Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

agresja Tropheus Ikola

Autor pavelk
Użytkownik
#1 - Posted: 1 Lis 2012 18:45 
witam

mam akwarium 325 l, obsada 16
12 osobnikow Ikola F0 zakupionych u administratorow forum oraz 4 osobniki Ikola F1, ktore urodzily sie i wychowaly w tym akwarium. Mlode maja juz wielkosc ok.. 4-5 cm. Pierwotnie obsada byla kompletowana w proporcjach z przewaga samic i liczyla 15 sztuk.
jedna samica nie przezyla aklimatyzacji, drugi osobnik padl na bloat ( przeprowadzilem skuteczne leczenie calej obsady) , a trzeci padl nieoczekiwanie z nieznanych mi powodow miesiac temu.
Urodzilo sie ok 10 sztuk mlodych, przezyly 4, ktore dobrze zaaklimatyzowaly sie wsrod starszego pokolenia.

Przez 2 lata obserwowalem przepychanki, raz musialem na krotki czas odizolowac samice bo byla atakowana, ale generalnie nie bylo problemow. Od niedawna cyklicznie wieczorem po zgaszeniu oswietlenia obserwuje oster walki 2, 3 samcow: walki pyskami i gonitwy. Widac to po ich bialych pyskach.
Jeden z nich zostal zranony tuz nad pyskiem i w wyniku dalszych walk rana powieksza sie. Nie moge na to dluzej patrzec i dizolowalem go do koszyka siatkowego zanurzonego w akwarium.

Co zrobic aby zmniejszyc/wykluczyc agresje ?
Czym leczyc rannego samca ? ma duzo energii ale rana wyglada zle.

pozdrawiam
Pawel

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 1 Lis 2012 19:20 
Witaj,

Odpowiedz proszę dość precyzyjnie na kilka pytań,

1. Jaką masz aranżacje zbiornika - czy dużo masz skał, kamieni?

2. Kiedy rozpoczęły się walki? Czy nie dochodzi w tym momencie do tarła

3. i dla mnie najważniejsze - jakie masz oświetlenie i kiedy je ostatnio zmieniałeś?


Jeżeli rana samca nie jest zainfekowana bakteriami/grzybami to sama powinna się zregenerować. Ważne aby parametry wody były ok. Czy dasz radę zrobić zdjęcia tej rany?

Marta

Autor pavelk
Użytkownik
#3 - Posted: 1 Lis 2012 20:07 
witam

ad.1 nie ma wiele kamieni, ostatnio przestawilem kilka ale nie leza tylko na dnie, niektore stoja.

ad.2 nigdy nie bylo spokojnie ale nie bylo tez mocnych bójek. Miesac temu padla jedna ryba (nie stwierdzilem czy to samiec czy samica) i wydaje mi sie ze to powod walk. Obserwuje teraz zachowania zalecania sie ryb do siebie - charakterystyczne potrzasanie calym cialem. Nie potrafie jednak jednoznacznie stwierdzic czy to jest tarlo. To jednak prawdopodobne.

ad.3. mam zestaw 2 swietlowkowy 2xpo 40W "GLO sun Glo" i "Sun Glo" ale ... jedna z nich spalila sie 2 miesiace temu i nie wymienilem jej.
Ta druga ktora swieci ma ponad 2 lata.

Pawel

Autor pavelk
Użytkownik
#4 - Posted: 1 Lis 2012 20:08 
ps postaram sie zrobic zdjecie rany choc nie jest to latwe:)
P.

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 1 Lis 2012 20:30 
Moja najważniejsza sugestia

Wymień świetlówki na dokładnie takie jak były na początku. Zobaczymy jaki będzie efekt. Zachowania tanganickich ryb stref skalistych, zwłaszcza tofeusów są związane z odpowiednim oświetleniem tych stref. Zaburzenia w oświetleniu, czyli zmiana rodzaju światła może wpływać na zmianę zachowań w tym wzrost agresji. To nie pierwszy taki przypadek, z którym mam do czynienia. Postaraj się zrobić to szybko.

Jak to nie pomoże będziemy myśleć dalej:)

Opisz w takim razie dokładnie jak ta rana wygląda, czy się zmienia, powiększa, jaki ma kolor, brzegi?

Jak znajdziesz czas to zapraszam do nas:)

Marta

Autor pavelk
Użytkownik
#6 - Posted: 3 Lis 2012 10:10 
zmienilem oswietlenie, duza roznica:)) widac golym okiem, dziekuje za ta podpowiedz.
parametry wody ok, raz w tygodniu podmieniam wode.
wydaje mi sie ze rana bez bialych plesniawek i po 48h odizolowania wyglada lepiej. Nie wiem jednak czy odgryziony ubytek odrosnie. Wczoraj dalem Fishtamin.
Dziekuje za zaproszenie i pomoc na forum. Niestety nie dojade w ten weekend.

Nie wiem kiedy wpuscic na nowo ranna rybe do calego towarzystwa. Poki co siedzi dosc osowiala w odosobnieniu przy powrocie wody z filtra, ale pletwy ma nadtroszone. Je ale nie rzuca sie na jedzenie.

zamierzam jutro przerobic cala dekoracje zbiornika.

pozdrawiam
Pawel

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 3 Lis 2012 11:33 
Niestety niewiele osób wie jak ważnym czynnikiem jest oświetlenie - jego odpowiednie natężenie, barwa. Trofeusy jak wiele innych ryb tanganickich, malawijskich i z Jeziora Wiktorii odbierają sygnały barwne - ubarwienie osobnika jest w stadzie odzwierciedleniem jego pozycji w hierarchii, gotowości do tarła itp. Zmiana oświetlenia zaburza te sygnały i może dochodzić do podniesienia agresji, a nawet wybicia się całego stada. Stąd moje pytanie skierowane do Ciebie. Jest wiele publikacji naukowych mówiących o roli ubarwienia w sygnalizacji zachowań.

Jeżeli jutro zamierzasz zrobić przemeblowanie w zbiorniku to może być dobra okazja do wpuszczenia tego osobnika. Musisz jednak obserwować co się będzie działo i jak coś reagować. Może stres minie i zacznie sie regenerować. W jakim stopniu nie wiem, to zależy od uszkodzeń.

Zapraszam w wolnym czasie:)

Marta

Autor pavelk
Użytkownik
#8 - Posted: 5 Lis 2012 22:20 
nowy uklad dekoracji od wczoraj:
http://img163.imageshack.us/img163/5684/imageunk.j pg

ranny samiec:
http://img812.imageshack.us/img812/2919/imagerjm.j pg

narazie obserwuje co sie dzieje calkowitym przemeblowaniu.

P.

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 6 Lis 2012 08:50 - Edytowany przez: admin 
Ranny samiec wygląda faktycznie koszmarnie. Niestety chyba infekcja się zaczyna. Czy możesz go gdzieś odłowić? tak aby podać leki?

Czy agresja jest nadal mniejsza?


Marta

Autor pavelk
Użytkownik
#10 - Posted: 7 Lis 2012 00:05 
jaki lek podac? zorganizuję miejsce na odlowienie go i leczenie.
Inne osobniki po calkowitym przemeblowaniu wciąż sie tłuką. Samce maja biale pyski. Zaloty widac w calym zbiorniku. Tego jeszcze nie bylo.

Pawel

Autor kulus12
Użytkownik
#11 - Posted: 7 Lis 2012 07:13 
Moim zdaniem twój zbiornik jest zbyt mały na tropheusy, wybierz sobie tylko jedną skałkę i zostaw w akwarium.

Radek

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 7 Lis 2012 08:58 
Wg mnie ryba ma początki infekcji grzybiczej. Zapewne do tego dołączyły się inne drobnoustroje.
Ranę można przemyć Rivanolem. A do leczenia do wody trzeba użyć lek antygrzybiczy i antybakteryjny np. Sera Baktoforte i Sera Mycoforte (lub inne podobne zamienniki).

Akwarium do leczenia nie może być zbyt małe.

Co do wystroju - stworzyłeś obecnie dwa terytoria, które są zapewne pilnowane przez dominujące samce. Stąd i ostre walki i dodatkowo tarłą stymulują to.



Marta

Autor pavelk
Użytkownik
#13 - Posted: 7 Lis 2012 21:48 
wydzielilem w zbiorniku szczelna mala czesc dla rannego samca (przgroda z uszczelnieniem paskani styropianu przy szkle. Mam na stale dwa filtry kubelkowe wiec tymczasowo samiec ma osobna filtracje. Rana przemyta rivanolem, podalem baktoforte do jego strefy. Pojutrze druga dawka, potem na nowo ustawie kamienie. Rzeczywiscie dwa mocne samce bronia dwoch terytoriow. Wciaz sie ucze a wydawalo mi sie ze juz nad tym panuje:)

dziekuje bardzo za porady i pomoc ! :)

Pawel

Autor pavelk
Użytkownik
#14 - Posted: 22 Lis 2012 17:20 
Ranny samiec "stanal na nogi" :) Jest energiczny, nastroszony i rana goi sie.
Leczenie Bactoforte i rivanilem trwalo 4 dni, potem usunalem leki weglem.
Gonitwy po akwarium zmniejszyly sie.

Jeszcze raz dziekuje za pomoc:) bo samiec uratowany !

Ps.po zmianie aranzacji akwarium, wymianie kamieni i swietlowek (power glo life - wiec swiatlo zblizone do dziennego), niestety wrocily zolte glony na kamienie.

Pawel

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 23 Lis 2012 07:39 
Miło słyszeć, ze wygląda to teraz lepiej.

Glony to okrzemki, miną po jakimś czasie. Trofeusy powinny je nieco podskubywać.

Marta

Autor robert
Użytkownik
#16 - Posted: 23 Mar 2013 17:40 
witam czy ktos z forum ma na sprzedaz ikole f1

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 23 Mar 2013 17:53 
Witaj,

Proponuję Ci abyś doczytał regulamin tego forum

http://forum.tropheus.com.pl/index.php?action=vthr ead&forum=10&topic=343

Marta

Autor robert
Użytkownik
#18 - Posted: 23 Mar 2013 20:56 
a i pani. Marto prosze mi powiedziec czy stosuje dobry zestaw pokarmow spirulina osi oraz granulki osi i hikari i mrozonka solowiec dwa razy w tygodniu

Autor robert
Użytkownik
#19 - Posted: 23 Mar 2013 20:58 
pani marto czy mam dobre oswietlenie tyl kolor niebieski przod standard ktory chce zmienic na fiolet aby tak swiatla nie odbijal piasek kwarcowy czy to dobry pomysl

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 23 Mar 2013 21:26 
Na naszym forum piszemy w języku polskim. Następne takie posty usuwam.


Na temat żywienia na tym forum jest mnóstwo postów. Choćby ten http://forum.tropheus.com.pl/index.php?action=vthr ead&forum=6&topic=2647. Proponuję poczytać:)


Marta

Autor Szarooka
Użytkownik
#21 - Posted: 23 Mar 2013 21:54 
czy mam dobre oswietlenie tyl kolor niebieski przod standard ktory chce zmienic na fiolet aby tak swiatla nie odbijal piasek kwarcowy czy to dobry pomysl

Moim zdaniem nie jest to dobry pomysł. Niebieską świetlówkę też bym usunęła. Wystarczającym oświetleniem będzie 1 świetlówka np. Power Glo lub Aquarelle Philipsa.
Możesz też pomyśleć nad ledami, które poza ładną barwą światła (zimna biała) powodują refleksy na piasku przy falowaniu powierzchni.

Autor robert
Użytkownik
#22 - Posted: 24 Mar 2013 15:04 
bardzo dziekuje za pomoc ide kupic power glo

Autor wiesiek78
Użytkownik
#23 - Posted: 2 Kwi 2013 20:07 
Ja miałem przy ikoli świetlówkę Narva oceanic nature o współczynniku oddawania barw 98% i sprawdzała się świetnie więc również polecam jako główne i jedyne oświetlenie zbiornika.

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / agresja Tropheus Ikola Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®