Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Duży zbiornik - startowe dylematy

Autor michalk
Użytkownik
#1 - Posted: 23 Sty 2013 21:40 
Witajcie,

Dojrzewam powoli do uruchomienia większego zbiornika: 180/200 * 60 * 60 cm. W związku z tym rodzi się parę pytań i rebusów:

1. Samo akwarium z wodą bez stelarza i sprzętu będzie ważyć ok. 700kg. W związku z tym obawiam się o nośność stropu (mieszkanie w bloku). Akwarium miałoby stanąć na środku długości pokoju, prostopadle do ściany. Pytanie do szczęśliwych posiadaczy zbiorników podobnego kalibru czy weryfikowali swoje zapędy u administracji budynku ewentualnie czy konsultowali się z architekami/ budowlańcami ? Jak duże zbiorniki trzymacie w blokach ?

2. Z całą pewnością taki zbiornik i stelarz pod niego trzeba będzie posklejać/złożyć na miejscu. Czy są w Warszawie rozsądni (sprawdzeni w boju i z normalnymi oczekiwaniami finansowymi) fachowcy zajmujący się czymś takim ? Macie kogoś godnego polecenia ?

3. Podobne pytanie o system filtracji i automatycznej podmiany wody. Lubię majsterkować ale nie czuję się na siłach ogarnąć temat samodzielnie. Potrzebne wsparcie doświadczonego praktyka. Znacie kogoś sprawdzonego w okolicach Warszawy?

Z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam
M.

Autor michalk
Użytkownik
#2 - Posted: 23 Sty 2013 21:42 
Stelaż stelaż stelaż :) !

Autor slakuss
Użytkownik
#3 - Posted: 24 Sty 2013 09:15 - Edytowany przez: slakuss 
Witaj,
Ad 1. Wytrzymałośc stropu w budynku wielorodzinnym jest o wiele wieksza niż 1.000kg rozłożone na powierzchni 1m2. Oczywiscie wazne jest aby aby stelaz miał jak najwiecej punktów styku w podłogą.

Same obciązenie 700-1000kg to nic takiego np. wieksza wanna+2 ososby.

(konkretne liczby ,max obciązenie, moge zdobyć pracuje w firmie deweloperskiej)

Jezeli mieszkasz w bloku, ważną kwestią jest czy Twój sąsiad nie zrobił sobie przebudowy scian, i wyburzył scianę , która akurat była scianą nośną - nieststy dosyć popularne :) .
Z tego powodu wg mnie powinieneś zgłosić chęć obciążenia stropu w administracji , zeby administracja sprawdziła czy ponizej Twojego mieszkania nie doszło do zmian w konstrukcji budynku.

POzdrawiam
Slawek

Autor michalk
Użytkownik
#4 - Posted: 24 Sty 2013 09:48 
Dzięki za podpowiedzi.
Mieszkanie jest skrajne a w "okolicy" nie ma ścian nośnych, także ryzyko wyburzenia takowej przez sąsiada odpada. Jeśli to nie problem podpytaj proszę fachowców u siebie.

A jak doświadczenia praktyków, jak duże akwaria macie w mueszkaniach ?

Pozdrawiam
M.

Autor marek
Użytkownik
#5 - Posted: 24 Sty 2013 14:53 
Witam.

Od prawie 17 lat mam w swoim mieszkaniu, a mieszkam w bloku z wielkiej płyty (podobno najmocniejsze stropy) 700 litrowe akwarium, o wymiarach 260/55/50. Razem ze stelażem i całą resztą waży na pewno ponad tonę. Najpierw stało w jednym pokoju pod ścianą działową, a po remoncie stoi w drugim pokoju pod ścianą nośną. Tak w pierwszym jak i w drugim miejscu nie zauważyłem czegokolwiek niepokojącego. Z administracją tego nie konsultowałem, sklejałem sam z kolegą.

Pozdrawiam Marek

Autor michalk
Użytkownik
#6 - Posted: 24 Sty 2013 14:58 
Konsultowałem się z dwoma znajomymi architektami i obydwaj twierdzą, że nie powinno być problemów.

Zatem pozostają kwestie nr 2 i 3.

Nie czuję się na siłach zbudować stelaż, skleić akwarium i zaprojektować i wykonać system automatycznej podmiany. Znacie może fachowców świadczących takie usługi ?

Autor roa
Użytkownik
#7 - Posted: 24 Sty 2013 16:00 
W kwestii automatycznej podmiany wody powiem CI jak to zrobiłem u siebie. Długo nad tym myślałem jak to zrobić tanio i dobrze. Warunki jakie muszą być spełnione to doprowadzone źródło wody jak i jej odpływ oraz woda kranowa nie musi być preparowana. U mnie kranówka ma parametry odpowiednie dla Tanganiki.
Doprowadzenie wody i jej dozowanie zrealizowałem za pomocą elektrozaworu pralkowego podłączonego do sterownika czasowego elektronicznego by dokładniej precyzować ilość podmienianej wody. Dopływ wody robi się dwa razy dziennie rano i wieczorem. Ilość podmienianej wody należy określić na podstawie metody doświadczalnej w jednostce czasu tak by NO3 miało wartość prawidłową. Wodę dolewamy codziennie w małych ilościach na wypadek ew zabiegów uzdatniających serwowanych przez wodociągi. Ja dolewam codziennie ok 15l na 375l. Podmiany muszą być większe gdyż mieszamy wodę starą z nową która odpływa na zasadzie naczyń połączonych wg schematu jak w linku (pudełko przelewowe):
http://www.akwa.szczecin.pl/woda/podmiana-wody/

U mnie działa od 2lat bezawaryjnie. Ale czujkę zalania mam zamontowaną:)

Bardzo ważna rzecz układ przelewowy należy BARDZO dokładnie odpowietrzyć.

NO3 utyrzmuję na poziomie 20.

Koszty:
Zawór:15PLN
Waż pralkowy:15PLN
Rurki PCV+kolanka+klej:30PLN

Jestem z Marek jak chcesz to zapraszam zobaczyć. Mogę też zrobić zdjęcia i pokazać jak to wygląda.

A

Autor michalk
Użytkownik
#8 - Posted: 24 Sty 2013 16:04 
A jak realizujesz odpływ wody ? Jakbyś był tak uprzejmy porobić parę zdjęć byłbym wdzięczny.

Autor roa
Użytkownik
#9 - Posted: 24 Sty 2013 16:07 
Odpływ wody na zasadzie pudełka przelewowego jak w linku, który podałem powyżej. I dalej do kanalizacji. Zdjęcia wrzucę ale dopiero późnym wieczorem. Nie ma mnie w domu.

Autor michalk
Użytkownik
#10 - Posted: 24 Sty 2013 16:10 
ok, dziękuję.

Autor roa
Użytkownik
#11 - Posted: 25 Sty 2013 11:12 
Obiecane zdjęcia:








Autor roa
Użytkownik
#12 - Posted: 25 Sty 2013 11:16 
Zielona rurka to dolewka sterowana elektrozaworem+wyłącznik czasowy.

Zespół czarnych rurek to pudełko przelewowe DIY. Niestety na zdjęciach sa jeszcze wyloty filtrów i może trochę to zamazane jest.

A

Autor michalk
Użytkownik
#13 - Posted: 25 Sty 2013 11:40 
Dzięki bardzo.
Daje to jakiś pogląd na ten temat i może faktycznie nie jest to takie skomplikowane.

Zastanawiam się jeszcze czy podmiata powinna być automatyczna z sieci czy półautomatyczna (z baniaka pod akwarium).

Autor roa
Użytkownik
#14 - Posted: 25 Sty 2013 15:03 
Warunkiem koniecznym do podmiany z sieci jest jakość wody w wodociągu odpowiednia dla ryb z Tanganiki.

Oczywiście podmiana z baniaka pod akwarium daje możliwość preparowania wody i taka jest zalecana przy syfie z kranu. Jest to również bardziej skomplikowany układ z pompami dozującymi.

Pomyśl również o sump-ie. Dopiero robisz akwarium więc możesz jeszcze to zrealizować. Wtedy miałbyś cały system pod akwarium.

Poczytaj o tym w sieci jest sporo na ten temat.

A

Autor michalk
Użytkownik
#15 - Posted: 5 Lut 2013 18:24 
Najprawdopodobniej skończy się na automatycznym systemie podmiany wody + dwóch zewnętrznych filtrach. Sum wydaje się rozwiązaniem dużo droższym.

Akwarium będzie miało od razu zrobiony komin, tak żeby ewentualnie można było w przyszłości dołożyć sump. Przemyślenia wymaga jeszcze rozmieszczenie infrastruktury i instalacji, tak żeby filtracja odbywała się efektywnie. Zależy mi żeby dwa dłuższe boki oraz jeden krótszy wyeksponowany na salon były wolne od urządzeń.

Pozdrawiam
Michał

Autor jaosh
Użytkownik
#16 - Posted: 7 Lut 2013 14:47 
Jeżeli zrobisz komin w baniaku to musisz od razu zrobić w nim dziurę. W przyszłości dorobienie dziury będzie bardziej kłopotliwe niż przy starcie. A jak już będzie komin z dziurą to pozostaje problem zabezpieczenia go przed przelewaniem i wyciekami. Powstanie też w baniaku strefa bez wody czyli wnętrze komina bo raczej nie wyobrażam sobie by dobrym pomysłem było tam wpuszczenie wody bo cyrkulacja w kominie będzie znikoma o ile w ogóle będzie.

Zależy mi żeby dwa dłuższe boki oraz jeden krótszy wyeksponowany na salon były wolne od urządzeń.

A co z cyrkulacją wody? Przy tej długości baniak i chęci montażu osprzętu na jednej z krótszych ścian słabo to wygląda. Sump nie jest droższy niż dwa kubełki, które chcesz zamontować.

J.

Autor Speth
Użytkownik
#17 - Posted: 9 Lut 2013 16:39 
Przy akwarium 180x60x60 osobiście nie ryzykowałbym wejścia w filtry. Rozwiązanie droższe, a i z ograniczeniami.

Sam montuje 840l + sump 270l. Sump zainstalowany w piwnicy pod akwarium. Spływ wody leci rurą 32. Wraca rurą 25 wpompowana pompą obiegową LFP 25/60 efekta. Odpływ do ścieków zamontowany jest na spływie z akwa w piwnicy (tj na 32). Jest trójnik, do którego podłączona jest pompa omnigena 20-40. Musiałem użyć 2. pompy, gdyż muszę podnieść wodę o jakieś 20cm i odprowadzić dobrych kilka metrów w poziomie. Nie uzyskałbym odpowiedniego ciśnienia tylko z wody spływowej. Pompa omnigena załączana będzie codziennie 2 razy na ok 1min. W sumpie jest czujnik poziomu wody, który załączy dopływ wody. W piwnicy wykonałem to na rurach zgrzewanych PP; od akwarium od przelotów do ściany system klejony (w ścianie jest już PP). Rewizja jest odprowadzona bezpośrednio do ścieków.

Sterowanie jest oparte na programatory czasowe na szynę DIN (odpływ, światło, cyrkulator). Dolewka jest regulowana czujnikiem poziomu cieczy.

Obecnie jestem na etapie dokańczania "projektu" - kamienie są już w akwarium, został piach, zalanie i wyregulowanie techniki. Myślę, że do końca kwietnia uda się już wpuścić ryby.

Sump zrobiłem z starego akwarium 270l, wykonałem go jako boczno-przepływowy. Zrobiłem tylko 2 komory ok 20cm (tj 2x20) plus 1 spływowa, też 20 i 60cm wolnego miejsca. Dodatkowo, woda ze spływu wlewa się w "komin", który posiada 2 komory umiejscowione jedna nad drugą. W górej jest tylko wata ułożona na kratce. Woda spływa do dolnej komory a tam są biobale. Dopiero teraz woda trafia do sumpa.

Ogrzewanie 2x300W: stara aquael i nowy SKALAR.

Dodatkową cyrkulację zapewnie cyrkulatorem. Którym, jeszcze nie wiem. Światło jakie mam to aquamedic aquasunlight NG gdzie zamontowałem 3x70W HQI (2x NEPTURION 10k + aqualine 10k).

Możliwe, że w akwa zamieszkają frontosy (prowadzę spór z lepszą połową, ja optuję za non-mbuna, ona twierdzi, że z dwojga złego frontosy są ładniejsze... zobaczymy....).

Jeżeli ciekawy jesteś mogę zamieścić zdjęcia na jakim jestem obecenie etapie.

Autor maras
Użytkownik
#18 - Posted: 27 Lut 2013 21:55 
witaj trzy miesiace temu postawilem 1000 l na stalej podmianie wiec jestem na biezaco z tematem jesli chcesz moge pomoc jestem z wawy

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Duży zbiornik - startowe dylematy Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®