Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Problemy z oświetleniem Juwel Rio 400

Autor kruczek
Użytkownik
#1 - Posted: 30 Lip 2013 00:48 
Witam,
Padło mi oświetlenie w moim Juwelu 400,i rybki pływają po ciemku.Zapaliłem świeczki i wziąłem się do roboty...i tu zaczęły się schody,okazało się że belki oświetleniowe (2 belki po 2 tuby 4x54w) są nierozbieralne,nasi zachodni sąsiedzi tak to sobie wymyslili,zeby tam nikt nie grzebał tylko zakupił nowe.Pomyślałem ok.i wziąłem się za przeszukiwanie internetu,znalazłem i tzw.beret spadł mi z głowy...za dwie belki ok.1400zł!!!Podejrzewam,że przyczyną egipskich ciemności dla moich podopiecznych jest tzw.elektronic balast,który znajduje sie w środku belki.Mam zamiar dobrać się do tych nierozbieralnych belek,ale mam pytanie,może ktoś miał podobny problem z Juwelem i sobie z nim poradził?Jeśli tak,to chętnie skorzystam z waszych doświadczeń,pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 30 Lip 2013 11:22 
Rozumiem, że nie masz juz gwarancji na produkt?

Marta

Autor kruczek
Użytkownik
#3 - Posted: 30 Lip 2013 13:13 
Niestety nie,mam te akwarium ponad 4 lata.

Autor Piotersky
Użytkownik
#4 - Posted: 28 Paź 2013 16:14 - Edytowany przez: Piotersky 
Cześć.

Jakiś czas temu rozbebeszałem (co za słownictwo:)) podobny zestaw 1x24W zdaje się, T5 na elektronice, marki Aquael - naturalnie celem naprawy.

Składał się z elektroniki w oddzielnej obudowie z tworzywa oraz modułu świetlówki (świetlówka w oprawkach na usztywniającej belce, oprawki zalane tworzywem rodzaju silikon czarny).

Dokładnie: AQUAEL ECO LIGHT T5 24W.

Objawy były następujące - nie świeci.
Wstępna diagnoza padła na awarię układu zapłonowego, więc otworzyłem obudowę z elektroniką i sprawa była jasna.

Elektronika w dużym skrócie modyfikuje napięcie wejściowe aby wygenerować odpowiedni prąd dla zapłonu świetlówek. Jednym z elementów, który pozwala to zrealizować jest mały (gabarytowo) transformatorek. Na płytce umieszczony jest od kawałek od "wejścia" czyli patrzymy na stronę, z której przychodzi zasilanie.

W tym konkretnym przypadku "skończył" się rzeczony transformator - jedna z nóżek, na których jest przylutowany (dokładnie dwie), pękła otwierając obwód.

Jak to naprawić?

Naturalnie dotarcie do DTR-ki (dokumentacja techniczno-ruchowa, tzw. karta techniczna produktu) Aquaela graniczy z niemożliwym. Wynika to z faktu, że Aquael, jak wiele firm zleca produkcję tego badziewia firmie zewnętrznej, która dostarcza gotowy produkt Aquaelowi, zyskując wtedy nazwę handlową typu Aquael Eco Light etc... Warunkami takiej umowy jest oczywiście zatajenie indexu, numeru i nazwy "półproduktu". Czyli na dobrą sprawę - tak jak z autem. Mamy dajmy na to Opla, ale silnik GM.

Identyfikacja układu jest również skomplikowana, wszakże jest to typowy układ zapłonowy T5 dla konkretnej mocy źródła (konkretny transformator - bo konkretny prąd), jednak w obecnym czasie na rynku istnieje tak wiele rozwiązań, że nie udało mi się uzyskać konkretnego typu/numeru układu oraz rysunku układu scalonego na płytce.

Idąc dalej tą myślą, nie udało się wywnioskować, jaki konkretnie transformator się zepsuł i jaki kupić w zamian, aby wlutować go w miejsce tego upalonego. Istnieje na nim co prawda 3cyfrowy symbol, ale przeszukiwanie Google po tej frazie nie dało wyników.

Rozwiązanie podpowiedział mi również znajomy elektronik, treści takiej:
Zanieś go do praktykującego elektryka, niech rozpozna i przewinie transformator.

Biorąc pod uwagę cenę kompletnego modułu i cenę naszego wolnego czasu, odstąpiłem od poszukiwań warsztatu, który wykona przewinięcie.

Pozdro!

[Edit 29-10-2013]
Dołączam zdjęcie po otworzeniu z widokiem na uszkodzony element raz nazwą płytki (po tym opisie nie odnalazłem DTR).


Uploaded with ImageShack.us

Autor slakuss
Użytkownik
#5 - Posted: 28 Paź 2013 22:08 
Witam, podłącze sie . Jak już znajdziemy speca od Juwela to ja poprosiłbym patent jak spowodować świecenie tylko jednej świetlówki.
Pozdrawiam

Autor Piotersky
Użytkownik
#6 - Posted: 29 Paź 2013 09:59 
Siema.

Jeśli posiadasz układ na dwie świetlówki i zbudowany na elektronice, świecenie jednej świetlówki nie będzie osiągalne.

Podstawową różnicą między układami elektro-magnetycznymi (potrzebny starterek) a układami elektronicznymi jest ogromna przewaga bezpieczeństwa pracy na stronę elektroniki.

Obserwuje się b. dużo pokryw tzw. wydmuszek z popalonymi zapłonnikami. Często układ taki się grzał grzał aż wkońcu popalił pokrywę. Grzał się w wyniku np. przepalenia świetlówki.

Zasada działania:
Elektro-magnetyk nawet w przypadku awarii świetlówki stale podaje prąd/napięcie, aż wysoka temperatura powoduje popalenie układu, przewodów i deformację otoczenia.

Elektronika w przypadku przerwania obwodu (przerwanie kabla, awaria świetlówki, oprawka "zejdzie" ze świetlówki etc) przestaje podawać prąd (nie świeci) - dzięki temu nigdy nie ma możliwości samozapłonu otoczenia.

Na tej podstawie w większości zakładów przemysłowych ze strefami EX (strefa wybuchu, jak na stacji benzynowej) wymieniane są stare oprawy oświetleniowe z zapłonem elektro-magnetycznym na nowe, elektroniczne. Wtedy nawet gdy pada świetlówka, oprawa po prostu nie świeci, zamiast grzać się i pobierać prąd.

Wracając do tematu: jeśli masz elektronikę np. 2x54W nie uda Ci się odpalić jednej świetlówki - zasada działania wyklucza takie rozwiązanie.

Należy zamienić statecznik 2x54W na statecznik 1x54W aby to osiągnąć.

Pozdro!

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Problemy z oświetleniem Juwel Rio 400 Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®