Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

przeprowadzka

Autor slakuss
Użytkownik
#1 - Posted: 9 Sty 2013 14:51 - Edytowany przez: slakuss 
Witam,
planuję zakup nowego zbiornika (575l - 160x60x60), w zwiazku z tym muszę przenieść obecne akwarium wraz z rybami (300litrów- dorosłe maswy 15szt) w inne miejsce - tj z parteru na pietro.

Oczywiscie najprościej by było, żeby najpierw wystartować z nowym zbornikiem tam przeniesc ryby i spokojnie przeniesc szkło,szafke na nowe miejsce.
Ale nie ma tak prosto - mowe akwarium stanie dokładnie w tym samym miejscu, w którym obecnie stoi stare.

Zanim kupię nowe, stare musi stac juz na nowym miejscu.
Do nowego zakupu przystępuje powoli i pewnie bede prosił o rady dot. obsady/sprzetu na forum w moich kolejnych postach.


Wątpliwości dot przeprowadzki :
1. tymczasowe miejsce dla ryb - na dzień dzisejszy mam tylko 60l zapasowe akwa czy to wystarczy dla 15 dosrosłych ryb jako lokum na 3-5 godzin? pewnie to mało moze dwa takie akwaria juz by dały radę, w kazdym po 7/8 ryb tj 7-8litra na 1 rybkę.

2. tymczasowe miejsce na wodę - pierwsze co mi przychodzi do głowy to wanna, co tez bedzie wiąząło sie z przeniesieniem wody w wiadrach (jakies 12-15 kursów). Nieststy nie mam tylu baniaków/wiader/słoików....

3. tymczasowe miejsce na biologię - filtr podłączę do zbiornika, w którym będą tymczasowo ryby. Pewnie unimax 500 spowoduje pralke w akwarium 60l wiec najwyżej podłaczę filtr do baniaczka (10l) z wodą z akwarium. Czy biologia z filtra przetrzyma?
W sumie pomimo przepływu, to kilka godzin bakterie nie będa miały pożywienia.

3. jak juz znajde miejsce na ryby i wode przenosze szkło i szafkę , co też bedzie niełatwą sprawa bo po wąskich schodach (zabiegowych).

4. Składanie zestawu. Woda , wystrój, filtry, ryby wracaja na miejsce. Po wpuszczeniu ryb robię zaciemnienie (noc) i nie karmie przez 2-3 dni. Boje sie reakcji ryb na stres....

Czy od razu profilaktycznie zaopatrzyc sie w metronidazol+baktopur żeby ewentualnie być w gotowisci na leczenie ?


Chciałbym aby przeprowadzka dosżła do skutku w ciągu jednego przedpołudnia aby ograniczyć zamieszanie, bo nie wszyscy domownicy patrzą przychylnie na "zabawy" związane z akwarystyką.

Co o tym myslicie, ktoś przerabiał takie manewry?

Dopiero po postawieniu 2-giego zbiornika, ryby trafią do nowego akwa.


Pozdrawiam
Sławek.

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 10 Sty 2013 09:02 
Oczywiście, że najprościej i najlepiej dla ryb byłoby wystartować z nowym zbiornikiem. Takie przeprowadzki to zawsze ogromny stres dla ryb i duże prawdopodobieństwo zachorowania.

Wielkości zbiornika nie komentuję, bo jak napisał Łukasz dziwi się, że czytasz to forum, a masz ryby w takim małym zbiorniku. I to duboisi:(

Kup albo wypożycz jedna lub dwie spore beczki na wodę - przelej tam ile się da wody i przełóż ryby. Nie rób zbyt dużego tłoku, dodaj napowietrzanie, podłącz filtry. 2-3 dni przed planowanym działaniem nie karm ryb. Podmień wodę.

Nie używałabym wanny, nie jesteś w stanie dokładnie pozbawić jej chemii.

Nie lecz profilaktycznie ryb, bo to jest bez sensu. Apteczkę powinieneś mieć zawsze.


Czy będziesz dokładał nową obsadę w dużym zbiorniku?

Marta

Autor michal1313
Użytkownik
#3 - Posted: 10 Sty 2013 10:20 - Edytowany przez: michal1313 
hejka,

widzę że jesteś z wawy jak ja, prawdopodobnie mam plastykową beczkę 60 czy ponad 60 l, dwa baniaki po jakieś 30-45 l których kiedyś używałem do akwarystki i 30 l wiadro, którego używam obecnie więc na jakieś około 180 litrów mogę Ci wypożyczyć na czas zabiegów

pzd.,
michał

ps. ja pewnie spuściłbym wodę do minimum w obecnym zbiorniku wyjmując z niego wszystko (piach kamienie i inne) pozostawił ryby wysunął szafkę z akwarium wsunął nowe i wszystko do niego przelał i przełożył

Autor slakuss
Użytkownik
#4 - Posted: 10 Sty 2013 12:28 
Marto,
dzięuję za radę zwłaszca dot głodówki przed przeprowadzką.
Bedę szukał beczki około 200litrów.

Obsada bedzie zmieniana, myslę o kilku opcjach:
powiekszenie stada duboisi (dołorzenie kilku nowych szt moze F0)
dołożenie stada Ikola lub bulu point lub chipimbi.
(bede chciał zobaczyć jak wyglada na "zywo" akwarium z 2 stadami - mam watpliwości czy 2 stada ładych ryb nie zrobią wrażenia "misz-maszu" i zadne stado nie bedzie odpowiedni wyeksponowane).

W starym zbiorniku (obecnym ) bedzie prawdopodobnie miesorzerna obsada a moze powrót do malawi....

na razie skupiem sie na sprawach technicznych, jak zbiornik bedzie dojrzewał bede sie zastanawiał i zamawiał ryby.

Pozdrawiam.

Autor slakuss
Użytkownik
#5 - Posted: 10 Sty 2013 12:30 
Michał 1313,

dzieki za oferowaną pomoc.
Jak narazie szukam beczki około 200l.

Pozdrawiam

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 10 Sty 2013 12:49 
Popytaj w sklepach akwarystycznych, może będą mogli Ci wypożyczyć


Marta

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / przeprowadzka Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®