Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

dobor odp baniaka do mozliwosci filtra eheim 2224

Autor pawlo
Użytkownik
#1 - Posted: 14 Mar 2011 21:09 
Witam,
Dopiero zawitałem na forum wiec wypada się przywitać co też czynię :)

Proszę o poradę, otóż w moim obecnym baniaczku 112l pracuje wspomniany w tyt kubełek 2224 kupiony z myślą o późniejszym zakupie większego szkła.
Fascynacja nie minęła i właśnie stoję przed zakupem większego akwarium z zamiarem stworzenia jak łatwo się domyślić domu dla tropheusów bądź mniejszych mieszkańców jeziora.

Moje pytanie brzmi: jaki optymalny baniak mógłbym postawić aby 2224 załątwił sprawę biologii ?: 150x40x40, 120x40x50 ... ?

Mój typ to oczywiście wersja 150.. choć nietypowy wymiar to mieści się w skali wydajności podanej przez prod. filtra.
Zapewne potrzebuję także dobrego filtra wew i tutaj pytanie poboczne o podanie jakiego typu głowica + gąbka ew cały filtr który można by jeszcze wypełnić ceramiką ew jakimś żwirkiem koralowym jednocześnie na tyle mocny aby załatwił temat filtracji mech ?

z góry dzieki za odp
pozdrawiam

Autor pkubek
Użytkownik
#2 - Posted: 14 Mar 2011 21:21 
Hej,
możliwości tego filtra to
 For tank size up to: 250 litres
 Pump output: 700l/h

Ale Tanganika wymaga nadfiltracji; przy Tropheusach, znacznej, musiałbyś mieć dwukrotną nadfiltrację a więc przepustowość filtrów na poziomie 1400l/h Niestety wymiary 150x40x40 są dosyć niefortunne dla Tropheusów; ryby te wymagają odpowiedniej powierzchni dna.

Jeśli zdecydujesz się na ryby mięsożerne co wskazane - tu nie ma aż tak surowych reguł gdyż obsada jest mniejsza, inny metabolizm. Myślę więc, że dokładając pompę z dużą gąbką mógłbyś zapewnić dobrą filtrację nie zmieniając filtra zewnętrznego (myślę tu dług. 150cm przy założeniu, że w filtrze zew. wrzucisz do całości np. grys koralowy + prefiltr)

Autor pawlo
Użytkownik
#3 - Posted: 14 Mar 2011 22:06 
Tak jak pisałem w kwestji mieszkańców jeszcze niczego nie planowałem ale zdając sobie sprawę, że wielkość dna ma duuże znaczenie miałem nadzieję, że lepiej dodać 30 cm do długości niż pozostać przy standardowych 240l i dł 120cm. A co do filtra to w takim razie rozejrzę się i może uda mi się zakupić coś większego a obecny dam w rozliczeniu bądź skorzystam z aukcji.

Tak czy siak dzieki za szybką odp zapewne jeszcze się odezwę a co do filtra wew jakieś propozycje ?

Autor pkubek
Użytkownik
#4 - Posted: 14 Mar 2011 23:03 
moze poszukaj Aquaclear? wielu poleca te głowice, do tego gąbka o odpowiedniej wielkości otworów. Poszukaj na forum, było kilka rozmów na ten temat.
Co do długości - ok, 150cm jest lepsza ale przy tej szerokości - nie dla Tropheusów, nie jestem znawcą ale standard to 150x60x50 cm, to ruchliwe ryby. Wg. mnie 240-250l jest optymalne dla max 2 gatunków ryb skalnych np. Alto + mniejsze Julidochromisy. Przy tej pojemnosci możesz mieć problem z większą ilością ryb terytorialnych. Sprawdzą się 2 kolonie muszlowców lub muszlowce+ łagodne Telmatochromisy. Ew. para księżniczek, która utworzy kolonię. Nie ma szans na utrzymanie w zdrowiu 15 szt Tropheusów wg. mnie. Wielu próbowało z marnym skutkiem

Autor pawlo
Użytkownik
#5 - Posted: 15 Mar 2011 09:06 
Jasne, nic na siłę bo nie wiedzieć czemu po jakimś czasie budzimy się z "ręką w nocniku" :) tu się zgadzam w 100%

Do tego doszła mi przestroga, śniło mi się dzisiaj po wczorajszym wieczorze z lekturą akwarystyczną, że wyławiałem trzy piękne lecz sztywne rybcie. Brrrrrr straszne to było ale upewniło mnie w decyzji o powolnym ale przemyślanym planowaniu całości.

pozdro

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / dobor odp baniaka do mozliwosci filtra eheim 2224 Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®