Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Obciążenie

Autor askott
Użytkownik
#1 - Posted: 30 Mar 2011 18:14 
Wiem, że temat był już poruszany na forum, ale dość dawno temu. Akwarium już zamówione, a mąż zaczął się bać czy te prawie 600l nie wyląduje u sąsiadki z dołu. Mieszkamy w typowym, niezbyt młodym bloku, na 3 piętrze. Akwarium będzie stało pod ścianą - w miejscu, gdzie teraz stoi 240l. W sumie obecne akwa zajmuje prawie 0,5 m2 powierzchni, a nowe to będzie prawie 1 m2, a ciężar mniej więcej 2 razy większy. Czyli nacisk na m2 wychodzi podobny. Czy można to porównywać w ten sposób?
Jutro przejdę się do spółdzielni zapytać jaki jest dopuszczalny nacisk na m2 i czy to jest ściana nośna.
Dodam, że szafka nie ma nóżek, tylko ciężar będzie rozłożony równomiernie.
W poprzednich wątkach wyczytałam, że ludzie mają w blokach naprawdę wielkie litraże lub kilka akwarium nawet jeden nad drugim i nic się nie dzieje, ale jakby coś się stało to mąż mnie na suchej gałęzi powiesi i nawet rozwód się nie odbędzie...

Pozdrawiam,
Joanna

Autor kulus12
Użytkownik
#2 - Posted: 30 Mar 2011 19:25 
Nic się nie martw maksymalna waga tego całego zbiorniczka(szafka,obudowa) to tylko jakieś 700 kilogramów rozłożone na powierzchni 160x60. Dla przykładu wyobraź sobie masę pieca kaflowego ustawionego w rogu, gdzie na powierzchni 80x80 stoi 2 tony, lub jak panicznie wyganiasz ośmiu gości z rogówki na urodzinach żeby nie wpadli do sąsiada. U mnie w 80 letniej kamienicy stoi pod scianą ponad 800 kilo, a nawet nie zauważyłem ugięcia paneli podłogowych (które również stanowią świetny materiał do rozłożenia całej masy zbiornika po powierzchni pokoju)w stosunku do listw przyściennych. I nie informuj administracji o tym akwarium bo jeżeli trafisz na nadgorliwca to będzie ci kazał przedstawić ekspertyzy itp. co narazi Cię na dodatkowe koszty, suma summarum i tak nie będą Ci mogli zabronić postawienia tego zbiornika. Jedyny krokiem jaki należy podjąć to ubezpieczenie mieszkania np w pzu (bo maja wliczone akwaria w standard) i nie robią żadnych problemów w przypadku rozszczelnienia. Sprawdziłem w realu.

Radek

Autor askott
Użytkownik
#3 - Posted: 30 Mar 2011 19:44 
Dzięki za uspokajający odzew. Ja nawet o tym nie pomyślałam, żeby brać pod uwagę obciążenie stropu, ale to typowe dla kobitek ;) Natomiast mąż mi się porządnie zestresował i do tego mnie też tym stresem zaraził. Pamiętam, że przy 240l też lekko się martwił, ale jakoś to poszło. Teraz wściekał się ze sporym zaangażowaniem, bo przecież wszystko już zamówione.

Nieco uspokajająco podziałał też ten artykuł:
http://aquadesign.pl/artykuly_html/Astropy.htm
Autor widać wie o czym pisze i porządnie wszystko policzył dla przypadku podobnego do mojego.

Wydaje mi się też, że ta ściana jest nośna, więc pół biedy. Męża trochę też uspokoili w pracy, przytaczając swoje doświadczenia z 1500l w blokowiskach.

Ubezpieczenie mieszkania odnawialiśmy w marcu w Hestii (zmieniliśmy z PZU) i mamy wzięte pod uwagę zalanie "za pomocą" akwarium (też standard). Nawet na wyższą kwotę (200.000), więc powinno na sąsiadkę starczyć ;)

Kiedyś rozszczelniło mi się 60 l i w nocy wyciekło 2/3 wody i już było tego sporo, więc przy prawie 600l byłoby odpowiednio ciekawiej...

Pozdrawiam,
Joanna

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Obciążenie Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®