Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Pomoc w wystartowaniu 200L

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor akwarystyk
Użytkownik
#1 - Posted: 28 Wrz 2012 20:33 - Edytowany przez: akwarystyk 
Witam wszystkich.

Pisze aby się was poradzić i poprosić o pomoc w odpaleniu pierwszego zbiornika z tanganiką.
A wiec do rzeczy. Dysponuje zbiornikiem 200L o wymiarach 100x40x50, wiem że nie jest on za duży ale miało być w nim akwarium o biotopie amerykańskim ale nastąpiła mała zmiana jak zabrałem żonę do akwarystycznego i zobaczyła ryby z tanganiki :), z czego bardzo się cieszę.

Dorzeczy:
Zaczynamy od dna na który pójdzie piasek budowlany z marketu.
Problem mam bo nie wiem jakie kamienie zastosować do dekoracji zbiornika , czy dawać muszle jak tak to ile, jakie?
I jeszcze jedno czy na dno położyć styropian czy pleksi aby zabezpieczyć szkło przed kamieniami? Czy może tego nie robić?

Sprzęt:
Filtr jaki będzie pracować to JBL e1501 ze standardowymi wkładami i czy zostawić zwykły wylot czy założyć deszczownice?
grzałka 200W. Oświetlenie to pokrywa diversa z 2x30W.
Czy mam jeszcze coś dołożyć? Myślałem o napowietrzaczu np. z kamieniem.

Jakie testy dokładnie kupić wiem że na pewno test NO3, NH4, PH, KH.
Coś jeszcze ? Na pewno firmy JBL bo je polecacie.

Teraz przejdźmy do obsady jaka planuje:
Altolamprologus compressiceps -> para

i jak bym znalazł to jeszcze może para Phyllonemus typus

Chodź nie ukrywam że interesuje mnie Neolamprologus tretocephalus ale mam jeszcze za małe akwarium.

To było by na tyle liczę na waszą sugestie, wskazówki czy tak może być czy coś dodać lub odjąć.

Pozdrawiam

Autor Szarooka
Użytkownik
#2 - Posted: 28 Wrz 2012 21:46 
Ze względów estetycznych w celu zabezpieczenia dna polecam plexi - nawet jak zostanie odsłonięte nie będzie "straszyć". Odnośnie kamieni - to już właściwie kwestia gustu, należy jednak unikać ostrych krawędzi, o które ryby mogły by się pokaleczyć.
Z testów dołożyłabym jeszcze NO2.
Pomyśl również na filtrem wewnętrznym, który będzie spełniał funkcję typowego mechanika i zbierał zanieczyszczenia, a na wlot kubełka załóż prefiltr (pozwoli to na dłuższą pracę kubełka bez konieczności otwierania go).
To czy będziesz miał muszle w szkle i w jakiej ilości zależy od obsady, która będzie tam pływać ;) Rozeznaj się w muszlowcach - to bardzo wdzięczne i ciekawe rybki, które w większości będą się dobrze czuły w Twoim szkle.

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 29 Wrz 2012 06:43 
Joasia już napisała, że na dno pod piasek możesz dać pleksi lub np. kratki od filtrów podżwirowych. My nigdy nie używamy podkłądów, a kamienie układamy bezpośrednio na podłożu.

Co do obsady. Para alto i sumiki będą dobrym wyborem. W akwariach altolamprologusy często rozmnażają się w muszlach, stąd warto włożyć 2-3 o obłym wlocie.

Marta

Autor akwarystyk
Użytkownik
#4 - Posted: 29 Wrz 2012 07:46 - Edytowany przez: akwarystyk 
Ze względów estetycznych w celu zabezpieczenia dna polecam plexi - nawet jak zostanie odsłonięte nie będzie "straszyć".

Dzieki za info :)

Odnośnie kamieni - to już właściwie kwestia gustu, należy jednak unikać ostrych krawędzi, o które ryby mogły by się pokaleczyć.

Dobrze ale czy to może to być lupek biały,czarny czy to obojętne czy może lepiej szukać skal wapiennych albo otoczaków ?

Z testów dołożyłabym jeszcze NO2.

Juz zapisane :)

Pomyśl również na filtrem wewnętrznym, który będzie spełniał funkcję typowego mechanika i zbierał zanieczyszczenia, a na wlot kubełka załóż prefiltr (pozwoli to na dłuższą pracę kubełka bez konieczności otwierania go).

Nie bardzo jestem zwolennikiem filtrów wewnętrznych ale mam w szafie jeszcze fluvala 204 zawsze mogę go odpalić.

Czy warto montować deszczownice i zaopatrzyć się w napowietrzacz ?




Co do obsady. Para alto i sumiki będą dobrym wyborem. W akwariach altolamprologusy często rozmnażają się w muszlach, stąd warto włożyć 2-3 o obłym wlocie.

Marta


Jak bym sumów nie dostał to coś mogę zamiast nich kupić ? Cos doradzisz ?
Poszukam muszli po winniczkach.

Autor Szarooka
Użytkownik
#5 - Posted: 29 Wrz 2012 08:01 - Edytowany przez: Szarooka 
Dobrze ale czy to może to być lupek biały,czarny czy to obojętne czy może lepiej szukać skal wapiennych albo otoczaków ?

Otoczaki nie mają wpływu na parametry wody i (moim zdaniem) bardzo naturalnie prezentują się w akwarium (podobnie serpentynit).
Przy wyborze kamieni podpytaj o to, czy wpływają na parametry wody - jeżeli są obojętne lub spełniają rolę bufora to śmiało możesz z nich układać kompozycję.

Poszukam muszli po winniczkach.

Dla dorosłych alto muszle po winniczkach mogą okazać się za małe.

ps. filtr wewnętrzny może też spełniać funkcję napowietrzającą i wtedy dodatkowy sprzęt do natleniania masz z głowy ;)

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 29 Wrz 2012 08:07 
Zobacz filmy z Tanganiki np. http://www.aquanet.tv/Video/172-fische-des-tanganj ikasees-kleine-buntbarsche. Zobacz typ skał tutaj występujący i postaraj się o zbliżone w kolorze, łupki czy podobne skały:) Przy takiej obsadzie wystrój zbiornika będzie ważnym atutem estetycznym.

Deszczownia to Twój wybór. Woda powinna być stale napowietrzana, ale dodatkowy napowietrzacz w Twoim wypadku jest raczej zbędny. Warto mieć jednak dwa źródła filtracji, które dodatkowo mieszają wodę, to tak na wypadek awarii.

Muszle pow winniczkach są dla dorosłych samic zbyt małe, musisz poszukać morskich odpowiedników przypominających muszle winniczka.

Jakie ryby zamierzasz kupować, młode czy dorosłe?

Marta

Autor akwarystyk
Użytkownik
#7 - Posted: 29 Wrz 2012 08:30 - Edytowany przez: akwarystyk 
Otoczaki nie mają wpływu na parametry wody i (moim zdaniem) bardzo naturalnie prezentują się w akwarium (podobnie serpentynit).
Przy wyborze kamieni podpytaj o to, czy wpływają na parametry wody - jeżeli są obojętne lub spełniają rolę bufora to śmiało możesz z nich układać kompozycję.


Rozumiem dzięki.

ps. filtr wewnętrzny może też spełniać funkcję napowietrzającą i wtedy dodatkowy sprzęt do natleniania masz z głowy ;)

Nie ukrywam ze nawet mi się podoba jak w akwarium jest taka ścianka bąbelków napowietrzających :)



Zobacz filmy z Tanganiki np. http://www.aquanet.tv/Video/172-fische-des-tanganj ikasees-kleine-buntbarsche. Zobacz typ skał tutaj występujący i postaraj się o zbliżone w kolorze, łupki czy podobne skały:) Przy takiej obsadzie wystrój zbiornika będzie ważnym atutem estetycznym.

Dzieki za filmik jest już obejrzany i wiem o co chodzi :)
Zaczynam szukać.

Deszczownia to Twój wybór. Woda powinna być stale napowietrzana, ale dodatkowy napowietrzacz w Twoim wypadku jest raczej zbędny. Warto mieć jednak dwa źródła filtracji, które dodatkowo mieszają wodę, to tak na wypadek awarii.

W takim razie wyciągnę chyba swojego fluvala :)
Tylko jakie wkłady w nim zastosować ? Bo w JBL mam JBL CerMec i MicroMec i gąbkę.
Myślałem jeszcze aby wypełnić po brzegi koszyki w JBL można tak?

Muszle pow winniczkach są dla dorosłych samic zbyt małe, musisz poszukać morskich odpowiedników przypominających muszle winniczka.
A znasz może ich nazwę ?

Jakie ryby zamierzasz kupować, młode czy dorosłe?

Wydaje mi się ze raczej będą to młode rybki.
Chyba ze to jakaś znaczna różnica ?

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 29 Wrz 2012 08:49 
Muszle http://www.madang.pl/offer/pl/muszle_morskie/muszl e_slimakow

Przy zakupie młodych ryb musisz kupić ich więcej, aby dobrała się para, a potem pozostawić parę w zbiorniku. Przy młodych osobnikach nie ma możliwości określenia płci. Dodatkowo młode ryby mogą pochodzić z jednego miotu. Ja nie neguję faktu zakupu młodych ryb, ale to zmienia całe podejście do zasiedlenia zbiornika.

Dlatego też obsada jest utrudniona w tak małym zbiorniku.

A może zamiast alto grupa Paracyprichromis i muszlowce na dno?


Marta

Autor akwarystyk
Użytkownik
#9 - Posted: 29 Wrz 2012 09:21 
Muszle http://www.madang.pl/offer/pl/muszle_morskie/muszl e_slimakow

Dziękuje za linka, już widzę duże muszle na wzór winniczków :)

Przy zakupie młodych ryb musisz kupić ich więcej, aby dobrała się para, a potem pozostawić parę w zbiorniku. Przy młodych osobnikach nie ma możliwości określenia płci. Dodatkowo młode ryby mogą pochodzić z jednego miotu. Ja nie neguję faktu zakupu młodych ryb, ale to zmienia całe podejście do zasiedlenia zbiornika.

Dlatego też obsada jest utrudniona w tak małym zbiorniku.


Jestem w stanie kupić i dorosłe osobniki jak tylko będą w sklepie.
Osobiście dużej różnicy mi to nie robi.

A może zamiast alto grupa Paracyprichromis i muszlowce na dno?


Marta


Myślałem nad tym ale jakoś alto do mnie przemawia.
Wiem ze teraz muszę się zdecydować bo przy tej obsadzie będzie inny wystrój.

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 29 Wrz 2012 09:24 
Czy jesteś pewien, że w sklepie kupisz parę a przynajmniej samca i samicę Alto?

Marta

Autor Szarooka
Użytkownik
#11 - Posted: 29 Wrz 2012 09:39 
Jestem w stanie kupić i dorosłe osobniki jak tylko będą w sklepie.

W dzisiejszych czasach nie musisz ograniczać się do okolicznych sklepów ;)
Jedną sprawą jest, jak Marta napisała dobór pary przy zakupie w sklepie, drugą sprawą, jak dla mnie b.istotną, jest kondycja takich ryb.

Myślałem nad tym ale jakoś alto do mnie przemawia.
To może alto shell? Do nich jeszcze jeden gatunek muszlowca ;)

Autor akwarystyk
Użytkownik
#12 - Posted: 29 Wrz 2012 10:42 
Czy jesteś pewien, że w sklepie kupisz parę a przynajmniej samca i samicę Alto?

Marta


Nie jestem pewien. Musiałbym pogadać ze sprzedawcą co jest mi w stanie zaoferować.



W dzisiejszych czasach nie musisz ograniczać się do okolicznych sklepów ;)
Jedną sprawą jest, jak Marta napisała dobór pary przy zakupie w sklepie, drugą sprawą, jak dla mnie b.istotną, jest kondycja takich ryb.


A co uważacie że para w takim zbiorniku będzie miała źle ?

Myślałem nad tym ale jakoś alto do mnie przemawia.
To może alto shell? Do nich jeszcze jeden gatunek muszlowca ;)


Może i alto shell tylko ile ich i jaki muszlowiec do tego ?

A jak bym się zdecydował na grupkę Paracyprichromis nigripinnis to ile mogę ich kupić ? Jakie muszlowce dodatkowo wybrać ?

Autor Szarooka
Użytkownik
#13 - Posted: 29 Wrz 2012 10:50 
A co uważacie że para w takim zbiorniku będzie miała źle ?


Nie chodzi o to, że będzie miała źle tylko o wątpliwości co do prawidłowego określenia płci w sklepie ;)

Alto shell grupka 6szt. Do tego np. parką ocellatusów, caudopunctatusów itp.

A jak bym się zdecydował na grupkę Paracyprichromis nigripinnis to ile mogę ich kupić ?

Lepsze by były P. brieni - są trochę mniejsze. 10-12szt. było by optymalnym rozwiązaniem.

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 29 Wrz 2012 10:55 
Lepsze by były P. brieni - są trochę mniejsze. 10-12szt. było by optymalnym rozwiązaniem.

Joasiu P. brieni z Kitumba jest nieco mniejszy, ale zambijskie "brieni" np. z Chaitika są tej samej wielkości co P. nigripinnis:)

Marta

Autor akwarystyk
Użytkownik
#15 - Posted: 29 Wrz 2012 11:01 
Alto shell grupka 6szt. Do tego np. parką ocellatusów, caudopunctatusów itp.

Ta obsada wydaje mi się ciekawa. Wokół niej bym oscylował.

Lepsze by były P. brieni - są trochę mniejsze. 10-12szt. było by optymalnym rozwiązaniem.

Tylko P. brieni mi się nie podobają :(

Autor Szarooka
Użytkownik
#16 - Posted: 29 Wrz 2012 11:22 
Joasiu P. brieni z Kitumba jest nieco mniejszy, ale zambijskie "brieni" np. z Chaitika są tej samej wielkości co P. nigripinnis:)

Mając przed oczami pływające u Ciebie nigripinnisy trudno mi je wkomponować w akwarium o długości 100cm. Być może nie wszystkie brieni są mniejsze - te, które miałam okazje widzieć nie były tak duże, jak blue neon'y. Prawdopodobnie oglądałam ten mniejszy wariant :)

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 29 Wrz 2012 11:40 
Stado paracyprichromisów w takim zbiorniku to około 6 sztuk. Są to dość statyczne ryby, które lubią trzymać się skał i moim zdaniem mogą być w takim zbiorniku. Ale to oczywiście moje zdanie:)

Marta

Autor akwarystyk
Użytkownik
#18 - Posted: 29 Wrz 2012 12:30 - Edytowany przez: akwarystyk 
W takim razie rezygnuje z obsady ktora planowalem na samym poczatku.
Na pewno wybiore jedna z tych ktora zaproponowaliscie: alto shell i parka muszlowcow albo nigrinnisy i para muszlowcow.
Czy przez zmiane obsady nastapila zmiana dekoracji i sprzetu?

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 29 Wrz 2012 16:06 
Nigripinnisy możesz mieć z alto shell i para muszlowców jak pisała Ci Joasia. One wypełnią pionowe skały i tło, a shelle i muszlowce będa na dnie w muszlach i skałkach.

Dla Paracyprichromis musisz mieć pionowe skały lub skalne tło.

Reszta tak jak była. Muszle winniczków oczywiście teraz się przydadzą:)

Marta

Autor akwarystyk
Użytkownik
#20 - Posted: 29 Wrz 2012 16:38 
Zbierajac to teraz razem obsasa bedzie taka:
Alto shell - 6 szt
Muszlowce - para
Paracyprichromis - 6 szt
Nie bedzie za tloczno?

Jezeli chodzi o aranzacje to skaly lupkowe postawione pionowo, kilka muszelek.
Tlo strukturalne odpada bo zal mi miejsca na nie.
Jaka powina byc grubosc podloza 5-6 cm ?

Autor admin
Admin
#21 - Posted: 29 Wrz 2012 17:02 
Muszli musisz mieć sporo, bo alto shelle żyją w nich.

Zobacz to jest alto shell - nad muszlą Neothauma czyli +- naszego winniczka, niezbyt wyrośniętego



To naprawdę małe ryby:)

Marta

Autor Szarooka
Użytkownik
#22 - Posted: 29 Wrz 2012 17:17 
To naprawdę małe ryby:)

:D Im starsze tym większe lub jak kto woli - im większe mają muszle do dyspozycji tym bardziej sobie "pozwalają" na wyrośnięcie. Miałam z odmiany Sumbu samca wielkości dobrych 5cm, jedna z samiczek miała niewiele mniej. Od razu dodam, że było to pokolenie f1.

Jaka powina byc grubosc podloza 5-6 cm ?

Wystarczy 3cm.

Autor akwarystyk
Użytkownik
#23 - Posted: 29 Wrz 2012 20:08 
Obsada jest, dekoracja jest, sprzęt jest :)

Teraz jakie woda musi mieć parametry dla tych rybek?

Autor admin
Admin
#24 - Posted: 29 Wrz 2012 21:05 
akwarystyk

To już powinieneś doczytać:) Jakie masz parametry wody w kranie?

Marta

Autor akwarystyk
Użytkownik
#25 - Posted: 29 Wrz 2012 21:24 
To już powinieneś doczytać:)

To fakt, chciałem iść na łatwiznę :)


Jakie masz parametry wody w kranie?

Jeszcze nie wiem jestem na etapie kupowania wszystkich testów.

Autor admin
Admin
#26 - Posted: 29 Wrz 2012 21:56 
:)

Czyli jak zakupisz testy sprawdź pH i twardości w kranie. Zobaczymy jak to będzie wyglądało.

Joasiu

Widziałaś moje F1 - te, które trzymam bez muszli- mają dwa lata i samic ma jakieś 4 cm. Są w 375 litrowym zbiorniku. Ciekawa jestem co wpływa na taki wzrost shelli. U Magdy i Przemka z tego co pamiętam także były spore samce.

Marta

Autor Szarooka
Użytkownik
#27 - Posted: 29 Wrz 2012 22:13 
Tak Marto, widziałam. U mnie ten wyrośnięty samiec shella był trochę starszy i zajmował właśnie muszlę morską, bo do winniczków się po prostu nie mieścił.
Sądzę, że duży wpływ na wielkość ma karmienie - w warunkach sztucznych te ryby jednak mają pokarm podany "pod pyszczek" i nie tracą energii na jego poszukiwanie i polowanie.

Autor admin
Admin
#28 - Posted: 30 Wrz 2012 08:50 
Sądzę, że duży wpływ na wielkość ma karmienie - w warunkach sztucznych te ryby jednak mają pokarm podany "pod pyszczek" i nie tracą energii na jego poszukiwanie i polowanie.


Ma to głownie miejsce w zbiornikach jednogatunkowych lub o małej obsadzie. Moje są w zbiorniku z Cyprichromis, Xenotilapia, stąd i ich możliwości objadania się są mniejsze:)

Marta

Autor akwarystyk
Użytkownik
#29 - Posted: 30 Wrz 2012 08:58 
W jaki rodzaj pokarmu mam sie zaopatrzyc?

Autor Szarooka
Użytkownik
#30 - Posted: 30 Wrz 2012 09:35 - Edytowany przez: Szarooka 
Głownie mrożonki, np. cyklop, solowiec, drobny kryl, dafnia, krewetki. Z pokarmów suchych (które są tylko dodatkiem) polecam Naturefood Premium Cichlid S, OSI, Tanganyika Tropical, spirulina. Pamiętaj, że rozmiar podawanego pokarmu powinien być adekwatny do wielkości pyszczków do wykarmienia ;)

ps. Marto, do mnie trafiły już dorosłe alto shelle więc trudno mi określić czy miały konkurencję w zdobywaniu pokarmu ;)

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Pomoc w wystartowaniu 200L Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®