Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Tropheusy w 540l - prośba o poradę

Autor grazyna
Użytkownik
#1 - Posted: 16 Kwi 2011 00:25 
Moje pierwsze akwarium w życiu. Do tej pory tylko się przyglądałam i podziwiałam ...

W lutym nie miałam żadnej wiedzy akwarystycznej, teraz już jej trochę mam. Mam już też trochę sprzętu. Wszystko idzie powoli, ale do przodu.

Mój pomysł na akwarium to Trofeusy, może Bemba i Golden Kazumba jeżeli dwa stada to dobry pomysł na [b]540l - 150x60x60[/b], ewentualnie jedno większe stado, dokładnie tego jeszcze nie przemyślałam ... chciałabym również kilka ? Eretmodusów :) - czy to nie za dużo w jednym takim zbiorniku ?

-----

Na dzień dzisiejszy mam akwarium, szafkę, tło strukturalne CANYON ROCK RED firmy Aquaterra - długo myślałam o tle i w końcu kupiłam takie ... i jest bardzo ładne, nie żałuję decyzji, mimo wielu wątpliwości. Kamienie muszą być - dzięki niemu będzie lżej w zbiorniku.

Główny problem to jednak filtracja, taki sprzęt już mam:

1. Filtr bilogiczny, kubeł [b]Eheim 2228[/b] - dla akwariów do 600l
2. Filtr [b]wewnętrzny[/b], mechaniczny [b]Eheim 2252[/b] - dla akwariów powyżej 200l
3. Aqael pompa cyrkulator 350l/h - ma być za tłem strukturalnym

Na lewej ściance akwarium filtr mechaniczny z dyfuzorem, z prawej mniej wiecej w rogu ma być wlot i wylot filtra biologicznego, z tym że wlot za tłem, a wylot w tle do wewnątrz zbiornika zakończony dyfuzorem. Pompka Aqael za tłem z lewej strony, żeby mieszała dodatkowo wodę za tłem

W tle po stronie wlotu do filtra biologicznego będzie wycięty otwór ok. 8cm x 8cm, zabezpieczony siatką i gąbką.


Bardzo proszę o poradę co o tym myślicie, muszę przykleić tło, więc większe zmiany już praktycznie nie będą możliwe ?


[u]Mam kilka wątpliwości:[/u]

1. Czy w tle strukturalnym zrobić jeden otwór czy dwa mniejsze, np 4cm x 8cm, po stronie wlotu od filtra Eheim 2228, czy po dwóch stronach tła

2. Czy odpływ z pompki umieszczonej za tłem ma być za, czy przed tłem ?

3. Na jakiej wysokości zamieścić filtr wewnętrzny Eheim 2252, zgodnie z instrukcją ok. 1cm powinien wystawać nad wodę, a wtedy będzie on dość wysoko? czy można zanurzyć go głębiej ?

Chodzi mi oczywiście o dobrą cyrkulację wody... i jeszcze nie wiem też co zrobić z grzałką, mam grzałkę Jager 150W, nie wiem czy wystarczy, chciałabym zamieścić ją za tłem strukturalnym ...


Wiem że to wiele pytań, będę wdzięczna za jakąkolwiek wskazówkę :)

Autor JacekK
Użytkownik
#2 - Posted: 16 Kwi 2011 08:49 
Witam
Grażynko ….
Każdy zbiornik inaczej dojrzewa i ciężko jest określić w 100% na podstawie opisów wybranych modeli filtrów czy będzie dobrze . W dążeniu do osiągnięcia równowagi biologicznej w zbiorniku jest zbyt wiele innych czynników by określić czy wystarczy ??.
Musi wystartować , potem obsada , … musisz zaopatrzyć się w podstawowe testy i sama się przekonasz czy wystarczy …to tyle jeśli chodzi o dobór urządzeń .
Jeśli już zdecydowałaś się na tło , bo ci się podoba to moja rada … wymuszenie cyrkulacji wody poza nim jest dobrym pomysłem i wskazane byłoby aby przy okazji tej cyrkulacji pomyśleć o napowietrzaniu właśnie w tym miejscu .. przy dużej zawartości tlenu w wodzie całe tło po około 6 miesiącach zmieni ci się w jedną wielką powierzchnię filtracyjną … to odnośnie tła . ( nawet obowiązkowo napowietrzanie skoro tam masz mieć wyloty z filtracji )
150W grzałka raczej na pewno może się okazać zbyt słabą w okresie zimowym ..jej moc jest wprost proporcjonalna do różnicy temperatur ( czyli im więcej stopni musisz podnieść tym większa moc grzałki ) .
Odnośnie obsady… tu musisz pamiętać że nie ilość wody ale powierzchnia dna gra rolę . Mym zdaniem dla dwóch stad będzie mały .
Otworów w tym tle min 2 jeśli masz zamiar wymusić cyrkulację .

Jacek Krawczyk

Autor grazyna
Użytkownik
#3 - Posted: 16 Kwi 2011 15:54 
Witaj Jacku

Dziękuję za odpowiedź, dla mnie to ważne aby moc porozmawiać z kimś kto pasjonuje się akwarystyką i Tanganiką w szczególności i cieszę się każdej porady.

To ciekawe co powiedziałeś o tym, że za tłem zrobi się powierzchnia filtracyjna, miałam nawet pomysł aby tam coś włożyć np. woreczki ze żwirem koralowym albo innym wkładem, ale problem będzie z ich wyciąganiem, ale może nie trzeba ich wyciągać, tylko może wymienić co jakiś czas.

Za tłem ma być wlot do filtra i dodatkowo mała pompa aby mieszała tam wodę. Zrobię wiec dwie dziury po obu stronach tła.

Co do grzałki to zobaczymy, u mnie w lecie bywa zimniej w mieszkaniu niż w zimie, mieszkam w przedwojennym domu, jak grzeją to jest 24 st. C

Autor askott
Użytkownik
#4 - Posted: 16 Kwi 2011 17:18 
Witaj!

Ja właśnie jestem w trakcie tworzenia domu trofeusowego o podobnym litrażu. Co prawda akwarium z Tanganiką już posiadam, ale trofeusy są dla mnie nowością. Może dyskusja z mojego wątku coś Ci pomoże:
http://forum.tropheus.com.pl/index.php?action=vthr ead&forum=5&topic=4325
Jest w nim cała masa niezwykle wartościowych porad (szczególnie Sandera - dzięki raz jeszcze ;)

A tu masz link jak krok po kroku zamontować tło Canyon Rock:
http://www.gillsnfins.ca/3d_install.php
Jeśli jeszcze nie natrafiłaś na ten link to myślę, że rozwieje Ci wiele wątpliwości odnośnie instalacji, gdzie dziury, gdzie wloty, wyloty itd. Masz tam też świetne rozwiązanie umieszczenia gąbek za tłem na żyłce, żeby łatwo było je wyjąć :) Ja też rozmyślałam intensywnie nad tym tłem, ale wygrała chęć zachowania jak największej powierzchni dna i nie zabieranie nawet tych 10 cm. Choć przyznam, że jest bardzo atrakcyjne. Koniecznie wklej na forum zdjęcia swojego zbiornika, jak już będzie gotowy ;)

W moim wątku poruszana była też sprawa grzałki - wniosek 150 W wystarczy. Z tym, że u mnie jest cały rok bardzo ciepło (bloki).

Moim zdaniem lepiej wygląda jedna odmiana trofciów i nawet nie zastanawiałam się nad łączeniem dwóch. Myślę, że specjaliści odradzą Ci dwie odmiany w tym litrażu. Zresztą Sander też mi pisał, że jedna odmiana będzie odpowiednia. Odradził mi też Eretmodusy. Myślę, że jako początkujące w materii trofeusowej nie powinnyśmy za wiele "mieszać" na wstępie. Ale oczywiście zrobisz co uważasz. Ja wybrałam tą najbezpieczniejszą wersję.

Ja zalewam akwarium (i nie tylko ;) jutro, potem co najmniej 2 tygodnie dojrzewania i testów i będą nareszcie rybeczki. Nie mogę się już doczekać :)

Acha i koniecznie zakup testy. Pewnie po lekturze forumowych postów już wiesz, że to podstawa, ale lepiej przypomnieć ;)

Pozdrawiam serdecznie!
Joanna

Autor grazyna
Użytkownik
#5 - Posted: 16 Kwi 2011 21:32 
Witaj Joasiu

Dziękuje Ci za informacje, rzeczywiście pewnie zdecyduję się na jeden gatunek Tropheusa, trochę tylko mi żal Eretmodusów, ale sprawa ryb dla mnie jest odległa, nie chce na razie za bardzo o nich myśleć, bo też bardzo się ekscytuję. Ryby będą i tak najwcześniej pod koniec sierpnia, ze względu na urlop. To moje pierwsze akwarium nie mogę się spieszyć, muszę jeszcze sporo się dowiedzieć, więc wszystko idzie powoli.

Teraz najważniejsza jest sprawa tła i filtracji, tę stronę z montażem tła oczywiście znam, mam dokładnie takie samo tło i chciałam zrobić prawie tak jak w tej instrukcji, tylko bez tych gąbek na środku, a zamiast takiej pompy jak tam widać, ma być Aquael cyrkulator 350l/h z gąbką, czyli taki mały filtr wewnętrzny za tłem, ale nie wiem czy to dobry pomysł.

Bardzo jestem ciekawa wrażeń jak będą pierwsze rybki, napisz o tym koniecznie. Pozdrawiam

Grażyna

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 17 Kwi 2011 08:35 - Edytowany przez: admin 
Dziewczyny:)

Bardzo cieszą mnie takie wątki jak Wasze. Świadome podejście do zakładania akwarium, wiedzy potrzebnej do posiadania ryb jest naprawdę budujące.

Nie bardzo mogę zgodzić się z Kubą co do eretmodusów. Jeżeli wpuścicie je w sporej grupie i z tego samego źródła co trofeusy to dla mnie nie będzie najmniejszych problemów:) Eretmodini to bardzo wdzięczne ryby.

Marta

Autor askott
Użytkownik
#7 - Posted: 17 Kwi 2011 15:25 
Marto, bo dziewczyny są ostrożniejsze, skrupulatniejsze i porządnie przygotowują się do misji :) Ja osobiście uwielbiam planować, nawet jeśli plan ma mi się zmienić jeszcze tysiąc razy ;) Poza tym kocham czytać i zbierać informacje na interesujący mnie temat. Tylko cierpliwości czasem brakuje, bo już by się chciało mieć wszystko gotowe ;)

Hmmm... czyli warto się nad Eretmoduskami jednak zastanowić. Mnie też szalenie urzekły te rybki i było mi przykro z nich rezygnować.

Marto - a jaką grupkę do naszych akwariów uznałabyś za sporą? W TM nr 1 autor podaje 6-8 osobników, żeby same mogły dobrać się w pary. Sugeruje też, że jeśli w zbiorniku jest więcej niż jedna para ryby są "grzeczniejsze", bo mają więcej na głowie ;) Czy te 6 maluchów to byłoby ok?

Czy wtedy zmniejszyć liczbę młodych trofciów (czeka na mnie 30 sztuk).

Pozdrawiam,
Joanna

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 17 Kwi 2011 19:21 
Minimalna grupa to 6 osobników. Im więcej tym lepiej. Potem zostawiasz nadal wszystkie no chyba, ze toczą się walki z powodu np. nadmiaru samców. Ja nie mam tego problemu bo zawsze mam dorosłe ryby w odpowiednim układzie płci. Idea nie polega na zakupie dużej ilości osobników, z których dobierze się para, która zostaje w akwarium, ale na dużej ilości osobników ostatecznie.

Stado trofeusów może mieć ostatecznie 20-25 osobników.

Maluchów musisz mieć minimum 30 sztuk, bo inaczej będą zestresowane w Twoim baniaku.

Marta

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Tropheusy w 540l - prośba o poradę Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®