Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

muszle winniczka

Autor sebo
Użytkownik
#1 - Posted: 27 Cze 2006 11:22 
witam wszystkich!!
wczoraj dostałem przesyłkę z muszlami winniczka jak rozpakowałem to mało mnie smród nie zabił, wypłukałem i wygotowałem w osolonej wodzie i przy tym gotowaniu było jeszcze gorzej mało mnie kobita z domu nie wyrzuciła,czy ten zapach jest normalnością czy jak je wsadzę do filtra to mi woda w akwa nie przejdzie tym smrodkiem??
ps. pozdrowienia dla trzcinki dzięki za metro :)
szkoda że się nie doczekałaś maluchów u mnie po całym leczeniu też jest już miesiąc i dwie kazumby dzielnie noszą, odłowiłem je do kojców to jest już 30dni więc nie wiadomo kiedy puszczą a chcę mieć maluchy w akwa ;)

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 27 Cze 2006 11:46 
Witam!!!
Co muszelek. Ja jak mialem pewne obawy czy sa one odpowiedenio czyste wkladałem muszle do malego akwarium z woda i tam leżely przez 2-3 tygodnie. Wode delikatnie napowietrzalem. W części z nich zaczela sie robic po kilku dniach pleśń na wyjsciu z muszli. Później okazalo sie ze byly tam jeszcze jakieś resztki organiczne ktore zaczely sie rozkladac. Woda zaczela również lekko mętnieć. Po wyplukaniu powtórzylem czynnośc. Przed wlożeniem do akwarium właściwego muszle jeszcze sprawdzalem na "węch", trudno wolałem zeby mi nos urwalo ;-) niz mialyby paść ryby. Później stosowalem delikatne usuwanie zakończenia muszli (sam stożek) i silne przepłukanie.
"Czad" jaki powstal po rozpakowniu muszli może byl spowodowany że nie bylo tam dostepu powietrza, ale ja bym je teraz dokladnie sprwdzil bo moze cos jednak zostalo w tych muszelkach i teraz rozklada sie.
Myśle że hodujacy muszlowce cos Ci jeszcze podpowiedza.
Leszek

Autor admin
Admin
#3 - Posted: 27 Cze 2006 11:52 
Ja bezwzględnie nie dałabym takich muszli do zbiornika. Muszle muszą być idealnie czyste. Taki zapach, jak napisał Leszek, świadczy resztkach , które musiały zostać w muszlach.

Marta

Autor fazi64
Użytkownik
#4 - Posted: 27 Cze 2006 12:17 - Edytowany przez: fazi64 
czy ten zapach jest normalnością czy jak je wsadzę do filtra to mi woda w akwa nie przejdzie tym smrodkiem??
Witam,
Absolutnie niedopuszczalne jest uzycie takich muszli.
Musisz je wygotowac w roztworze soli lub octu; po kilkukrotnym wygotowaniu wymocz je jeszcze dokladnie w zimnej, wymienianej czesto wodzie, tak zeby wszystkie muszle lezaly na dnie (znak, ze nie maja izolujacych babli powietrza).
Dopiero po calkowitym zaniku "zapaszku" uzyj muszli (ja jednak proponowalbym w flitrze zastosowac grys koralowy - jak juz wspomniano, oprocz buforujacego dzialania na parametry wody, bedzie dzialal jak filtr biologiczny - 2 w 1).
Pzdr.
Fazi64

Autor sebo
Użytkownik
#5 - Posted: 27 Cze 2006 12:24 
dzięki za rady pozdrawiam wszystkich spróbuję tak jak rufus usunąć wierzchołek muszli i mocno płukać potem jeszcze gotowanie

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / muszle winniczka Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®