Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Nieszczęsna karimata?

Autor trzcinka
Użytkownik
#1 - Posted: 27 Maj 2006 21:33 
Pogrzebałam troche i znalazłam takie informacje

Karimata ta wykonana jest z bardzo lekkiej pianki polietylenowej. Zastosowana pianka polietylenowa posiada zamkniętokomorkową strukturę przez co jest nienasiąkliwa (nie zwiększa swej wagi w trakcie użytkowania) i nie sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Jest ona również dobrym izolatorem. Karimata o wymiarach 0,08 x 180 x 50 cm jest wykonana z jednowarstwowej pianki koloru niebieskiego

Polietylen jest odporny na działanie kwasów, zasad i roztworów soli, a nieodpornym na działanie silnych utleniaczy i stężonych kwasów: siarkowego, azotowego i chromowego

.
.fizjologiczna nieszkodliwość, dopuszczony do kontaktu z artykułami spożywczymi (wytyczne UE, atest PZH)

Dzięki wysokiej odporności chemicznej, zbędna jest dodatkowa ochrona powierzchni przed chemikaliami, tak jak ma to miejsce w przypadku elementów stalowych. Polietylen jest wykorzystywany w budowie systemów uzdatniania wody, oczyszczalniach ścieków, produkcji części zaworów, filtrów i pomp oraz instalacji dla przemysłu chemicznego.

nie przyjmuje wilgoci i przy pracy w środowisku mokrym nie zmienia swoich wymiarów i właściwości.

Ponieważ moje ryby chorują próbuję znaleść przyczyne -czy czasami nie jest to zatrucie chemiczne -z róznymi opiniami forumowiczów się spotkałam.
Rozwijam więc temat.

Poza tym to czy tła strukturalne produkowane są z bezpiecznego tworzywa? bo moje tło miało dziwny zapach Tło jest produkcji firmy EKOL sprzedawane przez Zooland

Autor trzcinka
Użytkownik
#2 - Posted: 27 Maj 2006 21:42 
Acha karimatę mam w środku akwa przyklejoną na całej pow na silikon akwarystyczny(pod akwarium też mam oczywiście podkładki)

Całkowicie dywagując -czy mógl nie wyschnąć silikon którym posmarowałam karimate-bo jeśli ona nie przepuszcza powietrza a potem jest szkło to czy ten smierdzący rozpuszczalnik z silikonu mial mozliwość ulotnić sie całkowicie.
Jak ktoś kleił silikonem to wie o czym piszę.

Autor trzcinka
Użytkownik
#3 - Posted: 27 Maj 2006 21:47 
Jak w ogole jest ze szkodliwością dla ryb substancji które są nierozpuszczalne w wodzie ale mogą być zaciągnięte z otoczenia przezfiltr z dyfuzorem powietrza i brzęczyki.
Mam tu na myśli dym papierosowy,rozpuszczalniki chemiczne do farb,odświeżacze powietrza i srodki na komary i muchy

Autor danlack
Użytkownik
#4 - Posted: 27 Maj 2006 22:18 
generalnie nie zaleca czyszczenia np. pokrywy pronto czy czyms w tym stylu - moze skorplic sie pozniej do wody, co do papierosow to juz bylo na forum - w duzej ilosci szkodza.

A propos tego syfku z silikonu to zdaje sie ocet. Nie podoba mi sie ta karimata niezaleznie od tego czy to ona czy nie - moze kiedys zaszkodzic, ale po tym klejeniu (akwarystycznym ?) to naprawde masz mnostwo roboty z jej usunieciem - sama musisz zdecydowac, ale chyba lepiej po leczeniu.

Tlo masz sztywne czy piankowe ? jak sztywne to zwykle to zywice epoksydowe i nie szkodza po wyschnieciu - jak swieze to troche smierdza.

Bogdan

Autor trzcinka
Użytkownik
#5 - Posted: 27 Maj 2006 22:52 
tło jest sztywne ,masywne.i zajmuje dużo miejsca w akwarium-ładnie wygląda i tylko tyle.Dzwoniłam do firmy produkującej tła i też zaprzeczają jego szkodliwości.
A z czego są gąbki-też polietylen tylko inaczej tłoczony?.W akwarium nie ma przecież stężonych kwasów które by mogły ją rozpuścić ?

Męczy mnie ta karimata i na pewno ją kiedyś usunę ale do tej pory chciałabym być choc ciu ciut uspokojona.

Autor Luna
Użytkownik
#6 - Posted: 29 Maj 2006 07:45 - Edytowany przez: Luna 
Witam
Ja pod swoje kamloty w akwa urzyłam matę, którą kupuje się pod akwarium. Tak radzili w sklepie i tak poradził facet zajmujący się hodowlą trofci. Nie przykleiłam jej do dna właśnie dlatego, że nie byłam pewna, czy sylikon akwarystyczny , który nie zdążyłby wyschnąć przed zalaniem i wpuszczeniem ryb nie zaszkodziłby im.
Fakt jest taki, że karimaty, maty i inne "gąbczaste" nie dadzą wyczyścić się tak do końca, a jednak dotykane i rzucane po sklepach są.
Nie wiem, czy kalimata i mata to najlepsze rozwiązanie, ale z tego co czytałam lepsze od styropianu, który po pewnym czasie wydziela niekożystne substancje w wodzie. Uprzedzam pytanie - nie wiem po jakim czasie, nigdzie dokładnie nie podano takich danych.
Luna

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Nieszczęsna karimata? Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®