Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Nechor na wojennej sciezce - cz. II: "Bron chemiczna"

Strona  Strona 2 of 2:  « Previous  1  2  
Autor nechor
Użytkownik
#31 - Posted: 11 Mar 2011 18:29 - Edytowany przez: nechor 
A wsadziłeś dębinę?

Nie wsadzilem (nawet nie mialem czasu poszukac). Kurna, jesli mowisz, ze to naprawde moze pomoc, moze jutro sie wybiore...

Ja jednak mam nadzieję, ze Ci się udało:)

Nie udalo sie. Zauwazylem delikatne i male skupisko sinic na szybie blisko dna (okolo 5mm srednicy). Czyli zaczyna sie od poczatku. Wolniej niz zwykle, ale zaczyna sie. Sprobuje znalezc te nieszczesne drzewo debowe. Jak nie pomoze, poddaje sie - nie mam juz pomyslow.

Autor nechor
Użytkownik
#32 - Posted: 11 Mar 2011 18:35 - Edytowany przez: nechor 
Kuba a to "czym sie je"? Możesz wyjaśnić o co chodzi?

Kora debu zawiera garbniki, a te z kolei maja dzialanie antybakteryjne. Tyle wiem. Nie wiem natomiast co z samym drewnem - tzm czy posiada ono podobne wlasciwosci.

Z tego co wiem, podlogi debowe maja stale wlasciwosci antybakteryjne, to by wskazywalo, ze nie tylko kora posiada "moc".

Jak silne jest to dzialanie, nie wiem. Sander stosowal w praktyce i w jego przypadkach sie sprawdzalo. Jednak ten przypadek jest _moj_, niestety ;/

Autor admin
Admin
#33 - Posted: 11 Mar 2011 18:53 
Kora wiem, ze ma takie właściwości, ale czy działa na sinice? Tego nie wiem i dlatego byłam zaskoczona. Takie właściwości mają chyba także liście dębu?

Marta

Autor trofek
Użytkownik
#34 - Posted: 11 Mar 2011 18:59 
nechor działanie dębu jest podobne do ketepangu i nie wiem, czy ketepang nie działa bardziej antybakteryjnie.Swego czasu szukając informacji na temat migdałecznika morskiego natrafiłem na informację, że wrzucenie zbyt dużej ilości liści do baniaka może rozwalić biologię w filtrze

Autor nechor
Użytkownik
#35 - Posted: 11 Mar 2011 20:21 
Wyobrazcie sobie, ze stoje po kostki w bagnie (mimo, ze pozornie jestem bezpieczny). Jutro bede zanurzony po pas. Za dwa dni pewnie utone jak mi nikt nie pomoze. Wymyslcie cos (moze byc glupi pomysl - takie czesto najlepiej skutkuja). Zakladalem akwarium jak prawie kazdy z Was. Mam standardowe wklady w filtrze, standardowy piasek, skaly, korzenie, sklad wody (jesli chodzi o popularne mierzone skladniki) - nic nie odbiega od normy. Niestandardowe sa tylko sinice.

Przypuszczam, ze chemia pomogla tylko doraznie (skoro juz widze plamke sinic na szybie). Teraz musze wymyslic cos, co utrzyma stan rzeczy. Naprawde czekam na alternatywne pomysly.

Autor sander
Użytkownik
#36 - Posted: 11 Mar 2011 23:09 
Wsadź spory konar dębu do baniaka i sam zobaczysz a jak nie to przyjadę i sam zrobię tam porządek bo ile można się pitolić z jakimiś sinicami?

Autor nechor
Użytkownik
#37 - Posted: 11 Mar 2011 23:27 
Wsadź spory konar dębu do baniaka

Jade szukac jutro. Gdzie ja pomieszcze tyle drewna... :D

Autor nechor
Użytkownik
#38 - Posted: 12 Mar 2011 11:02 
sam zrobię tam porządek

Doceniam i jesli sie nie uda z pewnoscia nie odmowie :-)

Autor nechor
Użytkownik
#39 - Posted: 12 Mar 2011 16:45 
Kawal kory deby 40x50 [cm2] umieszczony. Zlamalem wzdluz i wstawilem oba kawalki lekko nachodzace na siebie przy przedniej szybie. Idealnie zaslania to wyloty filtrow :D Dodatkowo wyglada to jak pien drzewa wyrastajacego z dna (szklo i woda zalamuje swiatlo - nie widac, ze za kora niczego nie ma).

No to teraz juz tylko obserwuje :-)

Autor admin
Admin
#40 - Posted: 12 Mar 2011 20:29 
Trzymam mocno kciuki za dębinę:)

Marta

Autor nechor
Użytkownik
#41 - Posted: 13 Mar 2011 16:46 
Kiedys zastanawialem sie jak zrobic efekt czerwonej wody w akwarium. Myslalem, ze ludzie to robia oswietleniem. Teraz wiem, ze wystarczy kora debu :-) Efekt jest swietny.

Autor nechor
Użytkownik
#42 - Posted: 13 Mar 2011 19:05 
Tak to teraz wyglada:



Autor sander
Użytkownik
#43 - Posted: 13 Mar 2011 19:46 
Ależ pomarańczowe porosły, tarły się już?

Autor admin
Admin
#44 - Posted: 13 Mar 2011 19:52 
No to masz urozmaicenie:) Nowe wygląd....nowa jakość:)

Co na to Żona?


Marta

Autor nechor
Użytkownik
#45 - Posted: 13 Mar 2011 19:57 
Ależ pomarańczowe porosły, tarły się już?

Tak, calkiem niedawno. Najmniejsza z samic pomaranczy z najladniejszym samcem. Pilnujaca ikry samica potrafi przestraszyc nawet 2x ciezsza zebre, ktora do lagodnych nie nalezy.

Autor nechor
Użytkownik
#46 - Posted: 13 Mar 2011 19:59 
No to masz urozmaicenie:) Nowe wygląd....nowa jakość:)
Co na to Żona?
Marta


Urozmaicenie mam z cala pewnoscia :-) Woda jest tak ciemna, ze nie widac konca akwarium spogladajac na nie od szczytu :D

Moja Żona woli zdecydowanie klimaty tanganickie - kilka skal, piasek, ksiezniczki :-)

Autor admin
Admin
#47 - Posted: 13 Mar 2011 20:05 
Moja Żona woli zdecydowanie klimaty tanganickie - kilka skal, piasek, ksiezniczki :-)

I ja Ją w tym popieram:)

Ja ciągle jestem zauroczona.

Marta

Autor marek
Użytkownik
#48 - Posted: 17 Mar 2011 10:55 
No i ci z tymi sinicami.

Marek

Autor nechor
Użytkownik
#49 - Posted: 17 Mar 2011 11:24 
No i ci z tymi sinicami.

Przyznam, ze nie zalapalem.

Autor marek
Użytkownik
#50 - Posted: 17 Mar 2011 13:52 
Miało być: No i co z tymi sinicami.
I obok O na klawiaturze, źle trfiłem.
Ale co, są zginęły?

Marek

Autor nechor
Użytkownik
#51 - Posted: 17 Mar 2011 19:34 - Edytowany przez: nechor 
Coz, pare razy oglosilem wygrana wojne i potem mialem akwarystyczne "Imperium kontratakuje". Nie chcialem za wczesnie oglosic zwyciestwa. Tak wiec zamiast sie cieszyc wszem i wobec, napisze jak sie ma sytuacja:

1. Sinice nie sa widoczne golym okiem. Byc moze dlatego, ze jeszcze nie zdazyly urosnac do zauwazalnych rozmiarow, a woda jest teraz baaardzo ciemnoczerwona (jak krew) :-) Na kolor ma wplyw glownie debowa kora (jest piekny).

2. Ciemna woda powoduje takze pomocny efekt zaciemnienia akwarium - nie sprzyja porostowi tego swinstwa.

3. Byc moze rozwiazalem tajemnice mojego problemu z sinicami, czyli wlasciwa przyczyne. Troche wyjasnien (jest to troche gdybanie, ale bardzo prawdopodobne):

Jak wiadomo, sinice wystepuja przy zbyt maly stosunku azot:fosfor. Juz niejednokrotnie pisalem, ze mam zepsute testy NO3. PRawdopodobnie musze zwrocic honor firmie zoolek. Ja po prostu mialem zerowe NO3, mimo braku roslin. Kilka osob z innego forum mialo ten sam efekt stosujac bardzo drobny piasek (ja mam taki). W podlozu zachodzi denitryfikacja. Zmylily mnie tu same sinice - myslalem, ze to one wyjadaja cale NO3. Sprawdzilem jednak swoja historie na forum i zdjecia z danego okresu - zerowe NO3 mialem takze w okresach, kiedy sinice byly usiniete, a dekoracja wymieniona. A przeciez mialem (i mam) ryby, ktore jedza duzo (chociaz, jak mowi Sander, byc moze nie zanieczyszczaja tak wody jak trofki)...

Tak wiec, jesli zalozymy, ze moje podloze przerabia cale NO3, tajemnica sinic zostala rozwiana w bardzo prosty sposob. To wyjasnia ich stale pojawianie sie w kazdych warunkach.

Jesli mam racje, to przy dosypywaniu KNO3 do akwarium przy podmianach wody, powinienem pozbyc sie sinic na stale.

Na razie jest OK, zaatakowalem chemia, zaatakowalem mechanicznie, dodalem kore debu, utrzymuje poziom NO3 na zdrowym poziomie. Innymi slowy Zjednoczone Sily Armii Nechora zmiotly wroga z zaskoczenia w pierwszym starciu i teraz staraja sie utrzymac porzadek w regionie. Jak na razie z powodzeniem.


-----------
A teraz cos dla desperatow walczacych jak ja z sinicami:

Jak pokonac sinice w akwarium?
Sinice w akwarium.
Cyjanobakterie w akwarium.
Jak zwalczyc cyjanobakterie?

Niech wujek Google zindeksuje - moze ktos znajdzie w tym watku ( i innych moich o sinicach) mini kompedium wiedzy o mozliwych sposobach walki z sinicami. Przez dwa lata troche sie informacji uzbieralo :-)

Powodzenia :-)

Autor marek
Użytkownik
#52 - Posted: 18 Mar 2011 09:40 
Właściwie to źle zapytałem, bo najpierw powinienem spytać czy woda odzyskała już kolor, dopuki jest "herbata" to nic co wymaga światła nie ma szans. Sam kilka lat temu w akwarium roślinnym zwalczałem krasnorosty wywarem z szyszek olchy ale po chyba około 3 dniach woda była czysta.
To raczej zasługa roślin, które ze smakiem to przerobiły. Ubocznym skutkiem tej kuracji, chociaż bardzo miłym był szalony rozwój wielu roślin w tym szczególnie czerwonej Barkleyi. Potem co jakiś czas to powtarzałem tylko z mniejszym stężeniem.
Ciekawe co w Twoim akwarium bez roślin skonsumuje te substancje rozpuszczone w czerwonej wodzie.
Marek

Autor nechor
Użytkownik
#53 - Posted: 18 Mar 2011 10:25 
Właściwie to źle zapytałem, bo najpierw powinienem spytać czy woda odzyskała już kolor, dopuki jest "herbata" to nic co wymaga światła nie ma szans.

Woda nie odzyskala koloru i nie odzyska dopoki nie zlikwiduje tego efektu podmianami. A na to sie poki co nie zanosi. Kolor mi sie podoba, sinic nie ma. Na dluzsza mete podmiany beda powodowaly rozrzedzenie substancji i, co za tym idzie, koloru. Licze jednak na to, ze, niezaleznie od koloru wodu, regularne uzupelnianie NO3 pozwoli mi na unikniecie ponownej inwazji sinic.

Autor marek
Użytkownik
#54 - Posted: 18 Mar 2011 11:06 
Znowu nie precyzyjnie się wyraziłem.
Nie chodziło mi, o kolor tylko, o te substancje, które nawet po skrystalizowniu wody w niej zostaną.
Zapytałem z czystej ciekawości, bez żadnych podtekstów, ale odpowiedź poznamy dopiero jak woda uzyska większą przejrzystość.
Marek

Autor nechor
Użytkownik
#55 - Posted: 18 Mar 2011 13:22 
Zapytałem z czystej ciekawości, bez żadnych podtekstów, ale odpowiedź poznamy dopiero jak woda uzyska większą przejrzystość.


Tak, dlatego jestem taki oszczedny w wyrazaniu swojej radosci :)

Nie odczulem zadnym podtekstow, jesli o mnie chodzi.

Autor poczatkujacy
Użytkownik
#56 - Posted: 18 Mar 2011 14:15 
witam
nechor a jaka ta kore wkładałes do akwarium z żywego drzewa czy jakiegos powalonego ?
a jeszcze jedno pytanie czy gotwałes ja czy tylko płukałes?
pozdrawiam

my bylismy kiedys tacy jak wy , wy bedziecie kiedys tacy jak my

Autor poczatkujacy
Użytkownik
#57 - Posted: 18 Mar 2011 14:48 
mam jeszcze pytanko jak to poczatkujacy czy ta kora nie zaszkodzi frontoza pozdrawiam

Autor admin
Admin
#58 - Posted: 18 Mar 2011 14:57 
poczatkujacy


A do czego Ci kora u cyfotilapi?

Marta

Autor poczatkujacy
Użytkownik
#59 - Posted: 18 Mar 2011 19:17 
mam problem z glonami a moze to sa sinice ale nie chce zasmiecac nechorowi jego tematu wiec tak niechcaco chciałem tylko o ta kore podpytac moze by pomogła mi z moja zaraza

pozdrawiam

Strona  Strona 2 of 2:  « Previous  1  2 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Nechor na wojennej sciezce - cz. II: "Bron chemiczna" Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®