Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

160x60x60h -> 576l z gatunkami mięsożernymi z Zambii

Strona  Strona 2 of 3:  « Previous  1  2  3  Next »  
Autor pkubek
Użytkownik
#31 - Posted: 5 Sier 2011 13:44 
Hej,

no wiec prace wstrzymalem na czas zakupu mieszkania i oto w połowie sierpnia powinna nastapic wymarzona przeprowadzka. Jak tylko bede juz u siebie - ruszam z klejeniem akwarium. Szyby i gotowy stelaz juz czekaja. Zrobię zdjęcia pozniej. Jeszcze nie ma sie czym chwalic. No i zakupilem juz sprzet. Aqua Clear 50 wewnętrzny, Eheim 3 professional. Akwarium będzie stało w dosyć mocno nasłonecznionym miejscu więc nie wiem jak z oświetleniem, coś małego chyba dam. Jeszcze ta decyzja mnie czeka. Co do obsady to będzie oczywiscie mięsożerna, w tej chwili jeszcze się zastanawiam nad dorzyceniem Opthalmothilapii Nasuta. Musze zdecydować co jeszcze ewentualnie. Narazie mam pare Alto Orange Fin, pare Obscurusów i rodzeństwo obojga płci Julidochromis Transcriptus. Moze dojdą jeszcze jakieś mięsaki. Ale nie zdecydowalem jeszcze. Bede mial tylko problem z przerzuceniem ryb bo moje Obscurusy są w sezonie lęgowym i bez przerwy mają młode. Szaleją :) Niestety jednak Alto to sprawni myśliwi i regulują ilość młodych. Z kilku już miotów mam 4 podrostki.
Jestem totalnie nakręcony, odliczam tygodnie. Czas upływa mi na obserwacjach Obscurusów. Śmiem twierdzić, że tworzą grupy podobne do Julidochromisów. Moja para podzieliła się młodymi. Jedno przebrywa stale z samica, w samym sercu jej gniazda. Dwójka pozostałych przebywa z samcem na rubieżach terytorium, w miejscu należacym do samca. Samiec nie robi im nic, zero agresji, one natomiast ewidentnie starają się okupować ten teren. Samiec nie robi również nic mlodemu, które pozostało z matką. Może więc Obscurusy tworzą grupy rodzinne jak Juli? Moze tak się mają sprawy tylko u mnie?

Autor Grehu
Użytkownik
#32 - Posted: 5 Sier 2011 14:24 - Edytowany przez: Grehu 
Witaj,
w artykule 'Cooperative breeding in the Lake Tanganyika cichlid
Julidochromis ornatus' autorzy podają, ze Obscurusy tworzą sciśle ze sobą zwiazane grupy, ale nie są to takie rodziny jak w przypadku J. transcriptus

Przesłałem Ci plik pdf z artykułem.

Pozdrawiam
Grzesiek

Autor pkubek
Użytkownik
#33 - Posted: 5 Sier 2011 16:51 
hej,
dziekuje za tekst

Autor bemben
Użytkownik
#34 - Posted: 5 Sier 2011 19:47 
Czyli już nie długo :). Fajnie będzie jak zamieścisz dużo zdjęć z powstawania zbiornika. Co do Obscurusów moja para cały czas walczy, samica atakuje samca i ucieka. W zbiorniku rządzi samiec Alto, który dyktuje warunki.

Pozdrawiam

Autor pkubek
Użytkownik
#35 - Posted: 5 Sier 2011 20:04 
Co do walk pomiędzy płciami - jest o tym w nowym TM, u mnie też występuje taki rodzaj agresjii ale jest to również forma zalotów. Samica nic nie robi samcowi, raczej go muska i zachęca do odwiedzin w gnieździe. Fenomenalne są Obscurusy, po lekturze tekstu od Grehu (dobrze, ze jest zeson wakacyjny i wiecej czasu) naszla mnie wogole ochota by w 576l stworzyc dwie kolonie: Obscurusów i np księżniczek lub julidów lub chalinochromisów. A do tego Alto jako drapieżnik lub moze jakiś inny? No i w toni tak jak myślalem - Cyprichromini. Codziennie się zastanawiam nad obsadą bo nie lubię poźniejszych zmian.

Autor pkubek
Użytkownik
#36 - Posted: 5 Sier 2011 20:09 
a co do mojego Alto - to wogóle odrębny temat. Doszedlem do wniosku, że moje Alto są b. wrażliwe na spadki ilości tlenu. O ile Obscurusy wogóle nie byly nigdy apatyczne o tyle ALto - owszem. Dopiero po wstawieniu aquaclear i znacznym zwiększeniu natleniania, Alto po raz pierwszy bardzo się ożywił i nabrał wigoru. Widocznie pochodzil z płytszych wód w jeziorze niz Obscurus...dzieci moich Alto, te ktore pozostawilem, podrosly i kilka samic rywalizuje z matką. Kilka razy dotkliwie pogryzły się (wiem już po co im potężne, mięsiste wargi). Matka niemal stracila dolną wargę. Na szczęście po maleńkiej ingerencji (dorzuciłem dwa kamienie i muszlę) towarzystwo się uspokoiło. Jednak w dużym zbiorniku powrócę do pary Alto a małe będę musiał wyekspediować.

Autor Grehu
Użytkownik
#37 - Posted: 5 Sier 2011 20:19 
pkubek

Zapowiada się, że uzyskasz niezły biotop :)

Jeżeli będziesz zainteresowany jakąś publikacją naukową z tej dziedziny to daj znać ;)

Pozdrawiam
Grzesiek

Autor admin
Admin
#38 - Posted: 6 Sier 2011 07:47 
Pawle

Widzę, że masz niezłe pomysły. Ciekawa jestem czy w nowym zbiorniku ryby będą tak samo intensywnie się mnożyły. No i ciekawa jestem wyboru i aranżacji.

Marta

Autor jaosh
Użytkownik
#39 - Posted: 7 Sier 2011 00:35 
Przesłałem Ci plik pdf z artykułem.

Czy ja też mógłbym liczyc na ten artykuł??

W moim akwarium i z moich obserwacji wynika, że Obscurusy tworzą grupy ale tylko do czasu, jak podrostki są juz większe tzn. ponad 2 cm są przepędzane przez samca.

Czekam teraz na to aż najstarsze podrosną jeszcze troszkę by zweryfikować, który rodzaj płci jest przepędzany, bo mniemam, że to też ma znaczenie.

Autor Grehu
Użytkownik
#40 - Posted: 7 Sier 2011 00:39 
jaosh
Oczywiście. Właśnie Ci wysłałem.
Pozdrawiam
Grzesiek

Autor jaosh
Użytkownik
#41 - Posted: 7 Sier 2011 00:55 
Dziękuje

Pozdrawiam

Autor pkubek
Użytkownik
#42 - Posted: 8 Wrz 2011 19:22 
Hej,

spieszę pochwalić, że tuż przed moim jutrzejszym wyjazdem na wakacje, TheWald skleił moj zbiornik! Po powrocie opowiem więcej, szersza relacja z powstawania też będzie.
O obsadzie już pisałem. Jak już wyschnie silikon, po powrocie, zajmę się tym, co najprzyjemniejsze a więc poszukiwaniem właściwych kamieni, światłem itd. Z ryb: potwierdzone są już: Neolamprologus Obscurus, Julidochromis Transcriptus, Cyprichromisy Jumbo Katete. Dojdą Synodontis Multipunctatus, Gnatochromis Pfefferi i... chyba już dosyć, co myślicie o takiej obsadzie?

pozdrawiam, wreszcie wakacyjnie!
Pawel

Autor admin
Admin
#43 - Posted: 8 Wrz 2011 21:39 
Gratuluję sklejenia zbiornika. Teraz schnie. Jak wrócisz to zalewanie i przełączanie filtrów. Jak przenosiny? Jak ryby?

Marta

Autor pkubek
Użytkownik
#44 - Posted: 8 Wrz 2011 22:16 - Edytowany przez: pkubek 
jeszcze ich nie przeniosłem, tamto 240 l akwarium zostało w starym mieszkaniu, które przejęli po mnie znajomi. Ryby pozostaną tam aż do mojego powrotu i momentu, kiedy będzie można bezpiecznie zalać już nowy zbiornik. Wtedy nastąpi wielka operacja. Ale to już niedługo!! Strasznie się cieszę :)
W starym zbiorniku działają za to teraz 3 filtry :) 2 zewnętrzne + Aqua clear wew. tak więc dobra filtracja gwarantowana :)

Autor admin
Admin
#45 - Posted: 9 Wrz 2011 09:00 - Edytowany przez: admin 
Świetnie, że tak sie udało ze starymi rybami. Mam nadzieję, ze opieka nad nimi w trakcie Twojego urlopu będzie odpowiednia.

Marta

Autor pkubek
Użytkownik
#46 - Posted: 24 Wrz 2011 11:17 
witam,

już po wakacjach, niestety krótkich. Już w nowym mieszkaniu :)

Zbiornik został sklejony przez TheWalda 8.09 tak więc sądzę, że niedługo można go zalewać. Może nawet dzisiaj?
Napewno musze go częściowo napełnić by umyć ściany.
Czy sądzicie, że dla testu powinienem napełnić go w całości i potem wylać wodę? Czy wystarczy do połowy?

Kolejny krok to wsypanie nowego piachu, dojdzie to tego jeszcze "żywy" piach z poprzedniego akwarium.
Kamienie będą nowe.
No i woda. Sądzę, że uda mi się przetransportować ok 120-200l wody z poprzedniego akwarium. Podłączę dwa dojrzałe filtry zewnętrzne + jeden wewnętrzny.
Jak myślicie, ile będzie dojrzewać akwarium przy 3 "żywych" filtrach, częściowo "żywym" podłożu i wodzie? Dodam oczywiście bakterie Sera.

No i ponowię jeszcze pytanie z początku wpisu:
czy sądzicie, że dla testu powinienem napełnić nowy zbiornik w całości i wylać wodę? Czy wystarczy do połowy? to masa roboty i biegania z wiadrami a nie mam jeszcze sprytnego systemu do wymiany, o którym niedawno byla mowa

pozdrawiam,
PK

Autor janas1970
Użytkownik
#47 - Posted: 24 Wrz 2011 16:01 - Edytowany przez: janas1970 
To kup zwykły wąż ogrodowy będzie o wiele szybciej niż wiaderkami(sam to przetestowałem)

Krzysiek

Autor admin
Admin
#48 - Posted: 25 Wrz 2011 09:12 
janas1970


Paweł ma jeden zbiornik w jednym miejscu w Warszawie, a drugi w drugim.

Marta

Autor janas1970
Użytkownik
#49 - Posted: 25 Wrz 2011 09:23 
czy sądzicie, że dla testu powinienem napełnić nowy zbiornik w całości i wylać wodę? Czy wystarczy do połowy? to masa roboty i biegania z wiadrami a nie mam jeszcze sprytnego systemu do wymiany, o którym niedawno byla mowa

Marto z tego wynikało coś innego.Jeśli jest tak jak napisałaś no to pozostają wiaderka lub beczka.

Krzysiek

Autor admin
Admin
#50 - Posted: 25 Wrz 2011 09:26 
Z tego wynika tak jak piszesz, ale problem jest jeszcze w przeniesieniu wody i ryb ze starego zbiornika.

Tutaj masz rację - wąż i podciśnienie na początek:)

Marta

Autor pkubek
Użytkownik
#51 - Posted: 25 Wrz 2011 19:11 
Hej
połowa nowego zbiornika napełniona. Piachu jest oczywiście za mało i muszę dokupić (Leroi Merlin- ok 8 zł za 25 kg)

Woda jest lekko mętna ale to chyba częste. Mimo, że płukałem piach b. długo.

Podnoszę temperaturę wody i jeszcze dziś podłączę filtr wewnętrzny.

W następnej kolejności czeka mnie poszukiwanie skał i układanie ich na dnie z użyciem maty zabezpieczającej w miejscu danego głazu. w niektórych miejscach ułóżę też kratki filtra dennego gdyż obscurusom daje to możliwość kopania głebokich labiryntów między mniejszymi skałami.

Czuję ekscytację ale jeszcze sporo roboty. Zapanowanie nad parametrami tej połowy wody, przerzucanie piachu z poprzedniego akwarium, budowa dekoracji skalnych. I na samym końcu - ryby. Wcale nie uwinę się z tym tak szybko.
Mam nadzieję, że piach nie zmienia parametrów wody drastycznie pod względem GH/KH.
Do świeżej wody dodałem Sera Aquatan i Sera Nitrivec. Z "żywą" gąbką liczę na przspieszenie startu biologii.
Jeśli będzie się przedłużał start, dorzucę jeden, żywy filtr zewnętrzny z tamtego akwa. A trzeci podłączę na samym końcu, z rybami.

Będę pisal na bierząco.

ps
kto zna sprawdzony skład kamieni w Warszawie?

Autor bernard
Użytkownik
#52 - Posted: 25 Wrz 2011 20:51 
Niezły skład jest w miejscowości Opacz. Jadąc Al. Jerozolimskimi trzeba skręcić w lewo w ul. Ryżową (na wysokości Ursusa) i dalej kilkaset metrów, za torami kolejowymi droga skręca w prawo i skład jest po prawej stronie na łuku drogi.

Przy okazji - czy piach, który kupiłeś w Leroy Merlin to ozdobny piasek kwarcowy? Czy mógłbyś mi podesłać fotkę akwarium z tym piaskiem na berchaz@wp.pl ? (przymierzam się do zakupu tego piasku)

Autor bemben
Użytkownik
#53 - Posted: 25 Wrz 2011 21:00 
Cześć,

Ja kupowałem ładne kamienie w sklepie w Warszawie Włochy, skręca się w prawo jadąc od centrum Alejami Krakowskimi przed Meblami Agata i Mediamarktem. Dalej cały czas zgodnie z pierwszeństwem jazdy. Sklep jest po lewej stronie, widać go z drogi.
Rozumiem, że potrzebujesz ich sporo i wszystkie jednego rodzaju.

Może pomyśl o kupieniu kratki na dno takiej do zbiorników morskich, u mnie się to sprawdza polecam.
Nitrivec chyba dopiero dzień przed samym wpuszczeniem ryb.

Myślę, że warto się nie spieszyć, ja zawsze układam kamienie na ostatnią chwilę i na koniec nie jestem zadowolony :)

Pozdrawiam

Krzysiek

Autor bemben
Użytkownik
#54 - Posted: 25 Wrz 2011 21:05 
to chyba ten sam sklep :)

Autor pkubek
Użytkownik
#55 - Posted: 25 Wrz 2011 22:22 
Bernard: dzieki, to jest piach kwarcowy, taka nazwa widnieje na worku i w opisie w sklepie. Piach ma ziarnistwość 1 mm i jest różnokolorowy z przewagą ciemnego brazu. Są też mikodrobinki prawie czarne. Generalnie robi dobre wrażenie i może ładnie wyglądać np z kamieniem polnym, kamieniami tatrzańskimi, niektórymi otoczakami i ciemnymi piaskowcami. Zgodnie ze zdjęciami podłoża z Tanganiki jest bardzo zbliżony kolorystycznie. Ja jeszcze zastanawiam się nad domieszką w postaci skruszonych muszli, ale tak skruszonych na maksa, na bardzo, bardzo drobno.
Zdjęcia Ci dziś nie wrzucę, jest mętnie. Generalnie trzeba go nie wiem jak dlugo płukać bo woda jest jednak troszkę mętna ale taki już urok. Za to fajnie, że w akwarium będzie trochę takiego "pyłu". To dosyć naturalne. No chyba, że filtr to całkiem odkurzy

Dzięki Krzysiek, szykuję się na wyprawę :) Sporo tego muszę przywieźć.
Będzie tochę dźwigania.

pozdrawiam
Pawel

Autor pkubek
Użytkownik
#56 - Posted: 26 Wrz 2011 17:55 
Hej,

mierzylem parametry 250l świeżej wody, w której jest piach Kreistel oraz filtr wewnętrzny, "żywy", który chodził od wczoraj ok 20.
No2: 0, No3: 0, PH: 8,5

i jestem zdziwiony. Co sądzicie? Może są jakieś małe odbiegi od tych parametrów ale i tak jestem zaskoczony. Fakt, dodałem Sera Nitrivec, właściwą dawkę na tę ilość wody. Gąbka byla pełna bakterii i jest spore natlenianie.

Jak myślicie, to możliwe?
pawel

Autor starszny_dran
Użytkownik
#57 - Posted: 26 Wrz 2011 18:58 
wrzuć trochę mocznika i zobacz jak szybko NO2 spadnie :)

nie tak dawno mi coś takiego radzono

pozdrawiam
Tomek

Autor bernard
Użytkownik
#58 - Posted: 26 Wrz 2011 22:39 
Z poziomu "O" dość trudno o spadek :)

Paweł, co robisz, aby uzyskać PH na poziomie 8,5? Warszawska kranówka (wodociąg centralny) to w ostatnim okresie średnio 7,2
Przypominam się w sprawie fotki z piaskiem ;)

Autor pkubek
Użytkownik
#59 - Posted: 26 Wrz 2011 22:41 
hej
za chwilę wrzucę zdjęcie. ten piasek, wydaje mi się, lekko podniósł ph. Mieszkam na Mokotowie. Wcześniej na śródmieściu, z piachem Filtus, sklepowym, miałem faktycznie ok 7. Marta zakładała ostatnio zbiornik i też chyba Ph było wyższe. Stosowała ten sam piach. Jutro powtórzę test Ph

Autor bernard
Użytkownik
#60 - Posted: 26 Wrz 2011 22:51 
No tak, na Mokotowie jest "lepsza" woda, tzn. wyższe PH (ok. 7,7)

Strona  Strona 2 of 3:  « Previous  1  2  3  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / 160x60x60h -> 576l z gatunkami mięsożernymi z Zambii Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®