Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

czy muszę modyfikować parametry wody

Autor wojtekr
Użytkownik
#1 - Posted: 22 Kwi 2015 14:09 
Już niedługo (mam nadzieję) odpalam 1000l baniak.
Ostatnie badania, które zlecają wodociągi wykazują:
- odczyn - pH=8
- przewodność - 286 uS
- azotany - 15-20 mg/l

O ile pH jest idealne, należałoby chyba podnieść twardość i zredukować azotany, które i tak będą się nagromadzały, bo nie planuję roślin w zbiorniku (po raz pierwszy w moim akwaium).

Powyżej dane z wodociągów, muszę jeszcze zbadać po swojemu co u mnie w jest w kranie.

Obawiam się tylko zachwiania równowagi parametrów wody przy ich sztucznej korekcie, co może w rezultacie doprowadzić do innych kataklizmów jak np. atak sinic.

Obsada jaką planuję to cyphtilapia gibberoza + towarzyszące (alto, lepidio, synodontisy).
Co byoby lesze, przyzwyczaić ryby do tej wody, czy raczej korygować ją?

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 23 Kwi 2015 06:53 
Parametry wg mnie do korekty. pH ok, ale przewodność powinna być wyższa, z tym raczej nie jest problem bo łatwo to zmienić. Przewodniość u ryb tanganickiech ma znaczenie, nie tylko dla ich kondycji, ale i dla rozmnażania.

Niestety N03 jest wysokie i tutaj trzeba coś wymyślić.

Marta

Autor py1szczak2
Użytkownik
#3 - Posted: 23 Kwi 2015 08:45 
Przewodniość u ryb tanganickiech ma znaczenie, nie tylko dla ich kondycji, ale i dla rozmnażania.

Marto, mogła byś coś więcej napisać o wpływie przewodności na rozmnażanie,
tzn na co dokładnie ma wpływ ???
Przepraszam że zaśmiecam nie mój temat, ale od dłuższego czasu próbuję rozwiązać zagadkę nie donoszenie ikry przez moje ryby.
Ciekawostką jest to że kiedy krótko po tarle dodam do wody akryflawinę ryby donoszą i mają młode, jeśli nie dodam leku ikra ginie w przeciągu 3 -4 dni
Parametry w akwarium 540L
NO2 0
NO3 <10
pH 7,8 - 8
temperatura wody 27*C

Piotr

Autor wojtekr
Użytkownik
#4 - Posted: 23 Kwi 2015 10:27 
Dziwny wydaje mi się tak wysoki poziom azotanów, ponieważ wiem, że woda jest w 100% ze studni głębinowej.
Zmierzyłem poziom NO3 testami JBL i wyszła mi maksymalnie 3 kropka, czyli 5mg/l.

Z pomiarem twardości gorzej, bo mam testy Zooleka z 2012 roku (mogą być przeterminowane?) nigdzie nie ma daty przydatności.
GH - nie mogłem tego zmierzyć. Doszedłem do 40 kropel, woda ma zabarwienie intensywnie żółty, czyli bez sensu, bo na skali ma się zmienić z różowego w zielony
KH - po 7 kroplach zmiana koloru z niebieskiego na żółty

test na PH mam też niestety Zooleka, ale tutaj kolor identyczny jak na skali wskazywał 7,5

Te dane są bardziej obiecujące, aczkolwiek muszę js zweryfikować mierząc u kolegi.

Autor admin
Admin
#5 - Posted: 23 Kwi 2015 11:42 
Odpisywać Wam będę po spotkaniu. Docierają pierwsi prelegenci. U nas jest urwanie głowy. Wybaczcie...

Marta

Autor krzymor
Użytkownik
#6 - Posted: 24 Kwi 2015 09:09 
W jaki sposób zmierzyć przewodność?

Autor wojtekr
Użytkownik
#7 - Posted: 24 Kwi 2015 21:08 
Przewodność mierzymy konduktometrem

Zweryfikowałem moje pomiary wody w laboratorium w pracy:
pH = 8, przewodność - 280 uS

Kupiłem nowe testy JBL, i tak:
- pH = 8
- GH = 8
- KH = 8
- No3 = 10

Cóż widzę, że woda nadaje się do korekty i to chyba od samego początku, jak zacznę startować zbiornik w trakcie zamykania cyklu azotowego.
1. pH - OK
2. redukcja azotanów żywicami lub biopolimerami
3. Natomiast co proponujecie do podwyższenia twardości?

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 29 Kwi 2015 06:54 
Możesz używać soli do Tanganiki firm JBL, Seachem, itp. Możesz również używać metody Ballinga. Zależy ile masz czasu i chęci:)

Marta

Autor admin
Admin
#9 - Posted: 29 Kwi 2015 06:59 
A do Piotra,

Przewodniość w Tanganice wynosi około 650 mikrosimensów, dlatego też ryby te mają wiele przystosowań do tego czynnika. Niewłaściwa przewodniość może wpływać na brak zapładniania ikry lub jej obumieranie. W Twoim wypadku raczej chodzi o grzyby w wodzie uszkadzające ikrę. Ale nie mam pewności co do drugiego czynnika. Wiem, że tak może być, ale nie wiem jak to sprawdzić. Spróbuj powoli podnieść przewodniość wody i zobaczymy.

Marta

Autor py1szczak2
Użytkownik
#10 - Posted: 29 Kwi 2015 14:45 
A do Piotra,

Przewodniość w Tanganice wynosi około 650 mikrosimensów, dlatego też ryby te mają wiele przystosowań do tego czynnika. Niewłaściwa przewodniość może wpływać na brak zapładniania ikry lub jej obumieranie. W Twoim wypadku raczej chodzi o grzyby w wodzie uszkadzające ikrę. Ale nie mam pewności co do drugiego czynnika. Wiem, że tak może być, ale nie wiem jak to sprawdzić. Spróbuj powoli podnieść przewodniość wody i zobaczymy.

Marta

Marto , bardzo dziękuję za odpowiedź.
Piotr

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / czy muszę modyfikować parametry wody Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®