Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Sól Cichlid Instant - dawkowanie

Autor tompal
Użytkownik
#1 - Posted: 27 Mar 2012 08:12 
Witam, zanim zostanę odesłany do przeszukania forum w celu znalezienia odpowiedzi na pytanie, które za chwilę się pojawi, pragnę zaznaczyć, że już to zrobiłem ;)

Otóż moje wodociągi zmuszają mnie do rozpoczęcia stosowania "polepszaczy" parametrów wody - chłopaki bez zapowiedzi zmieniają sobie ujęcia - jedno jest z wodą ok (choć ma wysokie NO3), drugie z wodą miękką (za to z małym NO3).

Wstępnie wybór padł na Instant Cichlid, ale nie mogę nigdzie znaleźć dokładnego dozowania soli - np. Aquadur ma rewelacyjną ulotkę informacyjną. Jedyne co znajduję w necie odnośnie dozowania to tekst: "Dozowanie; 1kg/3000l wody po osmozie, lub łyżka stołowa 20g na 60l wody po osmozie. Woda kranowa; 1kg/4000l wody z kranu, lub łyżka stołowa 20g na 80l wody z kranu." Jakoś nie chce mi się wierzyć, że dawkowanie nie jest uzależnione od np. twardości wody. No i wynikałoby z opisu, że nie ma znaczenia jaki biotop (Malawi czy Tanganika) i soli sypie się tyle samo.

Próbowałem zasięgnąć informacji u polskiego dystrybutora: informacja jeszcze mniej precyzyjna jak ta zacytowana wyżej. Producent też nie odpisał na mojego mejla.

Tak więc Wy, Forumowicze, jesteście moją ostatnią deską ratunku. Dodam tylko, że chcę póki co poprawiać kranówę. O osmozie nie myślę w tej chwili.

Z góry i z dołu dziękuję za pomoc.

tp

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 27 Mar 2012 09:59 
Wg mnie najlepiej jest sprawdzić samemu dawkowanie. Ja tak robiłam jak używałam tej soli. Test GH i KH oraz przewodniości w kranie, potem dodawanie małych ilości soli i sprawdzanie parametrów.

Każdą sól powinniśmy dozować wg parametrów wody w kranie, a nie na oko lub wg tzw. recepty. Potem okazuje się, ze przewodniość winduje się do niebotycznych wyników, a skutek jest marny w GH i KH.

Marta

Autor tompal
Użytkownik
#3 - Posted: 27 Mar 2012 11:22 
Taką metodę jak najbardziej brałem pod uwagę.

Ciekawi mnie tylko, czy producent nie daje żadnych sensownych informacji do opakowania - bo zastanawiający jest brak dokładnych danych w sieci. Czy na wiaderku nie ma żadnych dodatkowych informacji? ;)

Tomek

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 27 Mar 2012 15:54 
Nie używałam ostatnio tej soli, ale z tego co pamiętam na opakowaniu nie było informacji.

Marta

Autor tompal
Użytkownik
#5 - Posted: 28 Mar 2012 07:55 
To kończąc ten wątek: jakiej soli lub innych "ulepszaczy" obecnie Pani używa?

Tomek

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 28 Mar 2012 08:46 
Obecnie koryguję Preis–Natriumhydrogencarbonat i Preis Mineral salt.

Marta

Autor tompal
Użytkownik
#7 - Posted: 28 Mar 2012 18:46 
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Tomek

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Sól Cichlid Instant - dawkowanie Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®