Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Restart akwarium 100 L w kierunku biotopu tanganika

Autor aolesins
Anonimowy
#1 - Posted: 21 Cze 2013 09:24 
Dzień dobry,

Jest to mój pierwszy post na forum, chciałbym się przy okazji przywitać. Mam na imię Artur:)

Obecnie posiadam akwarium ~ 100 L (wymiar dość niestandardowy: 68x38x40 ) oraz filtr fluval 205. Akwarium jest "na przestrzał" przez dłuższe boki, krótsze boki są "w szafce".

Akwarium chcę zrestartować, gdyż było kompletowane trochę bez ładu i składu (jest "spadkowe"). Dodatkowo zadomowiły mi się ślimaki (bocje nie wyrabiają...).

Używam następujących wkładów:

- ceramika
- ammonia remover
- węgiel
- torf lub torf z węglem
- biomax

Dodatkowo gąbki na wlocie oraz włókninę przy wylocie.

Chciałbym stworzyć zbiornik Tanganika, podłoże piaszczyste, kilka kamieni i formacji skalnych(odpowiednich dla biotopu) oraz muszle. Chciałbym hodować Altolamprologus compressiceps (na początek 1+2) oraz, jeżeli jest to dopuszczalne/nie zaszkodzi parkę innego gatunku.
Roślin nie przewiduję.

Moje pytania:

- jakich wkładów do filtru powinienem używać, aby utrzymać alkaliczną wodę ? Czy mogę pozostać przy swoich, czy część się nie nadaje, mam tu na myśli węgiel aktywny i torf ?

- czy przy restarcie akwarium powinienem wszystkie wkłady "wyrzucić", czy mogę przenieść z już ustabilizowanego akwarium aby przyspieszyć dojrzewanie nowego akwarium? (przy założeniu, że parametry biochemiczne wody są dobre).

- analogiczne pytanie dotyczy wody, jak rozumiem powinienem wziąć całkowicie nową?

- czy piasek może być "zwykły kwarcowy" (co jest opatrzone komentarzem: nie zmienia parametrów wody), czy lepiej opatrzony jakimś napisem Tanganika wraz z adnotacją, o modyfikacji parametrów wody (jak mniemam na plus - czyli utwardzenie oraz ph w górę).

- podejrzewam, że z powodu braku roślin nie będzie "odbiorcy" NO3, czy wystarczą podmiany wody + filtracja którą mam - wystarczy (przy założeniu niewielkiej obsady), czy trzeba będzie coś dodatkowo wykonywać?

Nie jestem jakimś doświadczonym akwarystą, chciałbym przede wszystkim stworzyć i utrzymać przyjazne środowisko dla mieszkańców:)

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrowienia,
Artur

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 21 Cze 2013 13:14 
Zmiana biotopu łączy się ze zmianą biologii wody.

Jaką wodę używałes do tego czasu? Chodzi o twardość i pH?

Musisz usunąć z filtra torf i węgiel, a dodać grys koralowy lub dolomitowy.

Ale najpierw odpowiedz na pytanie jaką wodę masz w kranie? chodzi o pH oraz GH i KH

Dodatkowo w 100 litrach nie możesz mieć altolamprologusów - form dużych. Bocja odpada w tanganickim biotopie.

A na sam początek poczytaj o parametrach wody w Tanganice i sprawdź co masz u siebie w kranie.

Potem reszta jak podasz dane.

Marta

Autor aolesins
Użytkownik
#3 - Posted: 23 Cze 2013 10:09 
Wykonałem testy. Zajęło mi to długo, bo okazało się, że testy się przeterminowały i test GH zupełnie przestał działać - nie odbarwił się:)

Inne - działały (mimo przeterminowania), więc mniemam, że wyniki są wiarygodne (jakie są Twoje doświadczenia?)

Wyniki:
Kranówka - tej wody używam do akwarium, po odstaniu (aby pozbyć się chloru, nie wiem, czy woda zawiera chloraminę...):
pH 7
GH 12
KH 5
NO3 12,5

Akwarium:
pH - 8 (może 7,5 - 8)
GH 13
KH 3-4
NO3 - 100 :(

Przyznam, że wyniki akwarium nieco mnie zaskoczyły - skąd wzrost PH... I spadek KH.

Ciekaw jestem, czy da się prosto wytłumaczyć procesy, które zachodzą w moim zbiorniku i dały takie wyniki:)

Wysoki NO3 to moja wina... zbyt małe podmiany wody zbyt rzadko. (jak mniemam). Nie mam też roślin - nie ma odbiorcy NO3.
W obecnym akwarium mam żwirek na dnie oraz dużo kamieni (nie wiadomego składu chemicznego). Może to alkalizuje wodę?!

Ogólnie do nowego zbiornika nie planuję przerzucać niczego co mam teraz, jedynie wykorzystać być może filtr na zalanym od nowa akwarium celem szybszego zakończenia dojrzewania.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 23 Cze 2013 12:07 
Zmiana biotopu łączy sie wg mnie ze zmianą biologii w zbiorniku. Ja w tym wypadku wystartowałabym wszystko na nowo. W filtrze zostawiłabym tylko ceramikę, reszta do wymiany.

Na dno koniecznie piasek. Jak dla mnie całość do restartu. Przemyśl sprawę wysokiego N03 w kranie.

Bocji i tak nie możesz mieć w tym zbiorniku. Pomyśl nad odpowiednia obsadą.

Marta

Autor aolesins
Użytkownik
#5 - Posted: 25 Cze 2013 20:16 - Edytowany przez: aolesins 
Słowem podsumowania:

1. Akwarium

a) na dno piasek - czy zwykły "z castoramy", czy jakiś "pod tanganikę" z napisem aquarium sand? :)

b) czy ew. żwirek koralowy też? np. samo dno żwirek, na to piasek?

c) skały/kamienie - czy to powinny być skały wapniowe, czy jakie? czym się kierować przy wyborze skał?

d) muszle - jakie?

2. FIltr
Piszę w kolejności od akwarium - do wypływu:
gąbki - ceramika - żwirek koralowy (nowość dla mnie) - biomax (nowy) -włóknina.

Mam pytanie o ten żwirek koralowy - ile wsypać żeby nie przytkać filtra? Jakie są też praktyki, w jakiś woreczek, czy luzem do pojemnika?
I skąd taki żwirek wziąć (fluval raczej nie ma takiego wkładu).

czy warto używać amonia remover?

Gąbki "fluvalowe" zajmują sporo miejsca, gdzieś przeczytałem, że ich też można się pozbyć.

3. Obsada
Chciałbym hodować Altolamprologus compressiceps "shell" (na początek 1+2) oraz, jeżeli jest to dopuszczalne/nie zaszkodzi parkę innego gatunku (np. naskalnik Regana?)

4. Woda
- czy użyć ok 15 litrów starej wody i zalać piasek (chociaż stoi to w sprzeczności, że nowa biologia..), czy wszystko od nowa?
- jak wszystko od nowa - to skąd źródło amoniaku? (może 2-3 stare ryby, ale wydaje się to trochę niehumanitarne:) czy np. preparat typu nitrivec + troszkę żywego pokarmu (aby zaczął się "rozkładać" :)
- wysokie NO3 w kranie - nie mam za bardzo pomysłu ... jakąś roślinę ?
- może warto użyć jbl aqua dur?

Powoli zabieram się za kompletowanie sprzętu. Może jakieś sugestie przy okazji - gdzie nabyć ww.?:)

Zdaję sobie sprawę, że moje pytania są z gruntu podstawowych. Tym bardziej z góry dziękuję za pomoc.

Autor michal1313
Użytkownik
#6 - Posted: 26 Cze 2013 07:44 - Edytowany przez: michal1313 
cześć,

piach z Castoramy, bez żwiru, wapienie są ok, a tak naprawdę to powinny być obojętne dla wody lub podnoszące jej parametry i miłe dla oka w miarę naturalnie odtwarzające środowisko wodne Tanganiki. co do wypełnień to jeśli już to kup grys koralowy nie żwirek tak naprawdę to możesz cały wypełnić grysem lub keramzytem. kolejność zależy od tego gdzie znajduje się wlot do kubła wody zaciąganej (od góry czy dołu). gąbki służą do wyłapywania syfu więc się stosuje o różnych okach, aby nie zawalać sobie ceramiki czy innych wypełnień. wszelkiego rodzaju wkłady do usuwania amoniaków (żywice, Purigen) są ok lecz po zakończonym cyklu azotowym, wcześniejsze ich używanie czasami powoduje, że nie zdąży się on zamknąć. obsada nie moja sprawa:). zrób sobie wodę od nowa to czysta przyjemność i doświadczenie. amoniak są różne sposoby wrzuć trochę obsady np. jakiś gupików, molinezji, nasikaj do zbiornika, wrzuć kawałek kurczaka lub środki chemiczne akwarystyczne dostępne w sklepach lecz pamiętaj o dokarmianiu bakterii. no3 zbijać będziesz po zamknięciu się cyklu azotowego poprzez podmiany wody, żywice absorbujące, rośliny jeśli te tanganickie to valisneria spiralis, rogatek sztywny (swobodnie pływający) łatwo dostępne u nas. jbl aquadur można stosować, ale to może później. zweryfikuj chemie wody po zamkniętym cyklu. podane parametry w akwarium są ok, a zastosowanie grysu koralowego, wapieni, dolomitu poprawi chemie wody i być może nie będzie potrzeby żadnych środków dodatkowych. wszystko nabędziesz w rybarium.pl, allegro porównaj sobie ceny biorąc pod uwagę koszty przesyłki - jeden dostawca jeden koszt. kup testy kropelkowe JBL i rób testy po wystartowaniu zbiornika, ponieważ to NO3 w akwarium jest trochę do dupy:) lecz sam napisałeś, że teraz tam ani składu ani ładu. nie kupuj tylko świderków ponieważ to plaga nie do wytępienia.

pozdrawiam,
michał

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 26 Cze 2013 08:17 
Do tego co napisał Michał warto dodać,że jednak powinieneś nieco poczytać. Warto wiedzieć o swoim hoobby jak najwięcej.

Regani nie nadają sie do tego zbiornika. Do niego nie nadają sie ryby z rodzajów Julidochromis, Neolamprologus i Chalinochromis. Jedynie muszlowce:)

Marta

Autor aolesins
Użytkownik
#8 - Posted: 26 Cze 2013 11:06 
dzięki za Wasze (p)odpowiedzi:)

ostatnie pytanie: lubię czytać, czy możecie polecić (czy warto kupić) jakąś książkę, może być anglojęzyczna:)
Czy po prostu internet, ale tam często jak dla mnie są sprzeczne informacje i nie bardzo umiem odfiltrować śmieci od wartościowych wiadomości:)

to samo tyczy się oglądania różnych zbiorników (i próby stworzenia podobnego) - ciężko mi stwierdzić, który jest poprawny, a który nie (chyba, że po komentarzach "autorytetów").

to chyba wszystko, jeszcze raz dzięki.
Pewnie trochę czasu mi to zajmie, spróbuję potem wrzucić fotkę efektu końcowego.

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 26 Cze 2013 11:21 - Edytowany przez: admin 
Mogę Ci polecić wydawany przez nas Tanganika MAGAZYN. Wielu znanych zagranicznych autorów pisze dla nas. Takie nazwiska jak Wolfgang Staeck, Patrick Tawil, Thomas Andersen i wielu, wielu innych same mówią za siebie.

A artykuł Magdy i Przemka Mirków o alto shellach to dla mnie kanon wiedzy o tym gatunku.

https://www.facebook.com/TanganikaMagazyn?ref=hl

Marta

Autor jaosh
Użytkownik
#10 - Posted: 28 Cze 2013 12:44 
Witam,

Tanganika Magazyn - lektura godna polecenia. Książki Konings'a. Różne encyklopedie akwarystyczne z treścią związaną z Tanganiką. Trochę tego jest na rynku. Ja z doświadczenia wiem, że im więcej się czyta o tym biotopie to tym bardziej się chce mieć kolejne akwarium z kolejnymi mieszkańcami.

www.akwariat.pl - tam jest ujętych kilka pozycji, w które też warto się zaopatrzyć.

J.

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Restart akwarium 100 L w kierunku biotopu tanganika Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®