Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Twardość ogólna -problem

Autor uno
Użytkownik
#1 - Posted: 9 Wrz 2011 11:12 
Witam, postanowiłem swoim rybciom zapewnić maksymalnie komfortowe warunki życia i zakupiłem PREIS MINERAL SALZ .Przy podmianie 0koło 25% wody dodałem 3 łyżki wyżej wspomnianej. Następnego dnia (dzisiaj) zmierzyłem parametry wody:
NH3/NH4 0
NO2 0
N03 15
ph 8,5
KH 7
GH 33 !!!!( woda z kranu GH 16)
Czy podanie 3 łyżek soli na 300 L. mogło aż tak podnieść twardość ogólną? Proszę o opinie co dalej zrobić z tym fantem.

Pozdrawiam,
Robert

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 9 Wrz 2011 16:09 
Czy przeczytałeś dokładnie instrukcję?

Jest tutaj http://sklep.acropora.pl/Preis_Mineralsalz_6000g-8 27.html

Dawkowanie w alkalicznej wodzie słodkiej:
W zależności od twardości wody rozpuścić w 100 l wody 100-150 ml preparatu (załączona miarka).

Czy zrobiłeś tak jak jest napisane?

Ja przygotowuję roztwór, który później dawkuję stopniowo, mierząc parametry wody.

Sprawdź ponownie GH


Marta

Autor uno
Użytkownik
#3 - Posted: 9 Wrz 2011 18:07 
Marto

Dawkowanie w alkalicznej wodzie słodkiej:
W zależności od twardości wody rozpuścić w 100 l wody 100-150 ml preparatu (załączona miarka).
- instrukcja.

Ja dodałem około 100 ml na 300 l wody więc chyba sporo mniej niż zalecane.
W filtrze zewnętrznym mam 2 komory z grysem koralowym - może kombinacja tych dwóch rzeczy tak podniosła poziom GH.

Sprawdź ponownie GH

Dopiero wieczorkiem będę mógł to zrobić. Rano zauważyłem , że 1 multik ociera się o skałki i muszle . Czy taki poziom GH jest bezpieczny dla ryb?

Robert

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 9 Wrz 2011 19:33 
Wg mnie GH powinni spaść.

Nie jestem jednak specem od tych zależności. Czy wg zaleceń rozmieszałeś dokładnie sól?

Ryby ocierają się być może od nagłej zmiany parametrów. Ja zwykle przez kilka dni zmieniam parametry, bardzo stopniowo dolewając roztwór. Chodzi o to, że chciałeś od razu poprawić parametry, a wg mnie należało to robić etapami.

Tutaj masz fajny artykuł - co prawda dotyczy morszczyzny, ale zasada jest ogólna http://www.arcadio17.republika.pl/morskie_200l/bal ling_morskie_200l.htm


Marta

Autor sander
Użytkownik
#5 - Posted: 10 Wrz 2011 10:20 
Nie wiem jaka jest temperatura wody ale strzelam, że za niska. Podnieś temperaturę do 29C, przy ph 8,5 nie ma potrzeby podbijania GH więc nie dosypuj soli bo nie ma to uzasadnienia. GH spada samoistnie na skutek produkcji CO2 (Krebs) w akwarium jednak przy małych muszlowcach spadek jest minimalny co innego stado kulfonów.

Marto zasada jest taka CO2 + H2O---H2CO3, powstały kwas węglowy powoduje rozpuszczanie węglanów i spadek twardości a po wyczerpaniu buforu także spadek ph.

Autor uno
Użytkownik
#6 - Posted: 10 Wrz 2011 17:38 
sander
Nie wiem jaka jest temperatura wody ale strzelam, że za niska
temperatura była 26-27C . Podkręciłem grzałkę do 29 . Na razie parametry bez zmian. Martwi mnie ,że ryby ocierają się o skałki. Może zrobić podmianę?

Robert

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Twardość ogólna -problem Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®