Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

oswietlenie t5

Autor eremita
Użytkownik
#1 - Posted: 6 Lip 2006 22:41 
witam
mam akwarium 160/40/50 i sietlowke t5 ocean white ale jedna!
teraz bede montowal druga i tu moje pytanie
czy zalozyc taka sama??? czy moze inna?

Autor rufus1
Użytkownik
#2 - Posted: 6 Lip 2006 23:40 
W jakim celu chcesz ta swietlowke zakladac?
moim zdaniem jezeli to bedzie akwarium z trofeusami to OW spokojie wystarczy, no jezeli chcesz nieco zwiekszyc iklosc swiatla w akwarium zaloz odblysnik. Zakladajac 2xOW masz pewne glony w akwarium i to ssybkow duzej ilosci. Zmojaj praktyki wnioskuje ze tylko grupa Petrochromis opanuje ta "palge" glonow, trofeus nie da rady. Ja mam stdo Ikoli i simochromisa z takim oświetlaniem i niestety czyścik magnet. jest konieczny.
Spróbuj z innymi rodzajmai swietlowek, mozna uzyskac ciekawe efekty.
Leszek

Autor Mike
Użytkownik
#3 - Posted: 6 Lip 2006 23:50 
Dlaczego chcesz dokładać świetlówki do akwarium z topheusami?
Z mojego doświadczenia im jaśniej oświetlony zbiornik tym rybki bardziej są zestresowane.
Ja moje zbiorniki oświetlam latem od 18 do 22, a w zimie od 14 do 22 i ryby się maja Ok rano jedzą przy dziennym świetle a wieczorem przy sztucznym. Kiedyś lampy się świeciły od 8 do 22, od kiedy zmieniłem ten czas spadla znacząco agresja i pływają po całym zbiorniku a nie chowają się pod kamieniami. Uważam, ze światło w zbiorniku dla tropheusów jest potrzebne nam a nie im.
Pozdrawiam
Michał

Autor kasanga
Użytkownik
#4 - Posted: 7 Lip 2006 00:08 
WITAM

A ja jestem przerazony oswietleniem ocean white t5
montuje wlasnie caly ten balagan jest nadzieja ze jutro wleje wreszcie wode;))
probnie ustawilem nad akwarium te swietlowke ijak dla mnie jest przerazajaco biala i straszliwie jasna
nie wiem moze jak zamontuje ja o15cm wyzej wloze kamienie rosliny prprzyjda szyby nakrywowe to moze bedzie inaczej
poki co nie jestem zachwycony
w akwarium jak na stole operacyjnym
siostro rozwieracz prooooszeeeeee!!!!!!!!!

Autor JacekK
Użytkownik
#5 - Posted: 7 Lip 2006 10:00 
Na ,,pastwisku,, gdzie sie ,,pasa,, trofcie wraz z ich ulubiona ,,trawa,, sa wszechobecne sinice z rodzin Scytonemateae,Oscillotoriaceae,Nostocceae i wiele innych . Niektore z nich wrecz uwielbiaja sie plawic w bardzo mocnym sloncu ... tak nawet do 22000K ...... wiec co bysmy nie robili i tak tego swiatla prawdopodobnie bedzie za malo .
Pozdrawiam

Autor eremita
Użytkownik
#6 - Posted: 7 Lip 2006 19:01 
a widzial ktos polaczenie ocean white z swietlowka aqua medic planta????
jak to wyglada i czy tak moze byc do tropheusow

Autor rufus1
Użytkownik
#7 - Posted: 7 Lip 2006 23:18 
Ja tak mam. Jest nieco ciemniej i leciutko rozowawo niz przy 2x OW. ale to tez zalezy co wlozysz od ciebie i czego szukasz, np. czy zeby byly glony (tak jak ja to zrobilem) czy zeby ryby byly mocniej wybarwione.
Leszek
ps. poprosze artura o wypowiedz w tej kwestii bo on ma inne świetlowki i widzilaem jego akwarium- wyglada ciekawie, ale nie pamietam co to za rury (T5)
Leszek

Autor eremita
Użytkownik
#8 - Posted: 8 Lip 2006 09:18 
zalezy mi na wybarwieniu ryb!!! a glony i tak urosna bo juz zaczely;)

Autor artkras12379
Użytkownik
#9 - Posted: 8 Lip 2006 23:48 
WITAM
Ja mam nad swoim baniaczkiem dwie świetlówki, co prawda nie aqua medic ale sylvania (aquastar i grolux) czyli właśnie odpowiedniki ocean white i planta. Co mogę powiedzieć?
Swietlówka aquastar (10000K) daje faktycznie białe i dość intensywne światło natomiast grolux jest stonowana, nie świeci tak intensywnie a światło ma różowawy odcień. Świetlówka ta świetnie wydobywa u ryb kolor czerwony i jego pochodne. W zbiorniku mam m.in. Ikole. Tęczówka jest rewelacyjna, po wyłączeniu tej świetlówki nie ma już tego efektu.
Jeśli chodzi o glony, to ich nadmierny wzrost (na podstawie oczywiście własnych obserwacji) przypisywałbym raczej zachwianiu równowagi w akwarium, ewentualnie zbiornik jeszcze nie dojrzał albo zbyt słaba filtracja. Moje stabilizowało się ładnych kilka miesięcy!!! Glony rosną oczywiście, ale czy w nadmiarze - chyba nie.
Pozdrawiam serdecznie
Artur

Autor fazi64
Użytkownik
#10 - Posted: 9 Lip 2006 00:12 
Witam,
A u mnie swieca: Ocean White i Sylvania Aquastar.
Zauwazalnego zwiekszonego wzrostu glonow nie zauwazylem, natomiast o niebo lepiej i szybciej rosna anubiasy i kryptokoryna w centralnej czesci baniaka. Microsorium niestety zasmakowalo trofciom i powoli go zaczyna ubywac (mlode odrosty).
Ja jednak nie zrezygnowalem ze swietlowek T8 (Leuci Aquarium Light i Aquarium Blue), ktore najpierw zapalaja sie w zbiorniku, swieca przez jakis czas i gasna po zapaleniu rur T5. Po po 5 godzinach nastepuje proces odwrotny i do konca cyklu pala sie T8.
Gasna po zapaleniu sie diod (niebieskich), ktore pala sie jeszcze przez 2 godziny.
Pzdr.
Fazi4

Autor eremita
Użytkownik
#11 - Posted: 29 Sier 2006 20:36 
witam jeszcze nie zalozyle drugiej swietlowki bo mam problem tak ktrora jest ocean white mam ja jakies 2 miesiace a ona swieci coraz slabiej i nie wiem czy one tak maja czy cos jest nie tak swietlowka jest sprawdzona ale moze statecznik nawala co myslicie?????

Autor eremita
Użytkownik
#12 - Posted: 8 Wrz 2006 17:07 
jutro juz bede wiedzial co jest popsute bo zamowilem druki komplet swietlowke ze statecznikiem druga swietlowka to planta!!

Autor eremita
Użytkownik
#13 - Posted: 15 Wrz 2006 08:04 
juz wyszlo swietlowka byla zepsuta:( ale juz mam nowa
musze przyznac ze polaczenie ocean white z planta daje dobry efekt:)
polecam

Autor rufus1
Użytkownik
#14 - Posted: 15 Wrz 2006 08:14 
ja rowniez mam takie polaczenie.
Tylko mam jedna uwage. Jezeli jest mozliwosc to proponuje nie zakladac szyb nakrywkowych. U mnie przy tym swietle dosc szybko pokrywaja sie zielonym glonem i zamiast aldnego swiatla i fajnych refleksow wodnych mam odcien wody w akwarium w kolorze zielonkawym, tak jakbym nie czyscil zbiornika z pol roku. Co ciekawe te zielone glony z szyb nakrywkowych upodobaly sobie do skubania, szczegolnie po zgaszeniu swiatla Petrusie.

Autor fazi64
Użytkownik
#15 - Posted: 15 Wrz 2006 08:44 
Witam,
A jezeli ktos zamienia T8 na T5, to naprawde polecam pozostawienie obu typow oswietlenia i zastosowanie laczonego oswietlenia (u mnie dziala swietnie):
Ja jednak nie zrezygnowalem ze swietlowek T8 (Leuci Aquarium Light i Aquarium Blue), ktore najpierw zapalaja sie w zbiorniku, swieca przez jakis czas i gasna po zapaleniu rur T5. Po po 5 godzinach nastepuje proces odwrotny i do konca cyklu pala sie T8.
Gasna po zapaleniu sie diod (niebieskich), ktore pala sie jeszcze przez 2 godziny.

Pzdr.
Fazi64

Autor marzena9
Użytkownik
#16 - Posted: 24 Wrz 2006 23:48 
podepne sie pod watek.

ja mam narazie T5 osram 80W cool white no i zastanawiam sie czy cos dorzucic? tanga ma byc miesozerna i troszke roslin a akwarium ma dl 150, szer 50 i wys 60.

pokrywe mam na zamowienie robiona wiec moge dorzucic co tylko mi sie podoba. dysponuje tez jeszcze jednym statecznikiem do T5 80W. moze jakas wybarwiajaca T8? poradzcie cos kolezance ;)

Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / oswietlenie t5 Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®