Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

parametry wody

Autor sebo
Użytkownik
#1 - Posted: 5 Cze 2006 13:41 
witam
czym korygujecie pH i KH wody,chodzi mi o ich podniesienie, macie coś sprawdzonego? jeżeli tak to proszę o podanie proporcji i o ile ona zwiększa poszcz. parametry
pozdrawiam
Sebo

Autor sebo
Użytkownik
#2 - Posted: 5 Cze 2006 14:27 
jeszcze jedna rzecz w akwa mam 15kg żwirku dolomitowego,20kg żwirku koralowego ok 4kg wapieni dolomitowych i nie bardzo to działa, akwa 260L w kranie PH7,4 w akwa jakieś 7,6. mam jeszcze 15kg wolnego żwirku dolomitowego ale jak go wsypię to grubość dna będzie jakieś 7cm czy to nie za dużo? nie będzie się tam coś wytważać?? mam mnóstwo świderków może dadzą sobie rade z tym dnem

Autor danlack
Użytkownik
#3 - Posted: 5 Cze 2006 14:42 
Mysle ze lepszy wplyw ma wrzucenie grubego zwirku koralowego (conajmniej 20mm) do filtra lub usypanie sobie takiej gorki w mejscu gdzie jest jakis przeplyw wody. ponadto mozesz dodawac sol morska.
Te operacje powinny podniesc Ci twardosc wody w jakims okresie a tym samym poprawic stabilnosc pH - kiedys polecalo sie dodanie sody oczyszczonej, ale to chyba nie najlepszy sposob, sa jeszcze typowe bufory lub sole do tangi ktore podnosza te parametry.

Ponoc niezle wyniki daja tez muszle winniczkow.

jakie masz kh, gh w kranie ?

Autor fazi64
Użytkownik
#4 - Posted: 5 Cze 2006 15:36 - Edytowany przez: fazi64 
w akwa mam 15kg żwirku dolomitowego,20kg żwirku koralowego ok 4kg wapieni dolomitowych i nie bardzo to działa

Witam,
Efekt buforowania parametrow przez zwir i skaly wapienne (dolomitowe) jest "widoczny" po dluszym czasie uzytkowania zbiornika. Jeden z koszykow kubla wypelniony np. zwirkiem koralowym, to IMHO koniecznosc w akwa z biotopem Tanganiki.
Soda (stosowana z umiarem - np. raz w miesiacu lyzeczka na 100l podmienianej wody) tez nie powinna zaszkodzic, choc ja tez odchodze od jej stosowania przechodzac powoli na sol morska (ReefSalt AquaMedica - 40g soli rozpuszczonej i napowietrzanej przez min. 24h przed podaniem co 3-4 podmiany wody, na akwarium 576l brutto).
Efekt - zwiekszajacy sie poziom twardosci ogolnej - GH (z 6 st. niemieckich, do 13 st. niemieckich - po 3-krotnym dodaniu soli), brak zmiany w poziomie twardosci weglanowej (niestety stale tylko 5 st. niemieckich) i staly poziom pH (lekkie wahniecia 7,7-8,0).
Pzdr.
Fazi64

Autor tooold
Użytkownik
#5 - Posted: 5 Cze 2006 17:13 
Efekt - zwiekszajacy sie poziom twardosci ogolnej - GH (z 6 st. niemieckich, do 13 st. niemieckich - po 3-krotnym dodaniu soli), brak zmiany w poziomie twardosci weglanowej (niestety stale tylko 5 st. niemieckich) i staly poziom pH

na Twoim miejscu hodował bym paletki i pielęgniczki - fazi64 ;-)
idealna woda dla nich i mnóstwo roboty dla ryb z Tanganiki

Autor danlack
Użytkownik
#6 - Posted: 5 Cze 2006 21:01 
no coz poczac, kiedy fazi64 lubi potyrac sobie przy rybkach - taki to juz jego pech, tanganiomaniak - jak wiele innych osob na tym forum :-)

A swoja droga to czym podniesc naturalnie kH ? tez chetnie podnioslbym sobie co nieco.

Bogdan

Autor kris
Użytkownik
#7 - Posted: 5 Cze 2006 21:15 - Edytowany przez: kris 
naturalnie to chyba przez dodanie jakichs wapieni tudziez dolomitow? nie wiem czy dasz rade przy pH>8 a dokladnie bez obecnosci CO2 rozpuszczalnosc wapienia praktycznie nie wystepuje. Minimalnie oczywiscie tak ale... przy podmianach tygodniowych na poziomie 50% wody to te wapienie w akwarium nie zdaza ci do wody nic wytracic. Takie jest moje zdanie a stwerdzam na podtawie tego co wyczytalem na necie informacje na ten temat sa zbiezne.

Autor danlack
Użytkownik
#8 - Posted: 5 Cze 2006 21:31 
A reaktor wapienny ?

Autor kris
Użytkownik
#9 - Posted: 5 Cze 2006 22:28 
nie bardzo rozumiem pytasz sie czy rektor wapienny jest naturalnym sposobem czy o co dokladnie? Tak nawiasem mowiac to o jakich wartosciach wapienia mowa? W tanganice srednio mamy go kilkanascie mg/l - czyli malutko - Twardosc daje nam natomiast magnez i sod.

Autor fazi64
Użytkownik
#10 - Posted: 6 Cze 2006 01:07 - Edytowany przez: fazi64 
...Twardosc daje nam natomiast magnez i sod.
Witam,
A to nieprawda. Najważniejsze znaczenie jesli chodzi o twardosc mają jony wapnia (Ca) magnezu (Mg) i innych metali, przy czym to wapn odgrywa tu glowna role. Miara zawartości wszystkich tych jonów to (ogolnie mowiac) twardosc ogolna wody.
Sod natomiast nie ma wplywu na twardosc. To troche paradoksalne, bo przeciez dodajemy wodoroweglanu sodu (NaHCO3), zeby zwiekszyc twardosc weglanowa, ale to powstajace jony wodoroweglanowe zwiekszaja udzial tej twardosci w twardosci ogolnej, a nie sod.
Pzdr.
fazi64

Autor malach3
Użytkownik
#11 - Posted: 6 Cze 2006 03:07 
Przyjaciele uczeni!!!
Przeczytajcie (którzy piszecie!!!) od początku jeszcze raz cały ten temat, tyle że... z perspektywy człowieka, który nie zamierza robić doktoratu z hydrobiologii Wielkiego Rowu Afrykanskiego, ze specjalizają Tanganiki...
Sam siebie (mam nadzieję) nie zaliczam do ludzi "ograniczonych"... Należę do "mensy", skończyłem 2 kierunki studiów... (UJ i AE). Ale żeby zrozumieć wasze polemiki dotyczące twardości ogólnej, węglanowej, ich zmian pod wpływem danych rodzajów kamieni, żwiru (geologia), uzdatniaczy (chemia), itp., musiałem siedzieć kilka godzin w "sieci" i mojej domowej "bibliotece", "doktoryzując" się nad tym tematem. Dla mnie super!!! - poruszyliście wątek, który sobie pogłębiłem przed "odpaleniem" baniaka z trofciami i o te doświadzczenia jestem bogatszy.
Nie wiem tylko, czy wszyscy, którzy zaglądają na to forum, będą tak dociekliwi i zdeterminowani w założeniu porządnego biotopu, jak ja... W końcu chodzi chyba o to, żeby zarazić naszą piękną tanganikańską pasją jak największą ilość zainteresowanych akwarystów, bez wchodzenia w egzegezę pojedynczych wątków, którą tak naprawę nikt z tzw. "nowych" nie zrozumie... (moim zdaniem egzegezę można uprawiać na privie, co sam z pasją z jednym z Was prawie codziennie czynię...).
Jeśli można, to bardziej dla wszystkich - co dolać do "kranówy" (Ph każdy miał w 7 klasie SP), jakich kamieni i żwiru nie dawać itp. Nie każdy z nas jest po uniwerku...

Pozdrawiam
Marcin

Ps.

Autor tasma
Użytkownik
#12 - Posted: 6 Cze 2006 06:16 
Marcinie
Masz dwie mozliwosci. Mozesz isc do sklepu. Kupic czarodziejska buteleczke z napisem pH+ , albo Tw+, wlac i po zabawie.
Mozesz tez popracowac nad parametrami w sposob naturalny, bez lania chemii.
W kazdym przypadku jest to Twoj wybor. Pierwsza metoda ma skutki uboczne (do wody dostaja sie rozne dziwne zwiazki).
Druga daje to co ryby maja w jeziorze.
Poza tym przyswojenie kilku podstawowych pojec z zakresu chemii wody nie zaszkodzi.
Przemek

P.S.
Rozumiem o czym rozmawiaja mimo ze nauke chemii skonczylem w trzeciej klasie liceum.

Autor sebo
Użytkownik
#13 - Posted: 6 Cze 2006 08:11 
dobra to było super a teraz wyjaśnienie : nie wiem co robią z wodą te dziady z wodociągów miałem w kranie stałe wartości
pH 7,8-8 ,kh-8, gh 10 i było super w sobotę podmiana wody jakieś 30-35% i po jakiś czasie dziwne zachowanie rybci no więc wczoraj pomiar w akwa i w kranie no i mam w kranówce Ph 7,kh 3,gh 8 no2 0, i o dziwo no3 też 0!!!! sprawdzane kilka razy 0, a w akwa spadek parametrów na Ph7,4-7,6 kh 8,gh 9-10, no2 0 no3 10, co wy na to przecież te gnojki mogą człowiekowi wykończyć rybki! dałem wczoraj do wody Tetra ph/kh plus i wsypałem jeszcze 2,5L grubego żwiru koralowego mam nadzieję że się poprawi no i że ten spadek nie wpłynie negatywnie na trofcie.

Autor fazi64
Użytkownik
#14 - Posted: 6 Cze 2006 11:03 
Przyjaciele uczeni!!!.....
Witam,
Nie rozumiem - czy jakis post w tym watku (moze oprocz Twojego) wskazuje na to, ze ktos probuje "zabic" kogos wiedza, tytulami itd. Ja nie konczylem dwoch fakultetow (jakie to ma tu znaczenie...), nie jestem w Mensie, ale jesli widze, ze ktos ma inne zdanie na temat (np. twardosci), to wyrazam swoje (po to jest to forum) i tyle. Ktos inny dodaje swoje 3 grosze i tak powstaje oglny zasob wiedzy, z ktorego potem wszyscy czerpiemy. Nikt, komu to nie odpowiada, nie musi tego czytac, nie musi odpowiadac, nie musi nic.....
Byly tu na tym forum bardziej akademickie dysputy i jakos nikomu nie zaszkodzily....
Pzdr.
Fazi64

Autor fazi64
Użytkownik
#15 - Posted: 6 Cze 2006 11:11 
nie wiem co robią z wodą te dziady z wodociągów miałem w kranie stałe wartości......
Witam,
Niekoniecznie wine ponosza tu wodociagi. Woda po wymianie (przeciez nie wymieniasz 100%) "nabywa" cech i jakosci wody z baniaka. To tam jest cos, co powoduje spadek parametrow (nie wszystkich). U mnie glownym problemem jest niska twardosc, ale mimo to ryby "sprawuja" sie bez zarzutu, mnoza sie (odlow, hodowla), sa rzeskie i zdrowe.
INHO wazniejsza jest stabilizacja parametrow niz ich drastyczne zmiany. Dlatego nalezy wszelkie ingerencje w jakosc wody prowadzic powoli i stopniowo, bo wiecej mozna narobic szkod niz pozytku.
Pzdr.
Fazi64

Autor kris
Użytkownik
#16 - Posted: 6 Cze 2006 11:53 
fazi64 Najważniejsze znaczenie jesli chodzi o twardosc mają jony wapnia (Ca) magnezu (Mg) i innych metali, przy czym to wapn odgrywa tu glowna role.

sadzilem ze bardzo wyraznie napisalem ze TW rozpatruje w wodach z tanganiki gdzie wapienia nie ma zbyt wiele - ktos chyba niedokladnie tu czyta posty ;)

Autor fazi64
Użytkownik
#17 - Posted: 6 Cze 2006 13:59 
wapienia nie ma zbyt wiele - ktos chyba niedokladnie tu czyta posty
Witam,
OK! magnez tak, ale na pewno nie sod, to czynnik warunkujacy twardosc w biotopie Tanganiki, tak wiec czytac trzeba dokladnie nie tylko posty, ale i materialy zrodlowe ;b
Pzdr.
Fazi64

Autor malach3
Użytkownik
#18 - Posted: 6 Cze 2006 14:38 
Przepraszam, jeżeli kogoś uraził mój ostatni post - broń Boże nie to miałem na celu :-( Sugerowałem tylko bardziej przystępny język, zrozumiały dla przeciętnego akwarysty, bez konieczności zagłębiania się w podręczniki chemii.
Jeżeli kogoś uraziła moja wypowiedź, to jeszcze raz przepraszam.

Marcin

Autor fazi64
Użytkownik
#19 - Posted: 6 Cze 2006 14:42 
Witam,
Tutaj nikt sie nie obraza, bo to forum nie ma na celu szerzenia klotni, tylko rzeczowa wymiane pogladow. A czasami szczypta uszczypliwosci nie zaszkodzi nikomu ;))
Pzdr.
fazi64

Autor kris
Użytkownik
#20 - Posted: 6 Cze 2006 15:55 
wszystko ladnie... tyle ze sod doskonale warunkuje twardosc wody w Tanganice! Jony sodu biora bowiem udzial w wytracaniu sie tych metali, ktore tworza twardosc, a proces ten to jonowymiennosc. Skaly w Tanganice wykazuja wlasnie cechy jonowymienne. W ten sposob sod zawarta w Tanganice wplywa na twardosc :))
mam nadzieje ze bylo krotko i zwiezle ;)

Autor tasma
Użytkownik
#21 - Posted: 6 Cze 2006 16:00 
Szczegolnie ze te uszczypliwosci i ostrzejsza momentami wymiana zdan czesto prowadzi do roznych ciekawych wnioskow.

Autor fazi64
Użytkownik
#22 - Posted: 6 Cze 2006 16:20 - Edytowany przez: fazi64 
wszystko ladnie... tyle ze sod doskonale warunkuje twardosc wody w Tanganice.....
Witam,
Nie zgadzam sie z tym. Dodajac sod (w postaci NaCl) nie wplywasz przeciez w zaden sposob na twardosc wody w akwarium, a dodajac sody oczyszczonej juz tak, ale tylko dlatego, ze aniony HCO3 powoduja zwiekszenie twardosci weglanowej. Tylko jony wielowartosciowe maja wplyw na twardosc wody (niezaleznie od biotopu) a sod jest tylko jednowartosciowy.
Pzdr.
Fazi64

Autor kris
Użytkownik
#23 - Posted: 6 Cze 2006 16:45 
teoretycznie pewnie masz racje, ale w praktyce procesy w akwarium i jeziorze troche sie roznia

Autor fazi64
Użytkownik
#24 - Posted: 6 Cze 2006 16:54 
Witam,
Nie zgadzam sie z tym. Woda jest woda, twardosc, niezaleznie czy w Tanganice, czy w garnku jest powodowana tymi samymi czynnikami, o co wiec chodzi?
Pzdr.
Fazi64

Autor kris
Użytkownik
#25 - Posted: 6 Cze 2006 17:06 - Edytowany przez: kris 
a tak dokladnie z czym sie nie zgadzasz? stracilem juz watek o co ci chodzilo?
P.S. nie myslisz chyba ze sod bezposrednio wplywa na TW? Dodajac ja do akwarium faktycznie nie podniesiesz TW ale ja w zadnym z postow tego przeciez nie napisalem

Autor fazi64
Użytkownik
#26 - Posted: 6 Cze 2006 19:33 
Witam,
Dla mnie EOT.
Pzdr.
Fazi64

Autor Luna
Użytkownik
#27 - Posted: 8 Cze 2006 08:10 - Edytowany przez: Luna 
Bardzo przepraszam, że wtryniam się w Twój temat Sebo, ale mam tylko jedno pytanie. Czy moje To nie jest za wysokie, a Tw za niskie?
Ph-8
Tw-13
To-30
Luna

Przypomniałam sobie właśnie, dlaczego tak bardzo nienawidziłam chemi.

Autor sebo
Użytkownik
#28 - Posted: 8 Cze 2006 11:32 
nie szkodzi

Autor sebo
Użytkownik
#29 - Posted: 8 Cze 2006 11:36 
wiesz Luna chciałbym mieć takie parametry może tylko To-30 mnie przeraża a może się mylę

Autor Luna
Użytkownik
#30 - Posted: 8 Cze 2006 19:23 
Cała reszta wydaje się być ok.
No3 -5
Nh3 -0,25
No2 -0
Ale właśnie z To nie wiem czy wszystko w pożądku.

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / parametry wody Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®