Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Napowietrzanie

Autor twkw
Użytkownik
#1 - Posted: 24 Maj 2006 18:57 
Mam akwaria 2 x 375 L a w nich po 20 trophci
Denerwuje mnie odgłos wydobywającego się powietrza z napowietrzacza i filtrów /sypialnia/
postanowiłem w jednych z nich bazować tylko na ruchu wody wywoływanym przez deszczownię umieszczoną pod powierzchnią wody i podnoszącą ja nieznacznie w górę czy to wystarczy
roślinność skromna kilka anubiasów
po tygodniu test na O2 wypadł dobrze
ale wolę zapytać

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 24 Maj 2006 20:05 
Ja bym nie ryzykowała. Znam przypadki kończące sie bardzo źle.

Marta

Autor danlack
Użytkownik
#3 - Posted: 24 Maj 2006 21:40 
jakbys dorobil sobie zraszan filtry przelewowe to moze moglbys odpuscic napowietrzanie - badz ostrozny mnie to dotknelo dwa razy - raz cala obsada, raz 5 ryb (od tamtej pory jak wariat mam tlenomierz)

Autor klon
Użytkownik
#4 - Posted: 24 Maj 2006 22:56 
zamontuj przynajmniej głowicę atmana lub aquaela z gąbką, te filtry mają możliwość napowietrzania, są ciche i powinny wystarczyć. u mnie jest napowietrzanie przez dwie kurtyny o łącznej długości 120cm, pompka schowana jest do szafki pod akwarium i jest w miarę cicho, aczkolwiek akwarium nie stoi w sypialni.

Autor aahaja
Użytkownik
#5 - Posted: 24 Maj 2006 22:57 
20 trofów w 375tce to nie dużo. Napowietrzanie/natlenianie jest jednak przy trofach bardzo ważne. Kiedy poziom tlenu się zmniejsza znacznie najpierw podpływają pod powierzchnię, potem (gdy stan ten postępuje) siedzą na dnie ... a potem ich nie ma...

Dobrym sposobem (bardziej efektywnym w stosunku do deszczowni) jest umieszczenie wylotu z filtra pod powierzchnią (5-10cm poniżej poziomu wody) i skierowanie go pod kątem 30-45* na powierzchnię. Dzięki temu woda wypływając lepiej i szybciej miesza wodę z górnej warstwy i lepiej ją natlenia. Mam takie rozwiązanie w domu (2x250l gdzie pływa 18-20 dorosłych trofów) i nie mam żadnych problemów. Na hodowli stosuję takie samo rozwiązanie... ale wyloty z powerheadów dodatkowo przez dyfuzory wypuszczają na powierzchnię bąbelki - tam jednak nie muszę liczyć się z 'hałasem bąbelkowania' i zasysania powietrza przez turbiny . :-)
Pozdrawiam

Autor twkw
Użytkownik
#6 - Posted: 25 Maj 2006 08:08 
aahaja masz rację
mimo iz badam poziom natlenienia i wydaje się on dobry to trophcie z akwy bez napowietrzania stały się mniej aktywne nie podpływają do góry ani nie leżą na dnie ale są dużo spokojniejsze niż te w akwie z natlenianiem
zastosuję twoje rozwiazanie ale jednak w ciągu dnia będę natleniał dodatkowo
dzięki

Autor uwe87
Użytkownik
#7 - Posted: 25 Maj 2006 10:24 
Ja jak miałem problem z napowietrzaniem (głośny brzęczyk) zainwestowałem w napowietrzacz sery air275 i jestem bardzo zadowolony pracą tego brzęczyka choć nie jest zchowany w żadnej safce tylko stoi na pokrywie.Jakbym go schował to bym nie wiedział że mam brzęczyk.
Pozdrawiam

Autor Belgrano
Użytkownik
#8 - Posted: 25 Maj 2006 16:41 
Tylko kolega pisze co zrobic aby nie było słychać babelek powietrza! Tego się nie da wyciszyć a co w zamian, duzy ruch tafli?

Autor aahaja
Użytkownik
#9 - Posted: 25 Maj 2006 21:00 
Właśnie o to chodzi by powierzchnia wody była 'ruszana' - tam następuje wymiana gazowa i najefektywniejsze natlenianie. Wcale niekoniecznie tak mocno by się woda burzyła ... ale jest to zdecydowanie cichsze
http://img147.imageshack.us/img147/5462/wylotzfilt ra4dz.jpg

Autor danlack
Użytkownik
#10 - Posted: 25 Maj 2006 21:28 
Wracam do filtrow zraszanych - jak wbudujesz sobie taki filtr jak opisal Jacek Krawczyk na www.tropheus.com.pl to nie trzeba napowietrzac wody.

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Napowietrzanie Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®