Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

trudna decyzja-FBF czy biopellety?

Autor florysta
Użytkownik
#1 - Posted: 30 Lip 2012 16:30 - Edytowany przez: florysta 
Witam,zaniedługo stanie moje odnowione akwarium 200l z własnej roboty systemem filtracyjnym.Będzie na niego sie składac min.:filtr,który w zależności od tego czy wypełnię go biopelletami czy piaskiem będzie FBF lub przepływowym z biopelletami.I tu pojawia się dylemat-od założenia tanganiki ze względu na niski poziom ogólnego azotu nękały mnie sinice.Nie wiem teraz czy lepszym rozwiązaniem byłby FBF+jakiś absorber fosforanów lub biopellety.Byłoby ciekawie sprawdzić jak sprawują się w słodkiej wodzie(bo ja w każdym razie nie słyszałem by ktokolwiek to stosował).

Mam nadzieję ,że ten temat będzie uzyteczny nie tylko dla mnie ale i dla innych osób przymierzających się do budowy własnego filtra :) .

Autor sander
Użytkownik
#2 - Posted: 30 Lip 2012 22:33 
Nie bardzo rozumiem co chciał byś uzyskać przy peletach czego nie da Ci FBF i odwrotnie, a na końcu czemu nie chcesz zwykłego filtra z gąbką?

Autor florysta
Użytkownik
#3 - Posted: 31 Lip 2012 13:54 - Edytowany przez: florysta 
No cóż ,bo pelety to biodegradowalny polimer który "podkarmia" bakterie żywiące się azotem i foforanami-taki katlizator oczyszczania.Doczytałem ,że gdy azot i fosforany=0,to bakterie giną uwalniając wszystko z powrotem;natomiast FBF to "tylko" baaardzo duża powierzchnia,i gdy azot zbliża się do 0 bakterii tyklo ubywa.Wiadomości o pelletach brałem głównie z for zadedykowanych akwarystyce morskiej.
No ale jeśli to wszystko co można tu usłyszeć na ten temat tooo...trudno.
Będę musiał zadowolić się tym co wiem.

P.S.:Mój plan przewiduje filtry narurowe z wkładami sznurkowymi zamiast gąbek ;) .

Autor aarset
Użytkownik
#4 - Posted: 31 Lip 2012 14:49 - Edytowany przez: aarset 
Zwróć tylko uwagę, że przy stosowaniu peletek kluczową rolę odgrywa odpieniacz, który w naszych słodkich wodach nie specjalnie się sprawdza. Zresztą jak czytujesz fora o tematyce morskiej to z pewnością wiesz, że po początkowym "hura - optymizmie", wielu morszczaków zrezygnowało z polimerów. Ja stawiam na FBF-y już od dłuższego czasu i nie mam jak dotychczas żadnych negatywnych spostrzeżeń co do tego typu filtracji, wręcz przeciwnie.
A to taki mój systemik:



Uploaded with ImageShack.us

Autor sander
Użytkownik
#5 - Posted: 1 Sier 2012 13:30 
florysta na ten temat można tu usłyszeć sporo ale zanim to się stanie musisz chociaż trochę określić swoje oczekiwania i przedstawić własną wizję systemu. Pytasz co można by polecić: FBF+absorbcja czy bio-palety, oczekujesz odpowiedzi:

- Ja FBF
- Ja peletki

Nie rozumiem co byś chciał wiedzieć?, potem sam zaczynasz tłumaczyć jakieś podstawowe rzeczy.

Najpierw zadaj pytanie a potem oczekuj odpowiedzi. Dlaczego cyt. No ale jeśli to wszystko co można tu usłyszeć na ten temat tooo...trudno., piszesz coś takiego? - zupełnie nie rozumiem.

Autor florysta
Użytkownik
#6 - Posted: 1 Sier 2012 21:17 - Edytowany przez: florysta 
Chciałem po prostu jakaś radę typu "u mnie to,to i to działa ok ale tego i tamtego ci nie polecam" ;opinię osób, które już stosują te rodzaje filtracji.
decyzja co do wyboru medium jest teraz decydująca dla przyszłej konstrucji filtra.Głównie chodzi o wymienianie piasku.

oczekujesz odpowiedzi:

- Ja FBF
- Ja peletki


Tak,takiej odpowiedzi oczekiwałem(choć mój pierwszy post faktycznie jest zawiły :/ ).
A co do wizji to będą to po prostu: 3/2 filtry piankowe 100/50 mikronów+biopelety/FBF+1/2 filtry narurowe na jakieś spacjalne wkłady(absorber?)
Ale coś czuję,że biopelletów nikt mi nie doradzi.

Autor florysta
Użytkownik
#7 - Posted: 2 Sier 2012 20:42 
Podjąłem już decyzję o FBF,biopellety to chyba tylko dla morszczaków.
(tu dziękuję aarset'owi za naprowadzenie,tobie sander też za zwrócenie uwagi(następnym razem bardziej sprecyzuję pytanie-taki był twój zarzut;prawda?)).

W związku z powyższym proszę Administratora o zamknięcie tematu

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 3 Sier 2012 05:40 
florysta

Czy widzisz powód do zamknięcia tematu, bo ja nie? A może ktoś ma ochotę napisać coś jeszcze tutaj:)

Marta

Autor Tanganicodus
Użytkownik
#9 - Posted: 4 Sier 2012 20:45 
Odpieniacz usuwa nadmiar bakterii namnozonych dzieki biopelletkom ale z tego co pamietam producent zaleca stosowanie ich rowniez w wodzie slodkiej. Ciekawe byloby zobaczyc jak sprawdza sie to w praktyce.

Autor Dyzioo
Użytkownik
#10 - Posted: 1 Gru 2012 05:19 
Witam, to ja trochę odkopie temat z tym,że ja chcę założyć FBF-a do 300l z obudowy filtra narurowego 10" i tu moja prośba aby ktoś się wypowiedział kto używa, ma praktykę i wiedzę z taką filtracją, skopałem internet jak moje rybcie podłoże i wciąż tylko polemiki a ja szukam konkretów, czyli zakładać czy nie? Jeśli tak to piasek kwarcowy czy ten co mam np w akwarium lub jakikolwiek? Jakie są realne rezultaty? Proszę o konkrety a nie ewentualne ciąganie za słówka ;) . Pozdrawiam serdecznie.

Autor lkostekl
Użytkownik
#11 - Posted: 4 Gru 2012 00:31 
pytanie do Aarseta.. z tego ci widzę to całą filtracje oparta masz na pompach obiegowych i korpusach.. czym masz odseparowne złożę tj. piasek itp. ażeby nie wydostawal Sie z korpusow? u mnie jak Narazie działa purigen na skreconej rajtuzie ale z biegiem czasu trochę Sie zapycha i zastanawiam Sie nad zainwestowaniem w big blue żeby złożę nie podchodzili za wysoko co o tym myslisz? druga sprawa proszę napisz jaką wydajność mają takie fbfy i czy jest sens podpiac go pod działającego sumpa?

Autor lkostekl
Użytkownik
#12 - Posted: 4 Gru 2012 00:41 
u mnie pompa obsługuje 3 korpusy wszystkie jako mechaniki a 1 korpus mam za pompą za trojnikiem wyrzucajacym wodę z sumpa i tu myślałem o odpaleniu fbfa żeby wspomóc biologię w celu maxymalnego zbicia no3.

Autor aarset
Użytkownik
#13 - Posted: 4 Gru 2012 06:28 
pytanie do Aarseta.. z tego ci widzę to całą filtracje oparta masz na pompach obiegowych i korpusach.. czym masz odseparowne złożę tj. piasek itp. ażeby nie wydostawal Sie z korpusow? u mnie jak Narazie działa purigen na skreconej rajtuzie ale z biegiem czasu trochę Sie zapycha i zastanawiam Sie nad zainwestowaniem w big blue żeby złożę nie podchodzili za wysoko co o tym myslisz? druga sprawa proszę napisz jaką wydajność mają takie fbfy i czy jest sens podpiac go pod działającego sumpa?Piasek nie jest niczym odseparowany, chodzi o to, żeby raz na jakiś czas można było przepłukać złoże. Wszystkie FBF-y mam podłączone na bypass'ach, zdecydowanie ułatwia to regulację przepływu. Średnio używam ~ 0,6-0,8 kg piasku na zbiornik 400 l z obsadą 20-25 sztuk mbuny. Może zamiast BigBlue zastosować korpus 20 cali?

Autor lkostekl
Użytkownik
#14 - Posted: 4 Gru 2012 08:57 
czy mówisz o tym korpusie slim wysokim na ok 60cm? (taki jak te małe standardowe z tym że wyższe) przez taki korpus można puścić wodę nie wyplukując złoża? u mnie jak w tym zwykłym puszczę mocniej wodę to wszystko mam w akwa. 0,6 lub 0,8kg na korpus czy masz ich więcej?

Autor Dyzioo
Użytkownik
#15 - Posted: 4 Gru 2012 14:48 
Aarset czy jeśli zrobię tak : głowica AQUAEL TURBO 2000, na niej jako prefiltr gęsta gąbka, na wylot z głowicy np. wąż silikonowy którym będzie tłoczona woda do FBF-a ( jak wyżej pisałem FBF z narurowca 10" i 0,5kg piasku na 300l). Oczywiście będą i zawory-cała instalacja 1/2". To ogólny zarys. Czy to zadziała? Co zmienić? Docelowo miałoby to zastąpić kubeł bo jak dobrze rozumiem FBF ma dużo lepszą wydajność. Pozdrawiam.

Autor aarset
Użytkownik
#16 - Posted: 4 Gru 2012 16:27 - Edytowany przez: aarset 
lkostekl
Tak miałem na myśli korpus slim, z tym, że jest on sporo droższy od standardowego korpusu 10 cali. I tutaj pytanie: może warto zainwestować w "prawdziwy" filtr fluidyzacyjny? Ceny gotowych filtrów tego typu ostatnio spadły a często można trafić na używany filtr tego typu np. na forach dla morszczaków. Moim zdaniem lepszą konstrukcją jest filtr wyższy o mniejszej średnicy, lepiej wykorzystane jest złoże. I tak jak pisałem, taki filtr powinien być podłączony na bypass'ie/boczniku. Wtedy mamy pełną kontrolę nad przepływem. Z drugiej strony zastanawiam się czy przy posiadanym sumpie warto bawić się w dodatkową filtrację biologiczną.
Ilość złoża podana wcześniej jest w jednym korpusie na zbiornik.

Dyzio
Moim zdaniem to średni pomysł. Jednym z warunków dobrze działającego filtra FBF jest wcześniejsza bardzo dobra filtracja mechaniczna, co przy prefiltrze przed głowicą nie będzie miało miejsca. I znowu pytanie: skoro masz dobrze działający kubełek, to po co FBF?

Autor Dyzioo
Użytkownik
#17 - Posted: 4 Gru 2012 17:32 
Bo ostatnio mnie wkurzyl :( po czyszczeniu, przesmarowaniu uszczelnień okazało się że leje i żeby było ciekawiej wcale nie na oringu od głowicy ale na pompce ręcznej do zalewania kubła ( Tetra ex1200 ), uszczelek czyli takiej płaskiej i oringa nie dostałem u siebie w sklepach a trochu się zlatałem i odwiedziłem wszystkie chyba. Dobrze że znalazłem podobną płaską u ojca w warsztacie, FBF jest prosty i bezproblemowy z tego co czytałem. A kubeł stoi w wiadrze bo jakoś stracił moje zaufanie - przynajmniej na razie i przez jakiś czas jeszcze będę sprawdzał czy coś nie wycieka.

Autor lkostekl
Użytkownik
#18 - Posted: 6 Gru 2012 09:52 
aarset dzieki za info.. zdecyduję się na wersję slima z tym ze zostanę przy purigenie zamiast piasku :) Ostatnie pytanie.. możesz napisać jaką wydajność ma Twój fbf?? czy robiłeś kiedyś jakieś testy na jak długo jesteś w stanie utrzymać niskie no3? pzdr

Autor aarset
Użytkownik
#19 - Posted: 6 Gru 2012 13:01 
lkostekl, chyba mylisz pojęcia nitryfikacji i denitryfikacji. FBF nie obniża NO3, służy do filtracji biologicznej, gdzie zachodzi nitryfikacja. Dlatego dziwiły mnie pomysły dodawania FBF-a do działającego sumpa czy tez filtra kanistrowego.

Autor lkostekl
Użytkownik
#20 - Posted: 6 Gru 2012 15:52 
ok i w tym rzecz zeby malymi kroczkami ogarnąć temat bo tego nie doczytałem ale dzięki :) Na ta chwile i tak odpale slima z tym ze z purigenem a poźniej pomyślę o denitryfikatorze którego już mam ale go okiełznać graniczy z cudem ;) pozdrawiam.

Autor lkostekl
Użytkownik
#21 - Posted: 6 Gru 2012 23:59 
jeżeli fbfy przyczyniają Sie do nitryfikacji to gdzie w tego typu filtracji jak Twoja rozwiązana jest sprawa denit.....? odswiec mnie bo zglupialem... rozumiem że w sumpie jest to załatwiane w komorach i w wolnej przestrzeni nad przegrodami a w zamnietym układzie z korpusow jak to działa?

Autor aarset
Użytkownik
#22 - Posted: 7 Gru 2012 06:35 
jeżeli fbfy przyczyniają Sie do nitryfikacji to gdzie w tego typu filtracji jak Twoja rozwiązana jest sprawa denit.....? odswiec mnie bo zglupialem... rozumiem że w sumpie jest to załatwiane w komorach i w wolnej przestrzeni nad przegrodami a w zamnietym układzie z korpusow jak to działa? Nie mam deni. Sprawę utrzymywania NO3 na niskim poziomie załatwiają regularne podmiany wody i Purigen. Ot cała tajemnica ;)

Autor lkostekl
Użytkownik
#23 - Posted: 7 Gru 2012 09:20 
i jak dla mnie wszystko w tym temacie ;) dzięki za pomoc pozdrawiam.

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / trudna decyzja-FBF czy biopellety? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®