Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Lamprologus brevis- Akwarium jednogatunkowe

Strona  Strona 1 of 6:  1  2  3  4  5  6  Next »  
Autor Eszi
Użytkownik
#1 - Posted: 5 Lut 2011 15:12 
Kilka dni temu w końcu znalazłem odpowiedni dom dla moich pięciu trofci, mój 112 l zbiornik przeszedł około 70 % podmianę wody, która miała głównie na celu usuniecie odchodów. Zaprzyjaźniony akwarysta, dał mi w prezencie dwie muszle, które posłużą jako przyszłe ewentualne domki dla brevisów. Muszę jeszcze zakupić kilka, planuje mieć ich na początek osiem, z czasem jeżeli rybki by się rozmnożyły dojdzie więcej.
Woda w akwarium jest ustabilizowana, opieram się nadal na paskowych testach JBL:
PH: 7,2
KH: 10
GH:powyżej 14
NO2: 0
NO3:10

Teraz pozostaje tylko czekać na odzew od Marty i spełnienie obietnicy.

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 5 Lut 2011 16:16 
To proszę napisz do nas maila.

Opisz może najpierw wystrój zbiornika. Pokarmy jakie masz dla muszlowców.

Marta

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 5 Lut 2011 16:21 
A co z testami kropelkowymi? Jak zamierzasz mierzyć parametry po wpuszczeniu ryb?

Spełnij warunki umowy, które zapodałam podając propozycję.

Przypominam umowę

http://forum.tropheus.com.pl/index.php?action=vthr ead&forum=5&topic=4208&page=1

Relacja z postępowania ma być na naszym forum. Krok po kroku.

Tego oczekuję i potem kontaktu. Ryby oddam tylko w pewne ręce:)

Marta

Autor Eszi
Użytkownik
#4 - Posted: 5 Lut 2011 22:34 
Właśnie zamówiłem taki oto zestaw:
http://allegro.pl/jbl-test-wody-combi-set-walizka- i1427301949.html
niepotrzebny mi jest jedynie test Fe ale jest w zestawie.
Z pokarmów posiadam już na chwilę obecną kilka pokarmów, na razie płątki z Tetry premium 3 rodzaje, spirulinę Tropikala, granulki Hikari. Jak już będą ryby zakupie: mrożoną artemię i inne pokarmy mięsne (oprócz daphni). Muszę wrzucić także kilka ślimaków, przefiltrują dno i posłużą jako ewentualne uzupełnienie w diecie.

Co do wystroju zostawiłem czarne łupki, troszkę inaczej je ustawiając (teraz można zrobić kryjówki, głównie dla młodych) i dwa wapienie do zasłonięcia filtra i grzałki. Są także na razie 2 muszle, jak już pisałem, nie morskie, ale przypominające tanganickie.

Autor Eszi
Użytkownik
#5 - Posted: 5 Lut 2011 22:41 
Niebawem także zakup kubełka, znajomy akwarysta polecał mi takie coś:
http://allegro.pl/jbl-cristal-profi-e-900-filtr-ze w-mega-gratisy-i1439667841.html

macie jakieś sugestie?

Autor nechor
Użytkownik
#6 - Posted: 6 Lut 2011 02:12 
Mam filtr z tej samej serii, tylko mocniejszy (wiekszy zbiornik). Moj jest cichy, latwy w montazu i obsludze, nie sprawia problemow.

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 6 Lut 2011 07:19 
Kryjówki w skałach nie są potrzebne tym rybom, bo one raczej tam nie przebywają. Może to być jedynie element dekoracji.

Wymień dokładne nazwy pokarmów, które posiadasz, bo u nas te ryby jedzą głownie mrożonki i Naturefood. Zmiana żywienia na pierwszym etapie może spowodować stres.

Nie rozumiem dlaczego nie chcesz podawać dafni?

Ja nie podaje artemii z powodów o których pisałam wielokrotnie.

No i może odezwij się mailowo?


Marta

Autor sander
Użytkownik
#8 - Posted: 6 Lut 2011 09:17 
Według moich obserwacji kryjówki dla młodych rybek są potrzebne gdyż brevisy wcześnie przestają opiekować się potomstwem i traktują je jak pokarm. Płaskie płytki umieszczone ok. 5mm nad dnem pozwalają narybkowi przeżyć.

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 6 Lut 2011 10:58 - Edytowany przez: admin 
Kuba

Przy odpowiedniej ilości muszli maluchy "brevisów" zajmują nowe muszle w oddalonej części terytorium pary. Przynajmniej tak jest przy rybach z odłowu. Kamienie u nas nigdy nie były wykorzystywane jako kryjówki.

W naturze brevisy nie mają kryjówek z kamieni nawet dla młodych. Tak tez zachowują się u nas w akwariach:) A mamy kamienie:)


edit: Ciekawa jestem jakie obserwacje mają inni. Ważne jest aby podać czy jest to ryba z odłowu i z jakiej lokalizacji, bo to także ma znaczenie.

Marta

Autor Eszi
Użytkownik
#10 - Posted: 6 Lut 2011 12:07 
1)Wymień dokładne nazwy pokarmów, które posiadasz, bo u nas te ryby jedzą głownie mrożonki i Naturefood. Zmiana żywienia na pierwszym etapie może spowodować stres.

2)Nie rozumiem dlaczego nie chcesz podawać dafni?


1) Pokarmy jakie posiadam na chwilę obecną:
- spirulina 36% tropikala,
- hikari cichilid gold mini,
- hikari cichlid excel mini,
- tetra pro: vegetable, color, crisps

2)Sugeruje się tym opisem:
http://www.tooold.ayz.pl/artykuly/jdras/brevis.htm l


Według moich obserwacji kryjówki dla młodych rybek są potrzebne gdyż brevisy wcześnie przestają opiekować się potomstwem i traktują je jak pokarm. Płaskie płytki umieszczone ok. 5mm nad dnem pozwalają narybkowi przeżyć.


I dlatego też właśnie nie zrezygnuje z kryjówek.

Autor Eszi
Użytkownik
#11 - Posted: 6 Lut 2011 12:22 
Ciekawa jestem jakie obserwacje mają inni. Ważne jest aby podać czy jest to ryba z odłowu i z jakiej lokalizacji, bo to także ma znaczenie.

Właśnie zależnie od lokalizacji zachowania mogą być różne.

Dalej uparcie twierdzę , że kamienie są potrzebne, bo przy odpowiednim ich ustawieniu możemy pomóc rybą wyznaczyć swoje rewiry (przy większej ich ilości i odchowie potomstwa z pary którą posiadamy).

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 6 Lut 2011 12:34 
Najbardziej lubię upartość ludzi, którzy nigdy nie mieli ryb, ale o nich wszystko wiedzą:)) Zobaczysz i opiszesz swoje doświadczenia, gdy ryby będziesz miał.

Nikt nie mówi, ze nie masz mieć kamieni, tylko, napisałam, że u mnie nie są wykorzystywane jakie kryjówki.

Marta

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 6 Lut 2011 12:37 
Obawiam się, ze będziesz musiał zmienić karmienie, przynajmniej na początku. Ryby nie mogą mieć stresu żywieniowego, wystarczy im stres związany ze zmianą kolalizacji.

Napisałam Ci czym karmimy ryby. 85% to mrożonki.

Marta

Autor Eszi
Użytkownik
#14 - Posted: 6 Lut 2011 12:39 
Najbardziej lubię upartość ludzi, którzy nigdy nie mieli ryb, ale o nich wszystko wiedzą:)) Zobaczysz i opiszesz swoje doświadczenia, gdy ryby będziesz miał.


ta wiedza jest z internetu, ale oczywiście będzie weryfikowana, na podstawie własnych obserwacji.

Autor Eszi
Użytkownik
#15 - Posted: 6 Lut 2011 13:16 
Do mojego wewnętrznego filtra, dodałem pojemnik ze świeżym zeosem (zeolit) z filtusa, oraz siateczkę węgla aktywowanego, niech wspomogą gąbkę w filtracji do puki kubełek się nie pojawi.

Autor Eszi
Użytkownik
#16 - Posted: 6 Lut 2011 13:27 - Edytowany przez: Eszi 
Obawiam się, ze będziesz musiał zmienić karmienie, przynajmniej na początku. Ryby nie mogą mieć stresu żywieniowego, wystarczy im stres związany ze zmianą kolalizacji.

Napisałam Ci czym karmimy ryby. 85% to mrożonki


Co mi polecisz na początek, będę i tak stopniowo dołączał pokarmy które już posiadam, bo szkoda je wyrzucać.


Proponuje Marto abyś krok po kroku, opisała w moim temacie sposób postępowania z rybami z odłowu. Chodzi mi o czynności związane z wpuszczeniem ryb do nowego zbiornika.
Znajomy akwarysta coś wspominał mi że ryby trzeba odrobaczać???

Autor nechor
Użytkownik
#17 - Posted: 6 Lut 2011 13:29 
ta wiedza jest z internetu, ale oczywiście będzie weryfikowana, na podstawie własnych obserwacji.

Czytajac wypowiedzi na forach i z innych zrodel tez lubie sobie powizualizowac. Warto jednak trzymac sie pewnych ram. Skalki wg mnie nie powinny zaszkodzic - raczej upatrywalbym w tym kontekscie dyskusji o tym, co bedzie bardziej naturalne. U mojego kumpla skalki swietnie sprawdzaja sie przy odchowie maluchow muszlowcow. Inn sprawa ze on ma similisy i multiki - nie wiem czy tak samo zachowuje sie gatunek, o ktorym piszemy.

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 6 Lut 2011 13:34 
Eszi


Instrukcje dostaniesz mailowo zadając mi pytania. Nieco inwencji z Twojej strony:) Odłowy to takie same ryby do opieki jak inne:)

Nikt, kto kupuje/dostaje od nas ryby nie zostaje zostawiony sam:))

Marta

Autor Eszi
Użytkownik
#19 - Posted: 7 Lut 2011 10:09 - Edytowany przez: Eszi 
Czekam na brevisy, dostawa w sobotę.
Zamówiłem także:
- 3 muszle (2 dostanę, 2 już mam), więc 7 dla pary na początek wystarczy.
- pokarm z serii Naturefood premium Cichlis S, który stopniowo będę urozmaicał granulkami i pokarmami płatkowymi.

Autor Eszi
Użytkownik
#20 - Posted: 7 Lut 2011 17:05 
Dzisiaj był u mnie kumpel, chce mi oddać parę Julidochromis ornatus (dojrzałą parę), stwierdził, że strasznie się tłuką między sobą. Ma ich 16 w zbiorniku(2 pary, reszta młode osobniki). Najgorsze, że jego zbiornik to jakiś wytwór około 60-70l. W żadnym akwarystycznym z tego co mówi nie chcą od niego wziąć, ryby wyglądają na zdrowe. Co robić? Ma być u mnie akwarium jednogatunkowe, ale jeśli ma je "spuścić z siłą wodospadu"(jak stwierdził), to może je wziąć? Dosyć ciekawa to rybka i jak dobrze pamiętam, nie ma przeciwwskazań do hodowli z brevisami.
Poradźcie, bo po ostatnich problemach z oddaniem trofci i żmudnych poszukiwaniach (dobrze że znalazłem dla nich dom) rozumiem go.

Autor michal12305
Użytkownik
#21 - Posted: 7 Lut 2011 17:31 - Edytowany przez: michal12305 
j...Panowie - nie na tym forum. Piszcie sobie prywatne maile

do tego akwarium ich nie polecam, latwiej bedzie utrzymac jednogatunkowe i odchowac mlode

Autor Eszi
Użytkownik
#22 - Posted: 7 Lut 2011 17:41 
do tego akwarium ich nie polecam, latwiej bedzie utrzymac jednogatunkowe i odchowac mlode

włąśnie na tym chcę się skupić ;)

już wszystko ok, dzwoniłem do zaprzyjaźnionego sklepu, niestety właściciel przyjmie ryby, ale za darmo ;) .

Autor admin
Admin
#23 - Posted: 7 Lut 2011 17:45 
Jak będziesz maił 2 razy większy zbiornik to tak. Staraj sie na razie nie kombinować. Bo to może sie źle skończyć.

Marta

Autor Eszi
Użytkownik
#24 - Posted: 7 Lut 2011 20:25 
Kupiłem dzisiaj sól w wiadomym celu, moje PH jest na poziomie 7,2. Tylko, czy mogę jej użyć?
Krótka charakterystyka: sól z kopalni soli "Wieliczka", na opakowaniu jest napis: sól dietetyczna SALVITA, o obniżonej zawartości sodu, zawiera potas.
Skład:
Sód: 29,5 g/100 g
Potas: 13,1 g/100g

NaCL- 75%
KCl- 25%
niestety!!! E-536 antyzbrylacz

Brak jodu w składzie! Czy mogę ją stosować?

Autor Eszi
Użytkownik
#25 - Posted: 8 Lut 2011 10:25 - Edytowany przez: Eszi 
A oto fotka mojego akwa, gotowego na przyjęcie nowych lokatorów:


światło włączone tylko na potrzeby zdjęcia.

Autor admin
Admin
#26 - Posted: 8 Lut 2011 10:42 
Taką sól stosuję wyłącznie w okresie kwarantanny po przylocie dla obniżenia stresu związanego z aklimatyzacją i zmienionymi parametrami cyklu azotowego.

Dla zmiany parametrów wody, a zwłaszcza podniesienia pH dobry jest Aquadur JBL lub podobne preparaty. Poszukaj na forum pisaliśmy o tym wielokrotnie.

Przy niskim pH, a masz za niskie (7,2 o ile dobrze wyczytałam, czy tak?) , ważne jest dodanie np. pokruszonym muszli do filtra lub dolomitu lub grysu koralowego.

To pH słabo nadaje się dla ryb z odłowu.



Marta

Autor Eszi
Użytkownik
#27 - Posted: 8 Lut 2011 10:57 - Edytowany przez: Eszi 
To pH słabo nadaje się dla ryb z odłowu.

Właśnie to mnie niepokoi, moja kranówka niestety nie jest aż tak twarda jak bym chciał.

A jak ma się sprawa z solą morską, niektórzy jak czytam dodają sody? Chyba najprościej, najbardziej skutecznie, najefektywniej bedzie wsadzić jakąś skałkę wapienną.

Autor Eszi
Użytkownik
#28 - Posted: 8 Lut 2011 15:32 - Edytowany przez: Eszi 


Co to za skała?

Autor pkubek
Użytkownik
#29 - Posted: 8 Lut 2011 23:10 
Eszi, wkładanie skał nie ustabilizuje PH. Najlepszą na to metodą jest włożenie do filtra pokruszonego dolomitu lub, co lepsze, dużej ilości muszli lub grysu koralowego. Dzięki intensywnemu przepływowi wody przez filtr, takie kruszywo wypłukuje się z minerałów i wpływa na parametry. A co do buforowania - owszem, sól akwariowa jest pomocna. Ja przez długi czas stosowałem tylko sól i ciągle miałem niestabilne PH co wpływało niekorzystnie na ryby. Dopiero po ruchu z grysem koralowym PH jest niezmienne a solą stabilizuje GH/KH. Radzę Ci podobnie przy tak niskim PH kranówki

Co do tej soli z Wieliczki - wg mnie jest nieprawidłowa, daj ją mamie do gotowania. Jeśli wogóle miałbyś stosować taką sól - to ma to być sól kamienna, niejodowna, bez dodatków, do nabycia w sklepach ze zdrową. żywnością. Wątek o takiej soli również znajdziesz na forum

Autor Eszi
Użytkownik
#30 - Posted: 9 Lut 2011 11:27 
Dzisiaj udaje się po zakup grysu koralowego, co powinno podwyższyć ph.
Pytanie moje jest nastepujące:
Wymieszać go z zeolitem, czy pozostawić jako filtrację, tylko grys i gąbkę?
Jeśli wymieszać to w jakich proporcjach, pół na pół?

Strona  Strona 1 of 6:  1  2  3  4  5  6  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Lamprologus brevis- Akwarium jednogatunkowe Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®