Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Denitryfikator - potrzebna pomoc

Autor kulus12
Użytkownik
#1 - Posted: 20 Lis 2012 15:44 - Edytowany przez: kulus12 
Witajcie potrzebuje pomocy przy uruchomieniu denitryfikatora bo zachodzą w nim reakcje których nie potrafię prawidłowo zinterpretować. Jest to konstrukcja typu DIY: woda z akwarium płynie do panelu filtracyjnego za akwarium ( 60litrów wypełnione biobalami, keramzytem, gresem koralowym itp) następnie jest wypompowywana do akwarium. Po drodze jest założony mały bajpas do instalacji denitryfikatora woda trafia do kubełka wypełnionego ceramiką następnie wężem ok 30mb do drugiego kubełka mini kani ze standardowymi mediami i wężykiem do akwarium. Problem polega na tym że na wlocie do panelu filtracyjnego mam NO2=0 i NO3=30, a na wylocie test wykazuje NO2>10 i NO3>50. Aktualny przepływ to ok 7 litrów na dobę a jeżeli zwiększę przepływ to wracam do parametrów z akwarium, po zamknięciu dopływu na kilka dni jak wyżej. Może ktoś z Was może coś podpowiedzieć jak to opanować.

Radek

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 20 Lis 2012 17:19 
Jak długo działa ten denitryfikator? Czymś dokarmiasz? Bo opisałeś budowę i zasadę działania u Ciebie, a tego nie:)

Marta

Autor kulus12
Użytkownik
#3 - Posted: 20 Lis 2012 21:12 
Próbowałem go uruchomić od jakichś trzech tygodni, za pierwszym razem zamknąłem przepływ na tydzień potem na trzy dni ale cały czas jest tak samo. Teraz już go nie dokarmiam, przy rozruchu dodałem do kubełków trochę glukozy

Autor lkostekl
Użytkownik
#4 - Posted: 21 Lis 2012 00:31 
a probowales zmniejszyć przeplyw? na moje oko woda za szybko przepływa przez deni.. w przypadku gdy na wylocie będziesz miał pewność że no3 masz na poziomie 0 delikatnie zwiekszaj przeplyw. ja mojego do tej pory nie odpalilem bo w końcu straciłem cierpliwosc, ale przy dłuższym trzymaniu wody w zamkniętym wezu woda wychodzi idealnie z no3 równym zero z tym że trzeba uważać żeby nie przesądzić z tym kiszeniem bo może pojawić sie siara ;) pozdrawiam.

Autor kulus12
Użytkownik
#5 - Posted: 21 Lis 2012 07:25 
Ale jak długo według ciebie powinienem trzymać wodę przed zastartowaniem? Mój przepływ w tej chwili wynosi ok 7 l/dobę przy pierwszym uruchomieniu zrobiłem ok 1litra na dobę, a efekt zawsze ten sam.
Interesuje mnie skąd bierze się tak duża ilość NO2 którego na wlocie niema.

Radek

Autor lkostekl
Użytkownik
#6 - Posted: 22 Lis 2012 09:55 
moim zdaniem wszystko jest kwestia odpowiedniej regulacji, jezeli przy 1l efekt byl ten sam spróbuj przez pierwsze pare dni ustawic na mniej niz 1l a jak zauwazysz ze na wylocie no3=0 stopniowo zwiekszaj przeplyw. Jeszcze jedno przychodzi mi do głowy czy aby nie masz zapowietrzonej instalacji. Jezeli tak calosc nie ruszy choc bys robil nie wiadomo co. Zaszczepienie przy starcie cukru lub wódki i dobre odpowietrzenie musi byc na dzien dobry. O tyle z deni wg mnie jest problem ze jak juz wystartuje moim zdaniem musi byc wpiety w calosc instalacji w takim miejscu zeby przy np podmiankach i zamknieciu obiegu wody do komina i sumpa musisz miec pewnosc ze dawka podawanej wody z deni jest stale ta sama. U mnie na wylocie z sumpa za pompa 4500l/h roznice cisnien sa tak duze ze odpuscilem sobie ryzyko niestabilnej pracy denitryfikatora.

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Denitryfikator - potrzebna pomoc Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®