Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

grys dolomitowy-kalibracja

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next »  
Autor jacekkudla
Użytkownik
#1 - Posted: 11 Cze 2006 21:35 
zakupuje piasek dolomitowy i tu mam pytanko jaka właściwsza kalibracja będzie??
0,5-0,8 czy też 1,5-2 mm????
co włąściwsze dla trofci będzie?

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 11 Cze 2006 22:07 
a idzie kupić grys dolomitowy o granulacji 0,5 - 0,8 mm? bo ten wydaje mi odpowiedni.
Leszek

Autor danlack
Użytkownik
#3 - Posted: 11 Cze 2006 22:12 
Jacek, namierzyl gdzies w Gdansku 0.5-0.8 mm

Tylko uwazaj zeby to byla zmielona skala (przy tej granulacji to nie grys tylko miał :-) ) - zebys przypadkiem nie kupil jakiegos nawozu dolomitowego w postaci maczki !!!

B

Autor jacekkudla
Użytkownik
#4 - Posted: 11 Cze 2006 22:24 
http://www.allegro.pl/item109563202_grys_dolomitow y_malawi_tanganika_tropheus.html#desc

nie straszcie mnie.... tylko rzućcie fachowym okien na ten dolomit... pytałem a kalibrację i taka jak wyzej została mi podana... c

Autor rufus1
Użytkownik
#5 - Posted: 11 Cze 2006 22:50 
No wlaśnie. W sumie do Gdańska mam rzut mokrym beretem;-), bo sam bym to kupił. Ale taka mala granulacje piasku dolomitowego spotykam pierwszy raz. Może rzeczywiscie takie robia. Wchodzilem kiedys na strony producentów to tam była mowa o wiekszej granulacji (ok. 2-4 mm) i tam to nazywali grys.
Może byc tak jak napisał Bogdan, to nawóz a nie czysta zmielona skała. Jaki jest składnik nawozu i czy nadaje sie do akwarium nie wiem. Chyba ktoś o tym juz pisał na forum.
Leszek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#6 - Posted: 11 Cze 2006 22:57 
hhhmmm czytałem-wertowałem nt temat posty i bodajże Bogdan podawał namiary na kopalnie i tam mieli granulację od nawet 0,0-0,2mm, a czy to się nazywa grys czy piasek czy miał czy też pył nie ważne... najwżniejsze że potwierdzasz iż ta kalibracja prz przesiewaniu przez trofcie jest właściwa a to najważniejsze... a skład chemiczny w linku podany...a czy właściwy to poproszę fachowców o odpowiedź...

Autor jacekkudla
Użytkownik
#7 - Posted: 11 Cze 2006 23:02 
http://www.mine.wroc.pl/Kd/html/k-150.html
tu jest podana kalibracja z kopalni... i tam napisano o "uziarnieniu" nawet od 0,0 do 0,2...

Autor rufus1
Użytkownik
#8 - Posted: 12 Cze 2006 00:00 
Nie wiem czy dobrze zrozumialem ale Ty pytałeś o dolomit, a tam jest piasek marmurowy, a raczej maczka (ta rzeczywiscie wystepuje w takich malych granulacjach). Grys marmurowy wystepuje w wiekszych granulacjach.
Moim zdaniem sa to dwie rózne skały. Marmur powstaje z wapienia (martwicy wapiennej) i/lub dolomitu (rzadziej).
Czyli jak widac, moim zdaniem, ich skałady beda sie różniły procentowo. A chyba wiesz dlaczego szukasz podłoża dolomitowego a nie np. wapiennego?
A może cos pokrecilem ;-)
Leszek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#9 - Posted: 12 Cze 2006 00:07 
Przepraszam... zaspany już chyba jestem, tam faktycznie jest marmur i to ja pokręciłem:)... natomiast odpowiadając wprost to szukam dolomitowego bo... prócz tego że mi się podoba (jestem początkujący jak słusznie mniemasz) to stabilizuje środowisko wodne czyli parametry oraz zatwardza wodę.... to szczątkwoa ma wiedza... prośba o naprostowanie... jeśli błędna....

Autor JGr
Użytkownik
#10 - Posted: 12 Cze 2006 00:18 
Jak na początkującego to bardzo dobrze gadasz :-)

Przyjrzyj sie składowi chemicznego dolomitu, sprawdź zawartość magnezu, skorzystaj z wyszukiwarki na tym forum, trzeba się cofnąć aż do pionierskich w tym temacie postów Jacka Krawczyka i jego artykułu (Artukuły i recenzje -> Porady ogólne -> Jakie podłoże do tanganiki).

Spróbuj nabyć uziarnienie w granicach 1 mm. Sam wcześniej napisałeś dlaczego takie uziarnienie będzie odpowiednie.

Jak tak dalej pójdzie to i ja w końcu kupię ten dolomit, bo inaczej zostanę tu jedyny z moim piaskiem kwarcowym i nie dotrzymam Wam kroku w dyskusji ;-)

Jarek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#11 - Posted: 12 Cze 2006 08:55 
Zakupiłem rzeczony miał, piasek jak zwał tak zwał...:) człowiek z allegro od którego zakupiłem powiedział że u siebie ma go też w tandze z trofciami takżę powinno być oki...
A co do składu chemicznego... to słaby jestem z chemii więc jak ktoś miałby troszkę czasu i ochoty to poproszę o rzucenie okiem na skład jest opisany w aukcji... http://www.allegro.pl/item109563202_grys_dolomitow y_malawi_tanganika_tropheus.html#desc
byłbym bardzo wdzięczny, póki co do baniak nie wrzuciłem a szkoda by sobie i rybciom krzywdę zrobić...

Autor tasma
Użytkownik
#12 - Posted: 12 Cze 2006 09:09 - Edytowany przez: tasma 
Jarek jakby co to jestem jeszcze ja i na razie nie mam zamiaru zmieniac.
A teraz apropos tzw. maczki dolomitowej. Zastanawiam sie nad jej przydatnoscia. Moim zdaniem granulacja okolo 0,5 mm jest za mala. Reakcja z woda moze przebiegac zbyt gwaltownie nie mowiac o zabrudzaniu wody. Raczej zastosowalbym od 1mm w gore.
Maczka dolomitowa nie jest nawozem a co najwyzej skladnikiem nawozu np. saletrzaku. Powstaje poprzez zmielenie skaly dolomitowej bez udzialu innych substancji. Mozna ja kupic w duzych zakladach chemicznych (np. w ZA w Tarnowie)
Jesli chodzi o sklad to powinien skladac sie z weglanu wapnia i weglanu magnezu raczej bez domieszek.
Przemek

Autor rufus1
Użytkownik
#13 - Posted: 12 Cze 2006 09:33 
Ja równiez am we wszyskich akwariach mam piasek kwarcowy (granulacja 0,3- 0,5 mm, chyba)/piasek z plazy. Jest w porzadku. nie ma problemu z granulacja :-).
A ten dolomitowy chcialem kupic eksperymentalnie do małych "piaskowców", ale z tego co widzialem do tej pory to był grys a ten niestety jest stanowczo za duzy.
Leszek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#14 - Posted: 12 Cze 2006 09:43 
Ja miałem do wybory kalibrację 0,5-0,8 lub 1,2-2mm więc chyba wybór padł na lepszą kalibrację, ale zasialiście we mnie ziarno wątpliwości co do chemii tego piasku...
Skład chemiczny zaczerpnięty z aukcji sprzedającego na allegro...:

SiO2
0,41 %
Al2O3
1,17 %
Fe2O3
0,14 %
TiO2
0,01 %
CaO
32,30 %
K2O
0,07 %

Suma tlenków
1,70 %
MgO
18,71 %
CaCO3
57,68 %
MgCO3
33,41 %
MnO
0,02 %
SO3
0,09 %
Na2O
0,10 %

Autor rufus1
Użytkownik
#15 - Posted: 12 Cze 2006 10:21 
Skałami węglanowymi są również dolomity. Skały te zbudowane są z minerału dolomitu - węglanu wapnia i magnezu - CaMg(CO3)2. Stosowane są różne klasyfikacje skał dolomitowych. Często podaje się następujący podział:
wapienie o zawartości do 5% dolomitu
wapienie magnezowe zawierające od 5% do 10% dolomitu
wapienie dolomityczne zawierające między 10 a 50% dolomitu
dolomity wapienne zawierające od 50 do 90% dolomitu
dolomity zawierające ponad 90% CaMg(CO3)2

Patrz dwie ostatnie pozycje.
Leszek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#16 - Posted: 12 Cze 2006 10:26 
Dwie ostatnie jak mniemam jako dolomitowy piasek....
Natomiast jako wapienie do tzw "wystroju" baniaka reszta skał dolomitowych służyć może?

Autor rufus1
Użytkownik
#17 - Posted: 12 Cze 2006 10:46 
Do wystroju akwarium nadaja sie: piaskowce, wapienie (różne rodzaje), dolomity, różnego rodzju otoczaki. Jedne kaminie wpływaja na parametry wody inne są obojetne. Zwróc uwage na skład skały, szczególnie "weglan wapnia i weglan magnezu", chodzi o jak nawieksza zawartośc procentowa tych zwiazkow.
Jak widac "najwiecej dolomitu jest w dolomicie";-), kiedys tak mowiło sie "o zawartości cukru w cukrze".
Leszek
ps. ten temat ju z byl poruszany na forum i tak jest napisane jakie wartosci/ skład jest najlepszy do trofeusów i innej Tanganiki.
Leszek

Autor jacekkudla
Użytkownik
#18 - Posted: 12 Cze 2006 11:08 
Do wystroju zdecyduje się zastosować wapienie (bo mogę kupić całkiem ładne niedaleko wawy i cłakiem niedrogo a całkiem są podobne do wapienia muszlowego....)
Mam zamiar zastosować na tło strukturalne łupek fillytowy co sądzicie o tym surowcu??

Autor danlack
Użytkownik
#19 - Posted: 12 Cze 2006 12:27 
Jacek takie naklejane tlo z lupkow to nie najlepszy pomysl. Ciezko to pozniej wyczyscic, a jak nazbiera tam sie za duzo syfku to moze to byc zrodlo klopotow.


B

Autor jacekkudla
Użytkownik
#20 - Posted: 12 Cze 2006 13:13 
Mam zamiar nakleić silikonem akwarystycznym łupek na spienione pcw... Widziałem w kilku baniakach takie tło i po rozmowach spełniało swoje zadanie bez powodowania problemów (pewnie Bogdanie masz na myśli rozkład za tłem pokarmu lub strefy beztlenowe)... Mam zamiar przykelić łupek dokładnie do pcw i ewentualne szczeliny wypełnić silikonem, natomiast tło spasować by idealnie dolegało do tylnej ściany....

Autor kasanga
Użytkownik
#21 - Posted: 12 Cze 2006 22:38 
A ja robie tlo zewnetrzne z uwagi takze na waski zbiornik 46cm bedzie to plyta styropianowa grubosci 9cm stylizowana na urwisko skalne wypalona chemicznie ipodkolorowana na ciemna skale plyta wstawiona bedzie w skrzynke o wymiarach zbiornika
urwisko bedzie tak wykonane ze na drugim planie bedzie niebieski bezmiar wod tanganiki
calosc od gory bedzie podswietlona biala dioda
naogladalem sie zdjec istwierdzilem ze jesli kamienie to takie siwulce kamulce jak w tanganice
czy ktos wie co to za kamienie?
podloze to 30 kg piasku dolomitowego + bialy piasek kwarcowy z trzeciorzedu
rosliny valsineria(takze rosnie w tanganice)
co do t5 mam watpliwosci czy swiatlo nie za silne(nie widzialem zbiornika z takim oswietleniem wiec trudno mi zajac konkretne stanowisko)
plplanuje 20 sztuk kasangi lub ilangi
i

Autor JGr
Użytkownik
#22 - Posted: 13 Cze 2006 00:04 
kamulce jak w tanganice czy ktos wie co to za kamienie?

O ile pamiętam - głównie bazalt, skała o dużej zawartości wapnia, magnezu i żelaza, ale bardzo trudno rozpuszczalna i problematyczna w obróbce - stąd niewielkie zainteresowanie wśród akwarystów tanganickich.

Jarek

Autor kasanga
Użytkownik
#23 - Posted: 13 Cze 2006 17:23 
A szkoda bo ja bylbym zinteresowany
moim zdaniem te wszyskie wapienie muszlowe drazone i inne skad innad piekne skaly chyba niewiele maja wspolnego z biotopem jez Tanganika
uwazam ze zwykle polne otoczaki sa duzo bardziej zblizone do oryginalu
Wybralem takie w kolorze grafitowym iukladam na sucho kamienne kompozycje dla mnie bomba!!!!
watpliwe jest czy przy takich czestych podmianach wody obecnosc skaly wapiennej w akwarium uzdatnia wode w znaczacy sposob
u mnie taka funkcje bedzie spelniac podloze (dolomit)
Tanganika wyglada inaczej niz wiekszosc akwarii widzianych na zdjeciach

Autor rufus1
Użytkownik
#24 - Posted: 13 Cze 2006 18:04 
Witam!
Robercie co włożysz do akwarium to oczywiscie twój gust i chodzi o to aby rybom było dobrze, a przy okazji bedziesz mial takie akwarium jakie sobie zaplanowałeś, a to jest chyba najważniesze. Jak najbardziej otoczaki sa bardzo dobym materiałem dekoracyjnym (ja też takie mialem, u mnie to leżą na plaży). Moim zdaniem sa bardziej naturalne. Duża różnorodność form i barwy. Ale niestety sa neutralne na zmiane parametrów wody, co innego wapienie. Oczywiscie mozna sobie z tym poradzić. Uwazam że nawet podłoże z dolomitu tak "nie zapracuje" na korzyśc ryb, jak włożenie tego typy materiałów do filtra. Najwieksza efektywność wapienie, koral, dolomit, muszle jako "polepszacze" wody uzuskują przy stałym opływaniu ich wodą, a idealnym takim miejscem jest filtr. Jeżeli tam cos wrzucisz to uwazam że to spokojnie wystarczy na Twoje akwarium.
Leszek

Autor kasanga
Użytkownik
#25 - Posted: 13 Cze 2006 18:18 
Wedlug Twoich rad wrzuce grys koralowy
ps Leszku ajak moje kasangi?

Autor danlack
Użytkownik
#26 - Posted: 14 Cze 2006 08:09 
Mozesz tez wlozyc dolomit otaczany zamiast zwyklych otoczakow. Zawsze bedzie pozyteczniejszy.
http://www.mine.wroc.pl/Kd/html/k-009.html

Bogdan

Autor tropheklm
Użytkownik
#27 - Posted: 5 Sier 2006 09:13 
Witajcie
Odwiedziłem wczoraj kopalnie dolomitu w Libiążu.Złoże Libiąż w woj.katowickim.Dolomit należy do utworów triasowych rejonu Ślasko -Krakowskiego.W celu przydatności poprosiłem o wyniki badań właściwości chemicznej.Proszę o opinie osób potrafiących okreslić wpływ tego dolomitu na wodę.Dolomit z tej kopalni możliwy w różnej kalibracji od mączki po głazy.
właściwości chemiczne
składnik lub cecha wartość cechy
1.ph w H2O 11.60
2.aktywność chemiczna w%w stosunku
do strąconego CaCO3 95
3.zasadowość ogólna w% CaO 55,72
Zawartość w %masy
1.CaO 33.96
2.MgO 16.14
3.K2O 0,03
4.Na2O 0,04
5.SiO2 2,38
6.Al2O3 0,29
7.Fe2O3 0,80
8.P2O5 0,07
9zawartość wody % 0,06

Zawartość w mg/kg masy
1.chrom 2,8
2.miedz 1,1
3.mangan 374
4.nikiel 2,5
5cynk 233

Zawartość w mg/kg CaO+MgO
1.Cd kadm 1,23
2.Pb ołów 59,5
Pytanie czy z tych właściwości można okreslić przydatność dolomitu z tej kopalni w akwarium?
Prosze o sugestie i podpowiedzi.

Autor stachu01
Użytkownik
#28 - Posted: 26 Lut 2007 14:10 
Powiedzcie po tych debatach czy ten grys dolomitowy nadaje sie na podłoże do Tanganiki? Zamówiłem taki właśnie z allegro i nie wiem czy zasypać nim podloze.

Autor jacekkudla
Użytkownik
#29 - Posted: 26 Lut 2007 14:21 
Ja go używam z powodzeniem... ale jakbym miał jeszcze raz wybór to raczej padłby na "normalny" pisaek rzeczny (czy jak go tam zwał)

JAcek

Autor fazi64
Użytkownik
#30 - Posted: 26 Lut 2007 21:43 
wybór to raczej padłby na "normalny" piasek
Witam,
A dlaczego, Jacku?
Pzdr.
Fazi64

Strona  Strona 1 of 2:  1  2  Next » 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / grys dolomitowy-kalibracja Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®