Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Prosze o interpretacje tego, co uroslo

Autor nechor
Użytkownik
#1 - Posted: 23 Sty 2015 17:22 - Edytowany przez: nechor 
Akwarium: 1 miesiac

Organizmy na kamieniach i roslinach: stopniowy przyrost, jasnozielone, nie tworza plechy, cienkie niteczki, dosc geste, falujace, przestaly rosnac (badz rosna bardzo powoli), ustabilizowaly sie. Aktualna dlugosc: 5mm

Organizmy na piasku: dlugie ciemne nitki. 24h temu o godz 17:00 piasek lekko sie zazielenil. Po 24 godzinach (w tym czasie akwarium bylo zaciemnione - myslalem, ze to spowolni proces) nitki urosly o kilka centymetrow!!! Wczesniej mialem ze dwa zielone miejsca o powierzchni 1cm x 0.5cm) tam, gdzie kamien zaslanial swiatlo jarzeniowki.

Film:
https://www.youtube.com/watch?v=LsFHysZ5MbM

Parametry "roslinne" wody:
N03: 3
PO4: 0,05
Wspolczynnik Buddy'ego: 60 (Norma to 7-13, sinice sa przewaznie ponizej normy, glony powyzej)
Oswietlenie 2x54W Philips 856 (daylight - 6500K)
Czsa swiecenia: 10:00 - 24:00

Filtry: Atman AT203 (2000l /h) z drobna gabka, drugi mniejszy (pewnie 1/3 przepustowosci, oczka drobne. Raz na tydzien jeden filtr jest plukany w wodzie z "samego siebie".

Podmiany wody: 10% co tydzien.

To co jest na kamieniach i roslinach wyglada na stabilne i mnie jakos nie niepokoi. Na piasku to chyba sinice.Przerazilo mnie nieco tempo wzrostu: kilka cm na dobe to masakra. Postanowilem ze na razie nic nie zmieniam - zaciemnienie spowodowalo gwaltowny wzrost tego czegos zielonego (pewnie szukalo swiatla).

Sprobujcie pomoc, bo drugi raz tej niekonczacej sie historii z sinicami nie zniose.

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 23 Sty 2015 19:19 
Widzę to tak. Na piasku sinice, zapewne z grupy Oscillatoria. Na roślinach, nie wiem? bo trzeba by oglądnąć je pod mikroskopem. Mogą to być równie dobrze sinice, niekoniecznie wszystkie mają kolor siny, jak i mogą to być krasnorosty np. Chantransia. Może tez i coś innego - wiele glonów przypomina te na filmie.

I teraz moje pytania, - w jakim celu czyścisz co tydzien filtr? Dlaczego masz drobne oczka w gąbce? Atman 203 i gąbka o drobnych oczkach w mojej opinii to raczej nieporozumienie.

Kiedy zmieniałes swietlówki?

I ostatnie pytanie - po co świcisz tak długo? Zbiornik powinien być oświetlany 8-10 godzin.

W tych trzech szczególach może tkwić przyczyna problemów.

Marta

Autor nechor
Użytkownik
#3 - Posted: 23 Sty 2015 20:21 - Edytowany przez: nechor 
Widzę to tak. Na piasku sinice, zapewne z grupy Oscillatoria. Na roślinach, nie wiem? bo trzeba by oglądnąć je pod mikroskopem. Mogą to być równie dobrze sinice, niekoniecznie wszystkie mają kolor siny, jak i mogą to być krasnorosty np. Chantransia. Może tez i coś innego - wiele glonów przypomina te na filmie.

O, widzisz - rzucilas nazwa grupy sinic. Jesli trafilas, to moze po nazwie dojde do czegos ciekawego na temat tych konkretnych sinic.

I teraz moje pytania, - w jakim celu czyścisz co tydzien filtr?

Hmm... Szczerze mowiac wyobrazalem sobie, ze sporo osob zaleca te metode przy 2 filtrach wewnetrznych. Cos mi sie pomylilo? Jak Ty bys to robila?

Dlaczego masz drobne oczka w gąbce? Atman 203 i gąbka o drobnych oczkach w mojej opinii to raczej nieporozumienie.

Nie mialem jakiegos konkretnego super powodu. Wydawalo mi sie, ze bedzie lepiej czyscil drobne zanieczyszczenia - to raz, drugi filtr ma wieksze oczka - to dwa, facet w osiedlowym sklepie mial tylko takie - to trzy, widzialem te gabke w niezliczonej ilosci sklepow akwarystycznych, jestr bardzo popularna (pewnie najtansza) - to cztery. Uczciwie bedzie powiedziec, ze nie przykladalem do tego az tak wielkiej wagi. Szczegolnie ze 6 malych rybek na 300l - uznalem, ze mam czas...

Kiedy zmieniałes swietlówki?

Nigdy - kupilem je sporo lat temu - pewnie z 5-6 lat temu - to sa nadal te same. Dazysz do tego, ze swieca jakims dziwnym spektrum swiatla pobudzajacym sinice?

I ostatnie pytanie - po co świcisz tak długo? Zbiornik powinien być oświetlany 8-10 godzin.

To racja - zmienilem na 10:00 - 22:00, za jakis czas zmniejsze o kolejne 2 godziny.

Autor nechor
Użytkownik
#4 - Posted: 23 Sty 2015 20:32 
Acha jeszcze jedno - to co jest na kamieniach i roslinach - jadly to molinezje. Strzelam na tej podstawie, ze to nie sinice. Ryby chyba bakterii nie wcinaja.

Autor nechor
Użytkownik
#5 - Posted: 23 Sty 2015 20:39 
Hmm... Wikipedia podaje, ze Oscilatoria nie potrafia wiazac azotu z powietrza. To akurat dobrze - musza konkurowac z pozostalymi organizmami wodnymi o azot z wody. Rozmnazaja sie przez podzial ciala na samodzielnie funkcjonujace fragmenty - to by oznaczalo, ze mechaniczne usuwanie bedzie przynosilo jako-taki skutek zapobiegajacy szybkosci inwazji. Z drugiej strony usuwanie mechaniczne to tylko polsrodek, a ja szukam przyczyny.

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 23 Sty 2015 21:02 - Edytowany przez: admin 
To teraz odpowiem:

Filtry należy czyścić wtedy, gdy widzisz ich wyrażne zabrudzenie lub drastycznie spada wydajność filtra, powietrze przestaje sie wydobywac z rurki, gąbka sie zasysa. My czyścimy przy sporej obsadzie raz na kilka tygodni, no chyba, ze wcześniej wyraźnie widać, że są zapchane. Najlepsze są gąbki o średnich oczkach, a w mechanikach o grubych oczkach. Te drobne w mojej opinii nie powinny być używane, a już na pewno nie przy tak mocnych głowicach jak Atman 203.

Swietlówki należy regularnie wymieniać, starzeją sie - raz na poł roku/ rok koniecznie. Starzejące się świetlówki zmieniają widmo.

Z czasem oświetlenia ok:)

Co do Oscillatoria (drgalnica)- sinice to nie wlaściwe bakterie tylko odrębna grupa nazywane potocznie cyanobakteriami. Osciallatoria bardzo łatwo rozmnaża sie przez tzw. hormogonia (ruchliwki) - fragmenty trychomu majace zdolnośc ruchu ślizgowego, hormocysty - fragmenty trychomu otoczone grubą ścianą, mające zdolności przetrwalnikowe. Tak, że zbieranie z podłoża może ułatwiac ich rozmnażanie. Jest dodatkowo wiele innych gatunków sinic przypominajacych wyglądem Oscillatoria, jak np. Phormidium. Tylko diagnostyka pod mikroskopem umożliwi ich identyfikację.

Sinice zjadane są przez wiele gatunków ryb i innych zwierząt. W Tanganice jednym ze składników aufwusch jest Oscillatoria:)

Marta

Autor admin
Admin
#7 - Posted: 23 Sty 2015 21:07 

Autor nechor
Użytkownik
#8 - Posted: 23 Sty 2015 21:53 
Marto:

Filtr: Tu byc moze lezy jakis problem. Zarowno w poprzednim jak i w tym akwarium czyscilem filtr co tydzien (obiegowa opinia: "sinice rosna w zaniedbanych akwariach". Nie sadze, zeby grubosc oczek miala bezposrednie szkodliwe przelozenie na jakosc wody. Inna sprawa, ze takie oczka powoduja, ze filtr szybko sie zapycha. Moze wyciagajac filtr co tydzien powoduje uwolnienie sie do wody substancji bedacych pokarmem sinic? Czy w filtrze jest fosfor?
Czy moglabys mi polecic gabke do Atmana AT203? Moj atman stoi na gabce, podparty gumowa przyssawka o scianke akwarium z jednej strony. Przyklejenie do szyby powoduje slyszalne drgania. Fajnie byloby, zeby gabka byla "stabilna", ze tak powiem.

Oswietlenie: Nie sadze, zeby wiek swietlowek byl problemem. Jesli juz, to moze czas swiecenia. Pisze tak, bo wczesniej mialem 2 swietlowki 9W, pozniej nowe 2x54W philipsa, teraz te same tylko stare - sinice byly we wszystkich przypadkach. Jakos czuje przez skore, ze tu nie lezy problem. Z drugiej strony myslalem ostatnio o wymianie swietlowek na zupelnie inna barwe, wiec bedzie pewnie okazja na sprawdzenie tej przyczyny.

Warunki wodne - na to bym jednak stawial. Przeczytalem mase publikacji o glonach i sinicach z racji swojego problemu. Obraz ksztaltuje sie tak:
1. Wysokie nawozenie akwarium - tu przyczyna przewaznie jest stosunek azotu do fosforu. Jesli fosforu w stosunku do azotu jest za duzo - ludzie maja sinice. Jesli za malo - glony (stosunek redfielda lub buddyego - zalezy czy badamy generalnie azot i fosfor, czy tez konkretnie NO3 i PO4). W tych przypadkach ludzie zmieniaja proporcje nawozenia i problem znika. Te problemy maja przewaznie akwaria holenderskie.
2. Akwaria z "czysta" woda, bez roslin, nie nawozone - czyli skladniki odzywcze dla roslin na stosunkowo niskim poziomie - tak jak jest u mnie i u innych tanganikarzy. Mysle, ze taka rownowage mozna latwiej zaburzyc. I ja mam ja jakos zaburzona. Jedyne czego nie zmienie, to umiejscowienia akwarium (stoi blisko okna - moze to jest problemem w jakis sposob). Reszta nie stanowi problemu. Pytanie brzmi: co robie jest inaczej/zle? :-)

Dodam, ze w dyskusjach na forach nie sposob znalezc jednolitego rozwiazania problemu sinic w przypadkach akwariow nie-holenderskich. Niektorym sie udaje, ale nie wynika z tego kompletnie nic - przynajmniej dla mnie. Typowy ostatni post w watku: "mozna zamknac watek - wyjechalem na tydzien, wrocilem i sinic nie ma"... :P

Akwarium zalozylem od poczatku - nawet kubelka nie podpialem tym razem, bo zakladam ze gabkowe filtry sa latwiejsze w rozpoznaniu ew. problemow z racji prostoty dzialania.

Jeszcze jedno: nigdy nie mialem zielenic w akwarium. Przynajmniej nawet nie w przyblizeniu tak duzo jak w typowej "tanganice". Rosly mi tylko glony brunatne - np. teraz cale tylko tlo porastaja mi albo okrzemki albo brunatnice (jest cale brazowe). Po okrzemkach pojawialy sie sinice. Tak jest teraz znowu. Na dluzsza mete uniemozliwia to prowadzenie akwarium i cieszenie sie zbiornikiem, niestety.

Moj plan poki co: nic nie ruszam. Jesli pojawi sie gesty dywan sinic, to zbiore delikatnie reka. Wody nie odlewam, nie dolewam. Filtrow nie tykam. Czas oswietlania zmniejszam docelowo do 10h. Zobaczymy co sie bedzie dzialo. Chyba, ze masz jeszcze jakies sugestie.

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 24 Sty 2015 09:10 
Widzisz miałam i mam różne typy gąbek. Wyraźnie biologicznie i mechanicznie najlepsze są te o średnich oczkach. My kupujemy gąbki z firmy WodaTech. Są na Allegro. Wcześniej kupowaliśmy firmy Atman.

Oczywiście, że stosunek azot - fosfor jest najważniejszy. Fosfor możesz wiązać w zbiorniku preparatami np. Sera.


Z oświetleniem się nie zgodzę.....:)

A ja nie mam zielenić w zbiornikach tanganickich i z rybami z Amazonki, a mam je w domu w małej kostce. I tutaj widmo światła jest fatalne/ maleńki filtr, nie ma życia jest tylko Anubias - a sinic od...ch.... Znowu będę wszystko w tej kostce zmieniać.

Marta

Autor nechor
Użytkownik
#10 - Posted: 24 Sty 2015 21:14 - Edytowany przez: nechor 
Widzisz miałam i mam różne typy gąbek. Wyraźnie biologicznie i mechanicznie najlepsze są te o średnich oczkach.

Jakie PPI? Do wyboru sa 10, 20 ,30, 45.
Widze tez, ze sa rozne wymiary: 15x10x10, 20x10x10, 30x10x10.
Czy kolory cos oznaczaja? Gabki sa brunatne, niebieskie i biale - chodzi tylko o estetyke?

Sorry, ze tak szczegolowo, ale skoro juz sprawdzilas, to ja to kupuje :-) Sobie juz nie ufam :-)

Acha - zamowilem nowa swietlowke. Na razie jedna, bo musze sprawdzic efekt.

Autor woltek
Użytkownik
#11 - Posted: 24 Sty 2015 23:29 
Witam
Ja też kupuję gąbki w WodaTech są ok.
Kolor to tylko kolor :)
ppi 20 są ok.
wymiar im większa powierzchnia filtracyjna tym lepiej, ale rozmiar musisz dostosować do wielkości akwa .

Autor admin
Admin
#12 - Posted: 25 Sty 2015 07:44 
Tak jak napisał Wojtek, kupujemy takie same gąbki.

Marta

Autor sander
Użytkownik
#13 - Posted: 25 Sty 2015 18:08 
Akwaria gdzie woda zawiera niezwykle małe ilości azotu są lubiane przez sinice.

Nie rozumiem dlaczego i nie starałem się nigdy wyjaśnić tego w racjonalny sposób ale wpływ na rozwój sinic ma usytuowanie akwarium. Nie wiem czy związane jest to z katem padania promieni słonecznych, przebiegiem żył wodnych czy innych "czarów" ale tak jest. Często zmiana ustawienia zbiornika powoduje szybkie obumieranie sinic.

W literaturze akwarystycznej istnieją zapisy, że sinice występują w akwariach zaniedbanych co nie jest prawdą gdyż w większości sinice zajmują akwaria "świeże" zwykle szybko po założeniu. Jestem zwolennikiem teorii, że podczas dojrzewania zbiornika nie należy doświetlać akwarium.

Autor nechor
Użytkownik
#14 - Posted: 26 Sty 2015 09:34 
Tak, Sander. Statystycznie na forach przewija sie temat azot/fosfor, umiejscowienie blisko okna, wyjalowienie z azotu. Moj pomysl na to jest taki, ze nie bede robil poki co podmian. Ew. doleje wyparowana wode. Jesli nie pomoze, wrzuce nawoz. Jesli nie pomoze, wrzuce antybiotyk.

Autor nechor
Użytkownik
#15 - Posted: 26 Sty 2015 09:44 - Edytowany przez: nechor 
wymiar im większa powierzchnia filtracyjna tym lepiej, ale rozmiar musisz dostosować do wielkości akwa

Akwarium okolo 320l (dlugosc 150cm). Lepsza gabka 15x10x10 czy 20x10x10? :-) Zakladam, ze mniejsza gabka lepiej dziala mechanicznie. Wieksza biologicznie. Dobrze mysle?

Autor marek
Użytkownik
#16 - Posted: 26 Sty 2015 12:41 - Edytowany przez: marek 
To ja też wtrącę swoje trzy grosze. Nie tak dawno ktoś tu opisywał identyczny problem z tym, że w ponad rocznym akwarium i z tego co potem napisał przy naszej pomocy plagę opanował (nie potrafię teraz tego znaleźć). Sander w zasadzie napisał już o nieprzewidywalności sinic. Jednak jedna rzecz jest wspólna dla prawie wszystkich z takimi problemami, a mianowicie światło. Tak u Ciebie jak i u wspomnianego kolegi wypada mniej więcej 0.3W/l a w Tanganice bez roślin czy tymi "dwoma", które masz to zdecydowanie za dużo. Typowo roślinne zbiorniki z niezbyt światłolubnymi roślinami potrafią zadowolić się taką właśnie ilością światła.

Autor nechor
Użytkownik
#17 - Posted: 26 Sty 2015 16:11 
Marek, myślałem o tym i być może to jest jedna z cegiełek tworzących problem. Z drugiej strony poprzednio jak zaczęły się sinice miałem oświetlenie złożone z 2x9W. Teraz mam sporo zrobione inaczej, staram się szukać punktu wspólnego z całości. Wydaje mi się np., że w obu przypadkach mam mało obciążony zbiornik (poprzednio też zaczynałem z kilkoma małymi księżniczkami na 300l). Dodatkowo może naruszam równowagę zbyt częstym myciem filtrów. Poprzednio robiłem też częste zmiany dekoracji, co może uwalniało fosfor z piasku. Teraz staram się w ogóle nie grzebać w akwarium.

Autor marek
Użytkownik
#18 - Posted: 26 Sty 2015 17:55 - Edytowany przez: marek 
No tak zbyt częste czyszczenie filtrów i grzebanie w akwarium na pewno przeszkadza w jego stabilizacji. Ale ja mimo to będę jak pijany płotu czepiał się światła. 2x9W to rzeczywiście nie za dużo, ale tak jak pisał Sander jest to jakaś specyfika światła. Bo poza jego mocą ważne jest też może jak to światło dociera do wody? Powtórzę w skrócie jak ja to rozwiązałem. Na 720 l wody brutto świecę 2x36W co daje 0,1W/l stłumione poprzez założenie odbłyśników, które kierują światło w stronę pokrywy i do wody wpada dopiero światło od niej odbite. Zrobiłem to ponieważ zauważyłem, że w cieniu ani glony ani sinice nie są problemem. A co do światła dziennego to o wiele mniej glonów rośnie w najbliższej odległości od okna niż w drugim końcu zbiornika, ale ta najbliższa oknu strona jest właśnie częściowo ocieniona komodą.

Autor woltek
Użytkownik
#19 - Posted: 26 Sty 2015 20:57 
Z tych dwóch rozmiarów gąbek ja wybrałbym większą.
Większy rozmiar to, większe możliwości biologiczne i mechaniczne.

Autor nechor
Użytkownik
#20 - Posted: 26 Sty 2015 20:59 
marek, slusznie i logicznie prawisz. Bede to sprawdzal. Poniewaz nie moge wszystkiego zrobic naraz, bede sprawdzal to po kolei.

Na razie nie czyszcze filtra non stop i zaloze inna barwe swiatla w drugiej swietlowce. Przy najblizszym czyszczeniu filtra wymienie gabke na te polecana i na takim zestawie nadal zostawie akwarium samemu sobie. Zero podmian wody caly czas, dolewam tylko tyle, ile wyparuje. Jak azot nie bedzie rosl to wtedy dalej bede myslal co zrobic. Generalnie chce doprowadzic do sytuacji jak w wiekszosci Waszych akwariow - 10% podmiana wody jest po to, zeby pozbyc sie nadmiaru NO3. To jest glowna cecha ktora sie roznimy, ja prawie nie mam NO3.

BTW - czy testom paskowym odnosnie NO3 mozna wierzyc? Bo nie potrzebuje skali laboratopryjnej, wystarczy mi z grubsza wiedziec czy mam 5 czy 40.

Autor nechor
Użytkownik
#21 - Posted: 26 Sty 2015 21:45 - Edytowany przez: nechor 
Swoja droga ciekawe czy sa jakies "roslinne" tricki typu sterowanie rozwojem okreslonych organizmow barwa swiatla. Wyobrazam sobie to tak (fakty sa wyssane z palca, chodzi mi o mechamizm dzialania):

"(...)Okreslone sinice w drodze ewolucji wyksztalcily pozwalajace im przezyc na okreslonych glebokosciach, gdzie dochodzi swiatlo o okreslonej barwie. Zbyt duzo swiatla w pasmie niebieskim powoduje "zmylenie" sinic, ze glebokosc wody jest za duza (swiatlo niebieskie ma najwieksze zdolnosci penetracji wody) i sinice wycofuje sie z takich miejsc.(...)"

Czyli swiecimy niebieskim swiatlem - sinice sie wycofuja, myslac ze to gleboko, gdzie bedzie malo swiatla :P

Rozumiecie - proste organizmy - proste zasady. Jakby je znac, to wlasciwie mozna by tym dokladnie sterowac. Np. u mnie na czesci roslin rosna glony (lub sinice - cholera wie wlasciwie), czesc jest czysciutka a rosna tuz obok.

Matematyka rzadzi swiatem - tylko, ze wzorow nie znamy.

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 27 Sty 2015 07:42 
Ale takie zasady obowiązują, tylko wszechświat to nie tylko światło tylko wiele innych czynników. Stad i nasze obserwacje nie opisują tak łatwo tych mechanizmów.

Marta

Autor marek
Użytkownik
#23 - Posted: 27 Sty 2015 07:53 
Jeśli nie masz NO3 to znaczy,że twoja woda jeszcze nie dojrzała i jest to zrozumiałe bo dopiero założyłeś zbiornik. Jeśli nie będziesz za dużo kombinował to taki proces w końcu nastąpi. Były nawet tutaj opisywane przypadki, że ludzie mieli nie ustabilizowane akwaria nawet po ponad roku od założenia.

Autor nechor
Użytkownik
#24 - Posted: 27 Sty 2015 09:08 
Ale takie zasady obowiązują, tylko wszechświat to nie tylko światło tylko wiele innych czynników. Stad i nasze obserwacje nie opisują tak łatwo tych mechanizmów.

Dokladnie.

Jeśli nie masz NO3 to znaczy,że twoja woda jeszcze nie dojrzała i jest to zrozumiałe bo dopiero założyłeś zbiornik.

I z ta myślą póki co będę ciągnął sprawę dalej. Bez zbędnych ruchow.

Autor nechor
Użytkownik
#25 - Posted: 28 Sty 2015 02:08 
Nowa świetlówka założona. Zastanawialem się, czy nie będzie zbyt niebieska. Już wiem, że nie będzie :-) Musze tylko zaslonic od niej pokoj, bo biale elementy zaczely fosforyzowac w ciemnosci :-)

Autor nechor
Użytkownik
#26 - Posted: 15 Lut 2015 20:26 - Edytowany przez: nechor 
Po awarii oswietlenia nabylem listwe RGB, dokupilem profil aluminiowy i mam LED'y, ktorym moge sam ustawic jasnosc i kolor swiecenia. Na razie sa to dwie listwy po 120cm kazda. Byc moze dokupie jeszcze dwie - w sloneczny dzien byc moze jest nieco zbyt ciemno.

Ale do rzeczy:
poprzedni film z tego watku (23 styczen):
https://www.youtube.com/watch?v=LsFHysZ5MbM
i film z dzisiaj (15 luty):
https://www.youtube.com/watch?v=r2AWHwBGVis

Nie podmienialem wody, tylko dolewalem. Raz (7 lutego) wyciagnalem wezem co bardziej porosniete sinicami miejsca i wyczyscilem palcami liscie roslin. Zauwazylem, ze tylna sciana zrobila sie ciemnobrunatna. Falujace zielone porosty z kamieni zniknely - tu takze pojawil sie mocno brunatny kolor. Ze zmian - wprowadzilem swiderki.

Rosliny nieco ucierpialy w momencie najsilniejszego przykrycia sinicami. Ale widze, ze zaczynaja sobie dobrze radzic.

Slimaki wcinaja to cos brazowe - widac to najbardziej na prawym, duzym kamieniu. Same wzorki :-)

Ocencie sami jak to wyglada - wg mnie obiecujaco. Sinice jakby byly w odwrocie.

Autor admin
Admin
#27 - Posted: 16 Lut 2015 16:13 
Bardzo cieszy ten widok. Zobaczymy jak dalej sytuacja sie rozwinie.

Ale trzymam kciuki, abyś problem miał z głowy.

Marta

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Prosze o interpretacje tego, co uroslo Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®