Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Oświetlenie

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor nechor
Użytkownik
#1 - Posted: 22 Sty 2015 11:00 - Edytowany przez: nechor 
Aktualnie oświetlam akwarium 2x54w swietlówkami t5 z białą, ciepłą barwą.
Wyglada to tak:


Jasne (żółte) ryby, jasny piasek i kamienie, brązowe tło - to wszystko w połączeniu z moim oświetleniem daje chyba słaby efekt. Myślałem, żeby kupić dla testu jedną świetlówke Hagen Marine Glo. Daje ona światło mocno przesunięte w kierunku niebieskiego. Niebieski optycznie "pociemnia" zbiornik. Na filmach z tangi z księżniczkami światło często wygląda nieco morsko - co sądzicie? Macie jakieś sugestie?

BTW - znalazłem świetny link:
http://saurama.aqua-web.org/
Ciekawe czy kolory dobrze oddają rzeczywistość :-)

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 22 Sty 2015 18:53 
Ilu akwarystów, tyle pomysłów na oświetlenie. My generalnie ostatnio zmienilismy oświetlenie na naświetlacze ledowe 10W zakupione w Castorama IP 66 - tutaj link do projektu http://m-s-elektronik.pl/naswietlacze-halogeny-led /142-plaski-naswietlacz-10w-ip66-czarna-obudowa-bi aly-zimny.html.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#3 - Posted: 25 Sty 2015 18:26 - Edytowany przez: sander 
Księżniczki najładniej wyglądają w chłodniejszych barwach światła (ze względu na kolor oczu) jednak należy pamiętać, że podane wartości temperatury barwowej nie dają identycznego efektu przy świetlówkach T5 a np. żarówkach energooszczędnych czy LED-ach.

Dla Twoich zastosowań najlepiej będzie oświetlać to akwarium jedną świetlówką Hagen-a Power glo

Autor nechor
Użytkownik
#4 - Posted: 26 Sty 2015 09:17 
Juz dokonalem zakupu swietlowki o temperaturze 20000K. Zobaczymy :-) Kierowalem sie filmikami na youtube - sa porownania zbiornikow z roznymi swietlowkami.

Autor nechor
Użytkownik
#5 - Posted: 28 Sty 2015 09:36 - Edytowany przez: nechor 
Uwaga: porównanie :-)


Autor nechor
Użytkownik
#6 - Posted: 28 Sty 2015 20:14 
...i rybki w nowych kolorach. Na zywo wyglada to o niebo lepiej, ale cos tam widac. Chyba czas na inwestycje w sprzet do zdjec :-)

Film:
https://www.youtube.com/watch?v=p6QilAphG2k

Kilka zdjec:




Autor admin
Admin
#7 - Posted: 29 Sty 2015 11:08 
Nie wiem na ile ta świetlówka daje naturalne oświetlenie. Bo na zdjęciach ubarwienie nie jest naturalne. Obyś tylko nie miał problemu z agresją.

Pamiętaj, zachowania ryb w Tanganice podobnie jak i w Malawi opierają się na ubarwieniu ryb. Zmian ubarwienia może oznaczać spore konsekwencje.

Marta

Autor nechor
Użytkownik
#8 - Posted: 29 Sty 2015 15:38 
No coz - zobaczymy. Moj sprzet przeklamuje nieco te kolory, a ja specjalnie wybralem te zdjecia gdzie ryby najbardziej odbily swiatlo niebieskie. W rzeczywistosci wyglada to nieco... inaczej. Niemniej faktycznie, teraz wszystkie zimne kolory zostaly mocno uwydatnione.

Inna sprawa, ze to jaki kolor odbija dana powierzchnia definiuje jej kolor. Ryby oswietlam dziennym i niebieskim - jesli mocno opalizuja na niebiesko, to znaczy ze sa przynajmniej troche niebieskie.

P.S. Uzywam slowa niebieski w uproszczeniu. Wiem, ze jest cala gama nazw to tego co widac: "sliwka", "fiolet", "indyga", "lila", itp, ale jestem facetem :)

Na razie wszystko jest w porzadku jesli chodzi o zachowania, a efekt przejscia z burego akwarium do czystej niebieskiej wody bardzo mi sie podoba.

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 29 Sty 2015 19:43 
A jak sinice? rozrastają się?

Marta

Autor nechor
Użytkownik
#10 - Posted: 29 Sty 2015 20:57 
Ha! Nie tknalem akwarium i jest lepiej. Nie bede odlewal wody w sobote, tylko doleje te co wyparowala. Filtrow nie ruszam.

Filmik ze stanu obecnego (staralem sie uchwycic miejsca, gdzie poprzednio byly sinice):

https://www.youtube.com/watch?v=ZjsLdEBXd4M

Jak widac, na piasku dlugich nitek juz totalnie brak. Widac zielone zabarwienie tu i owdzie, ale ewidentnie w stosunku do stanu sprzed paru dni sa w odwrocie. Na kamieniach zielone cos sie bujnie rozrasta. Byc moze sinice, byc moze nie. Nie wiem czy na filmie uda sie komus to wychwycic - jakosc nagrania moze byc za slaba do identyfiacji.

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 29 Sty 2015 21:08 
A co to za dziwaczne dziury na piasku? skąd tyle bąbelków gazu w podłożu?

Czy wsypywałeś świeży piasek? Nigdy czegoś takiego nie widziałam w zbiornikach.

Marta

Autor nechor
Użytkownik
#12 - Posted: 29 Sty 2015 21:24 - Edytowany przez: nechor 
Hmm... Nie widzialas, bo chyba nie mialas tego problemu co ja. Sinice wg mnie "zwiazuja" piasek na powierzchni. Nie wiem jak to robia, ale jak sie pojawiaja, to piasek na samej powierzchni przestaje byc tak sypki, jest jakby sklejony. Ja to wiaze z sinicami, bo zawsze jak sie pojawialy, to tak wlasnie bylo. To jest moja hipoteza, moze ktos to potwierdzic?

No i teraz dziury (to juz wiem na pewno: Dziury robia ryby przesiewajac piasek. Poniewaz powierzchnia jest tak "zwiazana", powstaja efekt jak widac :-)

Babelki gazu - sa od samego zalania woda akwarium. Chyba zostalo tam uwiezione powietrze. Nie ruszam piasku rekami - boje sie czegokolwiek tkac, zeby czegos do wody nie uwolnic.

Co to znaczy swiezy piasek? Piasek z natury nigdy nie jest swiezy, nie rozumiem :-)

Jak oceniasz sytuacje z sinicami? Pomiary parametrow wody bede robil w sobote.

Autor nechor
Użytkownik
#13 - Posted: 29 Sty 2015 21:27 - Edytowany przez: nechor 
Dopisek: czy moze byc tak, ze ryby wyjadly sinice? Bo w sumie tych dziur jest chyba najwiecej tam, gdzie sinice byly najbardziej rozwiniete.

Dopisek2: moze tam jest najwiecej dziur, bo tam piasek byl najbardziej sklejony...? Eh... :-)

Autor admin
Admin
#14 - Posted: 29 Sty 2015 21:30 
Wiesz mam kilka gatunków ryb typu księżniczki i nigdy nie widziałam, aby tak regularnie był skopany piasek. Nie ważne czy są na nim sinice czy nie.

Wiem jak wygląda piasek związany przrez sinice, bo jak Ci pisałam w domu miałam taki zbiornik:)

Świeży, czyli nowy piasek. Hmmm wsypuję paisek do bardzo wielu zbiorników, ale nigdy nie miałam tak uwiezionych bąbelków. Coś tutaj nie jejst tak....

Marta

Autor nechor
Użytkownik
#15 - Posted: 29 Sty 2015 21:44 
Jedna dziura w piasku to jedno dziobniecie. Jak przeliczymy czas jaki ryby spedzaja w zbiorniku to wychodzi na to, ze od czasu do czasu cos skubna. Naprawde przekopany kawalek jest miedzy lewym duzym kamieniem i srednim kamieniem. Tam chyba pierwsza para bedzie urzadzac gniazdo.

Piasek byl przywieziony ze żwirowni i lezal pol roku (ponad tona) w drewutni w ogrodzie w specjalnie przygotowanym prostopadlosciennym pojemniku. Odkopalem lopata warstwe z wierzchu i ten wlasnie mam w akwarium. Dokladnie plukalem przed wsypaniem. Z tego co pamietam, w poprzednim zbiorniku tez mialem takie babelki. Zreszta zaraz sprawdze na filmach.

Autor nechor
Użytkownik
#16 - Posted: 29 Sty 2015 21:53 
Nie znajde niestety na starych filmach babelkow. Pamietam jednak, ze jak "czesalem" palcami podloze to wylatywaly z niego babelki gazu. Co to oznacza - nie wiem. Poczytalem chwile na forach i moga to byc zwiazki siarki, azotu, tlenu... Pojecia nie mam skad sie to bierze i jaki ma wplyw na zbiornik.

Zastanawialem sie nad swiderkami - co myslisz? Czy ksiezniczki zjedza slimaki?

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 30 Sty 2015 07:38 
Wiesz oglądam właśnie własny zbiornik w domu. Warstwa 10-12 cm piachu, wsypana kilka lat temu, przy trzech szybach, każda o długości 150 cm nie ma ani jednego bąbla. W firmie także ani jednego.
Niekiedy tworzą się takie bąbelki w zbiornikach, bo widziałam to na zdjęciach, ale dlaczego u Ciebie w nowym zbiorniku jest tego tyle? Tego nie wiem. W starych zaniedbanych zbiornikach takie coś może mieć miejsce, ale w nowym? Może Kuba nam coś podpowie?

Marta

Autor nechor
Użytkownik
#18 - Posted: 30 Sty 2015 09:22 
Jeszcze jedna hipoteza: swiatlo wpadajace do pokoju powoduje wzrost sinic w samym piasku od strony szyby. Babelki gazu produkowane przez sinice?

Nasuwa mi sie to na mysl, bo pierwszy zielony kolor na piasku jaki widzialem tym razem byl wlasnie miedzy szyba i piaskiem.

Tak naprawde, to nie wiem - wyzsza szkola jazdy - moja matma tego nie obejmuje zakresem :-)

Autor admin
Admin
#19 - Posted: 30 Sty 2015 10:12 
Wg mnie piasek ma bardzo duzo sinic także wewnątrz. Ale dlaczego tak sie stało w młodym zbiorniku? Ciekawe? wg mnie musisz poczekac, nic nie ruszać przez jakiś czas. Sprawdzaj regularnie parametry wody i rób poddmiany a nie tylko uzupełniania wody. jak uzupełniasz nie usuwasz N03 tylko go rozcieńczasz. Mozoesz przygotowac na to wzór:)

Marta

Autor nechor
Użytkownik
#20 - Posted: 31 Sty 2015 14:48 
Padło mi oświetlenie. Sprobuje dzisiaj naprawić. Czuję, że to nie wplynie dobrze na zbiornik.

Autor nechor
Użytkownik
#21 - Posted: 31 Sty 2015 19:18 - Edytowany przez: nechor 
My generalnie ostatnio zmienilismy oświetlenie na naświetlacze ledowe 10W zakupione w Castorama IP 66 - tutaj link do projektu http://m-s-elektronik.pl/naswietlacze-halogeny-led /142-plaski-naswietlacz-10w-ip66-czarna-obudowa-bi aly-zimny.html.

Marto, dasz jakies zdjecie porownawcze tego oswietlenia? Sypnela mi sie listwa oswietleniowa, zamiast wydac 300zl za nowa, szukam taniego zamiennika ledowego. Czy przewod zasilajacy jest zakonczony wtyczka, czy trzeba to zmontowac samemu?

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 31 Sty 2015 20:05 

Autor nechor
Użytkownik
#23 - Posted: 31 Sty 2015 20:08 - Edytowany przez: nechor 
Szukam i szukam - sporo tego jest do wyboru. Od parudziesieciu zl do kilku tysiecy... A co powiecie na to:

http://allegro.pl/oswietlenie-akwarium-led-rgb-20- kolorow-pilot-120-i5004472321.html

Listwa zamontowana w wodoszczelnej tubie, 120cm (chyba u mnie wystarczy), mozliwosc sterowania barwa swiatla za pomoca pilota. Wyglada to, ze tak powiem "bajerancko" :P

Autor admin
Admin
#24 - Posted: 1 Lut 2015 12:32 
Chyba nie lubię takich "błyskotek"

Marta

Autor nechor
Użytkownik
#25 - Posted: 1 Lut 2015 14:58 
Fajna jest np. mozliwosc sciemniania. Nie wiem tylko jak dobrac moc - nie wiem ile diod powinno wystarczyc.

Jest tez np. BEAMSWORK POWER LED 800. Niby swiatlo biale zimne. Niemniej, jak nie trafie z barwa albo moca swiatla to bylby mocno chybiony pod wzgledem pieniedzy zakup.

Autor admin
Admin
#26 - Posted: 1 Lut 2015 15:28 
http://www.zoolight.pl/

Zapytaj ich o poradę. Nie znam tych lamp i nie mogę Ci doradzić.

Marta

Autor marek
Użytkownik
#27 - Posted: 2 Lut 2015 06:29 - Edytowany przez: marek 
Ilu akwarystów, tyle pomysłów na oświetlenie. My generalnie ostatnio zmienilismy oświetlenie na naświetlacze ledowe 10W zakupione w Castorama IP 66 - tutaj link do projektu http://m-s-elektronik.pl/naswietlacze-halogeny-led /142-plaski-naswietlacz-10w-ip66-czarna-obudowa-bi aly-zimny.html.

Witam, mam pytanie. Jaką mniej więcej powierzchnię dna oświetlają te naświetlacze. Idealnie by było gdybyś wrzuciła zdjęcie jakiegoś zbiornika z
takim oświetleniem.
Ps. Dopiero teraz zauważyłem, że Nechor już też o to prosił, ale zdjęć chyba nie było no to się za bardzo nie powtórzyłem. Niepokoi mnie trochę te 600 lumenów.

Pozdrawiam Marek

Autor admin
Admin
#28 - Posted: 2 Lut 2015 07:42 
U nas te oświetlacze służą do doświetlania akwariów, a nie oświetlenia zbiorników jako takich. Mamy mocne światła górne, ale one nie zawsze docierają do zbiorników dolnych. Lampy nie oświetlają całego zbiornika tylko punktowo. Przy długim mamy dwie (220 cm).

A tutaj jest zdjęcie ze zbiornika z roślinami i Ectodus, ale od góry sa okna. Jak jest szaro, albo wieczorem to tak to wygląda.

http://forum.tropheus.com.pl/index.php?action=vthr ead&forum=4&topic=5802

Marta

Autor marek
Użytkownik
#29 - Posted: 2 Lut 2015 08:20 
No jeśli to co widać to światło tylko z tych doświetlaczy to dla mnie nawet sporo za mocne (żaden problem przytłumić) ale barwa mniej więcej taka jaką lubię. Ciekawe czy samo ich światło wystarczyło by roślinom.

Autor admin
Admin
#30 - Posted: 2 Lut 2015 08:54 
Wiesz mam taką lampkę w zbiorniku z N. calliurus

https://www.youtube.com/watch?v=vKr9EaCUINE

To ciemne pomieszczenie, tzw kanciapa w firmie. Rośliny rosną, a to tanganickie rośliny przysłane przez Michelle.

Marta

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Oświetlenie Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®