Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Pierwszy start z Tanganiką - potrzebna pomoc

Autor karol2266
Użytkownik
#1 - Posted: 13 Lip 2014 15:30 
Witam

Chciałbym zrobić akwarium TANGANIKA. Mój zbiornik to 100x60x50h czyli 300l. Chce kupić filtr JBL 1501e i do tego jakiś mechanik. Podobają mi się tropheus duboisi , ale trochę za małe na ten zbiornik chyba... Może jednak podejdą do niego. Może jeszcze jakieś o jasnych kolorkach do tego. Teraz pytania:

- co powiecie o obsadzie, da się ją jakoś naciągnąć?
- co z filtracją, będzie dobra?
- jakie oświetlenie (moc i barwa światła)

Na razie pytań wystarczy, później na pewno dojdzie więcej

z góry dzięki dla każdego kto mi pomoże

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 14 Lip 2014 05:03 
Część

Nie naciągamy obsad do małego zbiornika. Minimalna długość zbiornika dla trofeusów to 150 cm.

Pomysłów na tanganicka obsadę do tego zbiornika może być kilka, ale na pewno nie trofeusy!

Myślę, że jednak powinieneś poczytać o gatunkach i zdecydować co Ci się podoba, wtedy podpowiemy.

Jak chcesz mieć trofeusy zmień plany zbiornikowe.

Marta

Autor karol2266
Użytkownik
#3 - Posted: 14 Lip 2014 05:13 
Cześć. No więc zmieniam na:

- parka pięciopręgich
- parka Julidochromis marlieri lub dickfeldi
- do tego muszlowce

Jeżeli ta obsada jest ok to jakie filtry i oświetlenie?

Mam uptarzony JBL e1501, jego bym zrobił jako biolog i jakiś mechanik do środka. Co do oświetlenia 2 świetlówki powiedzmy 2 x 39W jedna 6500K a druga 10000K. Ewentualnie to samo jeżeli chodzi o barwy walnąć w ledach

Czy dobrze wykombinowałem z oświetleniem i filtracją?

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 15 Lip 2014 07:10 
Hmmm, chyba jednak słabo poczytałeś.
W tym zbiorniku na pewno nie mogą żyć pierwsze dwie ryby. Jest po prostu zbyt małe.


grupe Xenotilapia tenuidentata/rotundiventralis i do tego muszlowce np. ocellatusy lub sama grupa pierwszych.

Sumiki mniejszych rozmiarów jak parkę Lophiobagrus cyclurus lub grupkę Synodontis petricola i coś małego.


Grupkę Altolamprologus sp. "Compressiceps Shell" i do tego grupę muszlowców.

Jeszcze coś by się znalazło, ale na pewno nie to co wymyśliłeś

Polecam Ci czytanie Tanganika MAGAZYN, tam znajdziesz opisy wielu gatunków i potrzebne warunki i litraże.

Tanganika wymaga wiedzy w doborze obsady, na odczep i bez wiedzy nic nie zdziałasz.

Marta

Autor karol2266
Użytkownik
#5 - Posted: 15 Lip 2014 13:13 
Chyba jednak dobrze doczytałem, w różnych artykułach i na forach napisane jest:

Dla parki pięciopręgich w opisie gatunku jest napisane, że akwarium min 100cm (czyli moje kwalifikuje się). Ten gatunek sobie wymarzyłem i chciałbym do niego dobrać resztę obsady

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 15 Lip 2014 14:08 
W takim razie inni muszą Ci doradzić, bo ja na pewno nie.

Marta

Autor karol2266
Użytkownik
#7 - Posted: 15 Lip 2014 14:57 
Wilekość akwa jest m.in. na wiki w goglach. Przejżałem Twoje propozycję, ale chciałbym przynajmniej 1 parę większych i o ładniejszych kolorkach ryb. A pozostała część to już po tą główną parkę. Może zaproponujesz coś według moich kryteriów?

Autor lipharDYT
Użytkownik
#8 - Posted: 15 Lip 2014 15:59 
Wypowiem się jako niespecjalista, ale wierzę w prawdziwość swych stwierdzeń.

Wielkości akwa podawane na wiki są bardzo naciągane i często mierzone na zasadzie 10l wody/cm ryby ( czy coś w tym guście). W niektórych przypadkach to działa, ale przecież jaki jest sens wsadzania ryby do akwarium "na styk" - przecież to nie ma sensu...

Ciekawi mnie również po co pytasz o opinię ludzi, którzy jako specjaliści mają ogromną wiedzę na temat ryb, a potem negujesz to, co napisali argumentujac to swoim widzimisię. Jeśli idziesz do adwokata po poradę prawną stosujesz się do jego zaleceń, a nie robisz inaczej.

Pozdrawiam ;)

Autor karol2266
Użytkownik
#9 - Posted: 15 Lip 2014 17:50 
Chyba lipharDYT nie czytasz ze zrozumieniem. Na początku chciałem hodować tropheus duboisi, Marta jednak odradziła mi je. Następnie chciałem pielęgniczki pięciopręgie, ale Marta znów mi je odradziła. W ost. poście zapytałem się już o jakąś inną większą parkę ryb z biotopu Tanganiki do mojego akwarium. Nie negowałem jej wiedzy, po prostu wyczytałem na m.in. na wiki takie info. i uznałem je za solidną. a nie moje widzimisię.

Autor lipharDYT
Użytkownik
#10 - Posted: 15 Lip 2014 19:00 
kość akwa jest m.in. na wiki w goglach. Przejżałem Twoje propozycję, ale chciałbym przynajmniej 1 parę większych i o ładniejszych kolorkach ryb. A pozostała część to już po tą główną parkę. Może zaproponujesz coś według moich kryteriów?


Chodziło mi raczej o tą wiadomość, gdzie napisałeś to tak, jakbyś wymagał, by dobrała coś do twoich kryteriów. Przynajmniej ja to tak odebrałem. Jak nie to miałeś na myśli to przepraszam i poprzednią wiadomość zignoruj ;)

Autor karol2266
Użytkownik
#11 - Posted: 15 Lip 2014 21:07 
Ja nic od nikogo nie wymagam, zapytałem się tylko czy nie ma jakiegoś gatunku ryb pasującego do mojego zbiornika które będą podobne głównie wielkości do pięciopręgich, ale i też mające ciekawe ubarwienie

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 16 Lip 2014 09:06 
W takim akwarium możesz trzymać parę dużych altolamprologusów. Ale oczywiście para powinna być parą.

Jest duży wybór wariantów i Altolamprologus calvus i A. compressiceps. Do tego mogą być sumiki, krab Plathythelphusa armata.

Wybór obsady masz raczej ograniczony przy tym zbiorniku. Dlatego też proponowałam Ci Xenotilapia tenuidentata/rotundiventralis, bo pływają po całym akwarium i przy dnie i w toni. Nie ma z nimi problemu z agresją, niedobraniem pary i są bardzo, bardzo interesujące.

Ale oczywiście wybór należy do Ciebie. Ważne aby być dokonany zgodnie z litrażem zbiornika i dopasowaniem gatunków do siebie.

Marta

Autor karol2266
Użytkownik
#13 - Posted: 16 Lip 2014 15:24 
Tak alto mogą być. Co powiesz na taki układ z dobrze rozbudowanym systemem skałkowym.

- para Altolamprologus compressiceps lub calvus
- 6-8 sztuk Neolamprologus caudopunctatus
- 5-6 sztuk Telmatochromis vittatus
- 5-6 sztuk lamprologus meleagris
- 5-8 sztuk Paracyprichromis Nigripinnis Blue Neon

Czy wybrane alto nie muszę na początku kupić jakieś 5 sztuk i poczekać na dobranie się 1 parki, a wtedy resztę puścić dalej w obieg?

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 16 Lip 2014 20:49 
Powiem...

Bezsensowne przerybienie w zbyt małym zbiorniku.

Marta

Autor karol2266
Użytkownik
#15 - Posted: 16 Lip 2014 20:50 
a bez T vittatus?

Autor admin
Admin
#16 - Posted: 17 Lip 2014 07:07 
Twój zbiornik jest mały, zrozum to.

Możesz mieć grupę T. vittatus i grupę caudopunctatus

lub parę Alto i do tego grupę vitttus

Dla paracyprichromis zbyt krótki zbiornik.

Zbiornik ma funkcjonować w harmonii, a nie tworzyć zupy rybnej.

Ja chcesz mieć te ryby wszystkie załóż 375 litrów standard

Marta

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Pierwszy start z Tanganiką - potrzebna pomoc Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®