Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Fosforany w akwarium

Autor luki
Użytkownik
#1 - Posted: 21 Sty 2014 10:22 
Na jakim poziomie utrzymuję się w waszych zbiornikach PO4?
Czy poza podmianami wody korzystacie z innych metod zbijania fosforanów w swoich zbiornikach?

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 21 Sty 2014 17:00 
Odpowiem po innych ....:)

Marta

Autor luki
Użytkownik
#3 - Posted: 21 Sty 2014 17:18 
No właśnie ale gdzie Ci inni.

Ostatnio zainteresował mnie ten temat i też jestem ciekawy jak to wygląda w dojrzałych funkcjonujących już od dłuższego czasu zbiornikach.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 22 Sty 2014 09:47 
Staram się dbać o niski poziom fosforu w tanganice, że względu na ryby. Nie jest to moją obsesją, ale staram się to sprawdzać raz na jakiś czas. Reguluję w Tanganice podmianami wody i stosowaniem odpowiednich pokarmów. Bardziej problem się u mnie unaocznia, gdy pojawią się gdzieś sinice, wtedy sprawdzam poziom azotu i fosforu. Poczytaj poniżej:)

W akwariach z rybami z Brazylii używałam środka Sery do wybijania nadmiaru fosforu w przygotowywanej wodzie (zakwaszałam ją kwasem fosforowym). Obecnie nie mam już potrzeby zakwaszania wody bo poziom pH i tak utrzymuję na poziomie od 3,8- 6,8. Ale to już wprawa:)

http://forum.tropheus.com.pl/index.php?action=vthr ead&forum=5&topic=2393&page=0#msg40567

http://forum.tropheus.com.pl/index.php?action=vthr ead&forum=5&topic=5392&page=0#msg73624

Czy masz jakiś problem?

Marta

Autor luki
Użytkownik
#5 - Posted: 22 Sty 2014 17:12 
Chciałem poruszyć tę kwestię (teraz widzę, że ktoś już tutaj o tym pisał ) ponieważ nie był to parametr, który regularnie sprawdzałem.

Ostatnio na jednym z kamieni pojawił się u mnie atramentowy nalot (pomyślałem, że może to cyiano) i przed podmianą sprawdziłem poziom PO4.
Trochę się zdziwiłem ponieważ był na poziomie powyżej 1mg/l co wydaje się dużo. Zastanawiam się czy i na ile warto zbijać jego poziom.

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 23 Sty 2014 09:04 
Nie umiem odpowiedzieć jak wpływa dokładnie na ryby wysoki poziom fosforanów. Dopytam i odpiszę, ale sprawdź współczynnik Redfielda.

Marta

Autor luki
Użytkownik
#7 - Posted: 24 Sty 2014 16:58 
Weekend nadchodzi więc porobie testy i sprawdze współczynnik o którym piszesz. Btw a tak żeby zaspokoić moja ciekawość na jakim poziomie jest u Ciebie PO4 domowym akwarium?

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 24 Sty 2014 18:59 
Nie mierzyłam w wielu zbiornikach ostatnio, bo jak nie wiedęe problemu z sinicami, to tego nie robię.

W zbiorniku, gdzie mam mnóstwo roślin, glonów i slimaki pojawiły się sinice, ale tam mam P04 na poziomie 1,5, a N03 prawie 0. Niestety tam karmię dużymi ilościami planktonu sztucznego, aby wyżywić filtratorów.


Z tego co dowiedziałam sie wczoraj od mojego przyjaciela, P04 nie wpływa bezpośrednio na kondycję ryb, ale na jakość wody i pojawianie się sinic w naszych zbiornikach przy wysokim pH.

Moze Sander to skomentuje? Kuba jesteś???

Marta

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Fosforany w akwarium Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®