Wojtku
Nagrzewanie od lampy oczywiście, że tak (i jak nie trudno zauważyc w miejscu ogrzanym przez lampę nie ma wykroplonej wody - normalna rzecz) - ale w zależności od tego jak ona wysoko się znajduje. Zgadzam się oczywiście, że "woda parując traci enengie z przejscia ze stanu płynnego do gazowego- w zwiazku z tym ochładza sie woda w zbiorniku", nie podważam tej teorii, absolutnie.
Cyt: "Na jej powierzchni znajduje sie stosunkowo mała ilośc wody a więc mała pojemność cieplna i co za tym idzie szybciej para wodna się ochładza co widzimy pod postacia kropel na tej szybie" - sądzę, że woda wykrapla się na szybie ponieważ jest ona po prost chłodniejsza. Jeśli pożysz nagrzaną szybę w życiu nie wykropli ci się na niej woda.
Proponuje zrobić doświadczenie:
Obserwować temperaturę w zbiorniku bez i z szybami nakrywowymi (przy tych samych, niezmienionych parametrach (tzn. temperatura otoczenia, filtracja, grzałka, oświetlenie).
Tak na koniec, odparowująca woda naprawdę zabiera ze sobą znaczne ilości energii cieplnej. Czy próbował ktoś np. nie wytrzeć się ręcznikiem po prysznicu? Można wręcz dostać "gęsiej skórki", ale jak się wytrzemy, znowru robi się ciepełko - nasze ciepło zużywane jest właśnie na odparowanie znajdującej się na powierzchni naszej skóry wody.
Pozdrawiam
Artur |