Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Piasek wapienny

Autor malach3
Użytkownik
#1 - Posted: 17 Maj 2006 12:02 
Wracając do wątku "co do 720l?" i tematu piasku lub grysu wapiennego - napiszcie proszę, czy to ustrojstwo nadaje się na podłoże. Jeżeli tak, to bardziej piasek, czy ten drobny grys (w jakiej granulacji?):
http://www.czatkowice.com.pl/pw.html
http://www.czatkowice.com.pl/kg.html

Pozdrawiam
Marcin

Autor malach3
Użytkownik
#2 - Posted: 18 Maj 2006 12:19 
Nikt mi nie może poradzić? :-(( Pytam, bo w tych linkach podany jest skład chemiczny kamienia z którego niewiele wiem (a właściwie nic nie wiem)...

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 18 Maj 2006 12:37 
Nie znam tego piasku.

Jak dla mnie lepszy byłby taki o większej niż 1% zawartości MgC03.

Ale nie powinien byc zły. Lepszy taki chyba niż zwykły.

Marta

Autor rufus1
Użytkownik
#4 - Posted: 18 Maj 2006 13:16 
Witam!!
Jeżeli chodzi o piasek to zalezy jakie tam beda pływac ryby. Jeżeli maja tam byc pielęgnice piaskowe i podobne to raczej ja proponowałbym ten drobny, a jeżeli trofeusy to piasek o nieco wiekszej granulacji. wydaje mi sie ze taka optymalna granulacja dla piaskowych to 0,4- 0,8 mm, a dla trofeusow i wiekszych ryb 0,8- 1,2 mm. Rzeczywiscie idealny byłby o wiekszej zawartosci MgCO3, ale mysle że ten rownież bedzie dobry. Nalezy pamietac ze przy takich małych granulajach piasku moga tworzyc sie środowiska beztlenowe w pisaku. Dlatego proponuje nie sypać zbyt grubo tego piasku na podłoże. Pomocne moga sie byc ślimaki świderki. Wcelu usuwania odchodów z takiego piasku, ktore nie beda sie gromadziły w nim, proponuje umieścic wloty filtrów na przeciwległych rogach w akwarium po przekątnej.
Leszek

Autor malach3
Użytkownik
#5 - Posted: 18 Maj 2006 13:46 
W akwarium będą same trofeusy

Autor rufus1
Użytkownik
#6 - Posted: 18 Maj 2006 17:15 
Więc mysle że odpowiednim bedzie ten w granulacji 0,8- 1,2 mm. Chociaz ja mam w niektorych zbiornikach z trofeusem 0,5- 0,8 mm i sprawdza sie jako podloże dla tego gatunku. Trofeus rowniez lubi czasami przerzucic piasek i sobie nim "popluć" a to przez pyszczek lub skrzela :-).
Ważne aby byl dobrze przepłukany. Płuczac piasek wapienny na pewno nie wypłuczemy go tak aby woda po płukaniu była super czysta, dlatego proponuje przed wpuszczeniem ryb wysypać dna tym piasekiem wcześniej i dobrze filtrowac przez kilka dni. Częśc osadu wyłapie filtr a częśc zostanie. Osad ten nie jest szkodliwy dla ryb i oczywiście zwiekszy sie klarownośc wody w akwarium. Ważne jest aby piasek nie byl ostry. Może wtedy kaleczyć wargi ryb kopiących w podłożu (trofeus tak czasami robi) oraz ich skrzela. Przy takich drobnych rankach o infekcje np. grzybiczna bardzo łatwo.
Leszek

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Piasek wapienny Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®