted: 2 Lut 2011 22:31 
słuchajcie, mam prośbę o pomoc w doborze oświetlenia.

C. Pavo żyją głęboko, 20-50m ale nie chciałbym tworzyć całkiem mrocznego akwarium. Myślę natomiast o oświetleniu, w którym pięknie wybarwią się ryby (niebiesko-fioletowe płetwy, żólto-pomarańczowe korpusy)
Ponad to w akwarium będą Obscurusy, Altolamprologusy i ew. Julidochromisy. Światło powinno więc podkreślać kolorystykę i umożliwić życię glonom, które uwielbiam w akwarium i mam na głazach (krasnorosty)
Myślę o T5 2x24w, Co polecacie?
pawel

Autor sander
Użytkownik
#28 - Posted: 2 Lut 2011 22:47 
Sylvania grolux

Autor pkubek
Użytkownik
#29 - Posted: 2 Lut 2011 23:09 
Sander, dzięki za szybką reakcję,
czy myślisz, ze 2x24w wystarczy do 160x60x60w?
czy połączyć ją z jakąś inną? 6500k?

Autor sander
Użytkownik
#30 - Posted: 3 Lut 2011 09:37 
Spokojnie wystarczy, jeśli dasz odbłyśniki to uzyskasz bardzo widną lampę.

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / z 240l na 450l -> w stronę upragnionej obsady Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®