Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

narożna tanganika 740l

Autor lkostekl
Użytkownik
#1 - Posted: 17 Lis 2011 15:36 - Edytowany przez: lkostekl 
Witam serdecznie,
tak od dłuższego czasu zbierałem się do pokazania Wam mojej wanny aż w końcu skrobnałem coś od siebie ;) Rzuccie okiem na zbiornik nad którym pracowałem ładnych pare miesięcy i napiszcie co o tym sądzicie. Skały ułozone są około 5cm może ciut więcej od szyb, filtracja jest wg mnie strzałem w 10. Testy wody po zamknięciu cyklu azotowego wykazują minimalne wartości no3, zerowe no2 i stabilne ph i oby nie prędko się to zmieniło Co do samego zbiornika to też miałem trochę szczęscia bo ledwo udało Nam się go wtachać do pokoju gdyż nie było mnie stać na klejenie nowego. W całości kupiłem używkę lecz w idealnym stanie z przednią szybą OW. Zbiorniki tej wysokości też są nie typowe dlatego też musiałem ściągnąć szklarza do wklejenia wieńca wzmacniającego + poprzeczki. Musiałem to zrobić gdyż po całkowitym zalaniu i przypasowaniu pokrywy przednią szybę wygięło o jakiś 1cm co o mało nie skończyło się moim zawałem. Stelarz robiony był z profili 5cm na niego poszedła płyta + 2 warstwy karimaty.
Podsumowując zbiornik powoli zarasta a rybcie nabierają gabarytów także przy odpowiedniej diecie mam nadzieję że za jakiś rok będzie je bardziej widać.

Wymiary:
140 x 125 x 170 x 70 12mm przód OW
Filtracja:
- Sump 120l 4 komorowy (poj.wkładów 40l) wypełniony kermazytem + zeolit po 15l i gabki atmana przed i po wypełnieniach. Całość obsługuje NewJet 4500l/h,
- instalacja narurowa na Grundfosie 25-40 uzupełniany paskami z włukniny z zaworem do podmian wody,
- głowica cyrkulacyjna Coralia
- Powerhead 70 z włukniną pełniacy również rolę napowietrzacza.
Podłoże:
piasek kwarcowy Kreisel - Castorama
Wystrój:
x kg skał wapiennych którymi poczęstowałem sie od budowlańców drogi Kraków - Trzebinia )
Oświetlenie:
36W Sylwania Aquastar
pokrywa:
klejona samemu z dwoma podłużnymi wzmocnieniami. całość ze spienionego PCV o wys.5cm. Polecam tym którzy ze względu na nietypowe wymiary nie mają jak przykryć swoje wanny.
tło:
małowane w całości czarną farbą olejną
komin:
czarna tafla lakobelu z racji nie reagowania z wodą
Obsada:
Tropheus Kasanga 20szt.

Jakość zdjeć bez szału, musicie wybaczyć :)










filtracja

Autor lkostekl
Użytkownik
#2 - Posted: 17 Lis 2011 15:43 
aaa.. i wole wyprzedzić pytania :) tak pływa sobie z Kasangą Auratus którego niestety miałem trudności ze złapaniem i się poddałem. Jako jedyna została z narybku startówek i tak sobie wegetuje do dnia dzisiejszego Miały być na chwilę z resztą zaporzyczonych pyśków to cholerom jeszcze sexy były w glowie i zamiast się pozbyć to złap tu człowieku milimetrowe pchełki w kamolach pzdr

Autor starszny_dran
Użytkownik
#3 - Posted: 17 Lis 2011 21:39 - Edytowany przez: starszny_dran 
Narożne akwa mają swój urok, zapytam o jedną sprawę:

woda wylewa ci się z prawej strony ... czy masz jakieś pompy cyrkulacyjne dodatkowe?

Pytam, bo sam właśnie wystartowałem narożne tylko inaczej cyrkulację rozwiązałem, dałem deszczownię od tyłu w kierunku przedniej szyby -w lewy kąt ... a w prawym wodą porusza wewnętrzna pompa z gąbką ....

kształt podobny pięciobok

Spory zbiorniczek :)

pozdrawiam
Tomek

Autor lkostekl
Użytkownik
#4 - Posted: 18 Lis 2011 10:15 
woda spada do komina w rogu 90 stopni czyli naprzeciw przedniej szyby a wraca w tym samym miejscu z dyszy zrobionej ze spłaszczonego kawałka pcvki. W lewym rogu jest powerhead z czarnym koszykiem i włukniną ktory tez napowietrza wode jak widac na foto a w prawym rogu Coralia pompuje wode w kierunku komina. Podsumowując woda krazy w przeciwnym kierunku niz wskazowki zegara i odpukac puki maluchy jeszcze nie wyrosly wszystko jest ok. Dodatkowo podlaczony jest narurowiec pracujacy w podobny sopsob z tym ze wode zaciaga przy dnie pod kominem. pozdrawiam

Autor sander
Użytkownik
#5 - Posted: 18 Lis 2011 21:29 
Wystrój z tendencją do problemów związanych z terytorializmem dominantów.

Autor lkostekl
Użytkownik
#6 - Posted: 20 Lis 2011 18:12 
wiem wiem ale mam cichą nadzieję że się jakoś dogadają :) jeżeli nie pozbędziemy się paru kamolców. pozdrawiam

aa dosypałem troche piachu po obu stronach rzućcie okie ;)

Autor sander
Użytkownik
#7 - Posted: 22 Lis 2011 13:20 
Aranż miły dla oka, jeśli w niekontrolowany sposób rzucisz kilka małych kamyków w pobliżu wolnych przestrzeni między skałkami będzie bardzo naturalnie. Kamyczki lubią się w naturze kruszyć a potem leżeć w takich rozpadlinach i ich bliskości. Dobry przykład pod wszelkiej maści naskalniki, szczelinowce ...

Autor michal1313
Użytkownik
#8 - Posted: 22 Lis 2011 13:47 
Bardzo ładny zbiornik naprawdę mi się podoba, 5+ jak dla mnie. Ciekawe tylko ja to się będzie prezentowało na tle czarnego tła gdy kamienie porosną glonami jeśli zielenicami to jeszcze, ale jeśli krasnorostami to wszystko zrobi się bardzo ciemne. Ja u siebie tak mam tj. miałem jasno szare otoczaki rzeczne lecz po roku pokryły się częściowo zielenicami i jest ok, ale w dużej części od strony świetlówki brązowym krasnorostem co teraz już nie wygląda tak fajnie jak na początku.

Czy jest jakiś sposób na walkę z krasnorostem nie używając chemii. rybki sobie to skubią, ale to za mało?

Jak szybko rozpuszcza się wapień w twardej wodzie?

Autor lkostekl
Użytkownik
#9 - Posted: 23 Lis 2011 10:24 
Sander wiesz że to bardzo dobry pomysł trochę drobnych kamieni rzeczywiście sporo by tu poprawiło. Co do glonów to miałem wcześniej podobnie zrobiony zbiornik tylko 400l z tym że podłoże było z g.dolomitowego i trochę rzeczuywiście się gryzło z zarośniętymi zielenicami głazami. W przypadku tego zbiornika jest piach który mam nadzieję bardziej się dogada z zarośniętymi kamiorami ;) Też Panowie sporo robi oświetlenie gdyż na chwilę obecną jest jak jest ale przy wykwicie zielenic kombinacja z popularną power-glo + obecna na wybarwienie ryb to istna bajka. Pokrywające kamienie zielone dywany sa jak w Awatarze :) pozdrowionka dla wszystkich.

Autor michal1313
Użytkownik
#10 - Posted: 23 Lis 2011 11:12 
Też mi się podobają obrośnięte zielenicami kamienia tyle tylko, że u mnie pokryły się też brązowymi krasnorostami, a okrzemki to raczej nie są zbiornik ma już dobrze ponad rok, a z tego co pamiętam to one są etapem początkowym.

Autor lkostekl
Użytkownik
#11 - Posted: 23 Lis 2011 13:30 
co do glonow specjalista nie jestem.. okrzemki na bank wystepuja przy dojrzewaniu zbiornika a jezeli jest jak piszesz to raczej nie one. aha czy dobrze mi sie wydaje ze okrzemki sa wlasnie brazowe obrastajace z reguły kamienie a krasnorosty nitkowate?

Autor lkostekl
Użytkownik
#12 - Posted: 23 Lis 2011 13:34 
z tego co wiem to oswietlenie ma duzy wplyw na tego rodzaju wykwity ;) pzdr

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 23 Lis 2011 14:18 
Krasnorosty mogą być nitkowate tak jak Chantransia ale także i mogą tworzyć drobne formy pokrywające kamienie.

Marta

Autor michal1313
Użytkownik
#14 - Posted: 25 Lis 2011 15:19 
lkostekl jaki wkład masz włożony w filtry narurowe i jak u Ciebie z wartością ph i twardością wody? Pytam ponieważ masz dużo zeolitu wiem, że zbija on NO3 lecz pojawiają się głosy, że zmiękcza też wodę, a więc czy dodajesz chemie celem utrzymania parametrów?

Michał

Autor lkostekl
Użytkownik
#15 - Posted: 25 Lis 2011 15:51 
w moim przypadku narurowiec robi za zwyklego mechanika gdzie na plastikowe trzpienie z wkladow sznurkowych nawijam standardowe paski z wlukniny dostepne w kazdym zoologicznym (polecam to rozwiazanie ze wzgledu na staly obieg wody w instalacji narurowej, sznurki poprostu sie szybko zapychaja i trzeba je co chwile odwijac lub wymieniac). Co do pomiarów i parametrów robione są dosyć często i jak do tej pory nie zauważyłem żadnych wachań na niekorzyć tego typu filtracji. Rzeczywiście różne są opinie na temat zeolitu z kermazytem lecz przy tych gabarytach złoża które posiadam nie ukryję byłem trochę zmuszony ich użyć i zaryzykować ze względów finansowych. Jak bym chciał wpakować Substrat Eheima w połowie do sumpa tj min 15l poprostu bym się nie wypłacił. Jak narazie jestem bardzo zadowolony z tych wkładów. Po zamkniętym cyklu i stałych podmianach woda jest ok. Zobaczymy jak ryby dorosną co się będzie działo. Chemi nie używam i obym nie musiał. pozdrawiam.

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / narożna tanganika 740l Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®