Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Parowanie wody

Autor trim
Użytkownik
#1 - Posted: 29 Mar 2006 12:50 
Witam. Jakie macie dzienne parowanie wody w typowych akwariach 240 i 375 litrow z pokrywami standardowymi plastikowymi?

Autor marekdr
Użytkownik
#2 - Posted: 29 Mar 2006 15:54 
polecam szyby nakrywkowe....

Autor Belgrano
Użytkownik
#3 - Posted: 29 Mar 2006 19:47 
Ja mimo że mam duże akwarium mam znikome dzienne parowanie, w tygodniu dolewam z 1,5L wody.

Autor marekdr
Użytkownik
#4 - Posted: 29 Mar 2006 22:32 
bez szczelnie przykrytych baniaczkow wilgotnosc w pomieszczeniu dla ryb...wynosila u mnie 100%........sciany byly mokre...no i szybko zaczal wchodzic grzyb:).....no a do tego dzienne utraty wody z akwa byly ogromne!

Autor zydekk
Użytkownik
#5 - Posted: 29 Mar 2006 22:39 
ja wode musze dolewac praktycznie codziennie, a jak nie doleje to woda nie wochodzi do komina i sie robi zastój;((
fakt ze mam troche cieplo w domu no ale bez przesady!

Autor lewy
Użytkownik
#6 - Posted: 29 Mar 2006 23:53 
Mam typowe akwarium 375l z pokrywą plastikową, temperatura wody 26 ºC . Ubytki jeżeli są to niewidoczne, raz nie podmieniłem wody przez miesiąc, poziom wody nie zmienił się w sposób widoczny.

Autor trim
Użytkownik
#7 - Posted: 30 Mar 2006 06:56 
CZyli praktycznie pprzy zastosowaniu zwykłych tradycyjnych pokryw plastikowch można zrezygnować z szkieł nakrywowych jak dobrze rozumiem? Kiedyś gdy miałem akwarium 160 litrow bez pokrywy to parowanie było straszne.

Autor KatarzynaR
Użytkownik
#8 - Posted: 30 Mar 2006 09:27 
Witam,

Przykrycie akwarium nie ma tutaj takiego znaczenia. Wieksze znaczenie ma zastosowany system filtracji - np. jesli zamontowana jest kaskada, deszczownica lub innne tego typu, to parowanie będzie dość duże. Chodzi o ruch wody. Min. z tego poowodu zrezygnowałam z filtra kaskadowego do swojej 120-tki. Natomiast po zamontowaniu deszczownicy tuż pod lustrem wody w akwarium 342 l. parowanie wody wzrosło jakieś 800% w stosunku do tego ile parowało wcześniej.

Katarzyna

Autor fazi64
Użytkownik
#9 - Posted: 30 Mar 2006 10:16 
Natomiast po zamontowaniu deszczownicy tuż pod lustrem wody w akwarium 342 l. parowanie wody wzrosło jakieś 800% w stosunku do tego ile parowało wcześniej.

Witam,
Nie wierze! U mnie w akwariach (m.in. 126l) deszczownie dzialaja caly czas w ten sposob, a parowanie jest niezauwazalne przy tygodniowych podmianach.
Pzdr.
Fazi64

Autor artkras12379
Użytkownik
#10 - Posted: 30 Mar 2006 12:14 
WITAM
Przyłączę się i ja do dyskusji.
Uważam, że warto przykryć (i to szczelnie) szybami nakrywowymi nasze zbiorniki. Po pierwsze zmniejszamy prawie do minimum parowanie wody a związane z tym zjawiskiem m.in. jest: mniejszy pobór energii elektrycznej do ogrzania wody w zbiorniku (najwięcej enegrii cieplnej uchodzi z wody w akwarium właśnie podczas jej parowania), mniejsza wilgotność w pomieszczeniu, sporadyczne uzupełnianie wody (ja u siebie praktycznie nie uzupełniam - ale akwarium przykryte mam naprawdę szczelnie, przykryty jest nawet filtr przesiąkający), po drugie zmniejszamy ryzyko wyskoczenia ryb ze zbiornika - niektóre gatunki są w tej dziedzinie mistrzami, po trzecie zmniejszmy intensywność osadzania się kurzu na powierzchni lustra wody.
Są jednak i minusy: po pierwsze szyby filtrują światło, które emituje nasze oświetlenie dlatego je trzeba dość często myć (ja to robię około 2 razy w miesiącu) i po drugie w upalnych miesiącach woda w naszym zbiorniku może się przegrzewać, i wówczas należałoby zdjąć przynajmniej część szyb nakrywowych.
Reasumując - więcej jest chyba plusów niz minusów.
Pozdrawiam
Artur

Autor fazi64
Użytkownik
#11 - Posted: 30 Mar 2006 12:23 - Edytowany przez: fazi64 
Reasumując - więcej jest chyba plusów niz minusów
Witam,
Nie mozna chyba calkowicie odcinac dostepu powietrza z zewnatrz do akwarium. Ruch wody (np. z deszczowni) na powierzchni powoduje ciagly doplyw tlenu do wody (to tedy glownie dostaje sie on do akwarium), a szczelne przykrycie akwarium szybami tworzy wewnatrz "cieplarnie". Poza tym, jak wspomniales, koniecznosc czestego ich czyszczenia (glon, osad kamienia wapiennego) IMHO przysparza wiecej "- "niz "+".
Pzdr.
Fazi64

Autor artkras12379
Użytkownik
#12 - Posted: 30 Mar 2006 13:03 
Oczywiście to była moja ocena, każdy może dokonać własnej. Ja np. wolę częściej myć szyby mając korzyści które wymieniłem w swojej poprzedniej wypowiedzi.
Fazi64, masz zdecydowanie rację z dostępem świerzego powietrza do wody. Ja u siebie nie mam tego problemu (o czym powinienem był napisać - sorry), ponieważ mam filtr wewnętrzny z dyfuzorem, zewnętrzny filtr pulsacyjny oraz filtr przesiąkający z biobalami (dodatkowo filtr pulsacyjny wymienia powietrze przez biobale w filtrze przesiąkającym).
Kiedyś miałem przypadek, że filtr wewnętrzny z dyfuzorem zjechał na przyssawkach na dół i dyfuzor przestal napowietrzać - bez żadnego ujemnego wpływu, ryby oddychały tak samo.
Pozdrawiam
Artur

Autor trim
Użytkownik
#13 - Posted: 30 Mar 2006 13:06 
Artkras - a jak jest u ciebie różnica tempertur (w akwa i w pomieszczeniu) i czy wiecej ciepła nie ucieka przez 3 boczne szyby niż przez lustro wody?

Autor artkras12379
Użytkownik
#14 - Posted: 30 Mar 2006 13:27 
Pytanie o złożonym problemie :-)
Uważam, że jednak poprzez parowanie wody ucieknie więcej ciepła niż przez szyby boczne. Cząsteczki wody aby się oderwać od jej powierzchni potrzebują znacznej energii (kiedyś o tym czytałem, niestety nie pamiętam dokładnie gdzie, ale myślę, że w necie możnaby wyłuskać ten temat). Oczywiście nie będzie to regułą, myżlę że w przypadku rosnącej różnicy temperatur pomiędzy wodą w akwarium a otoczeniem, przyjdzie taki moment, że utrata ciepła przez szyby boczne będzie większa. My rozważamy temperatury pokojowe tj. 18-22 stopnie.
trim, w pomieszczeniu gdzie stoi baniak mam średnio ok 20 stopni.
Pozdrawiam
Artur

Autor WojtekB
Użytkownik
#15 - Posted: 30 Mar 2006 14:00 
Oczywiscie masz racje z tym że najwiecej energi traci się przez parowanie, oczywiscie na procentową zawartość wchodzi jeszcze powierzchnia lustra wody, przy bardzo wąskich i wysokich zbiornikach ten stosunek znacznie by się zmniejszył na korzyś oddawania ciepła przez szyby. Ale nie pasuje mi tu jedna rzecz mianowicie woda traci energie przez parowanie, w zbiornikach przykrytych szczelnie to parowanie tez występuje i to w takim samym stopniu tyle że nie obserwujemy jego skutków bo woda skrapla się na szybach, wiec tak czy tak tą energie i tak tracimy.

Autor artkras12379
Użytkownik
#16 - Posted: 30 Mar 2006 14:17 
OK :-)
Słusznie Wojtku zauważyłeś, że jest to uzależnione od powierzchni lustra wody.
A tak do końca to z tym zjawiskiem jest chyba tak - tak mi się wydaje.
Otóż przy skraplaniu pary wodnej na szybach przykrywowych, występuje zjawisko oddawania ciepła przez wykraplającą się wodę - prawda, że szyba jest ciepła? Oczywiście nie odzyskamy tego ciepła w 100% (perpetum mobile jeszcze nikt nie wymyślił - a szkoda).
Pozdrawiam
Artur

Autor WojtekB
Użytkownik
#17 - Posted: 30 Mar 2006 14:57 
występuje zjawisko oddawania ciepła przez wykraplającą się wodę - prawda, że szyba jest ciepła?

Zawsze mi się wydawało że szyba jest ciepła z innego powodu :) i jest to spowodowane nagrzaniem się od lampy.
Ja to widze tak: ogrzana woda parując traci enengie z przejscia ze stanu płynnego do gazowego- w zwiazku z tym ochładza sie woda w zbiorniku.
Para wodna (ciepła ) znajduje się w szczelinie pomiedzy wodą a szybą nakrywową i siłą rzeczy ogrzewa napewno w jakimś stopniu szybe nakrywową. Na jej powierzchni znajduje sie stosunkowo mała ilośc wody a więc mała pojemność cieplna i co za tym idzie szybciej para wodna się ochładza co widzimy pod postacia kropel na tej szybie. Nastapiło tu zjawisko oddawania energi i owszem ale została ona wykorzystana do ogrzania szyby i przejscie w zpowrotem w stan płynny. szyba nakrywkowa ma znacznie wieksze zdolności oddawania ciepła gdyż otacza ja powietrze i z drugiej strony para wodna a wiec nie działa tu tak mocno buforujące działanie pojemności cieplnej wody. działa tu tez siła taka jak konwekcja czyli unoszenie ciepło ucieka nam w znacznej mierze górą (poprzez nagrzanie szyby nakrywowej badz całej pokrywy tak wiec mysle że tej enegri straconej na parowanie raczej nie odzyskujemy przez szyby nakrywkowe a jesli juz to tylko w znikomy stopniu.

Autor artkras12379
Użytkownik
#18 - Posted: 30 Mar 2006 17:50 
Wojtku
Nagrzewanie od lampy oczywiście, że tak (i jak nie trudno zauważyc w miejscu ogrzanym przez lampę nie ma wykroplonej wody - normalna rzecz) - ale w zależności od tego jak ona wysoko się znajduje. Zgadzam się oczywiście, że "woda parując traci enengie z przejscia ze stanu płynnego do gazowego- w zwiazku z tym ochładza sie woda w zbiorniku", nie podważam tej teorii, absolutnie.
Cyt: "Na jej powierzchni znajduje sie stosunkowo mała ilośc wody a więc mała pojemność cieplna i co za tym idzie szybciej para wodna się ochładza co widzimy pod postacia kropel na tej szybie" - sądzę, że woda wykrapla się na szybie ponieważ jest ona po prost chłodniejsza. Jeśli pożysz nagrzaną szybę w życiu nie wykropli ci się na niej woda.
Proponuje zrobić doświadczenie:
Obserwować temperaturę w zbiorniku bez i z szybami nakrywowymi (przy tych samych, niezmienionych parametrach (tzn. temperatura otoczenia, filtracja, grzałka, oświetlenie).
Tak na koniec, odparowująca woda naprawdę zabiera ze sobą znaczne ilości energii cieplnej. Czy próbował ktoś np. nie wytrzeć się ręcznikiem po prysznicu? Można wręcz dostać "gęsiej skórki", ale jak się wytrzemy, znowru robi się ciepełko - nasze ciepło zużywane jest właśnie na odparowanie znajdującej się na powierzchni naszej skóry wody.
Pozdrawiam
Artur

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Parowanie wody Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®