Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Zbijanie PO4

Autor tompal
Użytkownik
#1 - Posted: 17 Paź 2013 21:53 
Dzień dobry
Proszę o info, czy macie jakieś pozytywne doświadczenia ze zbijaniem PO4. Akwarium 575l po dwóch latach pokazuje poziom P04>1mg/l. Piszę po dwóch latach, bo wcześniej nie mierzylem tego parametru. Wcześniej walczyłem z azotanami - teraz temat NO3 mam już opanowany i pora na inne parametry. Ale tak na poważnie to w baniaku 575l pływa 36 Kasang. Mam dwa fluvale 405 i aquaszuta 750 z gąbką. Wszystkie parametry poza PO4 są ok. NO3 ok. 10 mg/l. W kranie mam wodę z wysokim poziomem NO3 (nawet do 40mg/l) i zerowym poziome PO4 - stąd koncepcja chemiczneog zbijania PO4, bo przy dużych podmianach zmniejszam PO4 i jednocześnie zwiększam NO3. Póki co wrzuciłem do jednego z fluvali 190g Rowa phos w "skarpecie". No i po tygodniu nie widzę efektu. Na większości forów to Rowa powinna działać - jest to najbardziej polecany środek na forach. No i nie wiem co u mnie może nie "fungać".

Jeżeli ktoś z forumowiczów ma jakieś doświadczenia w rzeczonej materii to będę wdzięczny za sugestie.

Pozdrawiam
Tomek

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 18 Paź 2013 08:38 
W akwariach z rybami z Brazylii używam Sera phosvec - płynny preparat oparty na helacie żelaza. Działa szybko i skutecznie.

Marta

Autor tompal
Użytkownik
#3 - Posted: 18 Paź 2013 16:16 
Marta, dziękuję za podpowiedź. Teraz z kolei po przeczytaniu kilku kolejnych postów na różnych forach naszło mnie pytanie natury fundamentalnej: czy warto walczyć z poziomem 1mg/l, czy może jest to akceptowalne. Ideał to oczywiście bliskość 0, ale..
Gdzieś czytałem akwarystów tanganickich zachwyconych faktem, że mają PO4 na poziomie 1,5mg/l przy NO3 na poziomie 30 mg/l. No i się zastanawiam, ze może chcę być za bardzo papieski?

Tomek

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 18 Paź 2013 18:41 
Ja staram sie utrzymywać niski poziom fosforu.

Wg mnie najważniejszy jest jednak współczynnik Redfielda i współczynnik Buddyego

http://buddendo.home.xs4all.nl/aquarium/redfield_e ng.htm#stock

Marta

Autor tompal
Użytkownik
#5 - Posted: 19 Paź 2013 12:55 
Marta, dziękuję za super link.

Tomek

Autor tompal
Użytkownik
#6 - Posted: 19 Paź 2013 13:13 
Jeszcze jedna kwestia. Jak rozumiem współczynnik Redfielda (RR) "optymalizuje"poziomy NO3 i PO4 pod kątem glonów. Jak RR wpływa na ryby? Bo przecież można mieć małą wartość RR przy stosunkowo dużych poziomach NO3 i PO4, a to już nie będzie obojętne dla ryb. Jaki poziom PO4 w takim razie można uznać za akceptowalny?

Tomek

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 20 Paź 2013 07:57 
Jeżeli nie ma roślin, które absorbuja fosfor to jego stosunek dla ryb powienien być jak najniższy, wg mnie mniejszy niż 1. Ale teraz już wiesz jak to przekłąda sie na N03:)

Marta

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Zbijanie PO4 Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®