Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Start zbiornika

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor Sebi
Użytkownik
#1 - Posted: 12 Lis 2015 08:52 
Postawiłem zbiornik 840l. Wprowadziłem bakterie Firmy Seachem. Na opakowaniu jest napisane,że należy je podawać jeszcze przez tydzień w mniejszej ilości a po tygodniu można już wprowadzić częściową obsadę. Na początek ma trafić do tego akawa 5 sztuk dorosłych Alto, a po miesiącu reszta obsady. Moje pytanie: czy można będzie wprowadzić Alto po tak krótkim czasie? Wiem, że dojrzewanie akwa trwa min. 4 tygodnie, ale jak ma ono zastartować jak nie ma ryb?

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 12 Lis 2015 16:12 
Aby wprowadzić obsadę cykl azotowy musi byc zamknięty. Jest wiele metod prawidłowego wystartowania zbiornika. Poczytaj tutaj i w Tanganika MAGAZYN. Wprowadzenie ryb do niestabilnego zbiornika może się skończyć ich zgonem.

Marta

Autor maly50
Użytkownik
#3 - Posted: 12 Lis 2015 18:41 
Dzień dobry. Zakładam zbiornik z Tanganiką i chcialbym poprosić o pomoc w uzyskaniu odpowiedniej wody. Skład mojej wody wodociągowej :
- ph - 6,78
- przewodność - 265,5
- amonowy jon - 0,02
- azotany - 5,47
- azotyny - 0,003
- żelazo - 13
- mangan - 21
- twardość mgCaCO3/I - 87,5
mmol/I - 0,8
Pytanie brzmi - czy dodawać jedynie sodę, sól kamienną, a może gotową sól do Tanganiki ? Oraz w jakich proporcjach, zbiornik ma 600l. Pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 12 Lis 2015 20:19 
W tym wątku choćby znajdziesz przykłady soli używanych w tanganice,

http://forum.tropheus.com.pl/index.php?action=vthr ead&forum=5&topic=5878&page=0#msg75737

Opisów preparowania wody znajdziesz na tym forum wiele. Warto poczytać. polecam takze artykuły w Tanganika MAGAZYN!

Pod tym linkiem znajdzisz jak wyglądaja parametry w jeziorze.

http://www.thekrib.com/Plants/CO2/rift.html#6

Nie ma gotowego schematu używania ilości soli do preparowania wody. To trzeba samemu sprawdzić i przetestować, każda woda ma inne bufory.

Musisz nauczyć sie panować nad wodą, a nie szukać gotowej recepty. To niestety podstawa tanganickiej akwarystyki.

Na rynku jest ogromny wybór preparatów to przygotowania i buforowania wody tanganickiej. Polecam preparaty firmy Seachem.

Masz niskie pH, przewodność - to podpowiedź.

Marta

Autor maly50
Użytkownik
#5 - Posted: 12 Lis 2015 20:32 
Soda oczyszczona nie rozwiąże problemu niskiego pH?

Autor admin
Admin
#6 - Posted: 13 Lis 2015 07:22 
Ssoda oczyszczona to tylko jeden z czynników, rozwiązuje jedynie część probemów i to na krótko. Słabo stabilizuje wodę. Powinna byc używana jedynie jako dodatek.

W Tanganika MAGAZYN masz wszystko opisane. Woda Tanganicka to nie tylko podwyższone pH.

Marta

Autor maly50
Użytkownik
#7 - Posted: 19 Lis 2015 15:47 
pH 8.0
GH 11
KH 14

Wie ktoś może, czym podnieść jeszcze węglanową, żeby nie wzrosła już ogólna ?

Autor admin
Admin
#8 - Posted: 19 Lis 2015 21:57 
GH zawsze musi być wyzsza od KH. To tylko nieprawidłowe testy powodują, ze wychodzą takie wyniki. GH to twardość ogólna i zawsze jest wyższa od węglanowej. Ja nic bym nie zmieniała.

Marta

Autor maly50
Użytkownik
#9 - Posted: 19 Lis 2015 22:09 
Wiem, że jest Pani ekspertem, dlatego nie zamierzam polemizować. Nie rozumiem tylko dlaczego w znakomitej większości czytam, że to węglanowa ma być 16-18, a ogólna 7-11. Jedynie dwukrotnie spotkałem się, że ktoś pisze na odwrót. Naprawdę sporo czytam na ten temat ostatnio, a tego typu rozbieżności powodują, że głupieję...

Autor maly50
Użytkownik
#10 - Posted: 19 Lis 2015 22:12 
Zapomniałem dodać - testy mam nowe JBL, robię je po kilka razy dziennie.

Autor admin
Admin
#11 - Posted: 19 Lis 2015 22:39 

Autor maly50
Użytkownik
#12 - Posted: 19 Lis 2015 22:55 - Edytowany przez: maly50 
Dziękuję, rozumiem skąd te rozbieżności w testach. Ale skoro tak, to jakich w końcu wartości twardości pilnować, skoro testy mnie oszukują... :)
Bardzo proszę o odpowiedź, bo mam już mętlik w głowie...

Autor admin
Admin
#13 - Posted: 20 Lis 2015 07:08 
Ja nic bym już nie ruszała. Czym sterowałeś?

Marta

Autor maly50
Użytkownik
#14 - Posted: 20 Lis 2015 13:47 
1. JBL Aquadur i soda. Po troszkę i monitorowałem co się dzieję. Do osiągnięcia tych wyników poszło pół opakowania Aquaduru i 1 opk. sody spożywczej (zbiornik 600l). W akwarium mam dużo wapieni filipińskich.

2. Przez jedną dobę miałem mleczną wodę, martwiłem się, bo czytałem, że to normalne, ale przez kilka godzin. Mlecznej wodzie towarzyszyła piana na powierzchni. Ustąpiło jedno i drugie, za to na szybach pozostały białe kropki, nie wiem - soli, wapnia... (usuwać to, czy rozpuści się?)

3. Pani Marto chciałbym zamknąć w swojej głowie temat twardości - wszyscy którzy podają, że GH 7-11, KH 16-18 są w błędzie, bo ma być na odwrót, tak ?

4. W poniedziałek wpuszczam pierwsze ryby - 2 pary Spathodus M.
NO2 - 0,025
NO3 - 2 (i tu cieszyłem się dopóki nie natknąłem się na Pani wypowiedź, że NO3 zerowe może być problematyczne)
Wiem, że jest lepiej tolerowane niż NO2 i że do 40 jest do przyjęcia. Żyłem jednak w przekonaniu, że im mniej tym lepiej. Może Pani powiedzieć, dlaczego zerowe jest niepożądane?
W zbiorniku na razie tylko świderki i anubiasy.

Pozdrawiam.

Autor admin
Admin
#15 - Posted: 20 Lis 2015 18:13 
3. Pani Marto chciałbym zamknąć w swojej głowie temat twardości - wszyscy którzy podają, że GH 7-11, KH 16-18 są w błędzie, bo ma być na odwrót, tak ?

Czy przeczytałeś link, który Ci podałam? GH nie może być wyższe od KH, nie ma takiej możliwości. W linku jest wyraźnie napisane co mierzą testy! Wyniki oparte na tych testach, nie oddają faktycznego stanu.

Temat załozyłeś 12.11.2015. Od kiedy masz zalany zbiornik?

N03 na poziomie 0 może wystąpić, gdy cykl nie jest zamknięty.

N0 na poziomie 0 - moze wystąpić przy denitryfikacji, przy hydroponice.

N03 w zniorniku nie powinno przekraczac poziomu 25 ppm.

Marta

Autor maly50
Użytkownik
#16 - Posted: 20 Lis 2015 18:30 
Zbiornik zalany 4 listopada.

Autor admin
Admin
#17 - Posted: 20 Lis 2015 18:37 
I już masz dojrzały zbiornik? Co dodawałeś, jaki masz poziom amoniaku?


Marta

Autor maly50
Użytkownik
#18 - Posted: 20 Lis 2015 19:20 
:) przyznam się - musiałem pobiec do sklepu...
Myślałem, że w/w testy które zrobiłem to wszystko.
Amoniak 0,02

Autor maly50
Użytkownik
#19 - Posted: 20 Lis 2015 21:29 
Czy na podstawie tych danych, widzi Pani jakieś zagrożenie dla ryb, które do mnie trafią? Kupiłem je jakiś czas temu i odwlekałem termin odbioru, do czasu ustabilizowania się zbiornika. Dłużej już nie mogę. Myślałem, że po 4 tygodniach wszystko będzie już ok. Przyznaję, że to nie do końca rozważne posunięcie, ale nie mogłem się powstrzymać przed ich zakupem. Spathodus Marlieri ciężko dostać - nawet u Państwa. Teraz trochę żałuję, bo nie chcę im zaszkodzić...

Autor admin
Admin
#20 - Posted: 21 Lis 2015 07:28 
Dzisiaj jest 21.11. zbiornik zalałeś 4.11. Nijak z tego nie wychodzą 4 tygodnie. Nie wiem jak startowałeś zbiornik? To wszystko jest ważne.

Ponadto czy pomyślałeś o "mieszaniu biologii". Czytałeś o tym? masz warunki na kwarantanne dodawanych później ryb i zaszczepianie wody? Trwa to około 4 tygodni.

Marta

Autor maly50
Użytkownik
#21 - Posted: 21 Lis 2015 14:28 
Spathodusy przyjadą w poniedziałek. To prawie - faktycznie gdzieś mi uciekł jeden tydzień, bo będzie to 20 dni...

Nie mam warunków na kwarantannę ryb zakupionych w przyszłości. Ale zakupię je od jednego importera, sprzedawcy, być może u Państwa. Będą to dwie pary Eretromodus i 15-20 Tropheus Kasanga Red Rainbow. Oczywiście z tym nie będę się już spieszył.

Tak jak pisałem wcześniej, nie mam wyjścia - nie mogę cofnąć już tej transakcji i mam nadzieję, że dopisze mi w tym wszystkim odrobina szczęścia i wszystko będzie ok.

Przynajmniej wyniki wszystkich testów napawają optymizmem...

Autor admin
Admin
#22 - Posted: 21 Lis 2015 15:41 
Myślę, że jesteś następnym z długiej kolejki, który myśli, że się uda!!

pochopne "mieszanie biologii" i brak kwarantanny ryb to podstawowa przyczyna zachorowań ryb. Można pisać i mówić..... i nadal to samo.

ech...

Marta

Autor maly50
Użytkownik
#23 - Posted: 24 Lis 2015 14:43 
LUDZIE !!! Słuchajcie Pani Marty. Katastrofa, NO2 - 1,0

Jestem idiotą...

Autor admin
Admin
#24 - Posted: 24 Lis 2015 18:29 
Skąd jesteś?

Rozumiem, że wpuściłeś ryby. Czym startowałeś zbiornik?

Co obecnie robisz? jakie działania?

Marta

Autor maly50
Użytkownik
#25 - Posted: 24 Lis 2015 18:52 
Dawałem bakterie Seachem.

Aktualnie:
- ryby musiałem wpuścić, choć cierpię z tego powodu
na razie pływają, przesiewają piasek, nie widać skutków ubocznych

- codziennie podmieniam 20% wody

- dodałem sól niejodowaną (wyczytałem na forum, że łagodzi skutki tej sytuacji) w ilości 3 łyżki od zupy/100l. wg Pani receptury

- nie karmię ryb

- mieszkam w Jeleniej Górze

- dodaję bakterie Seachem

Autor maly50
Użytkownik
#26 - Posted: 24 Lis 2015 19:01 
Pozostałe testy w normie.

Temp. 26

Silne napowietrzenie.

Autor admin
Admin
#27 - Posted: 24 Lis 2015 19:02 
Masz znajomego akwarystę tanganickiego? chodzi o zabranie od niego z filtra nieco bakterii - tzw. biologii.

Podmiany musisz robić 2 razy dziennie po 10-15% jednorazowo. Nie więcej bo start zbiornika będzie dłuższy.

Cały czas sól i dobre natlenianie - nawet bardzo dobre.

Efektów u ryb nie widać teraz - pojawią się za jakiś czas.

Szukaj tego akwarysty - ze zdrowymi rybami!!

Marta

Autor maly50
Użytkownik
#28 - Posted: 24 Lis 2015 19:06 
Dziękuję.

Spodziewałem się, że będzie Pani ,,kopać leżącego'' ... i znowu się pomyliłem...

Autor maly50
Użytkownik
#29 - Posted: 24 Lis 2015 19:09 
Te efekty, które pojawią się później, to co to? Chwilowe, przejściowe, czy nieodwracalne?

Autor maly50
Użytkownik
#30 - Posted: 24 Lis 2015 19:14 
Aha, no i nie zapalam oświetlenia, żeby ich dodatkowo nie stresować.

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Start zbiornika Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®