Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

co pod akwarium

Autor sebo
Użytkownik
#1 - Posted: 27 Mar 2006 15:12 
witam postawiłem zbiornik 260L 150x42,5x41 na piance pod panele podłogowe podobno jej gr to 3mm (1warstwa), dałem 4 warstwy po zalaniu akwa stało dość wysoko (chodzi mi o gr. tej pianki jakieś 10-12mm) po tygodniu pianka siadła ma gr.około 6-7mm i nie wiem czy dalej nie będzie się ugniatać. co wy dajecie pod swoje akwa??

Autor fazi64
Użytkownik
#2 - Posted: 27 Mar 2006 15:18 
Witam,
Mam tez pianke, ale pod mniejszym akwarium, ale wydaje mi sie, ze to osiadanie to nic strasznego - takie bylo jej zadanie. Teraz juz nie powinna sie kurczyc i podejmie swoje zadanie - amortyzacji i stabilizacji zbiornika.
Inne moje akwaria (wieksze) stoja na styropianie.
Pzdr.
Fazi64

Autor sebo
Użytkownik
#3 - Posted: 27 Mar 2006 15:20 
a czy jet możliwe że ona siądzie nierówno i np srodek akwa będzie niżej niż boki bo to może spowodować.......ojej ale chyba szkło się tak nie wygnie (chodzi mi o boczne szyby)

Autor sebo
Użytkownik
#4 - Posted: 27 Mar 2006 15:22 
fazi64 jaki gruby masz ten styropian??

Autor fazi64
Użytkownik
#5 - Posted: 27 Mar 2006 15:24 
Najwazniejsze jest wypoziomowanie i usztywnienie podstawy (szafki) pod akwarium. Polozone na piance (styropianie, itp.) na idealnie rownej powierzchni, bedzie naciskalo rownomiernie na calej powierzchni dna i nie wygnie sie na pewno.
Pzdr.
Fazi64

Autor fazi64
Użytkownik
#6 - Posted: 27 Mar 2006 15:26 
jaki gruby masz ten styropian??
Pod akwarium 160x60x60 - jest to 20 mm ("laciaty") styropian o podwyzszonej twardosci (do kupienia w sklepach z budowlanka).
Pod mniejszym akwarium 85x40x45 styropian 10 mm.
Pzdr.
Fazi64

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#7 - Posted: 27 Mar 2006 15:41 - Edytowany przez: KatarzynaR 
To ja Wam powiem lepszy numer.

U mnie w mieszkaniu podłogi sa niewypoziowane. Blok był wybudowany w 1980 roku - widomo jak to kiedyś robili... W prawdzie mieszkanie przeszło dwa gruntowne remonty, jenak kwestia wylewania posadzki została podwójnie pominięta. Rok temu trochę zostało to zniwelowane poprzez połozenie różnej grubości pianki podłogowej jednak i tak róznica poziomu wody w jednym końcu akwarium i w drugim wynosi prawie 2 cm. W przeciwieństwie do Waszego akwarium stoi ono na gubej tkaninie filcowej. Jak wyjmuję 120-ę podkładam również piankę panelową.

Katarzyna

Autor lem0n
Użytkownik
#8 - Posted: 27 Mar 2006 15:55 
Witam

Ja pod nasze akwa podłożyłem styropianowe kasetony sufitowe.
5zł za paczkę w castoramie.
Bloki z lat 80 mają to do siebie. U mnie jest 1.5 cm różnicy ;P
Marcin

Autor tasma
Użytkownik
#9 - Posted: 27 Mar 2006 18:37 
Ja mam u siebie mate z korka o grubosci 5 mm. Sprawdza sie swietnie i nie jest zbyt widoczna.
Przemek

Autor Belgrano
Użytkownik
#10 - Posted: 27 Mar 2006 19:37 
Jak dacie z 1-2cm steropianu tego miekszego to ciężar zalanego akwarium bedzie prostowal akwarium zgodnie z grawitacją. U mnie przed zalaniem akwa było ok. 1cm róznicy obecnie jest ok. 5mm:-))

Autor kris
Użytkownik
#11 - Posted: 27 Mar 2006 21:58 
ja kiedys dalem (tak mi poradzono) karimate i o ile pod akwa zwykle to moze i jest ok o tyle pod tange sie nie nadaje - po prostu z tylu akwarium gdzie byly kamianie siadla mocniej - nic sie nie stalo bo roznica na 40 cm szerokosci byla okolo 3-4 mm. Pod nowe akwarium dalem twardy styropian i jest idealnie tak ze karimaty nie polecam

Autor danlack
Użytkownik
#12 - Posted: 28 Mar 2006 00:07 
Wracajac do pytania Sebo (bo z wypowiedziami niektorymi to nie zgadzam sie, a przynajmniej ich nie rozumiem).

Akwarium zwykle stawiamy na ramie lub na szafce, konstrukcja jednego i drugiego powinna byc taka zeby mozna postawic na tym zbiornik, jednoczesnie powinna zapewniac wypoziomowanie zbiornika (wszelkie podkladki nie sa do tego !!! i to ze ktos tak zrobil i cos mu udalo sie to nie powod polecania innym)

Celem podkladania czegokolwiek pod akwarium jest zabezpieczenie sie przed jakimkolwiek ziarenkiem piachu czy czyms takim co moze dzialac jak bomba pod zbiornikiem i spowodowac w skonczonym czasie pekniecie zbiornika, oraz wyronac ewentualne nierownosci w cieciu szkla (szyb czolowych i bocznych - dno na szczescie jest plaskie :-) ).

Zbiornik mozna polozyc bezposrednio na stalowe belki (czyste - mozna dac warstwe silikonu), ale mozna rowniez wykorzystac maty jak wspomniana pod panele (2-3x warstwa), styropian - moze byc 1 cm - chyba ze zbiornik jest b.wysoki - polozcie polke na styropian i skoczcie na nia to bedzie duza sila a styropian praktycznie nie ugnie sie, itp.

Pozdrawiam,
Bogdan

Autor fazi64
Użytkownik
#13 - Posted: 28 Mar 2006 11:05 
(wszelkie podkladki nie sa do tego !!! i to ze ktos tak zrobil i cos mu udalo sie to nie powod polecania innym)
Witam,
Nie rozumiem tego stwierdzenia. Wszelkie elementy "elastyczne" na swoj sposob (jak wlasnie styropian, pianka, itp.) dodatkowo "wyrownuja" nacisk na podloze i zabezpieczaja przed peknieciem baniaka.
Pzdr.
Fazi64

Autor sebo
Użytkownik
#14 - Posted: 28 Mar 2006 11:41 
na podłodze mam parkiet ale jest nierówny szafka solidna i sztywna było to widać jak postawiłem ją bez akwa i i się kiwała, znalazłem najrówniejszy kawałek podłogi no i filc i plastikowe podkładki pod nogi szfka wypoziomowana i wyrównana pod każdą nogą na to mata i zbiornik

Autor sebo
Użytkownik
#15 - Posted: 28 Mar 2006 11:45 
ja kiedys dalem (tak mi poradzono) karimate i o ile pod akwa zwykle to moze i jest ok o tyle pod tange sie nie nadaje - po prostu z tylu akwarium gdzie byly kamianie siadla mocniej - nic sie nie stalo bo roznica na 40 cm szerokosci byla okolo 3-4 mm. -- tak mi się właśnie wydaje że u mnie tył też mocniej siadł niż przód jakieś 2-3mm na 40cm jak myślicie wymieniać podkład??

Autor kris
Użytkownik
#16 - Posted: 28 Mar 2006 12:28 
sebo mi to spokoju nie dawalo, ale wiem, ze akwaria z roznica nawet 1-2cm na dlugosci staly i nic sie nie dzialo tym niemiej idealem jest gdy akwarium stoi wypoziomowane i do tego nalezy dazyc - licho nie spi.

Autor Milka6666
Użytkownik
#17 - Posted: 8 Gru 2017 17:28 
Czy jakikolwiek podklad musi lezec na calej szafce z rantami czy tez nie maz sie uparl ze nie musi byc na calej szafce ja mysle inaczej Pomocy 😱

Autor admin
Admin
#18 - Posted: 10 Gru 2017 08:47 
Napisz po polsku o co Ci chodzi w poście. Trudno zrozumieć taki post.

Marta

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / co pod akwarium Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®