Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Dyfuzor powietrza do Fluval'a 404

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#1 - Posted: 22 Mar 2006 11:11 
Witam,

Czy istnieje coś takiego jak dyfuzor powietrza do Fluval'a 404? Zanteresowałam sie tym pomysłem po oberzeniu i dokładnym przyjrzeniu sie zdjęciu: http://tropheus.com.pl/galeria/displayimage.php?al bum=lastup&cat=0&pos=42

Tam jest chyba taki dyfuzor podłączony do kubła. Przynajmniej tak na oko wygląda. Szukałam w wyszukiwarkach sklepów internetowych - niestety sie nie doszukłam...

Aha! I jesli coś takiego istnieje, lub coś takiego mozna samodzielnie skonstruować to czy nie ma to cech negatywnych takich jak zasysanie powietrza do kubła?

Czy ktoś posiada tego typu dyfuzor w którymś z fluval'owskich kubłów?

Pozdrawiam,
Katarzyna

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 22 Mar 2006 11:24 
Witam!!!
Jest coś takiego jak dyfuzor powietrza. Montowany jest na wylocie filtra. P;lusem takiego dyfuzora jest to że dostarcza do wody w zbiorniku bardzo duzo drobniutkich pęchęrzyków powietrza, przez co polepsza natlenieinie wody. Zastosowanie tego dyfuzora jednak nieco spowalnie przepływ wody przez filtr. Polecałbym instalowanie takiego dyfuzora w filtrach gdzie sa wklady biologiczne ,ale niekoniecznie, gdzie również jest wskazany wolniejszy przepływ wody.
Jeżeli chodzi o firmy które produkuja takie coś to jest to Fluval (Hagen), o ile pamietam w jednym rozmiarze (ten nadaje sie do Fluvala 404, średnica ruruki wylotowej) i firma Eheim w kilku rozmiarach. Ja posiedam jednen i drugi (w kilku rozmiarach). Moim zdaniem Eheim jest nieco lepszy (ciszej pracuje) i można go dobrać do wielkości filtra, a raczej jego mocy. Koszt np. dyfuzora Eheima do Fluvala 404 to ok. 32-35 zł. Bardzo fajne są malutkie dyfuzorki Eheima do małych filtrów.
Jeżeli cos takiego Ciebie Katarzyno interesuje to proszę o kontakt przez Andrzeja i moge Ci to kupić. Wyślę pocztą.
Leszek

Autor drozd
Użytkownik
#3 - Posted: 22 Mar 2006 11:25 
witam,

ja posiadam dyfuzor do mojego fluvala 304... jest to nakładka na końcówkę węża wylotowego także nie ma szans na zapowietrze kubełka... generalnie to bardzo proste urządzenie - szersze z tyłu i zwęzające się z przodu tak że zwiększa się ciśnienie wylatującej wody, do tego jest dołączony wężyk którym jest zasysane powietrze... ot i cały fluvalowski dyfuzor :-) ja go obecnie nie używam, jak każdy dyfuzor jest z nim trochę szumu ale zdecydowanie mniej niż przy dyfuzorach od filtrów wewnętrznych...

Marek

ps. tak dyfuzor działa na zasadzie tzw. wężyka Venturiego o ile się nie mylę...

Autor fazi64
Użytkownik
#4 - Posted: 22 Mar 2006 13:10 
wężyka Venturiego o ile się nie mylę...
Witam,
Zwezki (dyszy) Venturiego ;))
Pzdr.
Fazi64

Autor artkras12379
Użytkownik
#5 - Posted: 22 Mar 2006 14:10 
WITAM
Oczywiście, że zwężki Ventouriego.
Cyt: "szersze z tyłu i zwęzające się z przodu tak że zwiększa się ciśnienie wylatującej wody".
Otóż marku nie do końca tak.
Wbrew pozorom to ciśnienie właśnie maleje. Zgodnie z równaniem Bernouliego (mechanika płynów), przy zachowanym stałym natężeinu przepływu, jeżeli zmniejsza się pole przekroju dla przepływającej cieczy automatycznie rośnie prędkość jej przepływu z jednoczesnym spadkiem jej ciśnienia. Dzięki wytwożonemu właśnie w ten sposób podciśnieniu zasysane jest powietrze, które następnie jest rozpylane w strumieniu wylatującej wody. Gdyby było tak jak napisałeś, wężykiem doprowadzającym powietrze wylatywała by woda;-).
Przy okazji pozdrawiam serdecznie
Artur
Kasiu, o zasysaniu przez Zwężkę (dyfuzor) powietrza do filtra nie ma mowy.

Autor drozd
Użytkownik
#6 - Posted: 22 Mar 2006 14:38 
ok ok... chodziło o zwężki Ventouriego i o wytwrzanie podciśnienia, które zasysa powietrze... przyznaje się że nie zanm się na mechanice płynów :-) ale przynajmniej ja równiez czegoś nowego się dowiedziałem także dzięki za uwagi...

Marek

Autor drozd
Użytkownik
#7 - Posted: 22 Mar 2006 15:02 
a swoją drogą zauważcie na ilu rzeczach musi się znać współczesny akwarysta... bilogia, chemia, fizyka, musi być obserwatorem, analizować dane, dobrze by było jakby miał dostęp do i-netu (bez którego cięzko sobie wyobrazić dziś życie... jak się okazuje jest również nieodzownym narzędziem badawczym i wymiany danych dla akwarystów) i wiele innych... ale im bardziej poznamy procesy żądzące akwarium tym lepie będziemy mogli realizować się w tym naszym hobby... zresztą bardzo przyjemnym hobby :-)

Marek

Autor rufus1
Użytkownik
#8 - Posted: 22 Mar 2006 16:21 
Ja tylko moge dopisać że zdolności manualne wskazane, skoro Katarzyna mysli o wykonaniu we własnym zakresie. A ile fajnych filtrów powstało w domowych garażach i innych spec. konstrukcji? do tego jeszcze znajomość tworzyw sztucznych, kleje itd itd........... , a z nauk dopisując do wcześniej juz podanych hydrologia, hydrobiologia, czasami genetyka itp.
Człowiek przez całe życie sie uczy i to w tym przypadku dzięki akwarystyce.
Leszek

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#9 - Posted: 22 Mar 2006 16:53 - Edytowany przez: KatarzynaR 
Dziękuję wszystkim za szybką odpowiedź

,,P;lusem takiego dyfuzora jest to że dostarcza do wody w zbiorniku bardzo duzo drobniutkich pęchęrzyków powietrza, przez co polepsza natlenieinie wody. Zastosowanie tego dyfuzora jednak nieco spowalnie przepływ wody przez filtr. Polecałbym instalowanie takiego dyfuzora w filtrach gdzie sa wklady biologiczne ,ale niekoniecznie, gdzie również jest wskazany wolniejszy przepływ wody.’’

Leszku i o to mi chodzi. Po wyjęciu filtra wewnętrznego jakoś tak brakuje tych bąbelków. Ryby je lubiły. Dziwne jest to, że dopiero teraz na to wpadłam - że coś takiego może być dostępne na rynku. Zakończę ten wątek aby sobie nie ubliżać ;)

Jeśli chodzi o przepływ, to mniejszy nie ma znaczenia. Obecnie drugim filtrem jest tetra 1200/h, która ma podłączoną deszczownicę dla rozłożenia siły wypychania wody. Jeśli przepływ w fluval’u nie zaszkodzi bakteriom to może być i minimalny.

,,Jeżeli cos takiego Ciebie Katarzyno interesuje to proszę o kontakt przez Andrzeja i moge Ci to kupić. Wyślę pocztą.’’

Leszku, naprawdę dziękuję ;) Na początek jednak sama popytam mailując do sklepów internetowych, aby bez potrzeby nie zawracać Wam głowy . Jeśli sobie nie dam rady to dam znać Andrzejowi i poproszę o pomoc. Dzisiaj wieczorem wyślę maile do sklepów a jutro zobaczę jaki był tego rezultat. Radzisz aby był to eheim w takim samym rozmiarze to o taki będę pytać.
Mam tylko jeszcze jedno pytanie. Czy ten dyfuzor o którym piszesz ma coś takiego jak regulator na końcu wężyka? Czy to jest po prostu sama nakładka i wężyk wraz z regulatorem trzeba dodatkowo dokupić?


A innym wypowiadającym się pod moim postem nie odpowiem! Ooo! A co! Po ludzku Panowie, po ludzku ;o) Bo nic z tego nie rozumiem… ;) No i jak ja teraz mam temu sprzedającemu wytłumaczyć te zwężki ;)

No, dobra – żartuję ;) Dziękuję wszystkim. Dobrze, że powietrze nie pakuje się do filtra, bo wtedy chyba był by problem.


Pozdrawiam,
Katarzyna

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#10 - Posted: 22 Mar 2006 17:01 
A i jeszcze jedno! O wykonaniu filtra własnej produkcji nie myślę. Jeszcze mi życie miłe! Sąsiedzi pewnie by się nie ucieszyli gdybym im mieszkania podtopiła ;o)

Autor timus
Użytkownik
#11 - Posted: 22 Mar 2006 17:14 
Nie ma szans Kasiu dostać się do kubełka (powietrze) bo musiało by pokonać nurt wypompowywanej wody i siłe wyporu. A to trudne prawda ;)

Marcin.T

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#12 - Posted: 22 Mar 2006 17:19 
A to trudne prawda ;)


Nie wiem Marcin, sama osobiście takiego nurtu nie pokonywałam ;+)

Czyli wszystko jasne!


Katarzyna

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#13 - Posted: 22 Mar 2006 17:26 
Oczywiscie żartuję ;)

Nie mając takiego urządzenia wolałam jednak i o to zapytać - dla pewności. Jak by nie było to mam teraz gwarancję niezawodności na wirtual PIŚMIE ;) ...z podpisami!

Raz jeszcze pozdrawiam,
Katarzyna

Autor rufus1
Użytkownik
#14 - Posted: 22 Mar 2006 19:02 
Kupując dyfuzor obojetnie której firmy zawsze jest w zestawie dyfuzor, wężyk do powietrza, regulator ilości powietrza na wężyku i do tego przyssawki. Cena jest za całość.
Leszek

Autor fazi64
Użytkownik
#15 - Posted: 23 Mar 2006 11:40 
Witam,
A moze pomyslisz Kasiu o kurynie napowietrzajacej, podlaczonej do pompki (cichej oczywiscie) powietrza, a wyplyw z filtra pozostawisz niezaklocony.
Jest kilka rozwiazan, a b. dobrze sprawdza sie gietki waz (u mnie Atmana 60cm) polozony na dnie za skalkami i podlaczony wezykiem (ukrytym w podlozu) do ww. pompki.
Kurtyna babelkow (w zaleznosci od stlumienia pompki) bardziej lub mniej intensywna, pieknie sie prezentuje, a rybom nie przeszkadza w zupelnosci.
Pzdr.
Fazi64

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#16 - Posted: 23 Mar 2006 15:47 
Witam,
Nie bardzo wiem czym jest ta ,,kurtyna''. Mimo wszystko jednak zrezygnuję. Gdybym chciała włożyć coś jeszcze do akwarium to bez kombinacji włożyłabym filtr wenętrzny który by napowietrzal wodę w ten sposób - czyli wypuszczał bąbelki. Mam dawa kubły dedykowane razem do zbiornika 900l. Ja mam 340 - o litrowy. Bez problemu przepływ może być zmniejszony. Na razie czekam na wszystkie odpowiedzi ze sklepów do których wczoraj wysłałąm pytanie o dyfuzor.

Wielkie dzięki i pozdrawiam,
Katarzyna

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Dyfuzor powietrza do Fluval'a 404 Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®