Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Filtracja biologiczna + ciągła podmiana wody

Autor acidity
Użytkownik
#1 - Posted: 1 Cze 2006 16:55 
Generalnie mimo iż przeczytałem już trochę o sumpach, to często opinie były rozbieżne, że trudno było wyciągnąć jakieś wnioski, do tego nigdy nie widziałem takiego filtra w działaniu.
Mowa o akwarium 840 l, obsada C. Frontosa
- czy sump o rozmiarach 80x60x40(wys); 192 litry będzie wystarczający?
- czy lepszy będzie przepływ boczny, czy góra-dół?
- Ile przegród zastosować i jakiej wielkości powinny być komory
- Jakiej wielkości powinien być przypływ pod przegrodami(w przypadku przepływu góra-dół)

I jak w to wszystko wkomponować system ciągłej podmiany wody...
Jestem zwolennikiem prostych metod i chciałbym uniknąć uzależniania działania systemu podmiany wody od energii elektrycznej i nadmiaru jakiś urządzeń mechanicznych. Im mniej tego władujemy, tym mniejsza szansa że coś się zepsuje. Pozostaje więc tylko grawitacyjny odpływ brudnej wody. Problem jednak jest taki, że rura odpływowa będzie szła w podłodze, a możliwość wcięcia się do kanalizy znajduje się jakieś 10 cm ponad poziomem podłogi (tam jest żeliwo, więc wiercić nie będę), a więc aby grawitacja dała znać o sobie odpływ z sumpa(będzie stał na podłodze) musi się znajdować powyżej włączenia do kanalizy.
Oglądałem rozwiązanie triamonda www.aip.pl/~triamond/850projekt/filtr.gif gdzie odpływ znajduje się w sumpie na wysokości 21 cm. Jednak aby je zastosować u siebie, musiałbym mieć w sumpie równy poziom wody czyli tylko przepływ boczny, bo inaczej to nie wiem jak mógłbym wyliczyć na jakiej wysokości powinna znajdować się ta dziura.

Dalej... Czy podmiana wody powinna być sterowana czasowo np. włączać się o określonej godzinie, czy kropelkowa non-stop?
Zastanawiam się nad użyciem jakiegoś filtra, bo wiadomo jak to jest gdy się mieszka w bloku, ciągle ktoś coś robi, naprawia i zakręca wodę i u mnie jest to odczuwalne, bo na moim mieszkaniu kończy się zasilanie górne i to zawsze ja wtedy spuszczam u siebie cały syf. Co proponujecie?

Autor danlack
Użytkownik
#2 - Posted: 1 Cze 2006 19:25 
Nie znam sie na sumpach, ale dlaczego nie chcesz zrobic odplywu w zbiorniku glownym tylko w sumpie ?

SCPW to ciagla kropelkowa, czasowa to czasowa.

Bogdan

Autor bryko
Użytkownik
#3 - Posted: 3 Cze 2006 11:56 
cześć,
mam u siebie sumpa i ciągłą wymianę wody (kropelkową). Sump ma przepływ góra - dół. W pierszej komorze (zrzutowej) w bocznej ściance mam odpływ wody do kanalizacji. Odpływ jest tak skonstuowany że da się regulować poziom przelewnia. Nie ma żadnych sterowników a jedyna regulacja ilości wymienianej wody to regulacja tego co dopływa ( w tej chwili mam ustawione ok 20ml/minutę co daje ok 200l/tydzień) Akwa ma prawie 400l, system działa pół roku bez problemów. Poziom NO3 utrzymuje się ok 15.
Mam trochę zdjęć i rysunków, mogę Ci podesłac...

pozdawiam
Paweł

Autor acidity
Użytkownik
#4 - Posted: 3 Cze 2006 22:45 
Mam trochę zdjęć i rysunków, mogę Ci podesłac
Będę wdzięczny. Mój email acidity@szachy.szczecin.pl

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Filtracja biologiczna + ciągła podmiana wody Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®