Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

filtr przelewowy na no3

Autor Krzysztofs
Użytkownik
#1 - Posted: 17 Lip 2011 11:09 
Witam czy próbował ktoś zmniejszyć ilość azotanów za pomocą filtru przelewowego?nabyłem taki pojemnik ok.2l oraz znalazłem w sieci taki schemat denitryfikatora http://imageshack.us/photo/my-images/408/denitryfi katorhe3.jpg/.Akwa 375 19szt.dubois młode oraz 4 ikola też młodzież no3-40ml/l zoolek,po4-ok1ml/l ph-8

Autor michal1313
Użytkownik
#2 - Posted: 18 Lip 2011 08:39 
typowy denitrator z powiększonym złożem bakteryjnym. podobny efekt uzyskasz z 50 m węża, najważniejsze to utrzymać beztlenowość w układzie i stały przepływ.

Autor Krzysztofs
Użytkownik
#3 - Posted: 18 Lip 2011 15:48 
a czy można by połączyć w szereg ten mój filtr przelewowy z kubełkiem jbl 1500 i włożyć jakieś wkłady np.lawe wulkaniczną lub jakieś inne które by nieco pochłaniały no3 i po4?

Autor michal1313
Użytkownik
#4 - Posted: 18 Lip 2011 22:54 
w denitratorze chodzi o to aby wytworzyć środowisko beztlenowe dzięki czemu tzw. beztlenowce które się namnożą w układzie pożywiały się azotanami dzięki czemu uzyskujesz wodę wolna od azotanów. można to podłączyć na wąż kubełka

Autor Krzysztofs
Użytkownik
#5 - Posted: 19 Lip 2011 16:18 
czyli czytając różne pomysły w necie rozumiem że muszę napełnić denitrator wodą z akwa i puzniej obieg zamknąć tylko na jaki czas i co najlepiej włożyć do tego denitratora?

Autor michal1313
Użytkownik
#6 - Posted: 19 Lip 2011 23:47 - Edytowany przez: michal1313 
ja mam w wiaderku zwinięte 50 metrów węża ogrodowego i nic więcej. jest on podłączony do węża z kubełka, a z wiaderka wychodzi wężyk jak do brzęczyków z założonym kroplomierzem. zamykasz obieg na jakiś tydzień później powoli popuszczasz kroplomierz i mierzysz no3 jeśli zero to trochę mocniej zwalniasz kroplomierz i czekasz kilka dni i znów mierzysz no3 i tak dalej. nie można dopuścić do tego aby woda się lała tylko kapała jeśli obieg będzie za szybki to musisz powtarzać operację od nowa ponieważ stracisz denitrator i zrobi się zwykły filtr - trzeba to wyczuć (metoda prób i błędów)

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 20 Lip 2011 07:15 
Jeżeli ktoś nie czuje denitratora i zasady jego działania to wg mnie nie powinien się nim bawić. Można zrobić więcej szkód niż pożytku.

Krzysztofs Albo dokładnie powinieneś zapoznać się z działaniem albo użyj innej metody np. hydroponiki do zbijania N03.

Jaki masz problem?

Marta

Autor michal1313
Użytkownik
#8 - Posted: 20 Lip 2011 10:29 
tworząc hydroponikę dokładnie przemyśl rozwiązania techniczne tak aby zapobiec nieszczęściu w przypadku rozszczelnienia się układu gdyż tutaj woda leci szybciej niż w denitratorze oraz ewentualnemu upadkowi skrzynki na akwarium. moim zdaniem najlepiej byłoby aby było to krótsze od akwarium i możliwie jak najniżej.

pomijając wszystkie te metody to gdy się tylko nadarzy taka sposobność to zrobię u siebie system stałej podmiany wody. jest to chyba najskuteczniejsza walka z no3, która nie wymaga częstej pracy jak to jest w przypadku cotygodniowych podmian wody oczywiście też skutecznych.

Autor Krzysztofs
Użytkownik
#9 - Posted: 20 Lip 2011 19:16 
Wodę podmieniam raz w tygodniu ok.40litrów ale no3 mogło by być niższe bo 40 to chyba nie najlepszy wynik a że zdobyłem ciekawy pojemnik filtr przelewowy ct to chciałem go jakoś wykorzystać sprzedający miał go podłączony w obieg z kubełkiem jako dodatkowa filtracja bio.czy w moim przypadku nie pomogło by takie podłączenie i wypełnienie go jakimiś wkładami np.lawa wulkaniczna,zeolit lub keramzyt?

Autor Szarooka
Użytkownik
#10 - Posted: 20 Lip 2011 19:58 
Moim zdaniem zbyt małe są Twoje podmiany wody, zwłaszcza przy utrzymującym się NO3 na takim poziomie. Zrób podmianę ok 70-80l.
Mierzyłeś parametry wody z kranu?

Autor Krzysztofs
Użytkownik
#11 - Posted: 20 Lip 2011 20:24 
woda z kranu na testach zoolek wychodzi żółta czyli może poniżej 5ml/l

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 21 Lip 2011 08:58 
A może napisz jaki masz zbiornik, obsadę i fitry?

Marta

Autor Szarooka
Użytkownik
#13 - Posted: 21 Lip 2011 09:14 
Marto, w pierwszym poście:

Akwa 375 19szt.dubois młode oraz 4 ikola też młodzież

Z kolejnych wypowiedzi wnioskuję, że filtr to kubeł jbl 1500 :-)

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 21 Lip 2011 09:20 
Czytałam jak zwykle poniższe posty. Dzięki Joasiu:)

Problem w takim razie polega na:

zbyt małych podmianach wody
braku filtra mechanicznego

Marta

Autor michal1313
Użytkownik
#15 - Posted: 21 Lip 2011 11:29 
ja u siebie podmieniam około 200 l raz na 2 tygodnie chociaż lepiej byłoby raz na tydzień lecz nie zawsze mam siły i czas. jednak system stałej podmiany wody to super sprawa. muszę gdzieś się zapoznać z tym całym układem tzn. co jak i z czym się je:)

Autor Krzysztofs
Użytkownik
#16 - Posted: 21 Lip 2011 19:21 
no a co myślicie o dodaniu tego pojemnika jako dodatkowy do filtracji tyle że bym go wypełnił jakimiś wkładami pochłaniającymi no3 czy poradzi to mój jbl 1500 ?

Autor Szarooka
Użytkownik
#17 - Posted: 21 Lip 2011 19:33 
Nie sądzę, aby jakieś "cudo" zastąpiło Ci podmiany wody, które redukują poziom NO3. Szukasz skomplikowanych rozwiązań, a nie przyjmujesz do wiadomości najprostszego i sprawdzonego sposobu - regularne, w odpowiedniej ilości podmiany wody.

Autor Grehu
Użytkownik
#18 - Posted: 21 Lip 2011 21:05 
I oczywiście podstawą jest bardzo wydajna filtracja zapewniająca stały i intensywny ruch wody.
Jeżeli nie masz filtra wewnętrznego to koniecznie musisz go dołączyć. Uzyskasz wtedy znacznie lepsze efekty - ruch wody będzie zapewniony w całym akwarium, a im jest on intensywniejszy tym lepsze jest dotlenienie całego zbiornika. Wydaje mi się, że same deszczownie z filtra zewnętrznego tego efektu nie gwarantują.

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / filtr przelewowy na no3 Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®