Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

sugestie obsady 650l

Autor sledz
Użytkownik
#1 - Posted: 28 Lis 2011 23:08 
Witam wszystkich serdecznie, od jakiegoś czasu czytam to forum i muszę przyznać, że jest to jedno z najbardziej profesjonalnych for akwarystycznych jakie miałem okazję przeglądać;)
Piszę z prośbą o pomoc w wyborze obsady mojego nowego, wymarzonego akwarium, które będzie miało wymiary 200x50x65(wysokość). Tanganiką zajmuję się od roku, hoduję sobie radośnie w 200l 4 gatunki,
Neolamprologus multifasciatus, Julidochromis marlieri, Neolamprologus leleupi i Neolamprologus cylindricus. Bardzo lubię te rybki i chciałbym przenieść je do 650, gdzie jednak chciałbym, aby "rybami przewodnimi były frontosy i być może para lub dwie calvusów. Zestawienie rozmiarów tych ryb jest dla mnie jednak lekko przerażające, nie potrzeba chyba wiele wyobraźni by zobaczyć 30cm frontozę pożerającą leleupka czy calvusy polujące na multiki... niektórzy doświadczeni hodowcy przekonują mnie, że frontosy w akwariach są raczej niegroźne dla mniejszych gatunków, a calvusy wcale tak świetnymi myśliwymi nie są, jednak bardzo chciałbym poznać opinię forumowiczów. Ponadto jestem otwarty na wszystkie sugestie obsady:)

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 29 Lis 2011 07:07 
Musze powiedzieć, ze obecnie zapewniasz swoim rybom mało komfortowe warunki do życia. Dawno nie widziałam takiej mieszanki w 2oo litrach:((

Planowany zbiornik zbuduj szerszy, minimum 60 cm.

Młode cyfotilapie zapewne będą tolerowały obsadę, nie wiem jak będzie jak dorosną, bo to nigdy nie jest pewne co zrobią ryby.

Nie martw się altolamprologusami pożywiającymi się muszlowcami, bardziej myśl o Cyphotilapia.


Ja w zbiorniku z Cyphotilapia trzymałabym raczej duże ryby typu Alto, duże lepidiolamprologusy, neolamprologusy, sumokształtne.

Małe ryby będą w stałym stresie.


Marta

Autor sledz
Użytkownik
#3 - Posted: 29 Lis 2011 10:41 
dzięki za odpowiedź, zgadzam się, że w obecnym akwarium jest pewien kocioł, dlatego właśnie zamierzam rybki przenieść. na swoje usprawiedliwienie mogę powiedzieć, że akwarium ma dość specyficzne rozmiary 100x50x50, jednak wiem że dla tych ryb to za mało, dlatego się przeprowadzają;)

Czy wszystkie ryby, które obecnie posiadam są "małymi rybami", czy tylko multiki?

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 29 Lis 2011 12:12 
że akwarium ma dość specyficzne rozmiary 100x50x50

To znaczy ze jest gorzej niż myślałam, wysokość nic nie zmienia przy takiej obsadzie.

Przy 35-40 cm Cyphotilapia wszystkie ryby, które masz są małe.

Jak chcesz zatrzymać obsadę to raczej pomyśl o innych rybach niż Cyphotilapia.

Marta

Autor sledz
Użytkownik
#5 - Posted: 29 Gru 2011 17:32 
cóż, pozwolę sobie odświeżyć temat. obsada trafiła do zaprzyjaźnionego hodowcy, a ja sprawiłem sobie świąteczny prezent w postaci akwarium o wymiarach 200x50x60, z całym osprzętem. I tutaj mam kilka pytań- po pierwsze, bardzo proszę o pomoc przy wyborze obsady, chciałbym, aby naczelną rybą tego zbiornika były Cyphotilapie, nie wiem jednak w jakiej ilości, fascynują mnie również Calvusy, jakieś naskalniki i szczelinowce również mnie interesują, fajnie wyglądałyby też jakieś synodontisy... Mam pewien mętlik w głowie, dlatego zwracam się do bardziej doświadczonych akwarystów z prośbą o jakieś sugestie, co i w jakich ilościach może w tym zbiorniku pływać, zależy mi chyba bardziej na większej ilości par/haremów (oczywiście wyjątkiem są Cynothilapie) różnych gatunków niż na większych monogatukowych grupach... Ponadto pewien problem techniczny- zamierzam zastosować najdrobniejszym najjaśniejszy piasek, i tu pojawia się pytanie- co zrobić, by nie było na nim widać odchodów? pozdrawiam i liczę na odpowiedzi

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 30 Gru 2011 08:54 
Czy chcesz mieć dorosłe ryby czy młode?

Marta

Autor sledz
Użytkownik
#7 - Posted: 30 Gru 2011 13:33 
zakupić chciałbym ryby młode, dziękuję za zainteresowanie rozterkami amatora;)

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 30 Gru 2011 14:57 - Edytowany przez: admin 
Musisz w takim razie kupić znacznie większe grupy ryb, które później będziesz selekcjonował. Docelowo możesz mieć 6 sztuk Cyphotilapia, grupę 5-6 dorosłych synodontisów: np. S. multipunctatus.

Po parze altolamprologus calvus i compressiceps.

Inne ryby z grupy tzw. naskalników i szczelinowców po parze. Nie wiem jednak jak dorosną cyfotilapie jak zachowają się wobec tych ostatnich. Nie wiem jednak o jakich rybach z tej grupy myślisz?

Marta

Autor sledz
Użytkownik
#9 - Posted: 31 Gru 2011 02:40 
Dziękuje za odpowiedź, co do obsady: nie interesują mnie compressicepsy, wystarczy mi para calvusów, a co do naskalników- pewnym gatunkiem są leleupy i marliery, zastanawiam się jeszcze nad szczelinowcami cylindrycznymi i ksieżniczkami. Jak dużo młodych poszczególnych gatunków kupić? I jeszcze chciałbym się dowiedzieć, czy na najdrobniejszym piasku bardzo rzucają się w oczy odchody ryb, czy są jakieś metody związane z unikaniem tego problemu?

pozdrawiam, Konrad

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 31 Gru 2011 09:21 
Chyba jednak zamierzasz mieć zbyt dużo ryb wchodzących sobie w paradę. Żyją w tej samej strefie, więc ich rewiry mogą się pokrywać. Ja nie zrobiłabym takiego misz maszu.

Marta

Autor Knowhow
Użytkownik
#11 - Posted: 31 Gru 2011 09:58 
Jesli jest zla cyrkulacja wody to rzucaja sie i to bardzo. U mnie np. musze pokombinowac z pompami bo w dolkach wykopanych przez ryby zalegaja poki ich wezykiem nie sciagne.

Autor sledz
Użytkownik
#12 - Posted: 31 Gru 2011 16:03 
w takim razie obsadę widzę tak: Cyphotilapia, Calvus, Synodontis petricola, Julidochromis marlieri, Neolamprologus leleupi. Myślę, że na dwóch metrach długości akwarium szczelinowce i naskalniki nie powinny wchodzić sobie w drogę, zwłaszcza, że docelowo ma być po parze tych ryb. Synodontisy chyba jednak petricola, a nie multipunctatus, ponieważ rosną mniejsze.

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 1 Sty 2012 08:11 
Ja raczejdodała bym multipunctatusy. Małe petricole będą zdominowane przez dorosłe cyfotilapie.

A co do leleupów to bardzo bym uważała, mogą stać się pokarmem dorosłych cyfotilapii.

Uważam, że towarzystwem dla Cyphotilapia powinny być raczej duże gatunki z grupy Lamprologini jak. L. cunningtoni, L. elongatus czy inne.

Marta

Autor sledz
Użytkownik
#14 - Posted: 2 Sty 2012 19:39 
dziękuję ślicznie za porady, zdecyduję się jednak połączyć cyphotilapie z leleupami, calvusami, marlierami i multipunctatusami. Rybki kupuję bardzo małe, mam nadzieję że się dogadają ze sobą, a jeśli nawet nie, to pewnie będę miał czas na reakcję, proszę trzymać kciuki! :)

pozdrawiam, Konrad

Autor sledz
Użytkownik
#15 - Posted: 12 Kwi 2012 01:15 
witam, akwarium ma już miesiąc, na chwilę obecną pływa w nim 10 cyphotialpii (5-8cm), 5 leleupów (4-7cm), 5 marlierów (4-6cm), 4 calvusy (3-5cm) i 5 niezidentyfikowanych synodontisów, miały być multipunctatusy, trafił mi się jakiś mutancik, ale i tak to ładne rybki (5-7cm). liczę się ze sporą redukcją obsady, celowo jednak daję rybom szanse wyboru partnera z większego grona. obsada ładnie ja i rośnie, wyjątkami są calvusy (słyszałem że rosną powoli ale moje niestety stoją w miejscu), więc z optymizmem patrzę w przyszłość. dziękuję za pomoc przy dobieraniu obsady, z czekam na dalsze porady i sugestie,
pozdrawiam, Konrad

Autor sledz
Użytkownik
#16 - Posted: 12 Mar 2013 22:38 
Witam!

przepraszam że odświeżam stary temat, ale chciałem zdać relację z tego jak ukształtowała się sytuacja w akwarium po około roku i podpytać bardziej doświadczonych akwarystów o radę.

Parametry wody są idealne, co mnie bardzo cieszy. Obawiałem się że kubełek plus jeden filtr wewnętrzny mogą okazać się niewystarczające, ale w tym temacie wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Co do obsady- straciłem jedną gibberosę i jednego calvusa, jednak zdaje mi się że są to straty do przyjęcia przez rok funkcjonowania akwarium, proszę mnie poprawić jeśli się mylę.

Cyphotilapie bardzo urosły, największy samiec ma już około 20 cm długości, calvusy rosną wolniej, ale widać po nich jak przybierają na masie, marliery mnożą się jak szalone, a synodontisy widuję głównie przy karmieniu, ewentualnie nocą. Niestety, lelupy nie były szczęśliwym połączeniem- kiedy dwie pary julidochromisów płodziły przemysłowe ilości młodych lelupki w ogóle nie były zaintersowane tarłem, więc dokupiłem jeszcze dwie sztuki, myśląc, że zmiana hierarchii będziefdobrym stymualntem. Niestety, neolamprogusy nie były zaintersowane sobą, dwie sztuki urosły na dużo większe od pozostałych i rozstawiły mniejsze po kątach.
Smutnej niespodzianki doświadczyłem w ciągu ostatnich paru dni- najmniejsze spośród lelupków stały się pokarmem cyphotilapii, obecnie zostały mi już tylko cztery sztuki, co jest dla mnie bardzo zaskakujące, bo narybek i młodzież marlierów jest ignorowana przez nie zupełnie.
Obawiam się, że gdy gibberosy rozsmakują się we współmieszkańcach to i los marlierów może być marny... Czy ktoś spotkał się może z podobną sytuacją?

Poza tym skoro docelowo powinno zostać 6 cyphotilapii to chyba najwyższa pora kilka z nich odłowić... i tu kolejne moje pytanie, które? mniejsze, większe, losowe? Nie chcę zaburzyć układu stada.

Może ktoś z bardziej doświadczonych akwarystów ma jakieś sugestie? Tak naprawdę dopiero odkrywam powoli magię Tanganiki i wszytskie rady bardzo mile widziane;)

pozdrawiam, Konrad
Dzięku

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 13 Mar 2013 11:05 
Pisałam i mnie nie słuchałeś - julidochromisy i inne podobne w kształcie ryby mogą stać się pokarmem Cyphotilapia.

Musisz sprawdzić płeć u cyfotilapii, chyba nie masz ochoty losowo zostawić sobie samych samców, albo samic? Najlepiej zostaw 2 samce i 4-5 samic.

Jak sam widzisz ryby rosną szybko i dla 10 sztuk cyfotilapia ten zbiornik jest na pewno zbyt mały.


Marta


Marta

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / sugestie obsady 650l Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®