Forum Tropheus Tanganika
 - Forum - Rejestracja - Odpowiedz - Szukaj - Statystyki - Faq -
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna /

Tw za niskie, To za wysokie-tak myślę

Strona  Strona 3 of 3:  « Previous  1  2  3  
Autor rufus1
Użytkownik
#61 - Posted: 4 Sier 2006 21:50 
Luna ja odosze podobne wrazenie jezeli chodzi o wode z filtra RO jak opisal Mike.
Robercie ja sie przyznam ze ja nie wiem jakie dokladnie podloze ma Luna. Na poczatku w poscie pisze o piasku dolomitowym, a wyzej podaje sklad grysu dolomitowego.
Leszek

Autor Mike
Użytkownik
#62 - Posted: 4 Sier 2006 22:11 
Zaczynam się robić z tego wszystkiego troszkę zakręcony, ale wpadłem na pewien pomysł. Gdybym pomylił się w toku rozumowanie pomóżcie. Teoretycznie taka sytuacja spadku KH mogłaby zaistnieć przy nadmiernym rozwoju świderków (mogą mieć taki sam wpływ jak i rośliny). Do budowy skorupy potrzebują znaczących ilości węglanów czyli KH może spaść przy zachowaniu GH. Choć muszę przyznać, że zbija mnie z tropu częstość podmian, spadek troszkę za szybki KH. Nigdy nie byłem orłem z chemii choć przeżyłem jej różnych odmian 6 semestrów, jak ktoś widzi lukę w moim toku rozumowania proszę dać znać. Ale może Luna powie czy ma świderki i ile, bo jak nie to kula trafiła w płot.
Michał

Autor rufus1
Użytkownik
#63 - Posted: 4 Sier 2006 22:32 
A ja mam jeszcze inna wizje tego wszytkiego, chociaz jest ona zbiezna z moja ciagla , powiedzialbym "z uporem maniaka", kreceniem sie wokól podloza.
Luna piszac o piasku z tego co pamietam podala ze ma najmniejsza granulację. Ja uwazam, pisze to po raz kolejny, ze piasku dolomitowego nie ma! Jest za to mączka dolomitowa i nawoz dolomitowy (wystepuje w takich wlasnie malych granulacjach). Sklad ich jest nieco inny niz np. grysu dolomitowego (procentowo i dodatkow). Tak drobna granulacja przyspiesza rozklad tej maczki lub nawozu (w glebie np. trzeba co 2 lata odnawiac podloze pod rosliny). Najbardziej zblizonym do skladu typowej skaly dolomitowej (wystepuje w kilku rodzajach) jest wlasnie grys dolomitowy, ale granulacja wyniosi min. 3mm- 4 mm.
Robercie roznica miedzy Twoim zbiornikiem a akwarium Luny moze byc taka że, ona ma inne parametry wody w kranie, a Ty inne i juz to moze wskazywac ze porwnywanie Waszych zbiornikow moze byc mylace.
Leszek

Autor tasma
Użytkownik
#64 - Posted: 4 Sier 2006 23:48 
Maczka dolomitowa to w teorii zmielona skala dolomitowa. Nie powinna zawierac zadnych domieszek (powodujacych obnizenie kH) poza tym co wczesniej bylo w mlynku ;).

Gdyby to jednak byl nawoz, jednym z jego glownych skladnikow bylby amoniak. Przy takiej ilosci ryby by tego nie przezyly.

Michale
Populacja swiderkow aby sie rozwinac potrzebuje pozwienia. Pozywienie stanowia w glownym stopniu rokladajace sie resztki (chyba ze ktos je dokarmia). W takiej sytuacji nastepuje gwaltowny wzrost poziomu azotanow, a to obniza kH o wiele bardziej niz zasymilowane przez swiderki zwiazki.

Pozdrawiam
Przemek

Autor kasanga
Użytkownik
#65 - Posted: 4 Sier 2006 23:51 
jezeli bedzie to w czyms pomocne
woda wodociagowa tww-13,two-16

woda z akwarium tww-12,two-17

Autor Luna
Użytkownik
#66 - Posted: 5 Sier 2006 07:04 
Że ja zawsze muszę narobić bałaganu. Grys dolomitowy i kropka. Napisałam piasek, bo taki drobny. Nie jestem taką perfekcjonistką jak Wy i nie są dziłam, że to jedno słowo tyle zamętu wprowadzi.. Przepraszam. Przepraszam. Przepraszam.
Świderki są, ale chyba nie w takiej przerażającej ilośći. Dno jeszcze się nie rusza :)

Autor tooold
Użytkownik
#67 - Posted: 5 Sier 2006 08:36 
Luno - ten wątek już tak się zagmatwał,że proszę Ciebie o powrót do problemu i zrobienie tego co obiecałaś - podmianę większą wody , jak chcesz to z badaniem parametrów przed i po.

Autor rufus1
Użytkownik
#68 - Posted: 5 Sier 2006 09:35 
Witam!!!
Moim zdaniem ten watek jeszcze nie jest tak zagmatwny (sledze go caly czas bo mnie zainteresowal) jakby sie moglo wydawac. Teraz wsztko kreci sie wokol ustalenia czy podloze mogloby miec wplyw na parametry wody, jezeli tak to jaki.
w kwestii uzupelnienia postu Przemka:
skald procentowy maczki dolomitowej:
MgO -19%-23%
CaO -29%-32%
MgCO3 + CaCO3 >95,0%
Fe2O3 <0,40 %
sklad procentowy grysu dolomitowego:
MgCO3+CaCO3 >95,0%
sklad nawozu magnezo- wapniowego:
Zawiera śladowe ilości pierwiastków szkodliwych, takich jak Cr, Ni, Pb, Cd, As; stężenia tych pierwiastków w naszym wyrobie są wielokrotnie niższe od wartości określonych w normach.

zawartość sumy wapnia i magnezu w przeliczeniu na (CaO+MgO)[%] co najmniej 45%
zawartość magnezu w przeliczeniu na Mgo [%] co najmniej 15%
zawartość ołowiu [mg/kg (Cao+MgO)] 27,54
zawartość kadmu [mg/kg (Cao+MgO)] 0,67
zasadowość ogólna w % CaO - 58,58%

Dane na przykladzie: Jeleniogórskie Kopalnie
Surowców Mineralnych Spółka Akcyjna.

To chyba ja zagmatwalem ten watek toooldzie z tym podlozem. Czepilem sie i draze temat z uporem maniaka. W porzadku odpuszczam :-). Czekam na informacje Luny o parametrch wody przed podmiana wody i po oraz na pomiary wody z podlozem i bez podloza.
Leszek

Autor Luna
Użytkownik
#69 - Posted: 5 Sier 2006 14:59 - Edytowany przez: Luna 
Akwarium 375l., tło strukturalne, łupki wapienne, b. drobny grys dolomitowy, świetlówki Narwa Lumoflor LT 36W/077, temp. stała 25*C,

Filtry:
1-500l/h : ceramika, gąbka, wata
2-1000l/h : bąbka, Zeolit, dużo ceramiki,

17xtropheus,
? świderki
0 roślin

Parametry wody przed podmianą wody :

No2- 0
No3- 20
NH3- 0
Ph- 8,5
TwW- 10*n
TwO- 32*n

Parametry ponad 24h po podmianie :

No2- 0
No3- 15>20
Nh3- 0
TwW- 12*n
TwO- 32*n

Parametry wody po ok 24h z grysem :

TwW- 20n*------18*n
TwO- 38*n-------38*n

Parametry wody po ok 24h z łupkiem :

TwW- 20*n-------18*n
TwO- 38*n--------40*n

Kranówka:

TwW- 20*n
TwO- 38*n

Autor tooold
Użytkownik
#70 - Posted: 5 Sier 2006 16:17 - Edytowany przez: tooold 
Parametry wody przed podmianą wody :
No3- 20
Ph- 8,5
TwW- 10*n
TwO- 32*n

Parametry ponad 24h po podmianie :
No3- 15
TwW- 12*n
TwO- 32*n


a więc tak, ja bym nie bardzo ufał pomiarowi azotanów, bo wiem że łatwo się pomylić

natomiast jutro jest niedziela - proponuję nastepna podmiane także dużą

PS: jedna taka myśl - skoro jest sporo ryb i one oddychają to wytwarzają dużo CO2 ;-) , a więc może nastepować zmiana twardości węglanowej - dałbym kika roślin do tego akwarium

Autor Mike
Użytkownik
#71 - Posted: 5 Sier 2006 22:14 
Tooold pisze ze ryby wytwarzaja duzo CO2 w procesie oddychania i recepta na to ma byc wprowadzenie roslin, ale rosliny pobieraja CO2 tylko wczasie fotosyntezy ale jak jej nie prowadza to wytwarzaja CO2. Wiec ja nie widze w tym zbytniego sensu aby ilosc pobranego CO2 byla rowna jego wydaleniu dzies swietlny musialby wynoscic ok 16 h. Proces fotosyntezy wonlej sie "rozkreca" niz pzrejscie na proces wydalania CO2. Prosze zapoznac sie z fizjologia roslin np w "Botanka" Szwejkowsy lub "Botaniaka Taołpa.

Autor trzcinka
Użytkownik
#72 - Posted: 6 Sier 2006 13:52 
Musi w zbiorniku zachodzić reakcja chemiczna pomiędzy którąś z substancji ,odpowiedzialnych za twardość węglanową( która jednocześnie nie tworzy twardości ogólnej) z jakąś substancją znajdującą się w grysie dolomitowym .Co powoduje jej neutralizację do jakiegoś obojętnego chemicznie. i nierozpuszczalnego w wodzie związku .Stąd ten osad.o którym pisała Luna.
No ale to mógłby może chemik przeanalizować.

No chyba że będę w domu i zajrzę do moich starych notatek z chemi i coś tam wygrzebię.

Autor admin
Admin
#73 - Posted: 6 Sier 2006 16:58 - Edytowany przez: admin 
Przy reakcjach MgC03 i CaCo3 będących składnikiem grysu dolomitowego z NO3 z wody tworzyć sie może sporo Co2. To może wpływać na obniżenie TwW.

Poprawcie mnie jak sie mylę

Marta

Autor trzcinka
Użytkownik
#74 - Posted: 6 Sier 2006 17:10 
Jeśli może być tak jak pize Marta-to wtedy próby które robi Luna nie dadzą żadnej odpowiedzi-a wniosek z nich że to nie dolomit zmienia parametry wody -też jest błędny.

Autor trzcinka
Użytkownik
#75 - Posted: 6 Sier 2006 17:14 
A jaką miałaś najniższą wartość TW?
Bo może problem jest czysto teoretyczny.Jeśli ryby śą zdrowe-to nie wytwarza się żadna toksyna -a to najważniejsze

Autor Luna
Użytkownik
#76 - Posted: 6 Sier 2006 19:37 - Edytowany przez: Luna 
Takie parametry mam od samego początku. Ryby rzeczywiście są zdrowe i świetnie się trzymają, sama widziałaś na zdjęciach.

Parametry wody z grysem po ponad 48h:

TwO-38*n----38*n----38*
TwW-20*n----18*n----17*n

Parametry wody z łupkiem po ponad 48h:

TwO-38*n----40*n----40*n
TwW-20*n----18*n----12*n

Parametry wody z kranu bez "wkładki" po ok 48h:

TwO-38*n
TwW-16*n

Autor trzcinka
Użytkownik
#77 - Posted: 6 Sier 2006 19:48 
W tej wodzie z łupkiem -wytrącił si ę jakiś osad?
Bo chyba masz winowajcę

Autor Luna
Użytkownik
#78 - Posted: 7 Sier 2006 07:20 - Edytowany przez: Luna 
Tak, na powierzchni wody.
Zrobię ten test z każdym kolorem łupków, może nie wszystkie tak reagują z woda.

Autor tooold
Użytkownik
#79 - Posted: 7 Sier 2006 10:47 
Parametry wody po ok 24h z łupkiem :

TwW- 20*n-------18*n
TwO- 38*n--------40*n


Parametry wody z łupkiem po ponad 48h:

TwO-38*n----40*n----40*n
TwW-20*n----18*n----12*n



no ja tu czegoś nie rozumiem

Autor Luna
Użytkownik
#80 - Posted: 7 Sier 2006 19:02 
Parametry wody z łupkiem:

TwW- na początku:20*
po 24h: 18*
po 48h: 12*
TwO- na początku: 38*
po 24h: 40*
po 48h: 40*

Parametry wody z grysem :

TwW- na początku: 20*
po 24h: 18*
po 48h: 17*
TwO- bez zmian

Nie wiem gdzie się rypłam, ale przepraszam. Jestem przemęczona.

Autor Luna
Użytkownik
#81 - Posted: 8 Sier 2006 21:14 
wyselekcjonowałam łupki, które zmieniają parametry wody, na szczęście nie wszystkie, ale te najładniejsze, no i moje pytanie brzmi: czy mogę je zostawić, czy usunąć? Nie ukrywam, że troszkę mi ich szkoda, ale jeśli na dłuższą metę meją zaszkodzić rybom, wolę pozbyć się ich jak najszybciej. Fakt, że póki co nic im nie jest, wyglądają świetnie, mają apetyt. Pozostaje jednak ale.
Proszę o radę i przestaję zawracać Wam głowy.

Bardzo, ale to bardzo dziękuję Wam wszystkim za cierpliwość, wsparcie i chęć pomocy. Wiem, że nie byłam zdyscyplinowana, wręcz zakręcona.
Trochę więcej zwojów, a sama doszłabym do tego :)

Pozdrawiam
Luna

Autor fazi64
Użytkownik
#82 - Posted: 8 Sier 2006 23:54 
Witam,
A mnie jakos ciagle trudno uwierzyc, ze lupki moga tak drastycznie reagowac i powodowac spadek twardosci weglanowej. Co to za kamyki? Jaki maja kolor, fakture, skad je wzielas? Co prawda doswiadczenia wskazuja na nie jako winowajcow, ale cos tu ciagle "smierdzi".
Pzdr.
Fazi64

Autor Luna
Użytkownik
#83 - Posted: 9 Sier 2006 07:21 - Edytowany przez: Luna 


Łupki kupiłam na allegro, podobno są z Egiptu.
Nie bardzo widać, są porowate i kruche.

Strona  Strona 3 of 3:  « Previous  1  2  3 
Technika akwarystyczna Forum Tropheus Tanganika / Technika akwarystyczna / Tw za niskie, To za wysokie-tak myślę Top

Twoja wypowiedź Click this icon to move up to the quoted message

 

 ?
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
 
  Forum Tropheus Tanganika Wygenerowane przez Simple Bulletin Board miniBB ®