Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Gips a twardość wody

Autor moba
Użytkownik
#1 - Posted: 24 Maj 2006 19:49 
Witam.
Wczoraj przeglądałem starsze numery magazynu akwarium i wyczytałem w numerze 35 z października 2004 w artykule o frontozach ,że twardość wody można podnieść dodając gips, cyt." W celu podniesienia twardości wody wystarczy dosypać do niej nieco zwykłego gipsu, zaś dla podniesienia jej ph-trochę sody oczyszczonej" koniec cytatu .
Co o tym myslicie , myslę nad tym bo mam za niska twardość wody , moja TWO w kranie 8 st. w akwarium po zastosowaniu żwiru koralowego, wapieni i muszli w akwa 10 stopni , hoduje frontozy i wiem że to zdecydowanie za mało.
Proszę o radę .
Pozdrawiam.
Artek.

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 24 Maj 2006 20:39 
Przyznam sie że pierwszy raz słyszę o takim "wynalazku". Ja osobiscie bym nie ryzykował, gips na szybkiego kojarzy mi sie z budownictwem ;-). A co ze skrzelami ryb? Ja kiedyś robilem odlawnie z gipsu np. twarzy, rąk. Powiem tak do tego nadawał sie tylko gips chirurgiczny. Budowlany jest podobno szkodliwy np. dla oczu.
Jeżeli ten numer magazyn mam to z ciekawoci przeczytam.
Leszek

Autor rufus1
Użytkownik
#3 - Posted: 24 Maj 2006 20:56 
Jestem ponownie. Znalazłem na str.18. Ale autorzy nie podaja jaka twardość tym gipsem sie podnosi (a wiadomo sa dwie badane w akwarium). następna sprawa nie podają dawkowania. Czyli rozumiem że doświadczalnie = eksperymenty. W takim razie ja byłbym bardzo ostrozny.
Zastanawia mnie równiez wartość twardości podana w artykule. O jaka chodzi? Ja sobie tylko pozwole tak na szybkiego podac odpowiednie wartosci twardości zamieszczone na stronie Erica Genevelle:
Tw. weglanowa 28,5- 32,5
Tw. ogolna 12,5- 19,5.
Te wartosci sa podane w stopniach fracuskich (strona fracusko jezyczna), ale wystarczy podane wartosci podzielić przez 2 i wyjdzie nam w stopniach niemieckich, bo w takich podaja z tego co widze autorzy artykułu. Oczywiście w różnych publikacjach moga być różne podane te wartosci, ale przedział jest zawsze podobny. Twardość mierzona w jeziorze moze być różna w zależności od miejsca pomiaru.
Leszek
ps. proponuje poszukac innego sposobu/sposobów, bardziej "oklepanych".

Autor rufus1
Użytkownik
#4 - Posted: 24 Maj 2006 21:36 
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gips
http://www.dolina-nidy.com.pl/
Tam cos jest o gipsie, zarówno naturalnym oraz przetworzonym.
Leszek

Autor klon
Użytkownik
#5 - Posted: 24 Maj 2006 23:02 
witam, myslę, że najlepiej na dno dać drobny piasek np. ze zmielonych dolomitów oraz skałki dolomitowe, podnoszą twardość i ph wody, do tej pory nie stosowałem żadnych środków podnoszących ph i twardość wody, a ryby są w doskonałej kondycji

Autor fazi64
Użytkownik
#6 - Posted: 25 Maj 2006 00:55 
Witam,
Ja spotkalem sie z praktyka zalewania warstwy gipsu budowlanego woda (np. w roznej wielkosci wiaderkach o wielkosci dostosowanej do realizowanych dolewek) i potem zlewaniu wody do akwa podczas podmian. Sposob sosowany byl (i jest nadal) w akwariach z rtbami z biotopu Malawi, Tanganika, Wiktoria.
Ja jednak nie zdecydowalbym sie na takie podnoszenie TwW - sa bardziej naturalne sposoby.
Pzdr.
Fazi64

Autor moba
Użytkownik
#7 - Posted: 25 Maj 2006 06:35 
Witam.
Dziękuję Wam za odpowiedzi na moje pytanie.
Pozdrawiam
Artek.

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Gips a twardość wody Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®