Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

nowy zbiornik

Autor wpos
Użytkownik
#1 - Posted: 20 Lut 2020 15:44 
Witam,

Planuję założenie zbiornika 150x60x50h, obsada jeszcze nie ustalona - podobają mi się ilanga i kasanga. Zastanawiam się nad filtracją. Co byście radzili (raczej kubeł niż sump) ?

Autor admin
Admin
#2 - Posted: 22 Lut 2020 05:03 
Decyzja w sprawie filtracji należy do Ciebie, możesz kubłów, sumpa, innego typu filtracji, ale:

nie może być tylko jednego systemu, bo zawsze w razie "w" trzeba mieć alternatywna w zbiorniku.

filtracja musi być bardzo wydajna, trofeusy są sporymi brudzicielami

czy masz doświadczenie z trofeusami?

opisz swoje plany co do akwarium

Marta

Autor wpos
Użytkownik
#3 - Posted: 22 Lut 2020 11:46 
Niestety doświadczenia z trofeusami brak. 15 lat temu miałem małą tanganikę (150 litrów z muszlowcami). Zawsze chciałem mieć większe szkło z trofeusami jednak nie miałem na to warunków. Teraz wreszcie mam takie możliwości i po latach urabiania żony mogę postawić taki zbiornik. Może uda się nawet większy np. 200x70x60. Co dzień nowe pomysły :)
Zastanawiam się teraz czy sprawdziłby się filtr za tłem strukturalnym. Przestrzeni byłoby ok. 200x10x50 czyli 100 litrów do wykorzystania. Zdaję sobie sprawę że czyszczenie byłoby kłopotliwe ale za to nie byłoby nic poza akwarium i wszystko schowane za tłem. Przed tłem tylko wydajny cyrkulator który zamiecie nieczystości w jeden kąt, a za tłem grzałka, gąbki (związane żyłką żeby łatwiej wyciągać), wkłady biologiczne we woreczkach oraz pompa. Możnaby wymusić obieg wody przegrodami jak w sumpie. tylko nie wiem czy przepływ będzie wystarczający ...
Obsada jaką planuję to w 800l jedno stado ok. 30-40 szt trofci albo dwa stada po 15-20 szt i do tego 6-8 szt eretmodusów;
w przypadku gdyby jednak zbiornik był mniejszy to na pewno jedno stado 20-25 szt.

Autor admin
Admin
#4 - Posted: 22 Lut 2020 16:54 
W sprawach technicznych nie poradzę.

A co do obsady -zawsze jedno stado trofeusów. Wszystkie trofeusy krzyżują się. Jedynym wyjątkiem jest T. duboisi, bo tak naprawdę nie jest trofeusem:)

W każdym wypadku dwóch stad, jedno na pewno zdominuje drugie.

Eretmodusy, spatodusy, małe sumy tanganickie oczywiście tak.

Marta

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / nowy zbiornik Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®