Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Czyszczenie Filtra a NO3

Autor Sebi
Użytkownik
#1 - Posted: 29 Sty 2013 10:03 
W ostatnim czasie nie radzę sobie z dużym poziomem NO3. Wynosi on 40-50, mimo codziennych podmian wody w ilości 15%, stężenie NO3 nie zmniejsza się. Wodę podmieniam obecnie codziennie od 6 dni. Filtr wewnętrzny czyszczę raz na tydzień, natomiast zewnętrzny nie czyściłem od półtora roku. Przepływ jest prawidłowy. NH3 i NO2 = 0. Może filtr zewnętrzny jest już silnie zabrudzony i powoduje wzrost NO3, mimo prawidłowego cyklu azotowego. Nie mam w nim prefiltra. Czy taki zabrudzony filtr może spowodować wzrost NO3. Proszę o radę

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 29 Sty 2013 14:43 
Zmierzyłeś N03 w kranie?

Jaki masz zbiornik, jakie filtry i jak liczną obsadę?

Marta

Autor Sebi
Użytkownik
#3 - Posted: 29 Sty 2013 15:01 
No3 w kranie 0.
Zbiornik 350l. 30 sztuk dorosłych tropheusów. Filtracja; filtr zewnętrznyTetra 1200 i wewnętrzny: EHEIM nie pamietam modelu ale ten największy z gąbką

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 29 Sty 2013 16:35 
Chyba się nie dziwię przy 30 dorosłych trofeusach w 350 litrach.

Jeżeli N02 i NH3 jest na dobrym poziomie, to po prostu masz przerybiony zbiornik. Czy odchody zalegają w zbiorniku? Filtracja raczej jest słaba przy takiej obsadzie.

Czy zawsze mierzyłeś regularnie parametry wody?

Marta

Autor Sebi
Użytkownik
#5 - Posted: 29 Sty 2013 16:42 
Parametry mierzyłem co jakiś czas. Zawsze było ok. NO2 0 NH3 0. Odchody nie zalegają na dnie zbiornika. Może filtr zewnętrzny jest zabrudzony materią organiczną i stąd NO3. W końcu ni zaglądałem tam od 1,5 roku, a nie mam prefiltra.

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 29 Sty 2013 16:54 
Sprawdź filtr, ale jak go wyczyścisz to jednocześnie zaburzysz biologię ponownie. Wg mnie masz przerybiony zbiornik i dodatkowo zbyt mały na taka ilość dorosłych ryb. Pomyśl o dodatkowym filtrze, większym zbiorniku, wkładach pochłaniających azot, albo redukcji obsady. Wg mnie wcześniej wcale nie było lepiej. 30 dorosłych ryb brudzi okropnie, przy stabilnym zbiorniku, a taki jak twierdzisz masz mocno wzrasta N03.

Na jaki poziom spada N03 po podmianie?

Czy przypadkiem nie masz gdzieś jakiegoś trupka?

Jakimi testami mierzysz parametry?

Marta

Autor Sebi
Użytkownik
#7 - Posted: 29 Sty 2013 17:16 
Mierzyłem testami zoolek, ale wychodziły jakieś głupoty, bo wynik NO3 wychodził poza skalę 130!!. Kupiłem szybko inny test, ale tropicala tam NO3 wychodził 50, ale skala jest mało precyzyjna bo jest na niej 0; 10; 20 i dopiero 50. Może jest niżej. Wodę zacząłem podmieniać codziennie. Przed podmianą NO3 50 po podmianie też 50. Dzisiaj przyszły testy sery i zrobię dokładną analizę. Może to jakiś błąd. Trupka nie mam. Wczoraj wszystkie policzyłem. Mam te ryby od małego od 5 lat.

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 30 Sty 2013 07:37 
I co zmierzyłeś Serą?

Marta

Autor Sebi
Użytkownik
#9 - Posted: 30 Sty 2013 08:01 
Zmierzyłem. Termin ważności odczynników Sera do 2017r, więc chyba są ok.
A teraz parametry: NH3 0; NO2 0; NO3 0!!!??? (może dlatego, że codziennie od 6 dni robiłem podmiany wody w ilości 50 litrów bo była panika, PH 8; KH 22; GH 18. Czy mam wierzyć testom sery??? Rybki zachowują się normalnie. Zrobiłem też badanie NO3 testami zoolek, pojawia się dziwny czerwony kolor, nie ma go na palecie barw maksymalny czyli 130 to kolor ciemno fioletowo-różowy. Zrobiłem też badanie testami Topicala, które wskazują 50 niezależnie od podmian wody. Nie sądzę żeby Firmy Sera testy były nie dobre. Tam jednoznacznie można określić zmianę barwy i stężenie. Myślę że Zoolek i Tropical reaguje jeszcze z innymi jonami co powoduje maskowanie wyniku, natomiast Sera pewnie działa selektywnie z NO3, tym bardziej, że tam są 4 odczynniki, a Zoolek i Tropical ma 3 odczynniki, więc pewnie reakcja zachodzi podobnie.

Autor admin
Admin
#10 - Posted: 30 Sty 2013 08:12 
N03 = 0 raczej nawet przy codziennych podmianach przy takiej obsadzie nie jest możliwe. Czy odpowiednio długo trzymałeś próbkę przed ocena koloru? Zmierz dzisiaj po południu jeszcze raz.


Marta

Autor Sebi
Użytkownik
#11 - Posted: 30 Sty 2013 08:32 
Na youtube jest pokazane jak wykonać test Sera na NO3. Wszystko robiłem zgodnie z instrukcją. Dzisiaj sprawdzę jeszcze raz.

Autor Sebi
Użytkownik
#12 - Posted: 31 Sty 2013 09:56 
Badania NO3 cd. Kolega z Uniwerku z Chemii zrobił mi roztwór wzorcowy NaNO3 o stężeniu 25. Zrobiłem badanie testem Sera, który zadziałał i wskazał idealnie 25. Zrobiłem test wody z akwa i pokazuje nadal 0, ale barwa już się zbliża do stężenia 10, tak że rośnie. Więc jest wszystko ok. Test Sera najlepszy.

Autor marek
Użytkownik
#13 - Posted: 1 Lut 2013 18:29 
Badania NO3 cd. Kolega z Uniwerku z Chemii zrobił mi roztwór wzorcowy NaNO3 o stężeniu 25. Zrobiłem badanie testem Sera, który zadziałał i wskazał idealnie 25. Zrobiłem test wody z akwa i pokazuje nadal 0, ale barwa już się zbliża do stężenia 10, tak że rośnie. Więc jest wszystko ok. Test Sera najlepszy.

No to napisz jeszcze jakie wyniki w tym wzorcowym roztworze pokazały tamte testy.
Pozdrawiam Marek

Autor Tropheus_12
Użytkownik
#14 - Posted: 4 Lut 2013 20:51 - Edytowany przez: Tropheus_12 
Zastanawiam się w jaki sposób dobrze wyczyścić plastikowe elementy filtra (te wchodzące do akwarium) które mocno zaszły kamieniem od zewnętrznej strony - no niestety mam tak twardą wodę że to u mnie norma. Czy można te elementy pozostawić np na noc w occie? Czy nie wejdzie w ten sposób jakaś reakcja octu z plastikiem która później zaszkodzi rybkom?
No a drugie pytanie to chodzi o wewnętrzną stronę tych elementów, bo w rurkach to wiadomo, jakimś wyciorem na pręcie można usunąć brud...

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 5 Lut 2013 07:15 
Jak włożysz do octu to powinny z obu stron się oczyścić lub chociaż "poluzować".

Autor Sebi
Użytkownik
#16 - Posted: 5 Lut 2013 07:53 
Zrobiłem testy kontrolne pozostałych testów na NO3.
SERA prawidłowe wskazania
Tropical prawidłowe wskazania
ZOOLEK dziwny czerwony kolor poza skalą

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Czyszczenie Filtra a NO3 Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®