Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Kolor g±bki

Autor nechor
Użytkownik
#1 - Posted: 3 Lut 2015 00:51 
Hej,

W jednej z niedawnych dyskusji pytałem o g±bkę do filtra wewnętrznego. Pomijaj±c firmę i rozmiar oczek, pytałem też o kolor. Z dyskusji wynikło, że nie ma on znaczenia. Z kolei w dyskusji z marcelem maj±cym problemy z tropheusami czytam, że kolor ma znaczenie. Jak to w końcu jest?

Autor sander
Użytkownik
#2 - Posted: 3 Lut 2015 08:34 
Znaczenie ma filtren użyty do budowy g±bki, odpowiedni do filtrowania wody ma kolor niebieski. Producenci barwi± pianki aby łatwiej było odróżniać odpowiednie produkty, praktyka podobna do tej z któr± mamy do czynienia w elektryce, czerwony to +, niebieski to - a biały 0.

Autor marek
Użytkownik
#3 - Posted: 3 Lut 2015 18:47 - Edytowany przez: marek 
Tak jak nechor czytałem o tych g±bkach i też nie pamiętam żeby kto¶ przestrzegał przed czarnym kolorem. W ogóle to dziwna sprawa bo wynika z niej, że renomowane firmy wyposażaj± swoje filtry w złe g±bki? Jakie mog± być tego konsekwencje? Prawdę mówi± to sam mam w filtrze wewnętrznym te czarne już od ponad 2 lat i jak do tej pory żadnych problemów.
Tak je dokładniej obejrzałem i naprawdę to s± bardzo ciemno szare to ma znaczenie? Te czarne to maj± mieć rzeczywi¶cie czarny kolor, czy to tylko taki skrót my¶lowy?

Autor marcel
Użytkownik
#4 - Posted: 3 Lut 2015 20:33 
Witam widzę że trwa dyskusja na temat koloru g±bki. Powiem że na pocz±tku jak zaczeła mnie interesować akwarystyka to w filtrach wewnętrznych wła¶nie były czarne g±bki i nic z rybami się nie działo. Dlatego zdziwiła mnie wypowiedz sander ale może ma rację. S± różne składy g±bek po za tym widziałem parę filmików w zooBotanica wła¶nie z trofciami i fakt na filtrach wew. s± założone niebieskie g±beczki pozdr
Marcel

Autor nechor
Użytkownik
#5 - Posted: 4 Lut 2015 01:20 
Wezmy dwa linki:

http://allegro.pl/wklad-filtracyjny-gabka-20x10x10 -cm-ppi-20-i4966921871.html

http://allegro.pl/wklad-filtracyjny-gabka-20x10x10 -cm-ppi-20-i4966965359.html

W obu napisane: "zapewnia optymalna filtracje wody". Chyba nie wszyscy producenci stosuje opisana zasade.

Autor marcel
Użytkownik
#6 - Posted: 4 Lut 2015 11:21 
nechor teraz jest tyle g±bek na rynku że sprzedawcy prze¶cigaj± się w opisach które nie do końca s± prawdziwe. Jako¶ towar trzeba sprzedać prawda???
Marcel

Autor sander
Użytkownik
#7 - Posted: 4 Lut 2015 18:43 
Nie rozumiem dlaczego zastanawiacie się nad czym¶ co jest oczywiste? Wodę filtrujemy za pomoc± filtrenów T lub TM.

FILTRENY T i TM

S± to pianki retykulowane z poliuretanu na bazie poliolu polieteru. Głównym zastosowaniem pianek Filtren TM jest mechaniczna i biologiczna filtracja wody. Znakomicie nadaj± się do wychwytywania wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych. Można je również powlekać żywymi kulturami bakterii, co sprawia, że z powodzeniem spełniaj± swoje zadania, np. w biologicznych oczyszczalniach ¶cieków, a nie tylko w akwariach, basenach, czy innych akwenach wodnych (hodowla ryb).

BULPRENY S, R i D

s± to retykulowane pianki z poliuretanu na bazie poliolu poliestrowego.
Pianki te nadaj± się idealnie do wła¶ciwego jak i wstępnego filtrowania powietrza. Znajduj± także zastosowanie w układach klimatyzacji i wentylacji oraz w przemy¶le motoryzacyjnym. Najistotniejszym zastosowaniem tych pianek jest filtracja powietrza, pocz±wszy od niedużych maszyn i urz±dzeń, skończywszy na wielkich kominach fabrycznych. Z powodzeniem powstrzymuj± drobne, naturalne zanieczyszczenia powietrza (np. w odkurzaczach), jak i ciężkie, szkodliwe zwi±zki chemiczne.

Autor nechor
Użytkownik
#8 - Posted: 4 Lut 2015 22:15 
Nie rozumiem dlaczego zastanawiacie się nad czym¶ co jest oczywiste? Wodę filtrujemy za pomoc± filtrenów T lub TM.

Wiesz, to jest tak: pisalem o gabkach niedawno i nawet pytalem o kolor. Nikt nie wspomnial o tym co napisales. Ogladam filmy na youtube, gabek niebieskich za duzo nie ma. Nie widzialem zbytnio w sklepach akwarystycznych niebieskich gabek. Wniosek: to nie jest oczywiste.

Autor marcel
Użytkownik
#9 - Posted: 4 Lut 2015 23:15 
Powiedz mi sander a co powiesz o zielonych g±bkach bo kiedy¶ swego czasu też tak± posiadałem i też nic z rybami sie nie działo.
Marcel

Autor marek
Użytkownik
#10 - Posted: 5 Lut 2015 06:19 
Zacznę drugiego zdania bo w pierwszym musiałbym napisać mniej więcej to co poprzednicy. Z tego co napisałe¶ wynika co najwyżej a może aż to, że niebieskie lepiej filtruj± wodę tak mechanicznie jak i biologicznie niż te czarne. Być może tak jest, ale powtórzę to o co już raz tutaj zapytałem i nikt tego nie poci±gn±ł. Jakie s± konsekwencje używania do filtracji nie niebieskich g±bek? Tak tylko dodatkowo napiszę że akwarystyk± bawię się już od kilkudziesięciu lat. O tym, że woda powinna zachowywać jakie¶ parametry też wiem już od kilkudziesięciu lat. Sporadycznie sprawdzam te parametry też już od kilkudziesięciu lat. Epoka filtrów zewnętrznych żwirowych zakończyła się w wymienionym wyżej okresie i większo¶ć z nas przeszła na "g±bki" (bardzo różnego koloru i bardzo różnej gęsto¶ci) takie napędzane brzęczykami. Same te g±bki zawsz utrzymywały mi prawidłowe parametry wody. Stosuj±c czyst± chemię (kwas, zasada) preparowałem wodę dla paletek i w takiej wodzie przy tamtych g±bkach rodzice (dobrana para oczywi¶cie) szczę¶liwie odchowywała młode.

Autor sander
Użytkownik
#11 - Posted: 7 Lut 2015 13:40 
Czarne g±bki mog± zawierać substancje ropopochodne, które w pewnym momencie zostan± uwolnione do wody i będ± truć ryby. Objawy takiego zatrucia s± podobne do tych jakie obserwuje marcel w swoim akwarium. Ryby słabn± i padaj± ale nie widać specyficznych objawów jasno wskazuj±cych na dan± chorob±. Ryby w złym stanie będ± w wyniku analizy mikroskopowej ujawniać obecno¶ć wielu pasożytów zarówno robaków, pierwotniaków, bakterii i grzybów, które w formie utajonej nie groĽnej bytuj± w ich zdrowych organizmach.

Moim celem nie jest polemika, piszę o g±bkach dlatego żeby ustrzec akwarystów przed niepotrzebnym niebezpieczeństwem. Być może czę¶ć g±bek o innym kolorze może być bezpieczna dla ryb ale uważam, że skoro producenci filtrenów przyjęli takie a nie inne oznaczenie dla swoich produktów to podejmowanie zbędnego ryzyka jest krótko pisz±c głupot±.

marek-u zrobiłe¶ na mnie duże wrażenie pisz±c ostatnie zdanie ;-)

Wybór g±bek należy do Was :-)

Autor janas1970
Użytkownik
#12 - Posted: 7 Lut 2015 20:18 
Witam.Skoro niebieskie g±bki s± bezpieczne a inne niekoniecznie to czemu oryginalne g±bki np. we filtrach zewnętrznych aquael ma kolor czarny lub bliski czarnemu za¶ w zewnętrznych fluvalach kolor biały.O nich piszę ponieważ posiadam te filtry.

Autor marcel
Użytkownik
#13 - Posted: 7 Lut 2015 23:38 
sander to fakt do dnia dzisiejszego nie wiem co wybiło mi połowę stada. Może ta przeklęta g±bka, może co¶ w kanalizacji, może pokarm. Mogę sobie gdybać. Na szczę¶cie sytuacja wygl±da na opanowan± parametry wróciły do normy tak więc to jest przestroga dla innych. Może faktycznie co¶ się uwolniło z tej g±bki. Żeby się dowiedzieć musiałbym dać rybę do badania lub wodę do analizy.
sander nie odpowiedziałe¶ o stosowaniu zielonych g±bek czy też ich nie można stosować???? Swego czasu miałem w atmanie tak± g±bkę i wszystko było oki
Marcel

Autor nechor
Użytkownik
#14 - Posted: 8 Lut 2015 23:39 - Edytowany przez: nechor 
Sander, sorry, ale tym razem musisz podac Ľródło swoich informacji :-) Nie jestem w temacie, ale statystycznie internet przebadany pod katem koloru i rodzaju filtracji nie wskazuje na podana przez Ciebie zaleznosc :-)

Autor sander
Użytkownik
#15 - Posted: 9 Lut 2015 09:25 

Autor marek
Użytkownik
#16 - Posted: 9 Lut 2015 11:54 - Edytowany przez: marek 
No Panowie jak się bawić to się bawić. Tę stronę, do której linka podał sander to już wcze¶niej znalazłem ale nie doczytałem się na niej niczego na temat szkodliwo¶ci bulprenów, przewertowałem jeszcze raz i znowu nic. Zadzwoniłem więc na podany nr telefonu i usłyszałem, że ten podział niebieski, czarny to tak nie do końca bo filtreny też s± czarne a czy jest odwrotnie Pan,z którym rozmawiałem (bardzo uprzejmy) nie potrafił odpowiedzieć. Zagrożeniem s± antypireny (przeciwzapalacze) stosowane w g±bkach po to aby były niepalne. To co kupujemy w sklepach zoologicznych jest bezpieczne (najprawdopodobniej filtreny tylko czarne) Prawdę mówi±c niebieskie g±bki mam tylko w filtrach EHEIMA a cała reszta, któr± mam i ,któr± widziałem jest czarna. Gdyby co¶ było nie tak no to nie obyłoby się bez grubej afery.

Autor sander
Użytkownik
#17 - Posted: 9 Lut 2015 22:25 
A ja niestety raz się nadziałem i otrułem akwarium z narybkiem za pomoc± czarnej g±bki, padło mi wtedy około dwustu ryb. Kolejny przypadek miałem kiedy jako podkład pod kamienie użyłem gumowej wycieraczki.

Nie mam żadnego interesu w polecaniu niebieskich g±bek czy odradzaniu stosowania czarnych, swego czasu na stronie eurofoam była informacja na temat podziału pianek ze względu na kolor. Według mojej oceny pianki czarne i niebieskie różni± się nawet w konsystencji co łatwo zauważyć podczas zgniecenia w dłoni.

marek nie wiem na czym ma polegać "zabawa" ale dla mnie to wcale nie jest ¶mieszne. Wielu akwarystów rozwi±zało swoje problemy z rybami po zmianie czarnych g±bek na niebieskie.

My¶lę, że oryginalne filtry turbinowe i g±bki w plastikowych puszkach jakie s± standardowo montowane to ¶miech i można nimi co najwyżej mieszać wodę w zbiorniku a nie j± filtrować...

Poszczególne komórki czarnej pianki błyszcz± się w ¶wietle co oznacza, że ich powierzchnia jest bardzo ¶liska, sprawia wrażenie lakierowanej (mało porowata) nigdy nie obserwowałem tego zjawiska w piankach niebieskich.

Autor daras77
Użytkownik
#18 - Posted: 9 Lut 2015 22:54 
Mam dwa kubełki, Eheim i JBL w obu s± niebieskie g±bki, ale na prefiltry użyłem czarnych g±bek, czy mam się bać?

Autor marek
Użytkownik
#19 - Posted: 10 Lut 2015 07:34 - Edytowany przez: marek 
sander zabawa miała polegać na tym, że ponieważ na stronie eurofoamu nie znalazłem potwierdzenia tego co napisałe¶ to po prostu do nich zadzwoniłem z czego zdałem tu relacje. Wniosek jest prosty, filtreny s± również czarne. Zagrożeniem w g±bkach s± te antypireny, o których też pisałem. Je¶li więc do filtrowania wody w akwariach będziemy używać g±bek przeznaczonych do tego celu a nie zaadaptowanych z innych Ľródeł to nie ma żadnego zagrożenia. Osobi¶cie stopniowo wprowadzam do swoich filtrów coraz więcej g±bek o różnej gęsto¶ci w miejsce np. ceramiki bo po prostu uważam, że zapewniaj± równie dobr± filtrację biologiczn± przy nieporównywalnie skuteczniejszej mechanicznej. Tego Twojego przykładu z wycieraczk± nie skomentuję bo musiałbym użyć słowa, którego Ty użyłe¶ pisz±c o stosowaniu czarnych g±bek.

Marek

Autor sander
Użytkownik
#20 - Posted: 10 Lut 2015 20:29 
Jedyne co rozumiem z całej "zabawy" to nic innego jak to co pisałem zawsze czyli używaj±c g±bek barwy niebieskiej mamy pewno¶ć, że stosujemy wła¶ciwe filtreny. Stosuj±c pianki o innej barwie może być różnie...

O przydatno¶ci pianek w systemach filtracyjnych oraz ich wyższo¶ci nad innymi mediami można by pisać bez końca. Stosowanie wkładów ceramicznych dla potrzeb biologicznej filtracji wody jest mało zasadne z prostej przyczyny, kultury bakteryjne tworz± szczeln± błonę o aktywnej powierzchni czyni±c ceramikę nieproduktywn± wewn±trz struktury. Pianki s± tworami przestrzennymi gdzie błona zalega w przestrzeniach komórkowych co powoduje, że cała objęto¶ć medium jest aktywna biologicznie. Tutaj pojawia się ważny aspekt jako¶ci pianek, lepsze s± pianki z materiału który powoduje przyleganie kolonii baterii a nie tylko zawieszenie w siatce komórek w tym wła¶nie aspekcie niebieskie filtreny TM s± niezast±pione. Zwykle producenci filtrów posługuj± się piankami tapicerskimi o drobnych oczkach, które w pewien sposób niweluj± brak adhezji jednak niesie to z sob± sporo minusów, gęsta pianka szybciej ulega zatykaniu przez co wiele komórek zostaje pozbawionych intensywnej wymiany wody a tym samym tlenu, powstaj± strefy przyjazne dla rozwoju innych organizmów nie bior±cych udziału w cyklu azotowym itd...

Autor marcel
Użytkownik
#21 - Posted: 10 Lut 2015 21:59 
Jak już tak się przekomarzamy przyznam że sander ma rację. Postanowiłem zrobić mały test po tym incydencie co miałem wła¶nie z t± czarn± g±bk± któr± posiadałem. Wlałem w małe akwarium wody z akwa włożyłem g±bkę i zmierzyłem NO3 wyniosło 10. Po dwóch dniach czyli dzi¶ zmierzyłem znowu i wyniosło ponad 50. Tak więc moja g±bka co¶ wydziela do wody że azotany drastycznie wzrastaj± chyba że nie mam racji to kto¶ mnie poprawi dlaczego tak się dzieje. Pozdr.
Marcel

Autor marcino8819
Użytkownik
#22 - Posted: 25 Wrz 2015 20:53 
CZesc gdzie kupic te g±bki o których pisze sander?

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Kolor g±bki Top

Twoja wypowiedĽ Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mog± tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomo¶ci albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®