Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Jaki przepływ

Autor Dealer007
Użytkownik
#1 - Posted: 22 Maj 2006 16:16 
Witam
Zamierzam do mojego akwa z frontosami (6szt) zrobić sumpa.
Nie mam możliwości zrobienia komina i myślę o pudełku przelewowym.
Sump będzie miał pojemność około 160l , akwa ma 720l.
Pudełko ma przepływ 950l/h, takie znalazłem na niemieckim ebay.
Mam pytanie czy starczy taki przepływ?
Sump będzie filtrem mech-biol.

Autor danlack
Użytkownik
#2 - Posted: 22 Maj 2006 22:35 
Przy polaczeniu mechaniki i biologi zawsze trzeba znalezc srodek ciezkosci.
Mechanika to jak najwiekszy przeplyw, tylko zeby nie robic pralki (4-5x pojemnosc zbiornika), biologia 1-1.5x pojemnosci na h.

W mieszanym polaczeniu zrobilbym 2x /h czyli jakies 1500 l/h, pompe dalbym jednak troche wieksza (2500) - zazwyczaj producenci zawyzaja, ponadto jest spadek mocy na podnoszeniu, itd. Tak wydaje mi sie teoretycznie bo nigdy nie mialem sumpa

Autor nuroslaw
Użytkownik
#3 - Posted: 24 Maj 2006 08:37 - Edytowany przez: nuroslaw 
Witam.
Pudełko przelewowe, mojej konstrukcji, w sumie niewielkie, miało przepływ cirka 2000 l/h (pompa Aqua Szut 3500 na wysokośc 90 cm (około 75 cm słupa wody) podawała wodę z zbiornika pod stołem do akwa o pojemności 15 litrów. Poziom wody podniósł się o 1 cm i był stabilny.

Testowałem pudełko swojej konstrukcji dlatego pudełko było zawieszone na krótszym boku małego akwarium, a pompa stała w 20 litrowym wiadrze na podłodze. Powrót rurka kanalizacyjna fi 32 (zdecydowanie za duża - ).

Uwzględniłem poprawki, naniosłem na papier, ale już nie budowałem kolejnego pudełka.
Ta pierwsza konstrukcja z samej ciekawości jak to działa :)
Na allegro widziałem pudełka przelewowe, ręcznie robione o większej przepustowości, sprawdzona konstrukcja a znacznie taniej niż firmowe. (które de facto też nie są idealne)

Dlatego myślę że bez problemu znajdziesz pudełko o właściwej przepustowości.

Autor Dealer007
Użytkownik
#4 - Posted: 26 Maj 2006 19:08 
jeszcze jedno pytanie.
jak myślicie czy pudełko przepływowe 950l/h przy sumpie 160l do mojego akwa który pełnił by tylko rolę filtra biologicznego starczy?
Dna nie odmulam, są świderki i zawsze jest czysto.

Autor nuroslaw
Użytkownik
#5 - Posted: 29 Maj 2006 13:07 
Zależeć będzie od wydajności pompy którą podłączysz i jaką wydajnośc skierujesz do akwa. Jeśli rzeczywista wydajność pompy będzie <950 l/h to tak.

Autor bryko
Użytkownik
#6 - Posted: 29 Maj 2006 15:04 - Edytowany przez: bryko 
950 l/h to ciut maławo do takiego akwa, bezpiecznej byłoby ok 2xakwa czyli ok 1400l/h. Przy takim małym przepływie na pewno nie będzie filtrował skutecznie mechanicznie. U mnie na 400 l akwa (tropheusy) i 80 sumpa przepływ jest ok 750 l/h a i tak musiałem dołożyć mechaniczny 1200 l/h.

Cóż, zawsze możesz spróbować jak to się będzie sprawowało mierząc NO2 i NH4. Jeśli masz już pompę i jest ona za mocna to zawsze możesz ją lekko zdławić zaworem. I nie pracuj na max wydajności pudełka, ze wzglądów bezpieczństwa...

pozdrawiam
Paweł

Autor Dealer007
Użytkownik
#7 - Posted: 4 Wrz 2006 16:23 
witam
znalazłem takie pudełko przelewowe:

http://img465.imageshack.us/my.php?image=900przele w2sd6.jpg

ma śrubunek 3/4 cala. Znalazłem na necie że pudełko z takim spustem ma około 1300l/h, czy możecie to potwierdzić? Takie pudełka na niemieckim ebay mają ponad 2000l/h

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Jaki przepływ Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®